Latence externích zvukových karet

Interní a externí zvuková rozhraní
jammix

Re: Latence externích zvukových karet

Příspěvek od jammix » 09 pro 2015 17:43

latencia 0,726 ms ? si si istý že to neni len nejaka informacia o presnosti synchronizacie ? alebo presnosť opravy alebo len nejaka zložka latencie.
napiš kolko maš nastavene buffer a rozlišenie karty..

alquadim

Příspěvek od alquadim » 09 pro 2015 19:09

Tak jsem zvysil period/buffer ze 2 na 3, zatim se drzi, uvidime. Bohuzel to zvysilo i latenci na 1.06 msec, neni to sice o moc, ale i tak si myslim, ze to urcite nejak pujde pri nastaveni nejnizsich hodnot a bez tech zaseku.

Mozna mensi poznani, ze to bude asi zavisle na okolnich procesech (nekdy k zaseku doslo pri prepnuti do jineho okna, ale nekdy to na to nema vliv), tedy mozna nastavit nekde prioritu procesu, tzn. aby bral prioritni proces JACK a Bitwig studio a ostatni oznacil jako podruzne, nevim, nebo neco v tom smyslu.

Prikladam foto, ze to je skutecne pod 1ms, jde to i citit, resp. zpozdeni uz nejde citit, maximalne minimalne.

Obrázek
Naposledy upravil(a) alquadim dne 09 pro 2015 20:43, celkem upraveno 2 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 pro 2015 19:20

kokso ale 1.06 msec je stale brutal dobre .. ak to teraz neblbne , tak nemas co riesit :) .. Vyser sa na laborovanie a radsej skladaj hudbu ..

jammix

Příspěvek od jammix » 09 pro 2015 19:23

už viem z tohto videa že to ide stiahnuť na 0,726 ms pri bufer 16 samples pri 44,1khz 16bit (wordlength) v 6:45 minute
ale to nebude použitelne .
možno linux (jack) na rozdiel od windowsu (asio) miesto pravidelneho intenzivneho pukania si raz za čas dá pauzu .
ale oba by mali mať ulohu obchadzať procesy systemu tak aby latencia ostala na hardwerovych schopnostiach kariet takže plus minus to bude rovnake .
ja nenastavujem latenciu menej ako 4+3 ms ..dokonca bohato mi stači aj 6+4 ms .

alquadim

Příspěvek od alquadim » 09 pro 2015 20:11

Proc by to nebylo pouzitelne? Je to pouzitelne, hraje to v pohode, nahrava to v pohode, dela to vsechno v pohode, az na ten maly zasek pri 0.726ms, ale pri tom nastaveni na 1.06 ms ( tedy buffer na 3 ) se to jeste neseklo, takze ok. A verim, ze pri USB3 to pujde jeste niz.

Zkousel jsi nekdy pri te latenci 4+3 bici nebo zpev? Zpozdeni je dost znat, je neprijemne, kdezto u 1.06 uz je to temer real. Diky bohu za Linux.

A asi je pravda, ze je 1ms dostacujici, tak se na to asi vykaslu a budu delat hudbu. Ale stejne me to bude s... asi to poresi az USB3.

rastis

Příspěvek od rastis » 09 pro 2015 20:40

nechcem sa zbytocne pustat do polemiky, ale mne sa udaj 0,726, takisto 1,06 zda ako uplne sci-fi... verim, ze to nejaky ukazovak niekde ukazuje, ale realita ?

bezne tocievame spevy alebo hocico ine, co sa realtime monitoruje, ukazovaky ukazuju 4-5-6 milisekund a normalne sa funguje. aka je realna latencia nikto netusi. ja ako gitarista pokial nahravam a realtime sa monitorujem a zobrazovane udaje su vacsie ako 5ms, tak to zacinam pod rukami citit...

ako pisem, nechcem sa zbytocne hadat, len mi tych 0,726ms akosi nejde do hlavy, ako mi nejde do hlavy, preco by sa pri 4ms nemal dat tocit spev. podla mna sa bavime o zobrazovanych hodnotach a nie o naozajstnej latencii...

alquadim

Příspěvek od alquadim » 09 pro 2015 20:56

Ne jen tocit, ale hlavne reprodukovat live, jen pres DAW, bez monitoru, s vyuzitim vsech moznych efektu pres DAW v "realnem case". Vsechno hnat pres DAW (napriklad ekvalizer je nepostradatelny, a ten pokud nemas primo v interfacu, tak je s tim nekdy dost problem). Nechci se taky poustet do vetsich diskutabilnich akci, ale myslim, ze udaj 0.726 je skutecny. Nejspis je to timhle:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_Studio

Muzete nakonec otestovat a dat vedet. Dost by me to zajimalo.

jammix

Příspěvek od jammix » 09 pro 2015 21:40

Ja ti verim , že sa 0,726 ms dá použiť , trebars na dohranie kratkeho sola ,ale ak by si nahraval kapelu ktorá fičí 40minut vkuse a urobilo by to seknutie tak je to z profesionalneho hladiska neprijatelne. A ten sek ti može urobiť aj pri 1-3ms niekde v 38 minute kde si to doteraz nezistil.
v tomto smere to pukanie občas pri win. asio nizkej latencii je použitelne viac lebo sa to nenahra s pukom a nahravku ak prehraš spätne vo vyššej latencii tak je to v poriadku .

len niesom si isty či citiš spravnu latenciu v reale . Napriklad s cubase le 4 som nedokazal nastaviť latenciu tak aby bola použitelna pre live , aj ked driver ukazoval hodnotu okolo 6ms. stale som citil odozvu. pritom cubase 5 normalna verzia mala všetko už nastavene pre realtime performance a ani latencia 8+8ms mi neprišla špatná pri hre midi bicie+vst instrument . Gitaru ked nahravam s vsti tak citim zlepšenie ked to nastavim na 3+2ms ale pužitelna je na presne nahravanie aj do 10ms. Ale je pravda že vačšinou nemonitorujem cez DAW.
zaujmave je že najnižšiu latenciu mam ked nastavim na najvyššie rozlišenie karty. možno preto že sa to nemusi resamplovať softwarovo nižšie. :roll:

podla mna tam máš niečo čo tu latenciu v reale zvačšuje ,. niečo ešte musiš zakliknuť alebo nastaviť pre realtime performance .

kedysi som použival ubuntu studio , audio fungovalo bezproblemov ale bolo tam množstvo inych problemov. DAW Ardour neopravoval latenciu automaticky , nerobil som vtedy ešte vsti , len nahravanie a editaciu. .Takmer vždy sa mi linux po nejakom čase pošahal ,.. neviem či to nemaju nastavene tak že ked skonči podpora tak pošlu inštrukciu destroy system :D skoro všetky linuxy tak dopadly čo som mal.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 pro 2015 00:10

Ked ides nahravat live , tak vacsinou nepotrebujes monitorovat .. takze mozes mat latenciu aj 100 msec .. je to uplne jedno ..

rastis

Příspěvek od rastis » 10 pro 2015 16:40

alquadim píše:...

Muzete nakonec otestovat a dat vedet. Dost by me to zajimalo.
overis si to lahko. budes potrebovat dalsi komp mozno. zober direkt signal a zober ten isty signal prehnany Tvojim 0,726 milisekundovym setupom a nahraj to do dvoch stop. potom si to nazoomuj a kukni, ako su od seba posunute a podla mna tam uvidis realnych kludne 10 milisekund rozdiel.

ale mozem sa mylit, technologie mozno zasadne oproti mojim vedomostiam pokrocili a Ubuntu nepoznam vobec...

inak so sa taka toho, ako sa da alebo neda hrat ... hrali ste uz niekedy vonku trebars na namesti s budovami poroti podiu ? kopaky a rytmicaky sa Ti vracaju v ozvene niekedy aj 1/4 sekundy :)

alquadim

Příspěvek od alquadim » 10 pro 2015 16:50

Overit se to da balanci mezi monitorem a mixem USB, bohuzel jen uchem.

Zatim to jede ok, tak snad uz je mission acomplished. Zkousel jsem zpev i kytaru a je to uz opravdu "realtime", alespon kdyz jsem balancoval mezi monitorem a USB, tak to bylo srovnane (u 5ms je to jeste lehci "chorus" efekt, u 1ms uz ne). Takze laborovat uz asi opravdu nema smysl, ted je treba zacit delat tu hudbu, Pytkin ma pravdu. Ale jsem rad, ze se doresilo a vsechno budu pekne drtit jen pres DAW, bez monitoru a HW krabicek.

Diky vsem.

Pokud by to jeste nekdo chtel otestovat, vrele do toho, muzete pak i napsat vysledek, docela by me zajimalo, jakych vysledku jste dosahli vy.

rastis: Mozna jeste vyzkousim, abych to mel s jistotou. Diky za radu, zkusim to asi s el. bicima.

out line z biciho modulu -> in stopa 1
out line z biciho modulu pres maudio mtrack8 -> in stopa 2

a pomerim.
Naposledy upravil(a) alquadim dne 10 pro 2015 17:18, celkem upraveno 3 x.

jammix

Příspěvek od jammix » 10 pro 2015 17:00

rastis : može realnu latenciu otestovať aj s tou jeho kartou, jeden signal ( rychly uder ) nahra dry a z vystupu ho prepoji do dalšieho vstupu ktory ale nezaškrtne ako monitoring.
potom si pozrieš posun vlnky na časovej ose.
alquadim:
určite vyskušaj aj win+cubase5-6 aku sa ti podari zohnat len nie LE odlahčene verzie. ja totižto neverim že na 5ms máš chorus
počutelne reverby začinaju cca na 30ms , alebo chorus sa nastavuje10-30ms

ja použivam zoom R16 a daju sa dve synchronizovať cez USB , presnosť synchronizacie je 1-2ms

Stan

Příspěvek od Stan » 11 pro 2015 01:35

Latence kterou ti JACK ukazuje je ta kterou program samotny pridava ke stavajici latenci zvukove karty, jelikoz se jedna o externi softwarovy routing proto je to cislo tak nizky a zde plati cim blize k nule tim lepe protoze pak ti zustava jen klasicka latence zvukove karty a prubeh signalu pres JACK bude mit jen velmi minimalni vliv na celkovou latenci. Zvys buffer na zvukovce jak rika Pytkin a zpozdeni signalu pres JACK by melo zustat vicemene stejny.

EDIT: Mrkni se na hodnoty v DAW bud tam budes mit jen "overall latency" nebo napriklad u Cubase ( a i u jinych) mas taky "Input latency" a "Output latency". To jsou pro tebe smerodatny hodnoty.
Naposledy upravil(a) Stan dne 11 pro 2015 21:10, celkem upraveno 1 x.

jammix

Příspěvek od jammix » 11 pro 2015 20:29

trochu som poskušal loopnuť realnu latenciu ako som opisal , a pri in 6,6+ out 8,2 =14,8ms som nameral realne 17ms (buffer 1024)
pri in 2,6+out 6,6= 9,2ms namerane realne 11ms(buffer 256)
podobne sa mi niečo pridalo aj na inej karte 8,2in+8,2out =16,4 = namerane 19ms

v cubase/vst audiosystem je poličko adjust for record latency ..tam som pridal nejake sample a opravila sa nahravka vlnka pod vlnku
to som testoval s 1track click a kablom do noveho vstupu. play/rec :wink:

***ale je to pravda ked na sluchatka zmiešam pôvodny a loopnuty signal tak pri 19ms je to trochu chorus ,a pri 11 ms taky lahký flanger.

alquadim

Příspěvek od alquadim » 23 pro 2015 17:56

Testuji testuji, az mi nakonec prestaly fungovat vstupy, resp. do Bitwig studia nejde zadny vstupni signal, i kdyz JACK ukazuje, ze jsou vstupy propojeny (viz obrazek), ale pri zkouseni napriklad MIC na vstupu 1 nic, ani se neukazuje aktivita v mixu, vsechny vystupy OK.

Odinstaloval jsem Pulseaudio, myslim, ze je navic, to by snad na to nemelo mit vliv. Nevite, v cem by to mohlo byt? Nekde v ALSA konfiguraci? Zkousel jsem i Audacity, taky nic, jen vidi vstupy (pres JACK), ale zadna aktivita na mixu.

Predtim mi to jelo bez problemu. Bude to asi nejaka malickost, ale jsem uz bezradny.

Predem diky.
Přílohy
Screenshot_2015-12-23_18-03-30.png
Screenshot_2015-12-23_18-03-30.png (72.19 KiB) Zobrazeno 389 x

Odpovědět