Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
biscuit
Příspěvky: 10860
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od biscuit »

Mám teoretickou otázku. Napadla mě hypotetická možnost rozšířit PCIe RME kartu pomocí ADATu o další vstupy/výstupy. A to jak kvůli počtu, tak hlavně kvůli lepšímu preampu. Samozřejmě se nabízí klasický preampový rozšíření ve stylu např. (z toho co se mi líbí) Clarett+ OctoPre, který má WCL konektory. Nicméně se mi vkrádá do hlavy myšlenka, jestli by nebylo možný použít pro stejný účel kartu, kterou bych doma používal jen jako ADAT rozšíření a v terénu jako plnohodnotnej interface. Láká mě ta variabilita, protože ta by tu investici trochu obhájila. V podstatě totiž vymejšlím něco, co nějak bytostně nepotřebuju.
Jak moc by pro to ADAT (slave) použití vadilo, že tyhle karty často nemají WCL? Ty větší mívají jen WCL out. A existují i případná další úskalí, na která jsem třeba nepomyslel?

Díky zkušenějším za rady :-)

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22505
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od Pytkin »

Priznam sa , ze som to moc nepochopil .. Jaku kartu mas ? a co by si chcel pridat ?

Ale ak je tema , ci je WordClock nutnost alebo slave cez ADAT pouzitelne , tak podla mna ten SLAVE je OK .. Aspon som s tym nikdy nemal problem .. Specialne pri RME kartach ..

biscuit
Příspěvky: 10860
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od biscuit »

Ahoj. Omlouvám se za nesrozumitelnost. Mám RME AIO (PCIe). K ní bych chtěl přes ADAT (asi optikou) připojit jinou kartu, která by mi doma sloužila jen jako převodník a preamp - asi bych chtěl využívat vstupy i výstupy. Možno si představit třeba recenze/focusrite-clarett-4pre-t27681.html
No a mimo domov bych jí s notebookem využil i jako hlavní kartu - jak pro nějaký nahrávání, tak i pro běžnou hudební práci.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22505
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od Pytkin »

No spomiany Clarett nema ADAT OUT , takze vystupy z nej nevies vyuzit .. Dobre je pouzit nieco co ma standalone mod , to znamena , ze bez zapojenia HOST do pocitaca bezi v nejakom mode (ktory sa da casto nastavit a ulozit) .. Co sa tyka toho Wclocku , neboj sa toho .. Bude to v pohode fungovat ..

biscuit
Příspěvky: 10860
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od biscuit »

No to je vidět, jak v tom plavu :-) Díky za naťuknutí. Další dotazy možná ještě přijdou ;-)

Uživatelský avatar
jackies
Příspěvky: 596
Registrován: 21 úno 2014 01:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od jackies »

tohle by mohlo být ono? nebo se pletu? Nepíšeš kolik vstupů.

https://www.thomann.de/cz/audient_id44_mkii.htm

nebo

https://kytary.cz/focusrite-scarlett-18 ... /HN274906/
muzikant

biscuit
Příspěvky: 10860
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od biscuit »

No právě, že to tolik není o počtu u mě, jako spíš o kvalitě. Co do počtu je minimum 2 preampový vstupy a aspoň 2 stereo / 4 mono výstupy, přičemž kompaktnost je spíš výhoda. Bohužel u Scarlett řady ty preampy asi nejsou úplně to, čím bych si z UA Voltu nějak významně pomohl imho. U Audientu možná jo, ale tam mi vyloženě je proti srsti to desktop provedení. Potřebuju něco v jakoby rackovým designu - nemyslím přímo 19" šíři, ale čistě ten tvar a formu zařízení.
Naposledy upravil(a) biscuit dne 26 úno 2026 12:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jackies
Příspěvky: 596
Registrován: 21 úno 2014 01:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od jackies »

https://arturia.cz/ponuka/audiofuse-8pre/

no a ještě
Arturia AudioFuse Studio

ale to je "stolní" jak říkáš, ale je to krááááása :)
muzikant

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22505
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od Pytkin »

Ja myslim ze toto by mohlo byt to co chces .. Je to trosku vacsie ako 4PRE (rozmermy) , trochu viac I/O .. ma to samozrejme ADAT IN aj OUT .. Samozrejme aj trochu vyssia cena ako 4PRE ..

https://www.thomann.de/cz/focusrite_cla ... 524288.htm

Obrázek

Uživatelský avatar
Vlad
Příspěvky: 1028
Registrován: 27 bře 2006 19:34

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od Vlad »

Mám přesně stejnou kombinaci jako biscuit - RME AIO v PCIe slotu. Má ADAT IN/OUT

Řešil jsem ADAT převodník + mikrofonní preampy IN a zároveň aby byla možnost ovládat monitory nějakým knobem + 2x výstup na sluchátka.
V bazaru jsem našel Steinberg UR824. Dá se použít jako standalone, ADAT IN/OUT, 2 výstupy na sluchátka, velký knob na hlasitost a kvalitní převodníky.
Kupoval jsem vloni za 5tis. Nastavení bylo trochu peklo. Nevýhodu to má jednu docela velkou pro mě - sample rate nejde měnit v standalone modu, musim jít do nastavení. Bohužel jsem v minulosti dělal hodně projektů v 48k, teď zase mám 44,1k....
Ikdyž je UR824 slave, tak se nepřepne...

Kvalita zvuku - z monitorů nic neslyším, ale na sluchátkách je znatelný šum, když nic nehraje a dám větší hlasitost.... Když sluchátka připojím na analog výstup z RME, je úplné ticho. Audio vstupy mám na 0...

Myslíte že se to může indukovat na těch optických kabelech, nebo je to prostě vlastnost UR824 a těch sluchátkových výstupů?

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3710
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od pavlii »

RME AIO má výstup pro sluchátka? Obávám se, že nikoli.

To, co na UR824 šumí bude sluchátkový zesilovač. Pokud bys sluchátka píchnul (stejně jako u RME) do linkového výstupu, tak taky nebudou šumět (ono nejspíš nebudou ani moc hrát - v obou případech).

P.

biscuit
Příspěvky: 10860
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od biscuit »

RME AIO má výstup pro sluchátka? Obávám se, že nikoli.
Obávat se můžeš, ovšem nic to neznamená. Celá HSDP řada má, jestli se nepletu. Minimálně moje 9632 i AIO mají.
Low impedance headphone output (30 ohm), separate DAC and playback device

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3710
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od pavlii »

Hmm - soudil jsem jen dle toho, že to jsou linkové výstupy...nedočetl jsem specifikaci do konce.

Ale i tak platí to, co jsem napsal - nedá se to takhle srovnávat z pohledu kvality.

P.

EDIT: a tak trochu jsem i reagoval na to, co autor napsal, jen jsem si tím "analogový" automaticky dal "linkový"....
Naposledy upravil(a) pavlii dne 17 dub 2026 22:05, celkem upraveno 1 x.

biscuit
Příspěvky: 10860
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od biscuit »

Dyť v poho, jen bylo nutné to dát na pravou míru ;-)
Bohužel, nebo možná bohudík o UR824 nevím nic, tak se nechci pouštět do spekulací.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3710
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Využití USB karty jako ADAT rozšíření

Příspěvek od pavlii »

Jasan. Já si už 824 moc nepamatuji, ale myslím, že jsem stejně její sluchátkové výstupy nevyužíval, takže ani tak tady neumím potvrdit/vyvrátit.

P.

Odpovědět