Studio Room 16,5 m2 : Pomozte vybrat ze 2 variant

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
delay

Studio Room 16,5 m2 : Pomozte vybrat ze 2 variant

Příspěvek od delay » 16 čer 2008 11:50

Velice brzy se stěhuji a budu mít k dispozici celkem zajímavej prostor. nedokážu se však rozhodnout, jak vyřešit akustiku a orientaci v prostoru. Takže čekám vaše názory.

Obr.1. - dispozice
Obrázek

Pokoj měří 16,5 m2 a je v panelovém domě, výška od země ke stropu je 2,40 m, na zemi je laminátová plovoucí podlaha a okna jsou plastová. Radiator v rohu mistnosti ma ca 80x60 cm, vedle jsou stoupačky.

Obr.2. - návrh řešení 1

Obrázek
Tato varianta mne napadla jako první... Špatně by se otevíralo velké okno, které nemá ventilaci, ale stačilo by mi větrat tím malým. Problém je hlavně v umístění basové pasti do rohu s radiátorem... DObré je monitory mohou být dál od stěny (okna) a basové pasti by měly větší záběr...

Obr.3. - návrh řešení 2

Obrázek
Pro mě náhradní řešení, kde se mi nelíbí mít monitory hned u stěny a basové pasti poměrně daleko v rozích...

kexik

Příspěvek od kexik » 16 čer 2008 12:53

daj si na okna tazky zaves (tlsta pohltiva latka, idealka, dost mastna je zamat aka samet), v tom pripade mi pride zaujimavejsia prva moznost.
druha moznost len v pripade ze musis nechat hole okno

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2008 13:09

Okno nemusí být holé... Jsou tam sice žaluzie, ale ten závěs jsem také plánoval. Spíš mě štve ten radiator a to že by ty pasti byly bud umístěny nesymetricky anebo by musely být speciálně upravené, ty stoupačky jsou od podlahy ke stropu a moc dobře tam tu past nenapasuju... Ach jo.

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2008 13:12

Zkusím poslat foto té místnosti v reálu...

fova

Příspěvek od fova » 16 čer 2008 13:16

Jsem take pro prvni variantu. Mel bys mit pak lepsi akustiku

Trojuhelnikove pasti bych urcite dal do vsech rohu a tu nad radiatorem muzes udelat kratsi a povesit ji na stenu.

Ploche pasti bych umistil blize ke dverim (nekam, kde je gauc), aby pohlcovaly prvni vlnu signalu z beden a zabranily vzniku odrazu.

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2008 13:23

Nejde ni tak o radiator jako o ty stoupacky (je potreba to nafotit - vecer to sem hodim), ktery sou v prostoru a vyloženě ten roh blokujou.
Do rohu u dveří dát past nemůžu, jednak tam není místo a druhak se někam musí otevřít dveře. Dispozičně jsem si to nevybíral, ale všechny místnosti jsou řešený stejně, tahle je druhá největší, tak proto si jí beru.

fova

Příspěvek od fova » 16 čer 2008 13:29

Ale tu past pred ty stoupacky by to fakt chtelo. Mohl bys ji dat dale od steny nebo ji vzadu udelat plochou (ne az do rohu)?

U dveri muzes mit past ve tvaru nerovnoramenneho trojuhelnika, kde jedna odvesna bude vyrazne kratsi nez druha.
Aby to pekne vypadalo, muzes i tu vedlejsi rohovou past (u kresel) udelat podobne.

Ty rohy jsou na basy fakt kriticke a je treba tam neco mit. Zrovna v rohu u dveri bude vznikat odraz z beden, ktery si ti bude vracet zpet do poslechoveho mista a vytvaret nezadouci zvukove efekty.
Steny uz tak zasadni nejsou.

Kolik cm je od dveri do rohu?

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2008 13:44

Kolik cm, nevim řekl bych 25 cm.

fova

Příspěvek od fova » 16 čer 2008 14:51

to je dost na to, aby se ti tam vesla ta nesoumerna rohova past. Jedna odvesna 20cm a druha treba 40cm (nebo i vic).

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2008 15:05

Každopádně jsou přednější ty dvě a něco na stěnu. Zbytek uvidím podle ceny, protože finančně sem na tom dost blbě.

fova

Příspěvek od fova » 16 čer 2008 15:57

Pro zachyceni prvotnich odrazu jsou ale dulezitejsi pasti u dveri.

Signal ti vyleti z beden, doleti tobe do usi, pak bude pokracovat dal smerem ke stene, kde jsou dvere a pokud ho tam neco nepohlti, bude se vracet zpet k tobe.
Doleti k tobe o neco zpozdeny proti puvodnimu zvuku a smicha se ti v usich s novym signalem, ktery mezitim vyprodukovaly bedny.

Zvuk, ktery pak uslysis, bude pekny gulas :-)

Basove pasti u okna ti pomohou se signalem, ktery bedny generuji dozadu, ale dobre vime, ze mnozstvi signalu generovaneho z beden dopredu je mnohem vetsi, nez to, co jde dozadu.
Pak ti ty pasti u okna pomohou jeste absorbovat prvni odrazy, ktere vznikly na stene u dveri a poleti pres celou mistnost. Jenze pro tebe jako posluchace uz bude pozde, protoze dostanes do usi davku odrazu driv, nez je pasti u okna stihnou pohltit.

Potrebujes vyresit predevsim prvni odrazy a proto je stena u dveri priorita cislo 1.
S ni sousedi bocni steny, kde take bude vznikat cast prvnich odrazu, takze to je priorita c. 2 a tam musi byt ty panely.
Az teprve jako prioritu c.3 bych dal pasti u okna a ten tezky zaves, o kterem psal Kexik.

jardatop

Příspěvek od jardatop » 16 čer 2008 16:23

Nevite nekdo, kde takovy tezky zaves sehnat a kolik muze stat?

fova

Příspěvek od fova » 16 čer 2008 16:37

Nehledej nic specialniho. Kazda narasenejsi a hrubsi latka ti dobre pohlti vysky. Kdybys chtel pohlcovat i nizsi frekvence, jako treba vyssi stredy, musel by to byt tezky, hunaty zaves.
Sirokopasmovy absorber (basy, stredy, vysky) ze zavesu nikdy mit nebudes. To by muselo byt tak tluste, ze by ti to urvalo garnyze :-)

rrave

Příspěvek od rrave » 16 čer 2008 17:20

Problém, o kterém píše fova (Signal ti vyleti z beden, doleti tobe do usi, pak bude pokracovat dal smerem ke stene, kde jsou dvere a pokud ho tam neco nepohlti, bude se vracet zpet k tobe. Doleti k tobe o neco zpozdeny proti puvodnimu zvuku a smicha se ti v usich s novym signalem, ktery mezitim vyprodukovaly bedny.) by se dal vyřešit i pomocí šikmé zadní stěny.. Krásně o tom hovoří chlapík jménem Manny LaCarrubba na jednom videu (přednáška o akustických úpravách studia)....tady je pár screenshotů:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

...jinak řeším obdobný problém - dveře na zadní stěně mám stejně "blbě" umístěné a basová past se mi tam dost dobře nevejde (ani asymetrická). Napadlo mě, jestli by krom výše zmíněného zkosení zadní stěny nepomohla past umístěná mezi stropem a stěnou... co vy na to???

fova

Příspěvek od fova » 16 čer 2008 17:40

Tahle sikma zadni stena ma sve klady i zapory. Pokud bude cela jeji plocha pokryta akusticky pohltivym materialem, tak bude fungovat tak, ze odrazy, ktere nepohlti, ti alespon odkloni, takze ti nejdou do sweet pointu (mista, kde poslouchas).
Nevyhodou tohoto reseni je to, ze sikmou stenou porusis symetrii mistnosti, ktera je u poslechove mistnosti kriticka. Jestli mas napr. ve sve mistnosti vlevo kvetinac, mel bys neco podobneho umistit i v pravo.
Se sikmou zadni stenou muzes slyset zvuk z prave bedny jinak nez z leve.

Za LEPSI reseni povazuji mit stenu rovnou a pokrytou dostatecnym mnozstvim pohltiveho materialu, tak aby se jen minimum odrazu vracelo zpet. Nebo ji mit sikmou, ale tak, ze to bude symetricke podle osy mistnosti, tj. napr. ve tvaru hodne otevreneho pismene V.

K tvemu dotazu - nahod nejakou fotku nebo obrazek.
Ale je tu na to samostatne tema (DYI basove pasti), kde bys to mel resit. Tohle tema je ciste Delayeho.

Odpovědět