Má smysl pořizovat externí DAC?

Interní a externí zvuková rozhraní
Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3831
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od MDudas »

Podla mna tu k tejto otazke nezaznela ZASADNA info.

Rozdiel v prevodniku robi rozdiel v kvalite zvuku radovo v percentach. (ak sa nebavime o vyslovene low-ende)
Rozdiel v bedniach robi rozdiel v desiatkach percent ! Dtto sluchatka.
Proste elektronicka cesta je uz v dnesnej dobe na dost dobrej urovni. Problem je vzdy v prevode na akustiku.

jirimajcher
Příspěvky: 10
Registrován: 08 úno 2015 13:05
Vybavení

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od jirimajcher »

V podstatě asi zazněla-viz. příspěvek Fractala o dvou různých Volvech. Pokud je to tedy tak,změnil bych otázku na: do jakých beden bych musel jít,abych si polepšil řádově o ty desítky procent - aby to tedy skutečně mělo smysl?

biscuit
Příspěvky: 10620
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od biscuit »

začínáš pokládat špatné otázky :-) hele takhle to není, musíš prostě odrazit od břehu a hledat na širém moři sám. jinak se imho štěstí nedočkáš. druzí ti můžou pomoct se svými subjektivními názory na nějakou bednu, se kterou mají zkušenosti, ale nikdo ti nedá návod na zaručenou nirvanu. nikdo totiž nemá tvoje vnímání - a o tom to celé je (lidi to hrozně neradi slyší, ale já věřím, že ty to pochopíš).

Uživatelský avatar
IvanB
Příspěvky: 579
Registrován: 19 úno 2017 21:18

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od IvanB »

Pozor na GAS!

jirimajcher
Příspěvky: 10
Registrován: 08 úno 2015 13:05
Vybavení

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od jirimajcher »

Biscuit: to jsem přesně nechtěl slyšet 😂. Já měl za to,že je to jako s auty - každému je jasné že pětkový bavorák je lepší než oktávka (minimálně ve smyslu řidičského požitku z jízdy), a ačkoliv není dvakrát lepší za dvojnásobné peníze,tak za ten zážitek to stojí. A že se tohle jednoduché pravidlo dá aplikovat i na bedny 😎. Nezbyde tedy než se vydat na to moře. Nejspíš máš pravdu,mluvil jsem předevčírem na tohle téma s Kakaxou, a ten mi tady neodpověděl jednoznačně. Každopádně díky za názory,pánové 👍

Uživatelský avatar
syncro
Příspěvky: 1287
Registrován: 09 čer 2002 11:30

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od syncro »

Zkusím to úplně ve zkratce, protože jsem si celou tuhle cestu prošel, trvalo to roky a stabilní setup už pár let mám.

1. Řetězec je silný jenom tak, jak je silný jeho nejslabší článek. Vynechávám uši, to je strašně subjektivní. Ale to, co by tě mělo zajímat je převodník - bedna - místnost. Nejvíc udělá z mojí zkušenosti místnost včetně správného umístění monitorů, pak monitory a až na konci je to převodník. Dneska už všechny rozumné převodníky nějak hrají, drahé hiendové DAC jsou jenom třešnička na dortu, ty poslední procenta a spousta esoterie a dobrého pocitu z "hezkého" gearu.

2. Odvíjí se to od budgetu. Podle toho, kolik do toho v nějakém časovém horizontu můžeš dát peněz, tak si stanov priority. Za něco si (do)udělej místnost, klidně levně a svépomocí. DIY basovou past, absorbční panel nebo difuzor zvládne každý kutil.

3. Vyber si dobré bedny dle vlastních preferencí. Ty nejlepší, které uplatíš. Když vybereš dobře, můžou být "doživotní". Vyzkoušej si je u sebe v místnosti!

4. Pokud ti zbydou peníze, můžeš řešit DAC.

Jen můj názor...
GunJah Records
Bandcamp | Spotify | YouTube | Mixcloud | Soundcloud

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od pavlii »

Na tohle by se dalo doporučit "klasické", co tady už léta píšeme prakticky pořád dokola: vlastní poslech, vlastní úsudek. Ideálně samozřejmě u sebe, ale to je celkem komplikované a úplně moc monitorů člověk takto nevyzkouší (logistika, čas, ...). Naštěstí existují poslechové místnosti a i studia, kde je těch možností opravdu hodně. Tady u prahy to dělá třeba 3bees, takže by bylo asi nejideálnější se tam domluvit, vzít ssebou audio materiál, který co nejdůvěrněji znáš, a dojet si poslechnout mrtě monitorů i sluchátek.

P.

Uživatelský avatar
syncro
Příspěvky: 1287
Registrován: 09 čer 2002 11:30

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od syncro »

pavlii: Já si dovolím oponovat. Poslech v poslechové místnosti je něco úplně jinýho, než ve finálním prostoru u sebe ve studiu. Chápu, je to komfortnější a je větší výběr, ale... Možná bych předvybral dva, tři, čtyři nejžhavější kandidáty, který bych ale stejńě chtěl potom slyšet u sebe. Takhle jsem si nakonec koupil Dynaudia i Klein-Hummely, který mám oboje už drahně let a nelituju. Předtím jsem kupoval několikery monitory na základě poslechu jinde a nakonec jsem je stejně prodával. U lepších monitorů a slušnejch prodejců by asi poslech doma (zápůjčka) neměl být problém. A kdyžtak, aniž bych si myslel, že je to správné, se dají dvoje bedny objednat a jedny vrátit...
GunJah Records
Bandcamp | Spotify | YouTube | Mixcloud | Soundcloud

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od pavlii »

2syncro: myslím, že mi neoponuješ :-) já jen chtěl napsat (ale mohlo to být lépe, uznávám), že jako první krok by tak jako tak měl být poslech. No a protože by toho chtěl člověk určitě vyzkoušet víc, tak je lepší někam zajet. Ale je pravda, že jsem explicitně ten druhý krok (po silném zúžení kandidátů) už nenapsal; to by bylo jako naprosto ideální a asi i nejsprávnější postup.

Takže samozřejmě souhlasím :-)

P.

biscuit
Příspěvky: 10620
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od biscuit »

jirimajcher: u kakaxy jsi spravne. rozdily jsou nekdy veliky, a kdyz to budes porovnavat urcite si to zacnes tridit a nektery bedny se stanou favority, jiny treba budou urcitym rozcarovanim.
jinak to co tady pisou syncro a pavlii je urcite pravda. myslim, ze predvyber v poslechovce a utvrzeni se nasledne u sebe je asi nejlepsi moznej zpusob vyberu. ja mel treba jednu vyznamnou pomucku - hodne jsem touzil po koaxialni konstrukci, takze mi tahle predpojatost vyber usnadnila. treba je taky neco podobne preddefinovanyho i ve tvym hledacku, co ti muze vyber zjednodusit, nebo rozhodnout po cem sahnout, kdyz si nebudes jistej mezi dvema trema vyrobkama. kazdopadne preju stastnou ruku a uzij si to. vzdyt je prece krasny, ze si muzeme a mame z ceho vybirat ;-)

jirimajcher
Příspěvky: 10
Registrován: 08 úno 2015 13:05
Vybavení

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od jirimajcher »

Díky. Asi se vydám za Kakaxou a uvidíme. Budget mám cca 100.000,otázkou zůstává co by mi to přineslo. Chtěl bych něco z čeho si sednu na prdel a zůstanu v údivu s otevřenou hubou,ale i Kakaxa říkal že tohle je strašně individuální věc,a že to nemusí být vždycky jen o ceně. A že lidem co k němu jezdí se většinou nejvíc líbí Focal Shape 65,nebo Dynaudio LYD 7,byť patří mezi “levnější” kousky.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od pavlii »

Hmm...pak ještě zkusit třeba Ivo Sedláčka (Velvet Sound)?

P.

jirimajcher
Příspěvky: 10
Registrován: 08 úno 2015 13:05
Vybavení

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od jirimajcher »

Ivo mě taky napadl,vzhledem k jeho hodnocení malých Sonodyne SRP 400,ale u těch se bojím že nezahrajou spodky. Mám tu místo na sedmipalce maximálně a malou místnost 5x3,5 m.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22401
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Má smysl pořizovat externí DAC?

Příspěvek od Pytkin »

Ja mam SRP 400 doma a spodkov na moje pocuvanie maju dost .. Ale SONODYNE ma aj vacsie modely s vacsim woofrom ..

Odpovědět