Naučit se mixovat

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
pavlii
Moderátor

Re: Naučit se mixovat

Příspěvek od pavlii » 27 led 2015 20:34

:-) jak se to vezme - někdo to možná ocení, ale zase se malinko bojím i toho, že po počátečním "nabažení se" lidí, jako je třeba lavovalampa se to začne převalovat do konkrétna (...jak je udělanej tenhle kick...jak je udělanej tenhle zvuk...atd.). Já nevím, asi jsem moc samorost - tyhle věci mě nikdy nezajímaly jednoduše proto, že to je know-how někoho jiného a mám-li být něčím odlišný, tak znát, jak to dělá ten a ten je to poslední, co má smysl. Možná se na to koukám moc úzkoprse, ale prostě je to tak a beru to jako jednu z mých charakteristických vlastností.

I proto patřím k těm, kteří - pokud už zareagují na podobné dotazy - se snaží zavřít diskusi obligátním "univerzální rada neexistuje", "záleží na žánru" a tak dál 8) Tím tě ale Stane nijak nechci odradit od myšlenky a realizace - jen jsem prostě vyventiloval svůj pohled na věc. Nemám problém poradit pomalu s čímkoli, ale dělat hudbu není jako dělat autoškolu; autem se nedá jezdit jinak než správně....muzika nemá takovýhle mustr (=není "správně" a "špatně").

P.

lavovalampa

Příspěvek od lavovalampa » 27 led 2015 20:47

Stan- Přesně takhle jsem to myslel.

Jirka Štolfa- Ztráta času je číst fora kde se dozvíš co už víš. Zkusit si něco podle návodu zkušenýho člověka je skoro jako sedět s nim ve studiu a koukat mu pod ruce. Jasně kouzelník ti taky neukáže všechno, ale nikdo nikoho nenutí, lepší neodpovědět než odpovědět nějaký obecný moudro aby ego šlo spát s pocitem že je mistr v oboru:/

Sory, trochu jsem to napsal na špatný téma, viděl jsem nadpis co mě zajímal a tradičně zklamal, tady to chtělo nasměrovat do tématu jaký DAW. Jen jsem chtěl poukázat na to, že často v pročítání fóra narazim na lidi, kteří podle mě vědí moc dobře jak poradit, ale radši napíšou omáčku tipu: Záleží jakou muziku chceš dělat, poslouchej na co největším počtu systémů, dělej si desetiminutový pauzy etc. (ano to jsou praxí prověřené pravdy), ale to co zajímá všechny nikdo nenapíše. Když někoho zajímá "Jak na Mix/ master" Chce vidět příklady nastavení kompresorů, Eq, Limiterů apod. Jak exportovat final mix před masterem apod.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 27 led 2015 21:26

:-D ale když to vezmeš kolem a kolem, tak tohle nenajdeš ani v těch anglických věcech. Jako samozřejmě - jsou tam věci typu "tadyhle jsme přidali 2,7 dB na 2,5 kHz protože....", "...tady máme sklon kompresoru 3,25:1 s kolenem typu "2", protože..." - ale k čemu ti to bude? K tomu, abys zjistil, že ti to nebude fungovat? 8) proto na (minimálně) CZ fórech tahle "moudra" nikdo nepíše, protože jednak je to kus know-how a druhak to je pro pár konkrétních věcí, kde to funguje, protože byl použit tenhle mikrofon, tamten preamp a tuhlecta kytara s jakýmsi snímačem. Zcela souhlasím minimálně s Jirkou - ztráta času. Kdo si dá tu práci pořádně se naučit ty typu EQ, kompresorů, čehokolijiného, co má k použití, tak ví miliónkrát víc věcí, než po pžečtení výše uvedených příkladů 8)

Jo a jak exportovat final mix před masterem je trošku z jiného soudku, protože to je spíš o nastaveních v DAW (nepočítám takové detaily, jako "neměla by být komprese na masteru" atd. - to není až tak podstatné) a ty si přečteš v manuálu.

No nic, je to tvůj boj 8) materiálu na naučení se pracovat v téhle doméně je minimálně na zdejším fóru přehršel - stačí hledat a neočekávat konkrétní čísla.

Zdar tvé práci!

P.

Stan

Příspěvek od Stan » 27 led 2015 21:30

Prave ze tam budou i takovy veci jak na ktery zvuk. Nejde o to udelat presne takovy zvuk (to nejde) kopaku, synthu ci cehokoliv jineho ale jakou technikou na to jit a jak a co pouzit a proc pro tu ci onu konkretni situaci. Jde jen o vyzkouseni a objeveni ZPUSOBU ktery by te nenapadly a pak tyhle zkusenosti aplikovat SVOJI cestou ke svemu osobnimu zvuku.To samy u mixu ne vse se da aplikovat stejnou cestou ale jde jen o zpusob ukazat jak to taky jde. Ted jsem napriklad dodelal jak kreativne vyuzit reverb a pomoci jedny sinusovky a modulace reverbu dosahnout vekych syntetickych ploch, neni to z moji hlavy ale urcite to stoji zato se o tom zminit. Dalsi jak jsem rikal delam tutorial na to jak si vyrobit v Abletonu Rack na layering pro tvorbu vlastniho snare ci kopaku.

To jsou veci ktery jsou zajimavy alepon z myho pohledu a mohou byt pouzity kreativne pro zdroj vlastni bici sady misto kupovani napriklad POLYPLEXu. No uvidim kam se to dostane. Novinky ze sveta HW jdou pomalu ale jedu na MM do frankfuru tak budou i primy novinky. Vim ze to neni NAMM a to co se ukazuje na MM nebude v nejblizssi dobe na trhu ale aleson vedet co se deje. Tohle delaji i jine starnky ale informaci neni nikdy dost. NAMM az za rok uvidim jak to pujde. :)

matucha

Příspěvek od matucha » 28 led 2015 00:21

Hodne stesti a sily preju.

Delat takovy veci dobre neni jen tak, vezme to spoustu casu. Vetsina uspesnejsich lidi moc volnyho casu nema. Rada z lidi, ktery se tim zivej nejsou buhvi jak dobry vysvetlovaci nebo je to nebavi za urcitou hranici.

Kdyz se podivas ven, tak vetsinu lip udelanejch veci sponzorujou firmy co prodavaj/vyrabej vybaveni/software. A nebo taky nejsou zadara. Proc? Zkus si projit pocty prohlidnuti treba takovyho Pensado's Place. U tech uspesnejsich videi mas 40tis. A to se tam hazi Jmenama. Puremix na tom neni o moc jinak.

Samozrejme kdyz to nekdo chce delat, tak kdo by tomu branil? Dokonce si myslim, ze prodejci jako DISK nebo kytary.cz atd by nekoho i mohli vzit pod svoje kridla nebo tu a tam podporit za nejakej ten product placement ;).

At to de.

Prvotsky

Příspěvek od Prvotsky » 28 led 2015 08:16

Dost často , když něco nevim, tak otevřu youtube a najdu řešeni. Pro mě tutorialy fungujou a maj smysl takhle - ciste ucelove. Je mi jedno jestli jsou v cz nebo eng. Když bych narazil na prijemnej smysluplnej cz kanal, tak bych by si asi moji oblibu ziskal pro pravidelne shlednuti. Ten napadad se sponsoringem a product placementem neni vubec marny.

Stan

Příspěvek od Stan » 28 led 2015 09:59

Na tomhle projektu pracuju uz delsi dobu proto jsem shanel lidi kteri by to chteli delat se mnou protoze na jednoho je toho opravdu moc ale nejak jsem zatim narazil na nezajem. Jsem v jednani s jednim velkym zahranicnim sponzorem ale vlece se to, tezko se shani sponzor kdyz zatim nemas nic co by jsi ukazal proto to spusteni v Unoru pred MMF a pak se uvidi jestli se nekoho podari sehnat. Pensado place sleduju neco pres dva roky ale to je jina klasa. Mam predstavu kam to chci dostat do peti let ale jak rychle to pujde se uvidi. Nevim jestli DISK by mel zajem jelikoz si mezitim rozjeli vlastni magazin tak jsem je zatim neoslovil.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 28 led 2015 10:14

stan : ja som kedysi chcel taketo nieco robit .. ale skor shoutcast o nastrojoch a podobne .. mam kamarata co ma vsetky nastroje na zemeguli a on by mohol dodat masinky .. Ale proste na to neni cas .. toto je vec , ktorej sa musi clovek venovat na plno .. nie pri praci a pri rodine ..

Jirka Štolfa

Příspěvek od Jirka Štolfa » 28 led 2015 12:37

Jo, rozebírání nástrojů a efektů mi příjde smysluplné. Znát svoje nářadí a vědět co dělá se signálem je podle mě to podstatné.

Stan

Příspěvek od Stan » 28 led 2015 13:15

@Pytkin : To ja chapu ze ne vsichni maji cas a samozrejme ze je nutny se tomu venonat hodne intenzivne. Uvidim jestli se nekdo bude chtit pridat az to spustim. Neni to zatim nic velkyho bo to delam sam :)

Odpovědět