Syntetizer- točim knofliky

Vše okolo samplů, samplerů nebo zvuků/programů pro syntetizátory
bassline

Re: Syntetizer- točim knofliky

Příspěvek od bassline » 27 lis 2013 14:43

jazzym píše: Filter Env Amt - filter viem čo je ale to Env Amt je čoho skratka ?
Tento parameter súvisí s obálkou - ENVELOPE. Envelope je modulátor, ktorý ti v čase mení (moduluje) určitý parameter na synťáku. Cieľom modulácie je oživiť/zkomplexniť zvuk - aby si nemal len statické bzučanie, ale aby sa diali nejaké zaujimavé zmeny vo zvuku.

Ak počas hrania ty sám rukou meníš nejaký parameter na synťáku, napríklad CUTOFF na filtri, tak tvoja ruka je vlastne modulátor.
Obálka - ENVELOPE je automatický modulátor na synťáku.

Obálka je modulátor ktorý spustíš stlačením klávesy na klaviatúre nástroja alebo na pianorolle v DAW, alebo sa tento modulátor spustí ak máš nakreslené noty v sekvenceri a spustíš PLAY. Všetky tieto tri akcie sú vlastne udalosti NOTE ON a NOTE OFF.

NOTE ON - stlačís klávesu, alebo sekvencer prehraje začiatok nakreslenej noty
NOTE OFF - pustíš klávesu, alebo sa sekvencer počas prehrávania nachádza v pozícii kde nota končí

Obálka - ENVELOPE má všeobecne 4 fázy, ktoré reagujú na NOTE ON a NOTE OFF:

---> NOTE ON
1. ATTACK
2. DECAY
3. SUSTAIN

---> NOTE OFF
4. RELEASE

Ak teda stlačís a držíš klávesu na nástroji, obálka sa aktivuje a nastanú postupne za sebou jej 3 fázy: ATTACK -> DECAY -> SUSTAIN. Ak klávesu pustíš, nastane posledná fáza obálky - RELEASE.

Každa fáza obálky je špecifická:

ATTACK - nábeh modulácie
DECAY - doznievanie modulácie počas držania klávesy
SUSTAIN - ustálená úroveň modulácie po fáze DECAY počas držania klávesy

RELEASE - doznievanie modulácie po pustení klávesy

Ako som písal v úvode, obálka - ENVELOPE je modulátor ktorý moduluje (mení) určitý parameter synťáku v čase.

V tvojom prípade parameter '' Filter Env Amt '' určuje ako silno (v akom množstve) bude obálka meniť parameter filtra, ktorým je CUTOFF.

V nasledujúcej ukážke je zvuk bez modulácie CUTOFF. Parameter CUTOFF je teda nastavený na konštantnú hodnotu počas prehrávania noty:

Druhá ukážka demonštruje moduláciu parametra CUTOFF pomocou ruky. Hodnota CUTOFF sa mení v čase podľa toho ako som krútil knoflíkom:

Ďalšia ukážka je modulácia parametra CUTOFF cez obálku - ENVELOPE. Hodnota CUTOFF sa mení v čase podľa obálky, ktorá je nastavená nasledovne:

- množstvo akým obálka moduluje CUTOFF (Filter Env Amt ) => malé
- nábeh modulácie (ATTACK) => žiadny
- doznievanie modulácie počas držania klávesy (DECAY) => krátke
- ustálená úroveň modulácie po fáze DECAY počas držania klávesy (SUSTAIN ) => žiadna, CUTOFF má v tejto fáze hodnotu ktorá je napevno nastavená cez jeho vlastný knoflík.
- doznievanie modulácie po pustení klávesy (RELEASE) => veľmi krátke

V nasledujúcich dvoch ukážkach som zmenil dva parametre obálky, ostatné nastavenie je rovnaké ako v predošlej ukážke:

- doznievanie modulácie počas držania klávesy (DECAY) => dlhé
- nábeh modulácie (ATTACK) => krátky
Posledná ukážka je sekvencia nôt, ktorá sa zopakuje v troch blokoch. Je to demonštrácia nastavenia množstva obálky (Filter Env Amt ):

prvý blok - množstvo akým obálka moduluje CUTOFF (Filter Env Amt ) => žiadne
druhý blok => malé množstvo
tretí blok => veľké
Treba si uvedomiť že nastavenie obálky pre CUTOFF je vo vzťahu s ďalšími parametrami syntetizéra a vo vzťahu s ďalšími okolnosťami. Takže je pravdepodobné, že budeš mať niekedy pocit že aj po tomto vysvetlení to nefunguje tak ako by si očakával. Napríklad:

- Release na obálke filtra je bezvýznamné, ak Release pre obálku hlasitosti je nulové.
- Sustain je bezvýznamný, ak je Decay dlhší ako dĺžka noty
- Decay+Sustain je bezvýznamný, ak je Attack dlhší ako dĺžka noty
- Ak máš parameter Cutoff nastavený na maximum, tak Filter Env Amt je logicky bezvýznamné nastavovať do plusu :) (Množstvo modulácie obálky môže byť aj mínusové - tzv. invert )
- atd.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 27 lis 2013 15:30

jazzym píše:.... dufam ze nemas dalsie pravidlo o divnosti toho čo používa tuto literarnu formu.
urcite je svetu ovela milsie toto divne jazzym, nez to, co vyhlasuje, ze Depeche su nateplali.... 8) :lol:

Stan

Příspěvek od Stan » 27 lis 2013 15:41

jazzym píše:čo sa týka toho že pridem o púlku zábavy :roll: no ja sa poznám mna to prestane baviť ked musim dlho hladať a nemam zakladne informácie o tom čo ktorý čudlík má spôsobovať. Takým skúšaním by som sa mohol dostať do dlhodobeho omylu.
No ono je vždy lepší si něco to tom přečíst a naučit se to sám
jazzym píše:je toho dosť tak si to možete rozdeliť na viacej dní
než zadávat domácí úkoly ostatním.

Neber to špatně ale zeptat se na něco když máš s něčím problém tak ti každý rád poradí. Na druhou stranu otázka typu ¨já nic neumím a neznám tak mi to vysvětlete a pěkně si to rozdělte protože toho je moc a mě nebaví se to učit je přinejmenším divná. Proto jsem ti hodil jen linky aby jsi se sám do svýho poznávání také zapojil a nenechával to na ostatních. Pokud se to naučíš sám pak tomu budeš více rozumět. No ale to je jen můj názor.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 27 lis 2013 15:50

bassline, prosim Ta, mohol by si to nakopirovat sem ? -
midi/midi-pre-laikov-t19588.html
Ked uz si si dal tu robotu, nech je to na mieste s "trvalejsim ucinkom" . :wink:
Naposledy upravil(a) MDudas dne 27 lis 2013 15:53, celkem upraveno 2 x.

charonme

Příspěvek od charonme » 27 lis 2013 15:51

zacni takto: najprv si kup/pozicaj monotron, tam tych tocitiek nie je az tak vela, pohraj sa s nim a ked uz budes chapat co robia tak si kup/pozicaj monotribe, ten pridava zopar tocitiek, potom mozes vyskusat napr. volca bass alebo keys a tak dalej

alebo tu niekto spominal nejaky vyukovy software ktory ta uci ako nakrutit nejaky konkretny zvuk, uz som zabudol ako sa to volalo, ale genialny napad to malo

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 lis 2013 16:08

jazzym : ty si z bratislavy ne ? zober venom pod pazuchu a dojdi za mnou do prace .. za 30 minut budes vsetko chapat ..

jazzym

Příspěvek od jazzym » 27 lis 2013 16:12

Ja som mal predstavu že by sa mohol spraviť taký jednoduchý návod pre začiatočníkov , myslím že tie točítka sú vačšinou podobne konicipovane na tých základných syntakoch a masterkeyboardoch. Viem že keby som ja vedel o tom niečo a niekto iny by sa spytal tak by som rad odpovedal, podla toho som koncipoval sposob otazky.

A v podstate bassline to zobral zo spravneho smeru .. práve tým najzákladnejším vysvetlením Attack Decay Sustain Release , to mi dosť pomohlo , hlavne preto že ked som točil relase a držal klavesu tak sa nič nedialo a dal som ho znova na povodnu hodnotu tak som ani nezistil že to predlžilo doznievanie po pusteni klavesy :lol:

Myslím že stačí také prvotné nasmerovanie , čo s čím súvisí aby som neostal dlho na začiatku. Napríklad mám teraz trochu dilemu nad tým aký je rozdiel medzi FEnv ... a... AEnv
FEnv Attack , FEnv Decay , FEnv Sustain....
AEnv Attack , AEnv Decay , AEnv Sustain ...

Nikoho nenutim komu sa nechce nemusi vysvetlovať :roll: nie každy ma vlohy byť aj trochu učitelom.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 27 lis 2013 16:15

Pytkin píše:jazzym : ty si z bratislavy ne ? zober venom pod pazuchu a dojdi za mnou do prace .. za 30 minut budes vsetko chapat ..
jee , to je ponuka :oops: , no ja som povodne z bratislavy ale , byvam teraz vacsinou 130km na sever :wink: ešte včera som tam bol ale teraz už som preč.
dakujem :D aj sa hanbim , trosku .. otravovať osobne.
Naposledy upravil(a) jazzym dne 27 lis 2013 16:28, celkem upraveno 2 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 lis 2013 16:19

jazzym : ono tie slovicka sa tocia stale okolo toho isteho .. F je Filter .. A je Amplifier = Zosilovac .. ten je na konci .. subtraktivny syntak je Oscilator -> Filter -> Zosilovac .. Env = Envelope = Obalka .. Fenv a Aenv je to iste .. su to dve rozne obalky .. jedna ovlada Filter , a jedna zosilovac .. Cize parametre robia to iste A D S R .. vysvetlenie tychto parametrov je snad zrejme z tohto obrazku :

Obrázek

jazzym

Příspěvek od jazzym » 27 lis 2013 16:38

Takže všetko v podstate funguje naraz? , ja som myslel že to je pre iný druh generovaneho zvuku , 8) takže syntak generuje jeden druh zvuku a všetko ostatne sa potom nastavuje tymi .. kontorlermi ? Má ten generovany zvuk aj nejaku počutelnu farbu ? v čistom stave? :roll:

pytkin , že ty si chcel vyskušať Venom :oops:? ..:wink:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 lis 2013 16:43

no proste to mas dve obalky .. jedna moduluje Filter , druha Zosilovac ..

Pocutelnu farbu generuju uz oscilatory .. Za nimi je filter , ktory meni farbu a za nim zosilovac , ktory meni hlasitost .. keby som sa vyjadril v gitaristickej terminologii (ty si gitarista ne ?), tak Oscilator je Gitara .. Za nim Filter = Kvakadlo .. A za nim Zosilovac = Tremolo ..

MDudas

Příspěvek od MDudas » 27 lis 2013 17:05

jazzym, ty si ten literarny typ - skusim trosku onomatopoje:
oscilator robi - zzzzzzzz
obalka Ti z toho urobi napr - BZzzzz
filter (s vlastnou obalkou) Ti urobi - BZzoouuuu

Lepsie ? :lol:
Naposledy upravil(a) MDudas dne 27 lis 2013 17:08, celkem upraveno 2 x.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 27 lis 2013 17:06

M Dudas : perfekne :lol:

Pre mna je syntak len na doplnenie nahravok o nejake plochy PAD , popripade kratke sola , zvukove efekty , preto sa snažim čo najskor to pochopiť aby som si mohol presety upraviť podla mojich predstáv .

Takže oscilator je ako generator zvuku - gitara , a ja ich mám kolko 2 - 3 ? sú rovnocenne?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 lis 2013 17:34

jazzym : oscilatory mavaju rozne obmedzenia .. jeden byva casto len suboscilator .. a podobne ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 27 lis 2013 18:10

oscilator je ako malicky gitarista zavrety vnutri v syntaku ... ked ma synth 2 oscilatory, znamena to ze ked stlacis klavesu zahraju naraz 2 gitaristi ten isty ton... ked ma oscilator prametwr "detune" tak nim mozes kazdeho minigitaristi o nieco malo rozladit (o uplne malinko - cize hra stale v tonine ale o nieco malinko podladeny alebo nadladeny) ... kazdemu oscialtoru vacsinou mozes nastavit aj oktavu - cize potom tked stlacis klavesu to mas ako keby jeden gitarista hral napriklad C3, a druhy sucasne s nim C4..

suboscilator to je taky pomocny 3 minigitarista, co hra to iste co ti dvaja "hlavni" ale povedzme o 2 oktavy nizsie ...

pri oscilatore mozes nastavovat zakladny typ zvuku - pila (saw), obdlznik (square), atd... to je vlastne ako keby si tomu minigitaristovi zavretemu v syntaku menil gitary :-)

obalky ti v podstate rovbia akokeby za teba tocenie gombikmi :-) AMP envelope ako kebyz a teba tocila gombikom hlasitosti, FITL ENV ako kebyz a teba tocila gombikom filter cutoff

este je potom LFO - to je low frequency oscilator .. to je nieco ako ENV, len stale dokola s urcitou frekvenciou (napriklaklad 5x za sekundu) ti cyklicky meni danu hodnotu - podla toho co moduluje... napriklad ked LFO moduluje filter, a LFO ma frekvenciu 5 hz, tak je to ako keby si 5x za sekundu otocil gombikom cutoff z nejakej hodnoty na inu a zase naspat na tu povodnu - velmi zjednodusene povedane samozrejme...

cize cely syntak je o tom ze mas

OSCILATORY ----> FILTER ----> ZOSILOVAC

- oscilatory ti ovplyvnia uplne zakladny charakter cisteho zvuku

- filter je proste ako kvakadlo, z cisteho zvuku oscilatora odreze nejake frekvencie

- obalky a lfo mozu menit automaticky cokolvek z tychto 3 veci (ton na oscilatore, cutoff na filtri, hlasitost na zosilovaci) - modulator znamena ze proste ked stlacis klavesu tak ti tam nejaky trpaslik toci niecim, cim by si normalne musel tocit rucne

- modulacna matica - mod matrix - to je take, kde nastavujes ktory modulator ti ma modulovt ktory parameter... mozes napriklad nastavit ze LFO1 ti bude menit filter cutoff, a LFO2 ti bude menit detune oscilatora cislo 1

Odpovědět