Prosím o radu s mixovanim/masteringom

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Rastooo

Prosím o radu s mixovanim/masteringom

Příspěvek od Rastooo »

Nazdar, mám problém z mixovanim/ masteringom a nemá mi kto poradiť . Takže mám hudobnú skupinu do mixu zapajame klávesy s automatom, basgitaru, gitaru a dve mikrofóny a keď zapneme všetko tak nám začne blikať na mixe do červeného a potom to skresľuje zvuk . Nastavoval som aj Gain na mixe ale keď nastavím gain aby mi celkovo hudbu nebilo do červených tak neni žiaden tlak v tej hudbe tak PROSÍM o radu ako nastaviť mixpult aby hralo všetko pekne aby nič neskreslovalo a aby nebilo do červených hodnôt a aby hudba a automat mal ten tlak . Prosím ak sa niekto vyzná v masteringu nech mi poradí popripadne nech mi napíše správu budem veľmi vďační už si neviem stym dať rady. Mixpult mame soundcraft signatúre 16.

matucha

Re: Prosím o radu s mixovanim/masteringom

Příspěvek od matucha »

Nazdar, a o co se vlastnne snazis? O zvuk nazivo? Nebo to skrz ten mixak takhle nahrajes po stopach do pocitace a tam budes dal zpracovavat? Nebo nahrajes jenom stereo vystup z mixu a ten pak chces zmastrovat?

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Ziadne mastering to nebude. :P To iba tak lietaju cudzie vyrazy. Potrebuje zakladne rady, ako nastavit mix...

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Snažím sa o zvuk na živo hrávame v kaviarniach, sálach sem tam aj V exteriéri. Ďakujem za každú radu.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Jasne, chapeme. Akurat si sa spytal otazku, na ktoru potrebujes 10-20 -stranovu odpoved.
Ak vies anglicky - Google: "live sound mixing"

Moze to byt technicky problem, trivialny aj zlozitejsi, moze to byt kvalitou niektorej casti aparatu, moze to byt chybou nastavenia, neznalostou zakladov mixovania, ... asi tak 100 veci... :oops:

Skus dat viac konkretne info - to vzdy pomoze.

P.S. Pise sa "dva mikrofony " nie "dve mikrofony" ... aj tam u vas na vychode. 8)

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Aparat mame ev215 a basaky ev118 . Zosilovace mame benhinger ep1500 a the t.amp 2400 A crossover dbx 234xs. Aparat nám zapájal technik.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Nieco ste menili, zapojili nove ? Robilo to aj predtym ? Samostatne tie nastroje hraju dobre ? Skusali ste ich postupne kombinovat ?
Kable su OK ? Ma keyboard a mikraky symetricke kable ? Podporuje mix symetricke kable ?

Ako nastavujes gain na kanaloch ? AFL / PFL pouzivas ? Limiter pouzivate ? Kazdy kanal by mal mat najprv dobre nastaveny input gain, az potom sa da robit EQ atd.

dedko
Vybavení

Příspěvek od dedko »

:)
Naposledy upravil(a) dedko dne 12 úno 2020 20:25, celkem upraveno 1 x.

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Nezapajali sme nič nové a áno robilo to aj predtým. Nástroje sú dobre klávesy mame korg pa 4x, basgitara Ibanez sr500, gitara fender America, mikrofóny súhre beta ...symetrické káble používame na mikrofóny a na klávesy na korg pa4x zapajame na 3vstupy na jeden vstup klopak na druhý vstup rytmicak a prechody a na tretí vstup zvuk a hi-hat činely. Áno podporuje simetricke káble. Keď zapnem napr. Gitaru dám na vstup mute stlacim pfl a nastavujem gain a potom všetok ostatne a afl neviem načo slúži.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

AFL je to iste, ale za faderom - cize pocujes, ako silno hra kanal v mixe.

OK, tak napr samostatna gitara alebo basa - su OK ?
Bedne maju dobre nastaveny gain a EQ ? Zosik to iste - je signal v idealnom rozsahu ?

A este raz - limitery na vstupe pouzivate ako?

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Ako nastavím gain na bedne ?? Ako mám používať limiter na vstupe nechápem trošku.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

Odkial si ? Kde sa pohybujes ?

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Niektore bedne gain maju, ine nie. Su aj taki experti, co pustia do bedni slaby signal a na bedniach vytiahnu gain na max.
Na zaciatok daj vsetko na nulu (alebo do strednej polohy).

Ak nastavujes gain na kanaloch, dtto -vypni limiter, EQ na nulu, vypni FX, vsetky DSP, atd, atd. (netusim, co vsetko ma vas mix)
Potom nastav gain na kanaloch tak, aby v maxime obcas preblikla cervena. Bezny mix by mal mat rezervu aby este neskresloval.

Ked takto nastavis vsetko, chod kanal po kanale a pocuvaj, ci je zvuk pekny. (sluchadla pomozu)
Ak je zvuk OK, zrejme sa vzajomne biju nastroje - treba porovnat kombinacie a dobre nastavit EQ.

matucha

Příspěvek od matucha »

Hmm... tak jak to popisujes dneska prakticky zadna dobre znejici nahravka nevznikne. Prvni vec je, ze zvuk kterej vykroutis na tom pultu tak, aby to hralo nazivo dobre pocita s tim, ze je praticky doplnkem toho co hraje z nastroju primo na podiu a potom s tim jak hraje PA.

Kdyz tuhle vec nahrajes a budes poslouchat bez toho PA a kapely na podiu, tak to bude znit proste divne a derave.

Jedina cesta jak to zaznamenat a mit moznost nejak rozumne smichat je rozbocit vsechny zdroje jeste pred tim nez dou do toho zivakovyho pultu a nahrat to po stopach do nejakyho vicestopyho zarizeni. Ve studiu (a nebo doma) to potom nasadit do nejakyho DAW a normalne smichat atd. Tak vznikne vice nebo mene dobre znejici zaznam zivaku. Podle toho, jak dobre ste to sejmuli na miste a podle toho jak dobre umite michat.

Co se toho zkresleni tyce. Tak se vam nejspis libi to, ze v tom zkresleni se to vsechno nejak nakomprimuje a nasaturuje. Bez toho to asi muze mit mensi stavu. Proti gustu zadnej disputat, takze treba to nekurte tolik a najdete nejaky dobry optimum. Pripadne si muzete trochu pomoct nejakou kompresi, ale to je zvlast nazivo vyssi divci a tak trochu se obavam, ze na to nemate zkusenosti a zrejme ani penize.

Co muzu doporucit je, pozvat si na pomoc nekoho, kdo se tim zivi a vyzna se v tom a pomuze vam (za uplatu samozrejme). To jak se ptas je extremne obecny a na min jak zacatecnicky urovni. Bohuzel s takovou urovni rady na foru moc nepomuzou, neni na cem stavet. Jediny co vam pomuze je najmout si odbornika a pripadne se ucit (fyzicky) od nej.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

matucha : ja som to pochopil tak, ze mu ide o LIVE zvuk .. nie o nrahranie zvuku z live akcie a nasledna postprodukcia ..

Odpovědět