Latence externích zvukových karet

Interní a externí zvuková rozhraní
Atoss

Latence externích zvukových karet

Příspěvek od Atoss » 18 srp 2015 17:28

Ahoj všem,

Ctěl bych se zeptat, jestli externí zvukové karty (USB / FireWire) mají při stejném nastavení obecně vyšší latenci, než interní zvukovky? Nebo se to takhle zobecnit nedá a záleží to na konkréní kartě.

Ještě jsem si čestl tento článek http://www.janzaudio.com/clanky/jak-kou ... kartu.html a chtěl bych se zeptat, co znamená, když má karta svůj vlastní HW monitoring s nulovou latencí? To pak člověk nemusí při používání virtuálních nástrojů a efektů latenci řešit?

jusuf

Re: Latence externích zvukových karet

Příspěvek od jusuf » 18 srp 2015 17:41

Interný monitoring znamená, že zvuk zo vstupu (napr. MIC) ide na výstup (repro, sluchátka) len cez obvody karty. Bez int. monitoringu idú data najprv do softvéru až potom na výstup. Takže týka sa to len audio signálu, ktorý do karty už odniekiaľ privedieš. Virtuálne nástroje a efekty vždy tvoria/spracúvajú signál softvérovo, preto musíš riešiť latenciu.

Edit - takto naformulované neplatí :
Externé zvuk. karty majú obecne menšiu latenciu. Samozrejme záleží od kvality...
Naposledy upravil(a) jusuf dne 18 srp 2015 18:32, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 18 srp 2015 18:01

JUSUF : to je nezmysel .. Externe zvukovky maju obecne vacsiu latenciu ..

Atoss : INT a EXT zvukovky maju pri rovnakom nastaveni rovnaku latenciu .. 512 samplov je pri 44khz proste XY milisekund .. je jedno ci to je interna alebo externa zvukovka .. skorej je tu ina vec .. ze interna zvukovka casto dokaze ist na nizsom buffri (= mensia latencia) , ako externa zvukovka .. Ale v dnesnej dobe je to uz v poriadku a externe zvukovky nemaju nejaku tragicku latenciu .. v kazdom pripade este treba povedat , ze interne zvukovky sa uz prakticky vytracaju .. Dnesne pocitace vacsinou uz ani nemaju moznost dat dnu nejaku kartu , takze sme odkazany na externe zvukovky ..

HW monitoring ma dnes vacsina externych zvukovych kariet a je to celkom fajn ..

jusuf

Příspěvek od jusuf » 18 srp 2015 18:26

Ach, ok, pravda. Z tohto hladiska, že ext. idú cez pomalší interface atď. Ja som si ale (asi chybne) primyslel , že sa pýta na int, zvukovky na zákl. doske. Takže pardon, Pytkin má pravdu. keď sa jedná o "OBECNE" , neplatí čo som napísal. A to , že rovnaké nastavenie = rovnaká latencia mi napadlo tiež :-)

Dôležité je, že keď chce riešiť virtuálne nástroje, latencia ovplyvní výytupný zvuk.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 18 srp 2015 18:32

ked uz sa bavime o latencii , tak mame vstupnu latenciu a vystupnu .. virtualny syntak ma len vystupnu .. efektovana gitara bude oneskorena o vstupnu + vystupnu latenciu .. plus samozrejme aj samotny efekt/instrument moze mat daku internu latenciu ..

Atoss

Příspěvek od Atoss » 18 srp 2015 20:33

Ok, díky za odpovědi. Jelikož používám i virtuální nástroje, tak latenci řešit musím. Zatím jsem přemýšlel o těchto ext. zvukovkách:
- Focusrite Saffire PRO 14
- Focusrite Scarlett 6i6
- M-Audio ProFire 610
- Native Instruments Komplete Audio 6
- MOTU MicroBook II
- TASCAM US-4x4

Kterou byste mi s ohledem na co nejnižší latenci a také co nejlepší mic preampy doporučili? Pokud bude mít ještě možnost Stand-Alone modu, tak to bude dobrý bonus, který bych využil (bohužel tohle funkci jsem se u žádné zvukovky nedočetl, jestli ji má nebo ne).

Případně pokud máte ještě jiný typ, tak sem s ním :D Samozřejmě v této cenové hladině (do 7 tis. Kč). Potřebuji následující parametry:
1 Mic vstup
1 Stereo vstup na klávesy
2 stereo výstupy (na 2 páry aktivních studiových monitorů)
1 Výstup na sluchátka
Midi In/Out

Pozn. Dnes mám interní zvukovku M-Audio Audiophile 192. V tom parametru latence bych si hlavně nechtěl pohoršit.

tony9

Příspěvek od tony9 » 18 srp 2015 22:23

Já myslím, že latence záleží i na konkrétní konfiguraci compu, na softu atd. Těžko říct jen podle zvukovky.

hubert

Příspěvek od hubert » 19 srp 2015 01:25

Je to kombinacia vsetkeho...ako a z coho je poskladany comp a ako ma napisane drivery zvukovka...V pripade osx a TB a UAD..niet co riesit

Atoss

Příspěvek od Atoss » 19 srp 2015 19:22

A co latenci, kromě nastavení Bufferu a vzorkovací frekvence z HW compu ještě ovlivňuje? Jde mi hlavně o to, abych si nepohoršil oproti tomu, co mám dnes (M-Audio/Audiophile 192).

Aktuálně mám následující latenci, přičemž standardně jedu na 128 / 44000.

Buffer - SR - Latence
64 - 44000 - 5,1
128 - 44000 - 8
256 - 44000 - 13,7
64 - 96000 - 2,3
128 - 96000 - 3,7
256 - 96000 - 6,3

Kterou z těch výše uvedených zvukovek byste mi doporučili?

Ještě k tomu HW monitoringu: nějak si úplně nedovedu představit využítí v praxi? Když vezmu třeba nahrávání zpěvu. Pokud budu mít zapnutý HW monitoring, tak mi půjde nahrávaný signál ze vstupu zvukovky rovnou na výstup (bez průchodu přes SW). Pokud ale v SW nemám na dané stopě pro MIC žádný nastavený efekt, tak je výsledek i při vypnutém HW stejný stejný nebo ne?

hubert

Příspěvek od hubert » 19 srp 2015 19:25

No ak pri HW monitoringu nejdes cez prevodniky ale posielas analogovy signal priamo na vystup tak to nieje to iste :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 19 srp 2015 22:38

atoss : pri HW monitoringu je oneskorenie pri nahravani spevu 0 .. pri SW monitoringu trebars 10 msec , co uz niektorym vadi ..

Atoss

Příspěvek od Atoss » 23 srp 2015 20:19

Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli nějak vadí, když bych měl v PC 2 zvukovky? Konkrétně jednu interní a druhou externí, k oběma nainstalované ASIO ovladače. Může se to nějak bít?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 srp 2015 20:28

nemelo by. provozuju momentalne na pc 4 zarizeni s vlastnimi asio ovladaci. i kdyz tedy nikdy v prime vstupne vystupni kombinaci v daw :-)

alquadim

Příspěvek od alquadim » 09 pro 2015 01:34

Zdravim,

zase ta latence, tak se pridam.

U externich audio zarizeni je dnes latence (dle meho pozorovani, ale mohu se mylit) predevsim problem prenosove rychlosti daneho rozhrani, tedy latence u USB1 bude celkem kriticka, u USB2 uz se da, USB3 (nebo Thunderbolt) by melo byt "temer" bezlatentni - zatim jich moc neni a kdyz uz, dost si clovek priplati.

Ja jsem nakonec sahl po MAudio MTrack Eight (USB2), ale uz ted se rozhlizim po nejake USB3 karte (USB3 je u NB casteji, nez TB). Nerozhlizel bych se, pokud bych vyresil jeden problem - prekvapive s latenci. Mozna poradite.

Takze - mam MAudio Mtrack 8, NB s i5, 8GB, SSD256 (naprosto dostacujici CFG). Osvobodil jsem se po letech od Windowsu (pocit, jako by Vas po 10ti letech pustili z kriminalu) diky Bitwig studiu, mel jsem totiz widle jen kvuli DAW, na Linuxu toho moc pouzitelneho tehda nebylo, a ted jedu spokojene a stastne na Linuxu - low-latency kernelu.
Ovladac naleznut, funguji bez problemu vsechny vstupy / vystupy.
Pomoci JACK serveru (pro neznale, neco, jako ASIO4ALL pro windows) jsem snizil latenci pod 1ms!, presne na 0.726 msec. Latence temer nulova, zadne neduhy a lupani ci chrochtani.
Avsak obcas se mi bohuzel stane, ze treba behem ziveho, celkem bohate zapojeneho hrani (8 vstupu plne vyuzitych i s efekty pres DAW, midikeyboard hraje take pres DAW, vsechno proste pres DAW pri 0.726msec latenci) po chvili (spise delsi chvili) na pulsekundu zasek (ticho), pak zase OK. Toto se deje velice neurcite, interval mezi temito zaseky je nekdy i nekolik minut.

Nevite, cim je toto zpusobeno a zda-li se da z toho vymacknout jeste spolehlivost pri teto latenci? Nedava mi to moc smysl, protoze pokud to "stiha" hrat i v kuse 5 minut naprosto bez problemu pri stejnem zatizeni, proc najednou ten zasek? To prece musi jit nekde nastavit, nebo bude pro me opravdu jen jedno reseni, a to v podobe USB3 audio interfacu?

A posledni otazka - nemate nejaky tip na takove USB3 zarizeni bez monitoringu? Verim, ze uz bych ho konecne nemusel potrebovat. Proste jen krabice se vstupy a vystupy + USB3 konektorem, vse ostatni pres DAW (latence 0.726 uz vyhovuje i pro zpev a bici). Babyface a podobne jsem zkoumal, ale neni to ta spravna "jen krabice" se vstupy a vystupy.

Dekuji vsem za odpovedi a preji prijemnou noc.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 pro 2015 08:02

len cisto teoreticky .. zvacsi buffer .. trebars na 5 msec .. ci sa tento problem tiez objavi ..

Odpovědět