Úprava akustiky v tvarově dost atypické místnosti

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
houdek.z

Úprava akustiky v tvarově dost atypické místnosti

Příspěvek od houdek.z » 12 lis 2008 17:24

Zdravim. Hned prvne na foru a hned vsetecny dotaz.
Potreboval bych trosku poradit co s timto prostorem co je na obrazku.
Me fungovat jako zkusebna a obcasna mistnost pro nahravani.

Je to místnost pod pódiem v kulturáku, takže proto má takový patvar.
Zatím, je to obloženo kartony od vajec, ktere aspon trochu rozptyluji takovy ten hnusny bzucuci dozvk ktery vznika mezi dvema rovnobeznymi stenami ve vyklencich po stranach. Na podlaze je koberec, strop je prkenny.

Zatim mam v planu na vypouklou zed povesit nejaky tezky koberec nebo zaves, ty vyklenky jsou pro basy nestesti. Krom toho bubenik sedi v jednom z nich. Jedine co zatim pomaha srozumitelnosti jsou spunty do usi a snizeni hlasitosi zkousejicich.
Přílohy
Zkusebna.png
tvar zkušebny
Zkusebna.png (4.66 KiB) Zobrazeno 1086 x

fova

Příspěvek od fova » 13 lis 2008 22:09

Aby ses dostal trochu do obrazu, precti si pro zacatek tohle:

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=8786&start=0

a pokud mas trpelivost, tak mozna i tohle tema (je to ale hooodne dlouhe):

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=6343&start=0

houdek.z

Příspěvek od houdek.z » 14 lis 2008 13:15

Diky moc. Thread o pastich uz jsem skoro cely absolvoval a je mi jasne ze nic jineho nema cenu vymyslet, ale nejde mi do hlavy, jak jsem prehlid ten prvni. Prave si lamu hlavu, jak jednotlive prvky v mistnosti umistit, abych dosahl co nejlepsiho vysledku. Kartony od vajec jsou samorzejme pouze nouzovka, kdyz uz se tam valely, tak jsem je rozvesil aspon kvuli difuzi.

O vikendu se chystam udelat nejake orientacni mereni pomoci Room EQ Wizard. Ne ze bych si od toho s moji technikou sliboval nejake super vysledky, ale uz jenom pro ten tvar mistnosti me to zajima.

jackies

Příspěvek od jackies » 14 lis 2008 16:26

Nedovedu si představit rozměry toho prostoru, ale pro nějaké dlouhodobější využití bych raději kompletně tu místnost upravil příčkami.
A nějak to tam za nima popřípadě vycpat.
Např :

Obrázek

kexik

Příspěvek od kexik » 14 lis 2008 19:29

nemusis to ani vycpavat, urob "priecky" z absorberov zhruba v tych miestach ako to kresli jackies. s troskou trapenia to spravis aj mobilne, ako sadu "spanielskych stien"

houdek.z

Mereni

Příspěvek od houdek.z » 18 lis 2008 11:14

Trosku jsem o vikendu meril (metrem i mikrofonem).
Aktualizoval jsem planek zkusebny.
Ty cerny krabice vpravo na obrazku jsou repra od Carvina, ktery maji dost hroznou charakteristiku, ale nic lepsiho nemam.

Z toho co jsem videl mi bylo skoro spatne, takze planuju vyrobit do protejsich koutu kazety s airrockem o tloustce 140mm. Doufam, ze to bude stacit. Aby se to veslo do koutu a nemuselo zbytecne moc rezat, vychazi rozmery tak 180x120cm. Jeden nastojato a dva nalezato na sebe. Neni to nase mistnost, takze nemuzu vrtat do zdi ani nic podobnyho.
Přílohy
dozvuk.jpg
zmereno ve stredu mistnosti.
dozvuk.jpg (165.83 KiB) Zobrazeno 855 x
Zkusebna.png
cca jak to vypada
Zkusebna.png (10.39 KiB) Zobrazeno 855 x
Naposledy upravil(a) houdek.z dne 18 lis 2008 14:46, celkem upraveno 1 x.

fova

Příspěvek od fova » 18 lis 2008 14:11

Doporucuji tloustku 200mm. 140mm nemusi stacit na pohlceni frekvenci pod 100Hz.

houdek.z

Příspěvek od houdek.z » 18 lis 2008 15:21

Asi jo. 200mm uz zas nevyjde o tolik draz oproti 140ce. A bude to jednou provzdy poradnej panel.
Ted jde o to, jestli by nebylo lepsi to vyresit nejak jinak nez jednou velkou masivni prickou.
Ale pro vyplneni vsech rohu bych mozna potreboval vic materialu nez na ty steny.

fova

Příspěvek od fova » 18 lis 2008 16:30

Muzes postavit treba takovehle paravany:

Obrázek

a postavit je na hranu tech vyklenku, tak aby byly v rovine s tim vystouplym sloupkem. Tak budes mit stenu proti reprobednam relativne rovnou. Tyhle paravany by mely mit nejvyssi tloustku vaty tj. alespon 200mm.

Kdyz nacpes nejakou vatu i za bedny, tak to bude jenom dobre.

Tim bych zacal a pak to znovu promerte.

fova

Příspěvek od fova » 18 lis 2008 16:37

Jinak z toho grafu to vypada, ze krome dunicich basu to mate jeste pretlumene na vyskach - doporucuji vyhodit ty plata od vajicek.
A nejsou tam nahodou povesene nejake tezke zavesy? Ty by to mohly take delat.
Nepripadate si tam jako pod dekou?

houdek.z

Příspěvek od houdek.z » 18 lis 2008 16:57

Jo. Mas pravdu. Deka.
Sundam je.
Od ty doby co jsem se konecne na CVUTu dokousal do poslednich rocniku, kde se zabyvame i akustikou je mi jasny, ze plata od vajec jsou kravina.
Dokonce nekde byl i merici protokol o jejich pohltivosti v PDF. :-)
Vyssi stredy a vysky tlumi docela dobre. To je videt.
Sundam to a zkusim schvalne zmerit znovu.

Jak rikam, pokusim se postavit paravany o rozmerech 1200x1800x200 a uvidim
Za Carviny by to chtelo taky, aby jim nenarustaly basy, ale nebudu mit asi tolik penez abych najednou postavil tolik panelu. Je u nich videt obrovska spicka na cca 50 Hz (ne nemuze to byt nejak prolezly brum, meril jsem s napajenim z baterie).

kexik

Příspěvek od kexik » 18 lis 2008 18:36

na zaklade coho ste usudili ze su vysky pretlmene? ubytok dozvuku je na vyskach normalny a jama na frekvencnej charakteristike je dana tym ze bedna je daleko, mimo osy, a navyse nic extra

fova

Příspěvek od fova » 19 lis 2008 11:23

Prave proto jsem napsal, ze to "vypada", ze vysky jsou pretlumene a ptal jsem se jaky maji konkretni pocit v tom prostoru.
Predpokladal jsem, ze to muze byt i mizernymi bednami.

Navic nevime, kde to meril. Mohl mit mikrofon primo proti bedne a pomerne blizko.

nemo

Příspěvek od nemo » 19 lis 2008 14:20

houdek.z píše:Jak rikam, pokusim se postavit paravany o rozmerech 1200x1800x200 a uvidim
Za Carviny by to chtelo taky, aby jim nenarustaly basy, ale nebudu mit asi tolik penez abych najednou postavil tolik panelu. Je u nich videt obrovska spicka na cca 50 Hz (ne nemuze to byt nejak prolezly brum, meril jsem s napajenim z baterie).
Výborné pohlcovače basů jsou taky gauče, za pár korun z bazaru, spojíte příjemné s užitečným..

houdek.z

Příspěvek od houdek.z » 19 lis 2008 15:42

S gaucema je to dobrej napad :-)
Bohuzel ted uz je tam mista tak akorat.

Ten waterfall co tu vidite je meren uprostred mistnosti zhruba ve vysce hlavy.
mikrofonem Behringer ECM8000 namirenym ke stropu.
Budici reproduktory jsou na podstavcich 120 cisel od zeme. Mereni jsem delal vickrat v ruznych mistech. Muzu sem dat cely mdat file z REQW, jestli vas to zjima.
Pokud chapu mereni doby dozvuku jak relativni pokles tlaku o urcitou uroven, tak pro orientacni mereni by nemelo zas az tak vadit, ze bedny nemaji rovnou charakteristiku, ne? U waterfallu chapu, ze muzou mast pasma ktera jsou vice vybuzena, ale pokud necham vypocitat dobu dozvuku primo REQW, tak to temer odpovida.
Na grafu vidite pres sebe vysledky z ruznych mist ve zkusebne. Ty tri sekundy se mi ani nechteji verit.
Přílohy
dozvuk.jpg
metodou Topt
dozvuk.jpg (165.83 KiB) Zobrazeno 680 x

Odpovědět