Recording dua bicí a heligonka

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
marylin

Recording dua bicí a heligonka

Příspěvek od marylin » 25 bře 2013 15:45

Ahoj,

byl jsem požádán o nahrání "kapelky" o dvou členech - bicmen a heligonkář. Jde o demíčko, taková rádoby domácí nahrávka, nic profi.... Samozřejmě, chtěl bych to udělat co nejlépe dokážu. Nahrávat budu cca za měsíc a proto si s dovolením sonduju co a jak...

1) Styl hudby:

Jedná se o klasické dechovkové moravské písničky v podání heligonky s dost dynamickými bicími. Oba dva hráči zpívají. Bubeník hraje na základ bicích - tedy BD, snare a dva minipřechody, které používá víceméně sporadicky, hajtka, 2 overheady. Jeho hra je, jak jsem uvedl, dost dynamická. Zkrátka jedná se o starého dědu, který už má cosi za sebou a dokáže skladbu pořádně vygradovat. Když je třeba hraje potíchu, v určitých pasážích zas do toho třískne, že by se jeden lek :-)

2) Technika co mám

Focusrite Safire Liquid 56 + reaper
Mikrofony: Shure sm 57 (+ možnost 1 další vypůjčit), GAP FC1 mkII, 2x audix OM2, Soundking ED007, 2x Line Audio CM3

3) Nahrávací prostory

Bicí budu nahrávat ve zkušebně místní dechovky, která prošla rekonstrukcí a je v základu částečně akusticky upravena. Basové pasti atd mám a použiju (panely z minerální vaty...). Dále je možnost to nahrát též v naší metalové zkušebně, která je taktéž akusticky relativně upravená... Vyzkouším a uvidím...

Dotazy:

Zvažuji, že bicí nahraju na 4 mikrofony, tak abych zachoval co nejkompaktnější zvuk a jejich dynamiku... tzn. kopák, virbl shora, 2x oberheads, případně ještě room tím GAP FC mkII. Myslíte si, že bych tím dosáhl kompaktní nahrávky bicích a hlavně zachování co největší dynamiky bicích?

Ted heligonka - o technice nahrávání akordeonu tady neco málo je, nicméně ne mnoho. Mé představy jsou takové, že heligonku nahraju 2 mikrofony do sterea. Použil bych shure sm 57 a GAP, které bych umístil cca 50 cm od hráče. Stereo raději užší... Jaký na to máte názor?

Nakonec zpěv - ten pořeším tím GAP mikrofonem s pop filtrem. Zřejmě udělám nějaký paravan z minerální vaty...

Jinak po nahrání bych zde také rád postnul nějaký ten výsledek ke kritickému poslechu...

Díky za rady, podněty a přeju pohodový den
Naposledy upravil(a) marylin dne 21 črc 2013 11:43, celkem upraveno 1 x.
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

Fillippos

Re: Recording dua bicí a heligonka

Příspěvek od Fillippos » 25 bře 2013 15:58

S tou harmonikou chvíli hledej zvuk tak, aby tě co nejmíň otravovaly mechanické pazvuky klapek a vzduchu, který z ní leze. Je to dost pruda.

marylin

Příspěvek od marylin » 25 bře 2013 16:09

Dík za reakci...

Tak laborovat s umístěním mikrofonů budu, to se ví... No podle mě ty zvuky klapek a cuplíků a vzduku k tomu nástroji zkrátka patří... Samozřejmě pokud to bude v kontrolní nahrávce dělat velký bordel, tak se to bude muset změnit...

marylin

Příspěvek od marylin » 31 bře 2013 12:00

Tak jsme v?era zkusili nahrát pár tah? harmoniky a jak to dopadlo si m?žete poslechnout... Rozhodn? jsem pochopil, že na jeden mikrák (SM57) to fináln? asi nep?jde, protože ty basy to pobralo opravdu jen málo :-) Otázkou je co, dat k té basové stran? za mikrák...

marylin

Příspěvek od marylin » 20 črc 2013 20:03

Ahoj,

v?era jsme jen tak na zkoušku nahráli bicí... Byla to má první zkušenost s bicíma. Rád bych vás požádal o zhodnocení, zda jsou náb?ry alepo? trochu použitelné (?)
Nahrávalo se to tak, že bubeníkovi jsem poslal do sluchátek podklad harmoniky s klikem... Byla to jeho první zkušenost s metronomem, tak prosím omluvte rytmické seky, které tam z nervozity nasázel (po pivu už mu to šlo líp :-) ). Bicí jsou jen základn? zefektované - trochu gate na virbl a kopák... N?jaký ten kompresor.

Pokusil jsem se ud?la i první pokusný "mix" pro ú?ely muzikantu, aby si mohli ujasnit co vlastn? jak budou hrát. Jsou totiž zvyklí v?ci hrát na živo pokaždé jinak, tak trochu improvizace :D Není to nic extra, pá? harmonika tam tla?í bicí, což je špatn?... O zp?vu se radši nebavím :-) Nicmén? tímto sm?rem bych se cht?l v kone?ném d?sledku asi tak n?jak ubírat... Za post?ehy budu rád... ?lov?k se po?ád u?í :-)

Zde je:
http://vacek.rajce.idnes.cz/Desktop/#untitled.jpg
Naposledy upravil(a) marylin dne 21 črc 2013 11:46, celkem upraveno 2 x.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 20 črc 2013 20:21

neskušal si to len na ty behčka c2 stereo ? to sú mikrofony na zbor . :roll: niekedy je jednoduchšia cesta najlepšia , neni to metal tam by som sa nepapral z ozvučovaním jenotlivých bicích .

marylin

Příspěvek od marylin » 20 črc 2013 20:27

No chtěl jsem to vyzkoušet nahrát na 8 mikrofonů, tak jsem to tak nahrál... Zni to teda blbě, nebo jak? S těma behringerama ti nějak nerozumím, nemám tyto mikrofony... :-)

jazzym

Příspěvek od jazzym » 20 črc 2013 20:49

niekde na začiatku som čital 2x behringer c2 (technika co mám ),.
no ja niesom skuseny v tejto oblasti zatial, len tak jdu kolem a neco plácnu :roll: ok?

snare je moc z blízka , nedelá bubeník nejake prasárny na nem , tak stačí kondenzátorový overhead , ani zo spevom by som sa moc nepapral. Stačil by overhead.

skusil by som nazvučiť len kopák a možno spevy , ostatné doplniť s kondezatorovými overheadmi (no ked nemáš C2 tak nič :roll: ) a bez kompresora ! to sa mi zdá že pridáva harmonike na nesprávnych ruchoch.

marylin

Příspěvek od marylin » 20 črc 2013 21:34

Jo,,ty behringery jsem vratil a me aktualni mikrofony mám uvedené v podpisu...

jazzym

Příspěvek od jazzym » 21 črc 2013 06:53

Aaaa ono sa to celkom dá počuvat :D
prečo si vrátil tie behringery C2 ? niesú dobré? chcel som ich kupit prednedavnom :roll:

marylin

Příspěvek od marylin » 21 črc 2013 09:38

Nakonec se mi naskytla možnost koupit pár mikrofonů Line Audio CM3, tak jsem šel do nich... :-) U těch Behringerů se mi zdálo, že šumí a nejsou dost detailní. Ono taky co chce člověk po mikrofonech za pár korun, že? :-)

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 21 črc 2013 14:24

No jestli ti to pom?že ,nedávno jsem nahrával n?co podobného tvému šlágr hitu :-)

Je to natá?eno v mém mini studiu 4,5x4,5x2m (nízký strop) ve spole?né místnosti, bicí, harmonika a ješt? klávesy které hrály doprovody (klarinet,pop?ípad? bas k?ídlovku atd..)

Bicí:
Bass drum - Audix D6
Snare - Sennheiser 602
OH - 2x AT4040

Harmonika - 2x SM57
Poloha mikrofon? asi n?jak takhle:
Obrázek
Klávesy linka

Natá?eno bez kliku, tak aby m?li muzikanti pohodu a nijak je metronom neomezoval....
Zp?v dotá?en samostatn? na AT4040.

Co se tý?e reverbu (kapela to tak cht?la :-) , já osbn? bych se trochu krotil.....

marylin

Příspěvek od marylin » 22 črc 2013 07:51

Tonysss, moc díky za postnutý mix :-) Popravdě jsem hledal nějakou referenční nahrávku v podobném šlágr duchu, nicméně jsem toho moc nenašel... Takto si alespoň trochu udělám obrázek co a jak. Já su totiž metalista srdcem i duší a tak nějak i hudebně uvažuju, což u míchání šlágr pecek není asi to pravé ořechové. Kurňa na staré kolena člově skončí u "uncaca uncaca". Což naplat, každá zkušenost dobrá :-) Je pravdou, že tady na foru asi moc lidí podobnou muziku netočí...

Edit: Dívám se a vídím, že jsi z Čejča... Tam kdysi nahrávala jedna teenagerská kapelka od nás. Možná Ti prošli pod rukama :-)

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 22 črc 2013 12:12

No nevím jestli by jsi měl použít moji nahrávku jako referenci :-) o tom moc přesvědčený nejsem....
Je to jediná nahrávka tohoto žánru kterou jsem točil.
Natáčím hlavně, rock, hardrock,metal atd...

Ale nevidím na tom nic extra složitého, hlavně bych je nenutil do metronomu.
Posadit je co nejdál a naproti sebe, ať na sebe vidí a ať ty SM57 na harmonice berou bicí co nejméně a je to.
A i klidně ze zpěvama dohromady, pokud jim to samostatně bez zpěvů nejde. Dát jim na zpěv ještě nějakou dynamiku mikrofon.
Vždy je lepší moc nezasahovat do zvyků kapely.

Ano vzpomínám si ,nějaký mladí kluci z Hrozenkova ? Mám takový dojem že jsem tehdy nějak bojoval z novým PC. A že jsem moc spokojený z nahrávkou nebyl.

No ale vlastně já jsem ještě nikdy nebyl spokojený s výsledky svých mixů a nahrávek :-)
Těším se na okamžik kdy si řeknu, kurňa to hraje jak prase.
Čekám to tak za 20 let :-)

marylin

Příspěvek od marylin » 22 črc 2013 13:23

No bicmenovi jsem dal do sluchátek podklad s přednahranou harmonikou a klikem a poté, co si to zkusil, tak si pochvaloval ten metronom, že ho to parádně drží a usměrňuje :-) Takže s klikem ho rozhodně natočím. Ono vlastně vše je to pro ně taková obrovská zkušenost. Bubeník má 65 a je z toho všeho úplně nadšený :-) Já samozřejmě taky, když vidím ten jeho zápal a radost, že na staré kolena natočí svoje první cd :-)

Jak muzikanti, tak i já se na sobě vzájemně učíme a je to obohacující pro všechny... To, že se na nich učím berou jako fakt a jsou rádi, že vůbec mají takovu možnost a navíc zadarmo :-) Navíc to berou strašně profesionálně... Možná až moc :-) Již s výsledkem nahraných zkoušek byli spokojeni a pochvalovali si. Já samozřejmě ne a chtěl bych z toho dostat co nejvíce... Uvidíme.

JJ, Tvoji nahrávku beru jako referenci :-) Co mám říkat já na začátku :-)

Jo přesně, ti mladí kluci z Hrozenkova s charismatickým pěvcem :-) :-) Požádali mě, abch jim na podzim nahrál pár věciček... Takže to bude možná další, pro mě stylově příjemnější, zkušenost :-)

Odpovědět