priestor v syntetickej hudbe

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
bassline

priestor v syntetickej hudbe

Příspěvek od bassline » 26 črc 2011 22:15

Ahoj,

Ako sa riesi priestor v syntetickej hudbe ? Hudba, kde vsetky nastroje okrem bicich hraju syntaky (a bez vokalu, alebo nejakeho ineho nesyntetickeho samplu). Ako dosiahnut aby to cele neznelo ako v mrtvej komore ? Pouzivanie delayov sice nejaky pocit priestoru navodi a zmizne ten charakter mrtvej komory, ale preplacat vsetko delaymi nie je riesenie, potom tie zvuky nezneju konkretne a jasne. Aj pouzitie reverbu na synths mi nejak vo vysledku rozmaze jednotlive nastroje, takze sa opat strati ta konkretnost nastrojov. Ako teda vyriesit, aby jednotlive syntaky boli konkretne v mixe ale zaroven aby to neznelo ako v mrtvej komore? Fakt je to len o tom spravne pouzit reverby ?

Pytkin
Moderátor

Re: priestor v syntetickej hudbe

Příspěvek od Pytkin » 26 črc 2011 22:48

no hlavne ide o to , aky reverb pouzijes ..

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 26 črc 2011 22:53

mrkni se do sekce free plugins, jsou tam i stereo enhancers...

rastis

Příspěvek od rastis » 27 črc 2011 00:07

bassline píše:Ahoj,
... Ako teda vyriesit, aby jednotlive syntaky boli konkretne v mixe ale zaroven aby to neznelo ako v mrtvej komore? Fakt je to len o tom spravne pouzit reverby ?
toto vobec neni tema o "priestore v syntetickej hudbe", ale podla mna je to tema "priestorotvorba" ako taka, co je inak naozaj velmi dobra tema, ktora sa tu uz aj rozoberala a sam s priestorotvorbou vzdy zapasim :)

pri reverboch treba pracovat citlivo so vsetkymi parametrami, s dlzkou dozvuku, s prvotnymi odrazmi, farbou dozvuku, so sirkou reverbu, s oneskorenim dozvuku... treba mat najprv nejaku tu predstavu, ako by to asi malo zniet, aby to bolo podla moznosti pekne a potom sa snazit to nejako dosiahnut, premyslat nad tym... treba si rozvrhnut, co reverbovat, co nie a preco. ja viem - lahko sa o tom mudruje na nete :)

skus si najst tu temu, co tu o tom bola...

bassline

Příspěvek od bassline » 27 črc 2011 00:35

rastis- Ahoj, ja viem, akurat tu temu citam :-)

Ja som to ale schvalne napisal samostatne, pretoze ma to zaujima prave v tomto style hudby. K priestorovosti sa v syntetickej hudbe asi pristupuje uplne inak, ako k nahravke ktora obsahuje akusticke zive nastroje a ma posobit dojmom ucelenosti realneho priestoru.

Tazko sa mi z mixu nejakej referencnej skladby zistuje ako je tam porieseny priestor. Ale hlavne, vacsinou je tam aj vokal + nejake ine nesynteticke nastroje ako gitary atd. Asi by sa mal clovek najprv zamysliet, co konkretnou skladbou chce povedat, ake nastroje zvolit a aky pocit maju vyvolat pri pocuvani a potom sa mozno lahsie hlada otazka aky priestor vlastne chce clovek docielit. Pisem to ale v tom kontexte syntetickej hudby, pri akustike je to jasne - tam je ciel vytvorit dojem prirodzeneho priestoru. Ale fakt neviem ako k tomu pristupovat v elektronike, aky dojem priestorovosti by to malo vyvolavat, ked vlastne vsetky nastroje su umele, vesmirne, roboticke :) ...

rastis

Příspěvek od rastis » 27 črc 2011 00:43

bassline píše:... K priestorovosti sa v syntetickej hudbe asi pristupuje uplne inak, ako k nahravke ktora obsahuje akusticke zive nastroje a ma posobit dojmom ucelenosti realneho priestoru....
to hej, ale technologicke postupy k dosiahnutiu zelaneho zameru su tie iste, takze predsa len je to tema vseobecna :) inak aj zive nahravky sa daju priestorovo povymyslat hocijako, nemusi byt zamer, aby to znelo "dojmom ucelenosti realneho priestoru".

biscuit

Příspěvek od biscuit » 27 črc 2011 00:47

bassline: duso ja nevim, ja mam dojem, ze jsi trochu mimo... prostor v jakykoliv hudbe samozrejme dotvarime verbem. ten simuluje vlastnosti nejakly cimry. ale do prcic proc se porad omezovat nejakou prirozenosti. at v akusticky hudbe, tak i v elektronicky, popust uzdu svy fantazii a delej to tak jak te to zrovna napadne a bavi. proc se furt svazovat nejakejma pouckama a domnenkama?!

matucha

Příspěvek od matucha » 27 črc 2011 02:21

No dobry je v ramci cyberprostoru si stanovit nejaky pravidla a s tema fungovat. Kdyz to tak neudelas, tak je z toho akorat gulas (coz muze taky byt smyslem). Podle me furt funguje neco jako predni plan, zadni plan a neco mezi tim, existuje sirka, leva, prava, stred... dost veci se kterejma se da ruzne zachazet.

Kdyz se ke me dostavaj elektronicky veci a uz jsou v nich naznaceny mixy, tak vetsinou jeden z duvodu, proc nedrzej pohromade je ten, ze neexistuje koncept prostoru. Naprosto nahodne jsou veci uplne suchy nebo uz z nejakyho samplu namoceny nejakym divnym prostorem, pak par zvuku s uplne zase jinym reverbem na insertu. Asi by se to dalo snyst kdyby to byl zamer (oddelit je), ale vetsinou je jasny, ze to spis ma pusobit kompaktne. No a to na scenu nastupuje uplne stejna skala jako u akusticky hudby. Mozna dokonce vic nez u akusticky hudby, protoze ta je vetsinou nahrana s nejakym tim prostorem a zamerem.

Nejvetsi legrace je stejne pouzivat neco realnyho nebo analogovyho nebo analogove mechanickyho. Reprak+mikrak, paskovy echa, pruzinovy dozvuky, plate... to vetsinou umi dodat elektronice zajimavej charakter.

jakubt

Příspěvek od jakubt » 27 črc 2011 13:43

Jako základ se dají použít pravidla pro rozmístění "klasických" nástrojů - tedy zjednodušeně řečeno s lead synth pracovat podobně jako s lead kytarou atd. Samozřejmě to můžeš dělat "jinak", ale s mnohem větším rizikem, že v mixu bude bordel.

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 27 črc 2011 13:56

S tymto si lame hlavu asi kazdy, no co mne najviac pomohlo... bolo to co tu je uz 100x spomenute v inych topic-och.

bassline... mas nejake znalosti, vies co je to delay, reverb, vies ako funguje, to znamena... dostaneme sa k opakovanym slovam, cim lepsie monitory - odposluch, tym lepsi detail, priestor, atd. Darmo si budes lamat hlavu nad postupom, alebo know-how, ked sa o to snazis na low-end alebo sluchatkach, to sa da v niektorych pripadoch, povedal by som vynimkam, tym ludom, co maju kopec skusenosti, maju to "v uchu", napocuvane atd.. Aj ja som milion krat riesil priestor atd., ale faktom ostava, cim lepsi odposluch, tym lepsi detail, priestor... lebo ho urcis presnejsie, detailnejsie a dokazes ho lepsie korigovat, ked ti ho kvalitny odposluch dokaze hodnoverne reprodukovat. Mas mensiu pravdepodobnost, ze sa "stratis". Samozrejme, zalezi aj od toho ake su tie tvoje znalosti delayov a verbov :) ;)
Naposledy upravil(a) tomy45 dne 27 črc 2011 14:10, celkem upraveno 2 x.

bassline

Příspěvek od bassline » 27 črc 2011 14:08

tomy - myslis ze na dobrych sluchatkach sa neda ako tak poriesit priestor ?

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 27 črc 2011 14:12

No ja osobne mam s priestorom problem, ci je to na monitoroch alebo v sluchatkach. Sluchatka rozhodne priestor skresluju. Moj nazor, dojem.

BS

Příspěvek od BS » 27 črc 2011 14:43

ja to delam tak, ze mam zakldni template, kde uz mam nastavene 3busy, early, room, a long verb, a tam posilam budto jednotlivy savle resp spise grupy. na takovy to spise kreativnejsi przneni dam na insert samostatnej verb, resp spise retez vice efektu, kdy verb je tam jednim z nich. tam to prasim dle chuti a nalady.

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 27 črc 2011 15:28

BS píše:ja to delam tak, ze mam zakldni template, kde uz mam nastavene 3busy, early, room, a long verb, a tam posilam budto jednotlivy savle resp spise grupy. na takovy to spise kreativnejsi przneni dam na insert samostatnej verb, resp spise retez vice efektu, kdy verb je tam jednim z nich. tam to prasim dle chuti a nalady.
Myslis, ze by slo ten zakladny template poskytnut do eteru :) :wink:

matucha

Příspěvek od matucha » 27 črc 2011 15:39

No monitory pomuzou, ale daleko dulezitejsi je zase akustika, kdyz nemas dostatecne vyladenej dozvuk v mistnosti, tak do urcity urovne reverb vubec neuslysis. A pritom casto potrebujes prave jenom uplne pidi spetku reverbu na to aby se zahladily dozneni a vsechno se usadilo. Ja na to velmi rad pouzivam sluchatka, protoze tam rychlejc poresim prave hlasitosti reverbu. Je zajimavy, ze jsem kdysi na sluchatka vzdycky reverby prehanel... a ted se pro me staly nastrojem na nastaveni dozvuku.

Template jsou vpohode, ale casto jsou taky trochu nastrojem zkazy, protoze je clovek linej a proste zacne hned posilat a nechce se mu (teda aspon me) moc premejslet. Nekdy to vyjde, ale nekdy to musim uplne zrusit, zamyslet se, co je vlastne potreba a pak si ty prostory zacit vytvaret podle toho.

Odpovědět