Nahrávání řeči

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Ivo
Moderátor

Re: Nahrávání řeči

Příspěvek od Ivo » 23 črc 2010 14:01

kexik píše:pride na to, co ma byt produkt. do reklamneho shotu si neviem predstavit vynechanie efektenia
U mě to byly relaxační/meditační CD :wink:

kexik

Příspěvek od kexik » 23 črc 2010 14:16

Ivo píše:
kexik píše:pride na to, co ma byt produkt. do reklamneho shotu si neviem predstavit vynechanie efektenia
U mě to byly relaxační/meditační CD :wink:
ved ja viem... ale to je dost specialna zalezitost, nemyslis? vacsinou musi ten hlas dost tlacit a revat. analogova telka a fm radio maju biednucku dynamiku okolo 30dB

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 črc 2010 14:37

Efektami aj tvarujes hlas. S niektorými treba veľmi pracovať. Iný sú hotový hneď.

Bacon

Příspěvek od Bacon » 24 črc 2010 16:13

Já jsem si všiml, že když track s hlasem pořádně nahulím gainem tak, že lítá "do červených", dostane takový rádiový distort...

EGA

Příspěvek od EGA » 15 srp 2010 12:19

ja to robím takto:

nuendo
záznam - 24 bit
vyselektujem takes, kroré použijem
takes offline normalizujem a odšumím v izotope RX (C), v prípade potreby s jemnejšími nastaveniami a 2x
opäť otvorím projekt v nuende
čistím - vystrihujem nežiadúce veci, ako nádychy, mľaskance a pod.
zavesím fx - hi-pass / eq, kompresor, eq, limiter

samozrejme, hlas by mal byť nahrávaný v čo najsuchšej miestnosti, inak sa veľmi ťažko čistí a dozvukové chvostíky sú komplikácia ako hrom. hudba / atmosféry bez problémov zamaskujú digitálne ticho medzi slovami, ak je voiceover dobre odšumený. ak nie (alebo ak má byť slovo solo), je potrebné nahrať, alebo dodatočne vyrobiť tzv. stat - nejakých pár sekúnd identického šumu - a ten vhodne nastrihať kam treba.

matucha

Příspěvek od matucha » 15 srp 2010 12:55

Jestli musis voiceover odsumovat, tak mas problem nekde v nasledujicich (moc hlucna mistnost/pocitac, blbej mikrak, blba zvukovka/preamp). Sum, kterej nahrajes i levnejma vecma je minimalni a naprosto se ztrati pod efektama a hudbou. V nejhorsim pripade (kdyz je VO samotnej) a speaker mluvi potichu a sum a dozvuk zacne byt slyset (vetsinou jenom na sluchatkach), tak je dulezity dobre poresit fady... a nekdy akorat v mezerach ten sum manualne (automatizaci) ztlumit. Da se to udelat velmi prirozene.

Hudba a efekty zamaskujou i dozvuk, nejenom digi ticho.

Normalizace je naprosto zbytecnej krok.

EGA

Příspěvek od EGA » 15 srp 2010 12:59

matucha píše:Normalizace je naprosto zbytecnej krok.
ak z placu dostanem podmodulovaný zvuk, normalizácia je krok absolútne adekvátny imho

matucha

Příspěvek od matucha » 15 srp 2010 13:56

z placu? to znamena, ze resis filmovy/video veci... nj, tam je to ruzna verbez ;)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 15 srp 2010 14:53

Ja co mam zkusenost tak jde hlavne o mikrofon a preamp a to uz se tu psalo a potom se hodne pouziva kvalitni EQ a dobra sranda je Waves RVOX kompresor. Samozrejme pokud nemas dobryho recnika s plnym hlasem a nemas dobrej majk.. tak ti to ty plug iny zase tolik uz nezachrani.

EGA

Příspěvek od EGA » 15 srp 2010 15:06

matucha píše:z placu? to znamena, ze resis filmovy/video veci... nj, tam je to ruzna verbez ;)
jj, to rozhodne je :]. ale ani v niektorých akože-profi štúdiách to nie je so šumom zrovna ideálne. a pri nahrávaní šepotu, alebo nejakých subtílnych ruchov narazí človek na šum snáď v akomkoľvek štúdiu.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 srp 2010 15:22

tiez mi pride divne nutnost odsumovat .. a normalizacia tiez uplne zbytocna .. ved si to vytiahnem kolko potrebujem .. ja vobec nevyskakujem z nuenda .. vsetko robim v nom , nad zdrojovymi subormi ..

EGA

Příspěvek od EGA » 15 srp 2010 15:42

Pytkin píše:tiez mi pride divne nutnost odsumovat .. a normalizacia tiez uplne zbytocna .. ved si to vytiahnem kolko potrebujem .. ja vobec nevyskakujem z nuenda .. vsetko robim v nom , nad zdrojovymi subormi ..
tak v tom prípade vám chlapci závidím váš hi-endový gear

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 srp 2010 15:58

EGA : no ak si teda nenaberas zvuk sam , tak za to nemozes , ked je zasumeny .. ja robim len veci , ktore si aj sam nahram .. bud v studiu alebo na place .. a nikdy som s tym nemal problem ..

EGA

Příspěvek od EGA » 15 srp 2010 16:14

pri normálnych úrovniach je to bez problémov aj u mňa, ale snímal som napr. naskakovanie neóniek a pri konfigurácii mkh416 a edirol r44 som odšumovať musel. nie každý má na naozaj kvalitný gear a to platí aj pre kopec ľudí, ktorí tu majú domáce štúdijká, nejaký ten rode mikrofónik a sypú to cez lacný dbx do nejakého m-audia. som presvedčený, že títo v niektorých prípadoch odšumovať musia.

Odpovědět