Focusrite Saffire Liquid 56 a Shure SM7B - Problém

Interní a externí zvuková rozhraní
LukasKubicek

Focusrite Saffire Liquid 56 a Shure SM7B - Problém

Příspěvek od LukasKubicek » 29 led 2015 17:38

Zdravím milí zvukaři a hudebníci.
Obracím se na Vás, protože si nevím rady. Před nedávnem jsem do studia zakoupil novou zvukovku Focusrite Saffire Liquid 56. ( Předtím jsem používal RME Fireface 400 ). Zvukovka je parádní ale mám problém v kombinaci s Shure SM7B.

Problém spočívá v tom, že když chci přes tento mikrofón nahrávat, musím vybudit zesílení až někde k 8 či 9 na jejím knobu, který má rozsah od 1 do 10. Problémů to přináší hned několik. Zaprvé je signál hodně vybuzený a tak ztácí své přirozené tělo. Zadruhé musím pak přihulit i hudbu z DAW což přináší další problém ve smyslu, že musím mít bedny vyhulené na maximum. A taky se tak rapidně sníží variabilita nastavení síly vstupního signálu. Takže pak stačí knob otočit jen o milimetr více a už je clipuje.

Jsem si vědom toho, že je to tím, že SM7B má nízký vystupní signál. Na fórech jsem se dočetl, že potřebuje preamp s gainem alespoň 60dB. Dočetl jsem se ale také, že přesně tolik preampy Focusrite Saffire Liquid 56 poskytují, takže mi nejde do hlavy proč je nutné signál tak vybuzovat?

Na předešlé Fireface 400 s tím nebyl problém a mikrofón šlapal perfektně.

Ví někdo čím by to mohlo být, případně jak to řešit? Nechce se mi kvůli jednoho mikrofonu kupovat další externí preamp.

Za případně rady děkuji předem.

Pytkin
Moderátor

Re: Focusrite Saffire Liquid 56 a Shure SM7B - Problém

Příspěvek od Pytkin » 29 led 2015 17:47

RME ma zosilenie az 65dB, Saffire Liquid 60dB ..

mando

Příspěvek od mando » 29 led 2015 18:47

Saffire ma iba 55db gain, mimo toho kazdy preamp sa chova inak a zvycajne tie lacnejsie maju problem pri vyssich gainoch
Naposledy upravil(a) mando dne 30 led 2015 07:32, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 29 led 2015 21:18

to by ma potom zaujimalo , ako meraju odstup od sumu , pri 60 dB gaine , ked sa neda dosiahnut .. tu nieco nehraje :

Noise: EIN > 125dB (128dB analogue to digital) (measured at 60dB of gain with 150 Ohm termination (20Hz/22kHz bandpass filter)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 29 led 2015 21:30

Zvlastne... Ja som nikdy nemal pri Saffire 56 problem s nizkym gainom. 60dB je celkom standard. Ides cez tie Liquid preampy? Nemas tam nahodou zapnutu nejaku z tych emulacii? Tie totizto prepinaju aj vstupne impedancie preampov, tak len ze ci tam nemas nejaku nevhodnu kombinaciu s SM7. Nic ine ma nenapada...

Hammond

Příspěvek od Hammond » 29 led 2015 21:31

Pytkin: Saffire 56 ma 60dB gain. 55dB maju iba nastrojove vstupy 3 a 4.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 29 led 2015 21:36

...dokonca v manualy pisu aj pre Instruments vstupy 60dB, takze tych 55 je asi iba preklep na stranke.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 29 led 2015 21:41

na stranke dakde pisu , ze ma 55 dB ?

Hammond

Příspěvek od Hammond » 29 led 2015 21:45

Uz som asi prepracovany :) ... ne nepisu, zmylil ma Mando :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 29 led 2015 22:02

jo jo :) .. lebo ja som to dost dlho hladal na tej stranke .. a nikde som tych 55 dB nenasiel .. len 60 dB , ako som sem napisal .. A prekvapilo ma , ze ty pises ze na stranke je 55 :) .. Tak uz som to skoro zacal hladat znova :)

msmucr

Příspěvek od msmucr » 30 led 2015 01:46

LukasKubicek píše: Problém spočívá v tom, že když chci přes tento mikrofón nahrávat, musím vybudit zesílení až někde k 8 či 9 na jejím knobu, který má rozsah od 1 do 10. Problémů to přináší hned několik. Zaprvé je signál hodně vybuzený a tak ztácí své přirozené tělo. Zadruhé musím pak přihulit i hudbu z DAW což přináší další problém ve smyslu, že musím mít bedny vyhulené na maximum. A taky se tak rapidně sníží variabilita nastavení síly vstupního signálu. Takže pak stačí knob otočit jen o milimetr více a už je clipuje.
Ahoj,
nevím, jaký systém používáš při nahrávání, ale zmínka o nevýhodách v nutném vyhulování a clipování mě spíš vede k pocitu, že není něco úplně v pořádku při nahrávacím procesu.
Mám zkušenost, že u většiny předzesilovačů (speciálně u integrovaných ve zvukových kartách) to při jejich maximálním zisku nehraje tak dobře, jako např. v dvou třetinách rozsahu.
Jak už tady padlo, tak Focusrite má maximální zisk 60dB. Předpokládejme, že je tam log. potenciometr a udávaný rozsah +13 až +60dB. Tzn. na zmiňovanou devítku z deseti to bude někde okolo 55dB zisku, což s SM7 při hlasitějším zpěvu vybudí digitální špičky někam k plné modulaci. A tady je jádro pudla.
Při 24 bitovém záznamu není naprosto nutné nahrávat hlasité úrovně signálu. Není k tomu důvod, protože převodníky i analogová cesta mají takový odstup signál-šum, že se tím ve výsledku nezíská žádná výhoda. Naopak - typicky je tam větší zkreslení, tenčí (kovovější) zvuk a větší riziko přebuzení.
Úplně v pohodě stačí, když budeš zpěvy modulovat okolo -20dBFs na RMS metru (nebo nule na VU) a špičky půjdou typicky k -10dBFs.
Při mixu se to samozřejmě dá kdykoliv zesílit, zkomprimovat a budeš tam mít dostatečný headroom. Také většina pluginů, co emulují analogovou saturaci typicky počítá se základní úrovní, která odpovídá nule na VU metru. Zároveň se s tím pak většinou dobře míchá, protože to při typickém mixu odpovídá úrovni, kdy máš fadery na nulách a nepřebudíš master.
Pokud potřebuje zpěvák hlasitý monitoring a playback ostatních stop, tak od toho je hlasitost na sluchátkovém zesilovači nebo monitorech, rozhodně by sis tím neměl rozhodit úrovně nabírání nebo nějaký základní balanc. Navíc se dá téměř vždy na lepších kartách udělat speciální cue mix bez latence jen pro sluchátka (u Focusrite v aplikaci Mix Control).

Jinak ještě k tomu konkretnímu Focusrite Liquid, použité simulace na vstupech 1-2 vcelku zásadně mění zvuk při vyšším zisku, kdy ta simulace produkuje hodně harmonického zkreslení (jako předloha) navíc se tam podle zvolené simulace mění i zátěž vstupního transformátoru (opět podle předlohy).
Pokud chceš udělat nějaký základní test (třeba pro porovnání s jinou kartou), tak buď všechno vypni nebo použij vstupy 3-4, které nemají zmiňovanou hybridní emulaci a mají pevnou vstupní impedanci 2k.

Michal

P.S.: K té zmínce o nižších úrovních, vygoogli si něco o "DAW gain staging", nebo přímo mrkni např. sem:
http://www.soundonsound.com/sos/sep13/a ... headed.htm
Osobně takhle pracuji od začátku, kdy jsem docela nahrával různé živé koncerty. Tam byla zásadní věc, aby nedošlo k přebuzení nahrávky i když se to v druhé půlce koncertu standardně vymkne z kloubů a vše jde úrovňově "do plnejch". Člověk musí být nachytaný a počítat s dostatečnou rezervou.. při 24bitové nahrávce se i tak nikdy v mixu neprojevil problém s odstupy.

mando

Příspěvek od mando » 30 led 2015 07:39

k tomu gainu - info su trochu zmetene ja som to mal z tohto:
The Saffire and Scarlett microphone preamps provide between +10dB and +55dB of gain to the input signal before the converters

v manuali je 60db tak ako pisete

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 led 2015 08:18

jo .. toto je peknucky obrazok

Obrázek

mando

Příspěvek od mando » 30 led 2015 13:17

tu je podobny problem s monitorovanim https://www.gearslutz.com/board/newbie- ... oring.html

LukasKubicek

Příspěvek od LukasKubicek » 03 úno 2015 19:10

Díky všem za odpovědi. Zkusil jsem vypnout emulace a trošku to pomohlo. Každopádně jsem zkusil kondenzátor Oktavu MK319 a hlasitost nahrávky byla mnohem vyšší a konstantnější.

Celkově je pro mne asi největší problém fakt, že sluchátkové zesilovače jsou propojené s celkovým výstupem zvuku, takže když chci vyhulit sluchátka, musím vyhulit i výstup na bedny, to mi přijde hodně špatně řešené. Kdyby měly sluchátka zesilovače nezávislé na hlasitosti celkového výstupu bylo by to mnohem flexibilnější. Sice mohu své KRKy ztlumit ale i tak je to nepohodlné řešení.

Pravděpodobně Shure prodám a kopím nějakou kondenzátorovu alternativu. Někde nějaký nápad co by jej mohlo v této sféře nahradit? Nahrávám jak zpěv, tak mluvené slovo a rap. Opět děkuji za názory a pomoc.

Odpovědět