O co jde pri mixu?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
dusanmsk

Re: O co jde pri mixu?

Příspěvek od dusanmsk » 30 kvě 2013 16:16

FracturDNB píše:Hej a to je totalna pravda ked mam nejaky minutovy loop tak už hned tam začíšnam robit uplne asi zbytočne predbežny mix,a stym stracam čas a skoro vždy sa nad tym zaseknem.
K tomuto este - neni to len o eq a efektoch, ale aj o charaktere nastroja. Nie je najmensi problem, pokial pri finalnom mixe proste za boha nenapasujem basu na kopak, aby som sa vratil do projektu a ladil to kludne tyzden. Podstata je, ze projekt mam hotovy, nebudem teraz tyzden krutit knoflikmi ako debil a medzitym zabudnem vsetko co mi hralo v hlave a co chcem do projektu este pridat. Takisto zmena nastroja, neni zasadny problem, pridavat vrstvy k existujucim melodiam atd...Toto vsetko uz neni tvoriva cinnost, ale ciste technicka, pouzivas ine casti mozgu a pristupujes k tomu uplne inak.

FracturDNB

Příspěvek od FracturDNB » 30 kvě 2013 16:28

K tomu Fku,ja to robim tak že akurat som si každy kanal Bassline layer exportol do WAW High,Low,Mid,M/L/atd..
dal som reset na šable v mixeri nak je to na nule,a to iste aj v sekvenceri.Na mixe a som dal solo na dany kanal ktory chcem exportovať a je to :) žiadne problemy.
Takto spravim všetko aby som tam mal len audioclipy,a budem spajat loopy dokopy aby som mal v tom prehlad.

Lenže starosti mi robi teraz ako spravim sidechain teraz:D dosť doležita vec

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 30 kvě 2013 16:29

Sidechain rob vo finalnom mixe.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 30 kvě 2013 16:34

Sidechain by som rozhodne neodkladal na finalny mix. Zase nie je to ziadna veda na tri dni ladenia. V dnb je dost zasadne ci basa dobre basuje resp. ci kopak dobre pocut v rovnovahe so snarom. Ak basa prekryva kopak to je dost na .icu a neviem ci to uz potom vobec ma vyznam.

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 30 kvě 2013 16:39

Tak samozrejme ide o sposob pouzitia. Pokial je to nastroj na ucelenie mixu, patri to do mixu. Pokial to ma nejaky umelecky zamer, patri to uz do 'aranzu'.

FracturDNB

Příspěvek od FracturDNB » 30 kvě 2013 16:45

No ja to mam psycho so sidechainom lebo v jednom paterne napriklad mam 3 bassy ktore s navzajom doplnaju a ked som to skušal sidechainovať roznymi sposobmi tak to bolo na par hod. roboty a naoniec som to ani nespravil lebo sa mi to už po tej dobe zdalo všetko to isté.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 30 kvě 2013 16:55

No to je dost blbe a prave tu sa prejavuje vyhoda, ked to mas v jednom mixovom kanale. Mozes pustit kopak do toho spolocneho kanalu a pouzit ho ako zdroj pre sidechain.

Takto musis "pustit" kopak do vsetkych 3 kanalov kde mas basy a do kazdeho dat vlastny sidechain a kazdy nastavit osobitne - bud na to iste, alebo este doknca kazdy pocuvat a nastavovat zvlast. To je asi dost ohubu.

FracturDNB

Příspěvek od FracturDNB » 30 kvě 2013 17:42

Myslíš mať všetky tie bassy a bicie v jednom kanali?

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 30 kvě 2013 17:47

Tak si basy routni na jeden voľný kanál a sidechain urobíš naraz na všetky, ak ho teda nechceš mať z vlastných dôvodov osobitne.

FracturDNB

Příspěvek od FracturDNB » 30 kvě 2013 18:17

Takto to mam po exportovaní ,dam tento layer do samostatneho kanala ešte aj s dalšimi dvomi bassline a tresnem nato limiter a skusim sidechainut
Přílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (1.55 MiB) Zobrazeno 299 x

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 30 kvě 2013 20:42

Toto je presne dovod, pre ktory povazujem FLS za totalne nepouzitelne na mix a master. Ukazal si aranz, teraz je este podstatne vidiet, ako to mas v mixeri. Ako Ti radili, zmixuj dohromady vsetky ( alebo aspon tie low ) basy do jedneho kanala, vedla daj kick, ten kick nasidechainuj na ten bass bus a supni tam kompresor v rezime sidechain.

Ja mam v Reaper-ovi na kazdy novy song uz pripravenu template, kde mam rozdelene busy na low, mid, hi a all, dalej podla nastrojov ( bass, pad, lead, vox .... ) atd.

Konkretne 'low band' obsahuje vsetky basy + kopak, pricom ten kopak ( z 'kick always here' ) kope namiesto do kompresoru do ekvalizeru v 'bass bus' a odkopava len subbass zo vsetkych bas co tam hraju ( namiesto vsetkeho, keby to bol sidechain kompresor ).
Přílohy
1.gif
1.gif (1.58 MiB) Zobrazeno 287 x

hawkens

Příspěvek od hawkens » 31 kvě 2013 08:08

FracturDNB píše:Myslíš mať všetky tie bassy a bicie v jednom kanali?
Myslel som nasmerovat vsetky basy do jedneho spolocneho kanalu. Podobne bass drum, podobne snare. atd atd.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 31 kvě 2013 08:20

co satyka basy s kopakom kazdy hned riesi sidechain (co je samozrejme velky pomocnik) ale mam skusenost ze malokto si uvedomuje ze aj kopak treba "doladit" aby "hral" s basou... totiz ak obsahuje kopak frekvencie ktore fazovo rusia niektore dolezite frekvencie basy, potom aj napriek sidechainovaniu to moze robit problemy a clovek ma kopec roboty s tym nejak to dat dokopy a aj tak to nepochopitelne nieje ono, proste stale pocut ze to jaksi nesedi - clovek ma potom tendenciu mysliet si ze ten kopak je proste zly a hladat iny a casto sa v tomto stave zasekne na prechadzani desiatok samplov a hladani toho vhodneho - pri layerovsni viac kickov to je este zdlhavejsi proces...

ja ked si spravim zakladnu sekvenciu kopak+basa, zacnem sa hrat s pitch kopaka - trnsponujem ho a hladam miesto kde akusticky zrazu tak viac "vinikne", respektive zrazu to cele tak "prekukne" - kopak je pekne pevny, pocut nielen "bodku" ale aj cele jeho telo, pekne basuje ale zase vobec nic neubera base ktora ke tiez pekne konkretna... vzdy take miesto je - vacsinou mam skusenost ze ho najdem skorej pri podladovani kopaka, niekedy aj na -6 az -8 poltonov ... potom ho doladim este jénym fine tuningom...

az potom zacnem riesit nejaku kompresiu na jemne doladenie zvysnych detailov a nedostatkov - vacsinou jej aj staci ovela menej ne pri uplne nevyladenom kopaku, len tak pacnutom sampli zo sample packu...

hawkens

Příspěvek od hawkens » 31 kvě 2013 08:34

K problematike sidechain. Vznikol preto, lebo v basovych frekvenciach zneju hlavne kopak a basa. Plati to vseobecne, ale v zanri ako dnb je to este vypuklejsie. Ak hraju kopak a basa v tom istom momente (typicky v case uderu kopaku), museli by byt harmonicky dokonale zladene, aby nevyrabali zahuhnany zvuk a tiez aby boli pekne oddelene a dobre pocutelne. Ako medzitym napisal Dendy, aj doladenie moze pomoct.

Vo zvukoch / nastrojoch ktore hraju hlavne v stredoch alebo vyskach, tam sa taketo veci vacsinou riesit nemusia, lebo tam su vacsie odstupy medzi jednotlivymi tonmi, takze tak nie je taka "tlacenica" ako v basovej oblasti a jedotlive zvuki sa tam vacsinou nebiju medzi sebou.

Toto ale vsetko poznate. Pisem to preto ze Tomas hovori ze ma 3 basy. To je OK. V dnb to ale byva tak, ze v spodnych basoch (do cca 100 alebo 150 Hz) v skutocnosti hra iba jedna z nich, ostatne su vyssie polozene resp. spominane frekvencie im orezem na EQ. Pretoze zladit alebo sidechainovat v spodnych basoch 4 nastroje by bolo fakt o drzku resp. na hranici mozneho, specialne v dnb basoch kde sa veselo filtruje falnger-uje a robia ine divociny ktore menia spektrum nastroja a posuvaju ho aj veselo pomedzi tony.

Cize nakoniec mam iba 1 basu a 1 kopak, ktore mozem pohodlne a jednoducho sidechainovat, bez nutnosti robit nejake neprehladne divociny.

FracturDNB

Příspěvek od FracturDNB » 01 čer 2013 21:42

No asi tak,hawkens to povedal zamna.Ale na ten track som sa rozohodol aspon na nejaky čas vykašlať,stratil som prinom vela nervov,a energie,až sa mi zhnusil a nepači sa mi už.Možno sa k nemu vratim neskor..ZAbil som snim asi 2.5 mesiaca a nikam som sa poriadne neposunul.

Začal som robit novy projekt.Vždy som začinal novy projekt tak že som si najskor spravil bicie až potom som začal robiť bassu,a natom som samozrejme vždy stroskotal,hodiny vymienania syntakov,200 roznych bass,a nič ztoho sa mi nepačilo.

Tak som prezmenu začal robit bassu ako prvu.Nezvyčajne v massive,bassa je hotova exportol sm ju hned do waw a pokračujem v novom projekte na čisto.Nejdem ju asi ani layrovať,lebo je hutna a pači sa mi zatial :D Jedine čo som spravil bolo že som si do piano roll ahodil nejake tony spravil clone,a na tom klone som zmenil pitch o - 39 centov a hned to hralo lepšie.

Kopak,rytmičák som si dal zatial len provizorny aby som počul ako približne to hra ked ju hned aj na sidechainujem.Na moje prekvapenie to hrá dobre.Kick sa pekne oddelil od bass a je vyrazny.Uvidime ako bude kopať s mojim spravenym kopakom.Len problem mam že som chcel sidechainovat aj rytmičak,len ked som ho narutoval do bassline ako kopák predtym, tak som upravoval vlastne všetko nie len ten rytmičak ktory som chcel.Neviem čo robim zle :D ( v Limitery robeny sidechain)

Teraz si hlavne musim dat pozor aby som v tom nemal riadny bordel ako v predchadzajuucom projekte lebo zas dalši track nedokončim :D

Skoda ze tu neznam niekhoo kto čisto produkuje drum n bass,lebo taky by mi asi najviac vedel poradiť,a najlepšie keby robil taky štyl ako ja :)

Odpovědět