Nahrávání řeči

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
black_j0hn

Příspěvek od black_j0hn » 12 bře 2006 14:33

sakra to je dilema. mk319 x Rode NT1000 :)

black_j0hn

Příspěvek od black_j0hn » 12 bře 2006 18:16

tak jsem se rozhodl pro mk319, casem si kdyztak koupim nejaky mic specialne na voice-over. stejne si postavim budku z molitanu, polstaru a dek a neni mozne ze bych neziskal dead room :).
jeste k te oktave: nevite kde to koupit, abych mel jistotu ze to nebude cinska napodobenina? tenhle shop vypada duveryhodne (http://www.oktava-online.com/), ale jestli jsem to spravne pochopil, musel bych si zridit paypal, coz by me stalo dalsi poplatky.

kombinateur

Re: Nahrávání řeči

Příspěvek od kombinateur » 22 črc 2010 23:46

Zdravim, trochu tady umrela debata o nahravani reci, a to je skoda... Mel bych tedy s dovolenim jeden takovy prakticky prispevek. Rad bych se podelil o dojmy z meho prvniho nahravani mluveneho slova a pripadne z vas vytahl nejake ty rozumy… Uz jsem trosku nahraval hudbu, ale tohle je ma premiera.

Jde o dramatizaci detske knizky (pro legraci s jednim ochotnickym divadelnim spolkem, ktery se uz jinak nesejde), je tam asi 12 postav, ktere namlouvali ruzni lide, je to pres hodinu zaznamu cisteho casu, nepocitam-li ruzne pokusy tehoz.

Nahraval jsem to doma do Samplitude na ADK Hamburg s pop filtrem, pres EMU 0404 USB a M-Audio ProFire 610 ve 24/88 v malinkate zcela zatlumene mistnosti asi 1 x 1,5 m. Je to tedy velmi suchy zaznam temer bez dozvuku. Mezi tim jsem zmenil platformu, takze ted to micham v Logic Studio 9. Rad bych to udelal vsechno v nem, nechce se mi moc dokupovat zadne dalsi pluginy… (Momentalne to mam uz jen v 24/44, protoze jsem to mezitim editoval v GarageBandu, nez jsem si koupil Logic, a ten vic neumi. Predelavat se mi to uz nechce.)

V soucasne fazi mam vybrane ty nejlepsi pokusy a srovnane jednotlive repliky za sebe se spravnyma mezerama (nahravaly se jednotlive postavy zvlast, takze se repliky casto pekryvaly, nebot neslo presne odhadnout mezery, i kdyz za dvermi nekdo cetl zbyle repliky) a postrihane je to tak, aby nadechy znely prirozene.

Nyni by to chtelo jeste dalsi upravy, a tady bych se z vas pokusil vytahnout nejake rozumy...

kombinateur

Příspěvek od kombinateur » 23 črc 2010 00:26

Takze jaky upravy to asi bude chtit:

- nejakej noise gate nebo rucni nadenicky promazani (budu muset zkusit, zda by to slo automaticky, jinak to bude prace jak na kostele), protoze jsou tam preslechy pres dvere, jak se ctoucim nahazovaly ostatni postavy, a take preslechy ze sluchatek, ktere mel ctouci na hlave. Bohuzel jsem totiz nemel uzavrena sluchatka. Nastesti to snad vetsinou jde do mezer, nikoliv pod vlastni repliky, a je to pochopitelne slabsi signal.

- odstraneni sumu a brumu. Uroven hlasitosti byla ruzna, nekdo obcas mluvil potichu nebo nekam mimo mikrofon asi, tak jsem mel vstup na zvukovce nekdy vice vytazeny. Misty je sum na sluchatkach slysitelny. Snazil jsem se to hlidat, ale vsechno clovek nezvladne, zvlast, kdyz se ta replika treba zrovna vyjimecne povedla, tak jsme ji radsi nechali. V mistnosti navic byla lednice s termostatem, neslo jinak… Parkrat nas nemile prekvapil :-)

- Nejake to zvukove nadupani hlasu. Mel jsem bohuzel jenom jeden mikrofon na vsechny typy hlasu. Nastesti je myslim ADK Hamburg pomerne rovnej a relativne neutralni, takze asi mnoho nevylepsil, ale taky nic moc nezkazil. Bude to chtit mozna misty deeser, urcite naky ekvalizace a enhancery a filtry, popr. simulace mikrofonu, preampu - sam jeste nevim, urcite neco vyzkousim…

- stereo - hlasy by asi mely mluvit z ruznych mist v panorame

- nejaky prijemny reverb, mozna vic nastaveni, podle mistnosti, kde by se pribeh zrovna mel odehravat

- srovnani hlasitosti vsech stop, limitace nebo snad i komprese? Tezko rict, co mluvene slovo snese, sam nevim

- doplneni ruchovych zvuku a hudebnich predelu, aby to melo atmosferu a nebylo to tak monotonni (na ruchy je obsahla banka v Logicu, kde je asi vse, co potrebuju, na hudebni predely mam klavesy s midi rozhranim a zakoupenou zvukovou banku, ktera k tomu paradne sedi)

- nejaka ta finalizace CD, nasekani stop a mezer…

Snad jsem na nic nezapomnel. Kazdopadne prvni, co by me zajimalo, je, v jakem poradi to mam provest - cim zacit? Kdyz zacnu srovnavat hlasitost, a pak teprve ekvalizovat a odstranovat sumy, tak si to zase rozhodim. A obracene taky… Cim byste doporucovali zacit, odstranenim sumu?

Mozna to takhle zni jako docela velky punk - doma to po praci holt neni profi studio - ale preci jen bych rad dosahnul co nejlepsiho vysledku, kdyz uz jsme tomu venovali doted tolik casu...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 črc 2010 00:40

no noisegate rozhodne nedoporucujem .. ale na to prides aj sam , ze to je na hovno .. musis to vycitstit rucne .. co pri hodinovom zazname je praca na par tyzdnov ..

kombinateur

Příspěvek od kombinateur » 23 črc 2010 00:46

No podle prvnich ne moc dukladnych pokusu mi to taky tak prislo, hlas asi holt nejsou bici... Kazdopadne je to ponauceni pro priste, ze bez uzavrenych sluchatek a talkbacku uz nic takovyho, jako cteni druheho hlasu pres dvere, pachat nemam :-) Mam na to ted 4 dny volno, tak to zkusim jako spravny stachanovec nejak rychle urvat... Vede me to ale jeste k jedne myslence, ktera s tim souvisi. To promazani mezi replikami, hlavne na jinych stopach, tez vyrazne snizuje celkovou uroven sumu, otazka ovsem je, kde je hranice. Je opravdu dobre, kdyz tam bude digitalni ticho, nebude to znit neprirozene? Nemam pod celou delku tracku do mezer nakopirovat alespon 1 stoopu ticha prohnanou denoiserem, ale aby tam aspon nejaka uroven sumu byla? Idelani by asi bylo, kdyby ta uroven byla nizka a na cele nahravce konstantni.

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 23 črc 2010 09:27

Na to vysekávání mezer a vlastně čehokoliv pozor, bude to znít nepřirozeně a nebude se to poslouchat dobře. Můžeš zkusit celkově stáhnout šum nějakým de-noiserem, ale asi budeš muset nechat určitou hladinu šumu v celé nahrávce. Třeba i ve spoustě legendárních nahrávek z archivu Českého rozhlasu je dost šumu a navíc mají často velmi nízkou hlasitost slova, což dohromady nedělá zrovna hifi lahůdku pro uši. A to mají podstatně jiné technické podmínky na nahrávání. Asi se řídí pravidlem, že obsah je důležitější než forma. :)
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

kombinateur

Příspěvek od kombinateur » 23 črc 2010 09:47

No jo, kdyz ja mam ale v tech mezerach ty nezadouci preslechy pomocnych cteni, sakrys :-) Asi si opravdu do celeho projektu zavedu jednu sumovou stopu a zbytek budu resit fade-inama a fade-outama, aby to byly plynulejsi zmeny.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 črc 2010 11:02

kombinateur píše:Je opravdu dobre, kdyz tam bude digitalni ticho, nebude to znit neprirozene? Nemam pod celou delku tracku do mezer nakopirovat alespon 1 stoopu ticha prohnanou denoiserem, ale aby tam aspon nejaka uroven sumu byla? Idelani by asi bylo, kdyby ta uroven byla nizka a na cele nahravce konstantni.
no ja by som tam dal daky background .. bud hudbu .. co ale moze vadit .. alebo ruch .. ulicu , les , hocico .. podla toho , kde sa to odohrava .. a bude to omnoho prirodzenejsie , jak chirurgicke ticho ..

Ivo
Moderátor

Re:

Příspěvek od Ivo » 23 črc 2010 11:47

Pytkin píše:p dobry mikrofon , dobry preamp .. a hodne efektovat ..
Já nevím, já jsem u sebe dělal několik cd kde je těžiště mluvené slovo, ale nic jsem nikdy neefektoval a zní to myslím moc fajn ... Já si vždycky myslím, že ten hlas by měl znít tak nějak přirozeně

kombinateur

Příspěvek od kombinateur » 23 črc 2010 12:35

Ivo: taky se klonim k tomu, ze by se to na mluvene slovo nemelo s efekty prehanet. Asi jeste min, nez v rockove kapele...

Ty namluvene stopy maji celkem velky dynamickym rozsah a casto me to i na nekterych mistech prekvapilo. Jelikoz jsem projekt nahraval ve 24 bit, tak jsem obcas radeji na inputu stahnul preventivne gain, aby mi to nelezlo pak nekde do cervenyho. Domnival jsem se, ze to ve 24 bitech tolik vadit nebude. Problem ale je, ze ted mam nektery stopy vyrazne tissi nez ostatni a bude to komplikovat mixaz. Kdybych je chtel vytahnout, tak uz se misty dostavam na maximum rezervy, kterou dana savle na mixu v Logicu ma. Nevim, jestli neuvazuju spatne, ale myslim, ze bych potreboval predem vytahnout volume nekterych stop jinym zpusobem, nez na mixu, abych potom u vsech ostatnich naopak nemusel jit zbytecne moc nizko. Jak se tak hrabu v Logicu, tak mam krome savli na mixu, zda se, jeste tri dalsi moznosti:

- normalizace v sample editoru
- funkce change gain v sample editoru Logicu
- plugin Gain Utility, ktery se da na stopu povesit

Pricemz predpokladam, ze prvni 2 moznosti jsou destruktivni editace a normalizace je uz z principu nevhodna. Jak byste na to sli vy? Gain Utility nebo destruktivne v Sample Editoru? Anebo naopak vse ostatni snizit a vytahnout celkovou hlasitost az uplne na konci pri masteringu?

kexik

Příspěvek od kexik » 23 črc 2010 13:11

pride na to, co ma byt produkt. do reklamneho shotu si neviem predstavit vynechanie efektenia

Pytkin
Moderátor

Re: Re:

Příspěvek od Pytkin » 23 črc 2010 13:16

Ivo píše:
Pytkin píše:p dobry mikrofon , dobry preamp .. a hodne efektovat ..
Já nevím, já jsem u sebe dělal několik cd kde je těžiště mluvené slovo, ale nic jsem nikdy neefektoval a zní to myslím moc fajn ... Já si vždycky myslím, že ten hlas by měl znít tak nějak přirozeně
ja som vzdy moc efektoval a tiez to vzdy znelo dobre :) nikto sa nikdy nestazoval ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 črc 2010 13:18

kombinateur píše:
Pricemz predpokladam, ze prvni 2 moznosti jsou destruktivni editace a normalizace je uz z principu nevhodna. Jak byste na to sli vy? Gain Utility nebo destruktivne v Sample Editoru? Anebo naopak vse ostatni snizit a vytahnout celkovou hlasitost az uplne na konci pri masteringu?
no vsetky si zrovnas gainami (=hlasne stisis) .. a potom na mastri zase vytiahnes ..

kombinateur

Příspěvek od kombinateur » 23 črc 2010 13:41

Pytkin píše:
kombinateur píše:
no vsetky si zrovnas gainami (=hlasne stisis) .. a potom na mastri zase vytiahnes ..
Dobra, trochu se sice bojim, ze uz pak u nekterych tracku bude mala rezerva na masteru, a taky bude mit kazdy track asi jinou celkovou hlasitost, ale to budu resit az pak... Zatim to teda promazu, snizim hlasitosti a odsumim, a pak se uvidi...

Odpovědět