Nahrávání na půdě

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Zamčeno
Johannes

Nahrávání na půdě

Příspěvek od Johannes » 21 srp 2013 11:16

Zdravím.

Rozhodl jsem se nahrát si pár písniček, ale nejbližší studio mám daleko a navíc musím ze začátku dost experimentovat, takže strávit tam desítky hodin za těžké peníze nechci, navíc ve studiu nahrávám nerad (byť doma nahrávané audio zdaleka není tolik kvalitní).
Zkrátka, mám k tomu ještě spoustu dalších důvodů, ale to není důležité :D .

Bydlím v rodinném domě, ale nikde není místo na nahrávání (o akustice ani nemluvě) a já si potřebuju nahrát zpěv a kytaru. Takže to musím udělat na půdě :D.
Odhlučňovat to asi není moc důležité, protože zpěv ani kytara nebude nějak extra hlasitý.
Mám na to obyčejný Behringer C1-U a normální NTB :D. Nečekám zázračnou kvalitu, ale potřebuju si nahrát nějaké demo. Vím, že i když se ptám na akustiku, dostane se mi přehršel rad, jak zainvestovat do lepší techniky. Ale kdybych se začal poohlížet po něčem dražším, chtěl bych lepší a lepší, až bych se nedoplatil :D.

Zkrátka, plánuju si na půdě postavit takovou kukáň 2x3 metry ze dřeva (spíš dřevotřísky) asi 1-2cm tlusté a tu zevnitř něčím akustiky upravit. Jak ale na to?
Jak říkám, není třeba to dělat zvukotěsné, nemám v domě sousedy, ale aby tam nebyla stejná akustika jako v koupelně.
Mám na to prdnout rockwool? Kolik cm by měl být silný? A co plata od vajíček? Často tady čtu, že je to fáma, a já se v tom prachvůbec nevyznám, takže nevím, nicméně slyšel jsem, že tím, že to má takový jehlanovitý profil, to netlumí, ale rozráží zvuk (tedy že se ten zvuk neodráží přímo zpět a nedělá to všelijakou neplechu či co).
Poradíte mi, prosím? A pokud to mám potáhnout tím rockwoolem, tak všude? Všude na zdech, i na stropě? Co podlaha? Stačí nějaký koberec, nebo jak to mám vyřešit?

Děkuji moc.

Edit: Mám ještě jeden dotaz. Když hraju na kytaru, strašně mi vadí ty pazvuky, vznikající při ježdění prstů po strunách. Je to nějaký zlozvyk plynoucí z čirého amatérismu (jsem samouk), nebo to dělá i vám? Vyřeší to struny s polokulatým, nebo plochým vinutím? Jaké s tím máte zkušenosti?

tony9

Re: Nahrávání na půdě

Příspěvek od tony9 » 21 srp 2013 12:17

Na kytaru odpovědět neumím.
Akustiku domácího studia máš stručně popsanou zde: post168811.html?hilit=akustika%20dom%C3%A1c%C3%ADho#p168811

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 srp 2013 13:27

a/ gitara - este 3 roky treninku a kvilenie strun sa strati samo ... :?

b/ ak tam mate hore dost miesta, tak nestavaj kukanu, ale radsej nieco pozavesuj na tramy a poloz na podlahu
(vacsi priestor je vzdy potencialne lepsi)

marylin

Příspěvek od marylin » 21 srp 2013 14:00

Johannes píše:Zdravím.

Rozhodl jsem se nahrát si...

Edit: Mám ještě jeden dotaz. Když hraju na kytaru, strašně mi vadí ty pazvuky, vznikající při ježdění prstů po strunách. Je to nějaký zlozvyk plynoucí z čirého amatérismu (jsem samouk), nebo to dělá i vám? Vyřeší to struny s polokulatým, nebo plochým vinutím? Jaké s tím máte zkušenosti?
Pazvuky při přehmatu např. z jednoho akoru na druhý, při přejíždění, k akustické kytaře zkrátka patří. Nauč se s tím žít, případně se je nauč tlumit dlaní, prsty, čímkoliv :-) Osobně je tam mám někdy taky. Nevím jak hraješ a na jaké jsi úrovni, nicméně postupem času se ty pazvuky samy jaksi umravní a dostanou na "míň rušivou úroveň", alespoň u mě to tak bylo. Dobrá škola na to je hra na elektrickou kytaru, zkreslený kanál, tlumení....

Tobě asi ta kukaň nevyleze z hlavy, že? :-) Chápu, taky mám rád práci se dřevem :lol:
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

jazzym

Příspěvek od jazzym » 21 srp 2013 14:17

co tak to netlmiť ? a skusiť najprv prirodzeny reverb,.. , pri gitare a speve to môže byť zajimavé .

prehmaty a ich vrzganie nevadia , vadi ak nevieš poriadne hrať .

Johannes

Příspěvek od Johannes » 21 srp 2013 14:52

Díky chlapi :D já vím, že jsem asi umíněný, ale v podstatě ... takhle:
Ta půda je docela rozlehlá, ale je to prostorově dost na prd řešené, navíc fotr by mi netrpěl, nějak si půdu přizpůsobit celou, takže můžu jen někde v rohu něco vykutit.
No, je tam jedno místo, které je v rohu, není tam okno, ale je tam šikmá střecha. Je to v podstatě takový trámy oddělený oddíl, na ploše asi 2x3 metry. Na zemi jsou cihly. Obdélníkový půdorys, samozřejmě, ale jak se tam ta střecha sklápí, tak u jedné té delší "stěny" (protože stěna tam žádná ve skutečnosti není, jenom trámy) je střecha asi 2 a půl metrů vysoko a u druhé asi metr :D. To znamená, že je fakt prudce zešikmená. Tam bych to mohl udělat, ale hádám, že na půdě plné všelijakého harampádí nebude zrovna vhodná akustika. Takže mě napadlo, že bych z venku na ty trámy přibyl nějaké desky a zevnitř bych na tu desku do těch prostorů mezi trámy nasadil rockwool. Co vy na to? Je to špatné? No a zřejmě i na tu střechu.

A co ta podlaha? Cihly asi taky nebudou vončo, ne ?

jazzym

Příspěvek od jazzym » 21 srp 2013 15:11

trochu ma zo stavbarskeho hladiska zaujima jak je možné že sú tam cihly na podlahe :roll: , .. to bude asi nejaky pevny strop.
no stačil by na cihly koberec ak su rovne ..

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 srp 2013 15:34

cisto zo stavbarskeho hladiska - ono sa to tak kedysi robilo, jazzym... :)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 21 srp 2013 15:45

No tak dost 8) pokračujte zde, tady to zamykám. Ztrácí se pak přehled a logika - příště (to platí pro autora) lépe pohledat a psát dotaz do podobného tématu!

Díky, P.

Zamčeno