Orezanie vyšších frekvencií zvukovkami-Miditech GuitarfaceII

Interní a externí zvuková rozhraní
bernie

Orezanie vyšších frekvencií zvukovkami-Miditech GuitarfaceII

Příspěvek od bernie » 30 zář 2013 15:46

Dobrý deň, kúpil som externú zvukovku Miditech Guitarface II hlavne na nahrávanie Line out signálu z gitarového komba (Amplitube a pod. programy mi zatiaľ neučarovali). Použitie hlavne so silným skreslením. Signál cestou do počítača však stratil na zaujímavosti, zvuk trpí orezaním hlavne vyšších frekvencií. Pocit akoby to hralo z pod deky - gitara už toľko nespieva. Niečo som našiel na internete o high frequency loss týchto zvukoviek, ale mám pocit, že nie je v poriadku ak je signál až tak ovplyvnený zvukovkou. Najskôr usudzujem, že je to spôsobené nízkou cenou Guitarfaceu, čiže použitými súčiastkami. Na nejaký kompromis som samozrejme pripravený, ale zatiaľ je to aj napriek môjmu amatérskemu použitiu sklamanie. Máte skúsenosti či to v takej citeľnej miere robia aj "serióznejšie" zvukovky s cenou okolo 100 eur ako Emu 0204, alebo Tascam 122 a obdobné? Nerád by som robil drahé experimenty s lepšími zvukovkami aby som popr. zistil, že je to štandardné chovanie a treba sa s tým zmieriť.

Hammond

Re: Orezanie vyšších frekvencií zvukovkami-Miditech Guitarfa

Příspěvek od Hammond » 30 zář 2013 20:59

Len taku kontrolnu otazku... ... si si isty ze to robi zvukovka? Pocul si na nejakom inom zariadeni (sluchatka, PA-cko...) co skutocne lezie po tom Line Out z toho komba? Co povazujes za zvuk gitary? To, co hra z komba? Na tom ma ale vyrazny podiel najma reprak a reprobox, takze to, co ide z komba po linke je odost odlisny zvuk. Mozno ta zvukovka vobec neorezava.

rastis

Příspěvek od rastis » 30 zář 2013 22:02

tiez sa mi nevidi, ze hocijaka aj najlacnejsia zvukocvka by mala vyrazne ovplyvnit vyssie frekvencie...

nahravat gitarove kombo z line out ? divne. co je to za kombo ? pouziva sa aj nejaky speaker simulator ? to co leze z line out zneje VZDY diametralne inac, ako to co leze z gitaroveho repraku.

rastis

Příspěvek od rastis » 30 zář 2013 22:04

bernie píše:...(Amplitube a pod. programy mi zatiaľ neučarovali). Použitie hlavne so silným skreslením....
co je zle na tomto ?

komasix

Příspěvek od komasix » 01 říj 2013 01:49

doporučuju poslouchat na nejvyšší kvalitu YT.
je to dost podstatnej rozdíl.

bernie

Příspěvek od bernie » 01 říj 2013 02:25

Nevyjadril som sa jasne. Je to marshall valvestate 8080 a porovnávam zvuk zo slúchadiel priamo z line out (nemá speaker emulátor): gitara -> amp line out -> slúchadlá a zvuk zo zvukovky: gitara -> amp line out -> zvukovka -> slúchadlá. Takýto zvuk sa dá len ťažko počúvať a slúži len na porovnanie, pri samotnom hraní používam vst plugin speaker simulator. Takže oproti prvému zapojeniu vplývajú na zvuk ešte kábel z komba do zvukovky a zvukovka.

Mimochodom, momentálne experimentujem so signálom zo send na efektovej slučke, ktorý znie v počítači zatiaľ lepšie ako z line out (v oboch prípadoch so speaker simom alebo bez neho).

ad rastis: "tiez sa mi nevidi, ze hocijaka aj najlacnejsia zvukocvka by mala vyrazne ovplyvnit vyssie frekvencie...". A presne tento názor ľudí ma zaujíma. Z informácií na internete som nemohol oceniť veľkosť vplyvu high frequency loss na zvuk , ale mám pocit, že to nemôže byť až také významné. Veď by bol plný internet toho ako tie zvukovky mršia zvuk.

Proti tomu videu čo si poslal nemožno povedať vôbec ale vôbec nič :). A tvrdohlavo obhajovať strkanie zosilňovača medzi gitaru a ext. zvukovku tiež nechcem. Len ten zvuk by som rád mal, takpovediac, na poriadku.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 01 říj 2013 08:35

Hmmm - předpokládám, že máš vstup přepnutý do LINE režimu (impedanční přizpůsobení)...? Nemůže to být nakonec i tím, že se tyhle dva hardwéry prostě nesejdou v impedanci (neříkám, že blbý návrh, ale co říkají dokumentace k oběma věcem? Já jsem líný to studovat...). Zní to přesně jako impedanční nepřizpůsobení.....

P.

vasek

Příspěvek od vasek » 01 říj 2013 08:49

bernie: asi tady nikdo nemá zkušenosti s tou tvojí konkrétní zvukovkou, ale obecná odpověď je - ne, tak zásadní zhoršení by neměla dělat ani levná zvukovka. Hledej problém v zapojení, bohužel je možné, že výstup z komba není vhodný pro takové zapojení.
Každopádně ti jako kytarista můžu směle poradit, že přes Valvestate neuděláš lepší zvuk, než přes nejlepší VST pluginy (LeCto a další). Možná se ti víc líbí, protože jsi na něj zvyklý. Amplitube neber jako referenci, protože to je spíš horší kvalita, byť s hezkou grafikou.

bernie

Příspěvek od bernie » 01 říj 2013 09:40

Tak som to v noci ešte raz preskúmal a výskúšal som dokopy 3 rôzne káble z komba do zvukovky aby som mohol vylúčiť jeho vplyv. Káblom to nebolo. Aby som lepšie charakterizoval rozdiel vo zvuku z line out komba a zo zvukovky. Okrem straty konkrétnosti zvuku a vyšších frekvencií je tam aj citeľná strata gainu (a to mi vadí vlastne najviac, valvestate ho už tak nemá veľa). Chcel som nahrať oba prípady aby ste sa mohli presvedčiť ale logická chyba tejto úvahy mi to neumožňuje :) .

Vstup je prepnutý na Line, áno. Ale skúšal som aj ostatné. Zvuk sa začína viac a viac podobať na ten čo lezie z komba pri prepínaní od Hi - Z (instrument vstupu) cez Line a najviac pri +48V, ale tam je rozpraskaný aj so speaker simom.

A čo sa týka dokumentácie ku Guitarfaceu, myslím, že nie je dostatočná (v tomto sa ale veľmi nevyznám), takže to asi nepôjde porovnať s kombom. Uvádzam len číselné údaje:
-16 Bit AD/DA Converters
-Sample rate 32.0 kHz, 44.1 kHz, 48.0 kHz
-Frequency response 20 Hz to 20 kHz, ± 1 dB @ 44.1 kHz sample rate - 20 Hz to 22 kHz, ± 1dB @ 48.0 kHz sample rate
-THD 0.05 % typical. @ -10 dBV, 1kHz, Crosstalk -77 dB @ 0 dBV, 1 kHz
-Signal-to-noise ratio A/D 89 dB typical. @ 1 kHz, A-weighted - D/A 96 dB typical. @ 1 kHz,
A-weighted
-Dynamic range: >86 dB (A)

vasek: Ďakujem za rady, mám to v pláne tiež vyskúšať.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 01 říj 2013 09:58

Viem že si už káble testoval , ale aj tak , moje skusenosti podobné ako uvadzaš ukazuju práve na káble, možno zle napajkovany jack samica v kombe ..

ja som raz skusil pajkovať audio kable so striebornou pastou ktora je určená na pajkovanie medenych rurok a to takto brzdilo zvuk , potom som to musel prepajkovavať , najlepšie je ked sa nepoužije žiaden takyto prostriedok . aj kolofonie by tam nemalo byt moc.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 01 říj 2013 10:26

2bernie: hm - tak dokumentace v tomhle fakt asi nepomůže... Já mám pořád pocit, že si spolu nerozumí elektricky výstup z komba a vstup zvukovky (v tomhle případě). Chce to opravdu vyzkoušet s jinou kartou, jinak se nic zřejmě nevymyslí.

P.

rastis

Příspěvek od rastis » 01 říj 2013 13:32

bernie píše:Nevyjadril som sa jasne. Je to marshall valvestate 8080 a porovnávam zvuk zo slúchadiel priamo z line out (nemá speaker emulátor): gitara -> amp line out -> slúchadlá a zvuk zo zvukovky: gitara -> amp line out -> zvukovka -> slúchadlá. Takýto zvuk sa dá len ťažko počúvať a slúži len na porovnanie, pri samotnom hraní používam vst plugin speaker simulator. Takže oproti prvému zapojeniu vplývajú na zvuk ešte kábel z komba do zvukovky a zvukovka.

Mimochodom, momentálne experimentujem so signálom zo send na efektovej slučke, ktorý znie v počítači zatiaľ lepšie ako z line out (v oboch prípadoch so speaker simom alebo bez neho).

....
ja sa vobec divim, ze ma Valvestate 8080 line out, ale je fakt, ze naposledy som ten aparat videl nazivo asi pred 10 rokmi. dalej sa divim, ze niekhoho napadne ten signal na nieco pouzivat, spravidla ak su na lacnych kombach line out vystupy, tak stoja za prd, tento Tvoj navyse ani nema speaker simulator (ale aj keby ho mal, stal by tiez za prd)

signal zo sendu nie je az tyky zly napad, ja som s Valvestate kedysi velmi davno dost experimentoval, zrovna najviac s 8100 zosikom, co je rovnaka hlava, ako mas kombo. ked sa ten send poslal do hocijakeho gitaroveho lampoveho koncaku, tak to hralo vcelku slusne, dost lepsie, ako cez ten ich original koncacik z autoradiovych integracov :) cize ja na Tvojom mieste by som prave tento send pouzil do line in na zvukovke, ziadne music instrument a uz vobec nie +48V, len cisto do line in. no a v pocitaci treba tomu nasimulovat box, najlspsie konvoluciou s impulzami a som si isty, ze ten zvuk budek svetu...

inak - co Ti brani nahravat to kombo mikrofonom ? henta VS koncepcia ma tu vlastnost, ze aj potichu, aj nahlas to hra +/- obdobne a normalny zvuk sa z toho da odsnimat aj pri TV izbovej hlasitosti...

blueevil

Příspěvek od blueevil » 01 říj 2013 14:34

lepsou volbou to bude natocit cisto s najkratsim kablom a na to pouzit daaky VST v tvojom pripade. gitara sa jednoznacne nataca na mikrofon, alebo na schopny speaker simulator, napriklad Marshall DRP-1.
vasek: Amplitube v aktualenj verzii je uz rozhodne lepsi ako Guitar Rig 5.1

rastis

Příspěvek od rastis » 01 říj 2013 14:53

Marshall DRP-1 bol sialeny nepodarok na tu dobu v sialenej cene. inak nebol to speaker simulator, tvarilo sa to ako recording preamp. vsak sa na trhu ani moc neohrial. pamatam si perfektnu recenziu v Muzikuse a potom nazivo som nechapal, kde sa stala chyba :)

Amplitube bolo super pred 15 rokmi, ked to bolo prve a jedine na trhu. GR ked sa trochu posteluje, zvladne dost vela, ale konkretne hi-gainove veci moc nevie. najlepsie su na nom samotne bedne, cisto ako speaker simulator k nejakemu externemu preampu. Amplitube nema dobre ani len tie bedne. aj ked - priznavam - uplne najposlednejsie verzie nepoznam - neni dovod to sledovat, kedze existujuce free alternativy nemaju dnes ziadnu konkurenciu ani medzi platenymi SW...

blueevil

Příspěvek od blueevil » 01 říj 2013 18:01

rastis: to je ale samozrejme LEN TVOJ NAZOR,ok? asi to nebol nepodarok ked sa ihned vypredal a dnes ho nezozenies. Amplitube nebol jediny na trhu v tej dobe. v aktualnej verzii je vyborny ENGL, Orange, Soldano, Marshall, atd. svoje robi aj moznost sirokej skaly boxov, mikrofonov, na to urcite nema Guitar Rig, uz nieaky cas je tam v racku slusny filter, no a tie free alternativy snad tiez nemyslis vazne, az na par, ale to je viacmenej jednoduche VST, mne sa paci: green machine

Odpovědět