SPDIF+ADAT vs. 96kHz

Interní a externí zvuková rozhraní
mistergo

SPDIF+ADAT vs. 96kHz

Příspěvek od mistergo » 01 čer 2015 00:17

Zdravím,
mám menší dotaz z praxe. Hrál jsem si s propojením zvukovek přes SPDIF/ADAT (kvůli využití více vstupů najednou). Na 44,1 a 48kHz je vše ok. Jakmile nastavím 88,2 nebo 96k, mám problém se synchronizací. Když nastavím na master zvukovce (tak jak to má být), aby si brala clock z té vedlejší zvukovky (přes spdif, případně adat), tak to není stabilní a seká se zvuk. Chvíli to vypadalo, že jsem potíž vyřešil, když jsem to přepnul zpátky na interní clock (v manuálnu se přímo píše, že fantastická technologie JETPLL to dokáže přelouskat a sesynchronizovat :-)). Ale když jsem zkusil testovací sinusovku, tak tam miniaturní lupance jsou slyšet. Přitom mám vyzkoušeno, že SPDIF přenos v 96kHz samplingu zvládá (kontrolováno na spektrografu).

Ještě víc mě překvapilo, že úplně to samé se děje i při spojení přes ADAT, který díky SMUX režimu 96kHz oficiálně má zvládat. Konkrétně jde o zvukovky Alesis io26 a TC Konnekt 24D resp Konnekt 8. Má někdo s tím zkušenosti, popř. zná nějaké řešení? (wordclock bohužel není k dispozici).

msmucr

Re: SPDIF+ADAT vs. 96kHz

Příspěvek od msmucr » 01 čer 2015 01:39

Konkrétní zvukovky jsem nikdy prakticky nezkoušel, ale už jsem se párkrát setkal s podobnými problémy při provozování různých zařízení v SMUX režimu.. např. I/O kartami do dig. pultů. Většinou zabralo obejití přes zmiňovaný externí wordclock, kterým ale io26 nedisponuje. Narazil jsem také někdy na nutnost pevného pořadí spuštění zařízení - zdroj synchronizace jako první, všechny "zavěšené" věci až následně, pokud nastala opačná situace, nikdy si to nesedlo.

JetPLL s 2fs (88,2 a 96k) obecný problém nemá, to je spolehlivý (podle mých zkušeností) mechanizmus pro synchronizaci na externí zdroje dig. signálu v DICE II čipech od TC a používá se ve spoustě různých FW zvukovkách. Spíš bych to viděl na nějaký hapr ve firmware konkrétního zařízení, kde se při 2fs nesprávně zvolí synchronizace na externí vstup a fakticky to pořád to jede na vnitřní oscilátor.
Zkusil bych to otočit - nastav si io26 (počítám, že to je primární zvukovka, do které přispíváš vstupy z druhé) jako master a Konnekt sychronizuj z SPDIF vstupu, co vytáhneš z io26. Jestli s to sedne, pak by neměl být problém ani s přenosem audia přes ADAT výstupy z Konnektu.

Michal

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 čer 2015 08:17

mistergo píše:Když nastavím na master zvukovce (tak jak to má být), aby si brala clock z té vedlejší zvukovky (přes spdif, případně adat), tak to není stabilní a seká se zvuk.
trochu mas zmatok v pojmoch .. master zvukovka ma byt ta , ktora dava clock .. a tie co ho primaju su slave ..

ja som sa s podobnym dacim nestretol .. ale tieto dve zvukovky som spolu nikdy nemal spojene .. ked sa to ale spravne zapoji a nastavi , tak mi to vzdy fungovalo .. ak to nefunguje jednym smerom , daj ako master druhu a prvu ako slave .. alesis je dost debilna firma .. u nej by som ocakaval , ze moze robit problemy .. nastav ju ako master a TC ako slave , ako ti radi michal .. a prepojil by som to urcite cez adat ..

este drobna poznamka .. naco pouzivas 88/96k ? mas na to nejaky specialny dovod ? v tejto triede zvukoviek , je to plytvanie miestom , ak to nahodou aj nehra este horsie ..

EDIT : este v navide k alesisu pisu :
Note that ADAT2 on the IO|26 cannot be the clock master.
If you are only using one ADAT input on the IO|26, use the
first input. If you are using both ADAT1 and ADAT2 with
two different hardware devices, be sure to clock one device to
the other.

EDIT2 : este tam pisu :
The ADAT2 port on the
IO|26 is only operational at
44.1k and 48k sample rates.

o SMUXe som tam nenasiel ziadnu zmienku ..

Fractal

Příspěvek od Fractal » 01 čer 2015 09:56

Pytkin: hra to este horsie!

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 čer 2015 10:36

Fractal : ved tomu by som aj veril :) .. preto vsetko nahravam 48k :)

mistergo

Příspěvek od mistergo » 01 čer 2015 11:07

Dík za rady, vyzkouším. Jen jestli správně rozumím - do teď jsem měl propojený Alesis a TC jen jedním kabelem (TC spdif out -> Alesis spdif in), takže teď to zároveň propojím druhým i opačně (Alesis spdif out -> TC spdif in)?

pytkin: master zvukovkou myslím tu hlavní, která je nastavená jako výchozí v Cubase. Tak prostě hlavní zvukovka :-) V manuálu o SMUX přímo nic nepíší, ale zmiňují tam, že se ADAT dá při 88,2/96 použím jen na čtyři stopy, což nepřímo potvrzuje, že SMUX umí. O tom omezení ADAT2 vím, měl jsem to v ADAT1 :-)

K 88/96: důvody jsou dva - mám pár oblíbených pluginů od Antresse (hlavně kompresory), které znějí opravdu líp, když nahrávám v double rate. A pak, zkoušel jsem i smyčkový test (10-ti násobný) a v 88,2 byl zvuk lepší. :-) A protože s kapacitou problém nemám, tak nahrávám od té doby v 88,2.

msmucr

Příspěvek od msmucr » 01 čer 2015 11:56

Tu zmínku o druhém ADAT portu na io26 jsem četl taky.. Mistergo zřejmě používá v SMUXu jen první port - tzn. 4 kanály v 2fs, protože Konnekt má jen jeden výstupní ADAT port. Kdyby to principiálně nechodilo, asi by neměl jen problémy se synchronizací, ale nenahrál by vůbec nic.

Jinak obecně s tím provozem v 2fs, hodně záleží na konkrétním zařízení, nedá se paušálně říct, že to bude hrát automaticky hůř. Z mých zkušeností hodně záleží na implementaci LP filtrů a decimace v převodnících a víceméně čím líp je to provedeno (dražší, novější převodníky), tím víc se k sobě blíží kvalita 1fs a 2fs.
Další výhody 2fs, mimo primární kvality nabraného zvuku, pak můžou být při samotném procesu nahrávání (poloviční latence při stejné délce bufferu) a zpracování některými efekty (standardní IIR ekvalizéry bez warpingu fázové a amplitudové charakteristiky u 22/24k, pozvolnější interpolační filtry u efektů s vnitřním oversamplingem např. v detektorech dynamických procesorů, dál uz různých pitch-shift, time-stretch efektů atp).
Někdy tím opravdu člověk nic nezíská nebo to je naopak horší (např. projekty se spoustou samplovaných nástrojů v 44.1), ale to je fakt individuální a nedá se to podle mě jednoduše obecně rozseknout.

Michal

msmucr

Příspěvek od msmucr » 01 čer 2015 12:00

Sorry Mistergo, předchozí příspěvek jsem poslal dřív než jsem si přečetl poslední od tebe.
mistergo píše:Dík za rady, vyzkouším. Jen jestli správně rozumím - do teď jsem měl propojený Alesis a TC jen jedním kabelem (TC spdif out -> Alesis spdif in), takže teď to zároveň propojím druhým i opačně (Alesis spdif out -> TC spdif in)
Takhle jsem to myslel. Pokud má Alesis problém se synchronizací na externí vstupy v 96k, zkus to otočit a zasynchronizovat naopak Konnekt.

Michal

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 čer 2015 14:28

mistergo : nemusis mat oboma smermi ten spdif .. len tym , ktorym syncujes .. osobne by som to urcite syncoval radsej adatom ..

mistergo

Příspěvek od mistergo » 02 čer 2015 10:29

Pytkin: Ano, tak to mám a tak to funguje v 44k. Ale v 88.2 už jsou problémy. ADAT je na tom stejně. Zkusím to, co mi radí Michal.

mistergo

Příspěvek od mistergo » 09 čer 2015 23:40

Dodatečně díky za rady, zkusil jsem oboustranné SPDIF propojení mezi Alesisem a TC, clock master zůstává Alesis a teď to funguje bezvadně. :-) Potíž byla asi opravdu v Alesisu (viz. citace"alesis je dost debilna firma" - Pytkin :-D), pokud bral na 2fs clock z TC, tak to opravdu nedával (dokonce jsem mu spájel přesně podle dokumentace koax. kabel s nominální impedancí 75ohm a stejně mu to nepomohlo :-)) Holt se jim ten JetPll asi nepovedlo naimplementovat tak dobře.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 čer 2015 23:47

debilna nedebilna .. podstatne je , ze uz to funguje :)

mistergo

Příspěvek od mistergo » 09 čer 2015 23:58

To je fakt. I když okamžitě vyvstal další problém, tentokrát s propojením dvou TC Konnektů přes firewire, ale to už je na jiné téma... :-) Ona každá firma je někdy trochu debilní. :-)

msmucr

Příspěvek od msmucr » 10 čer 2015 11:09

Tak to je dobře, že otočení synchronizace zabralo. Fakt bych to s největší pravděpodobností tipoval na chybu ve firmware.
Jinak k tomu druhému problému.. jsem přesvědčen, že ovladač od TC (NEAR) a firmware měl omezení na Windows i MacOS, kdy používání více rozhraní (daisy chain) fungovalo jen v základních 1FS frekvencích.
Nevím kolik kanálů naráz je potřeba, ale asi pokud bych potřeboval pro normální nahrávání trvale propojovat tři různá rozhraní, uvažoval bych o nějaké konsolidaci a upgrade na zařízení, co má alespoň dvě dvojice ADAT portů (RME RayDat/9652, FF800, UR824) a následně to dorazil jedním nebo dvěma externími převodníky.

Michal

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 čer 2015 12:01

Odpovědět