Co je lepší, Sonar nebo Cubase?

Sekvencery Cubase VST / SX a Nuendo
nathanael

Co je lepší, Sonar nebo Cubase?

Příspěvek od nathanael » 09 čer 2007 15:45

Blbá otázka že - první odpověď by asi zněla "jak na co". Jenomže já s těmito dvěma programy nemám zkušenosti, akorát vím, že jsou (snad) oba dobré a že Sonar je nejspíš mladší než Cubase. Je něčím Sonar lepší nebo horší než Cubase?

Jde mi o to, že se pokouším skoncovat s FL Studio protože nemá 64 bitovou verzi a když už mám 64bit procesor, tak bych rád i 64bitové aplikace. Nejspíš to nemá moc cenu a řeknete mi, že 64bit nemá dnes ještě smysl, ale už teď bych asi měl přejít na jiný DAW z omezeného Fruity.

Rád bych ale, aby mě ten přechod bolel co nejméně a poradíte mi tedy prosím, co je lepší - Sonar nebo Cubase? A proč, v čem a jak. S tím, že mi jde o snadné ovládání, naházím si tam svoje pluginy, vestavěné používat nebudu a chtěl bych aby to alespoň vzdáleně mělo podobnou logiku práce v programu, jako Fruity, stačí vzdáleně a nejlépe bych rád co nejpodobnější piano roll. Zatím se mi jako milejší jeví Sonar, kde koukám jde pracovat i s videem a prostorovým zvukem, hezké.

Trochu na mě udělalo dojem tohle video (prezentace 64bit xp) - http://www.microsoft.com/winme/0602/271 ... lk_MBR.asx a z něj se mi Sonar (doufám, že to je Sonar) docela líbí.
Určitě je pro mě hlavní přítulnost ovládání, podpora 64bit, (bezvadná) podpora multicore procesorů atd.

Doplňující otázka: Docela by mě také zajímalo, zda když je hostitelská aplikace, např. Sonar v 64bitech, tak jestli musí i používané pluginy (např. Z3TA) být 64bitové?

2. doplňující otázka: Detail - potřeboval bych ve Windows XP (x86 i x64) změnit písmeno u HDD, nějak se mi to pomotalo a tak bych chtěl třeba E: přejmenovat na D: a naopak. Nevíte prosím jakým softem to lze provést?
Naposledy upravil(a) nathanael dne 10 čer 2007 00:38, celkem upraveno 1 x.

Kermitak
Moderátor

Re: Co je lepší, Sonar nebo Cubase?

Příspěvek od Kermitak » 09 čer 2007 16:10

nathanael píše:2. doplňující otázka: Detail - potřeboval bych ve Windows XP (x86 i x64) změnit písmeno u HDD, nějak se mi to pomotalo a tak bych chtěl třeba E: přejmenovat na D: a naopak. Nevíte prosím jakým softem to lze provést?
Nejlepsi soft na to jsou windows ;) Control panel -> administrative tools - > computer management -> disk management.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 čer 2007 16:20

Nathanael : Lepsia je 12 rocna whiskey podla mna

Ale k teme .. Oba tieto programy maju velmi podobne moznosti .. neni asi nic co by jeden mal a druhy nie .. To co si mozes vybrat , je hlavne ovladanie .. a to si musis vyskusat sam .. Mne osobne sa zda sonar hrozne neprehladny .. Ale to je moj pocit .. Niekto iny bude mat presne opacny . Takze je to na tebe ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 čer 2007 16:21

nathanael : a 64bit .. v hudbe v sucasnosti skorej viac problem .. musis mat na vsetko drivery .. a softwarovu podporu .. ktora zatial casto chyba ..

nathanael

Příspěvek od nathanael » 09 čer 2007 17:18

Pytkin: díky za odpověď...takže když říkáš, že Cubase umí to co Sonar (a opačně), tak předpokládám, že Cubase umí i tu práci s videem, prostorový zvuk, má 64bitovou verzi a podporuje dualcore...no právě zkouším Sonar 6 a to ovládání je tedy dost podivné (příliš mnoho nicneříkajících ikonek), tak zkusím ještě Cubase...

pro mě také docela hraje roli to, jak často ten který software tvůrci aktualizují - kde jsou vydávany častěji nové verze, u Sonaru nebo u Cubase, nebo přibližně stejně? a je pravda, že Sonar je mladší než Cubase? takže jestli je Cubase starší (ono je asi nejstarší), tak je pro mě o něco více důvěryhodné...dokonce mám legální verzi Cubase LE, ale ta mi asi nebude stačit...

btw, je u Cubase nebo Sonaru to co u FL Studio, tzn. koupíš jednu verzi a všechny další už jsou zdarma? počítám, že asi ne, že v tom je FL Studio lepší...

stejně ale nevím co si myslet, když např. u Sonaru při pročítání manuálů narážím pořád na kecy jako "industry leading" tak nevím jestli to brát vážně, že jedině Sonar je industry leading a nebo že to se dá říct i o Cubase, ale potom nemůžou být dva leadeři, někdo by měl být lepší aby to mohl o sobě říct...

Kermitak: díky!

demsky

Příspěvek od demsky » 09 čer 2007 17:56

Ja som zase nevedel prist nikdy na chut Cubase, ale je pravda ze v podstate so sekvencermi som skoncil ked skoncila era Cakewalk 9. Je to vsetko prilis nadupane, clovek si pripada ako v elektrarni kde musi vsetko prepinat aby to fungovalo. Teraz pouzivam obcas stary Logic 5 a to na VST nastroje, zvysok vsetko nahravam nazivo.

BTW a ako myslis Cubase a praca s videom...myslis sekvencovanie hudby presne na video?
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

nathanael

Příspěvek od nathanael » 09 čer 2007 18:00

demsky: já akorát viděl že v sonaru jde nejspíš sekvencovat hudba na video - prostě tam jdou asi importovat video soubory a jestli je tam jde i stříhat, to nevím, ale asi ne...takže myslím to tak, jestli Cubase umí to co Sonar, což ani nevím co je, jen jsem to viděl na obrázcích...

all: btw, Cubase SX je ta nejlepší verze, kde nic nechybí, nebo chybí tam v SX něco? a nevíte někdo, umí verze Cubase SX 3.1.1něco podporu 64bit a dual core?
Naposledy upravil(a) nathanael dne 09 čer 2007 18:06, celkem upraveno 2 x.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 09 čer 2007 18:02

nathanael píše:Pytkin: díky za odpověď...takže když říkáš, že Cubase umí to co Sonar (a opačně), tak předpokládám, že Cubase umí i tu práci s videem, prostorový zvuk, má 64bitovou verzi a podporuje dualcore...no právě zkouším Sonar 6 a to ovládání je tedy dost podivné (příliš mnoho nicneříkajících ikonek), tak zkusím ještě Cubase...

pro mě také docela hraje roli to, jak často ten který software tvůrci aktualizují - kde jsou vydávany častěji nové verze, u Sonaru nebo u Cubase, nebo přibližně stejně? a je pravda, že Sonar je mladší než Cubase? takže jestli je Cubase starší (ono je asi nejstarší), tak je pro mě o něco více důvěryhodné...dokonce mám legální verzi Cubase LE, ale ta mi asi nebude stačit...

btw, je u Cubase nebo Sonaru to co u FL Studio, tzn. koupíš jednu verzi a všechny další už jsou zdarma? počítám, že asi ne, že v tom je FL Studio lepší...

stejně ale nevím co si myslet, když např. u Sonaru při pročítání manuálů narážím pořád na kecy jako "industry leading" tak nevím jestli to brát vážně, že jedině Sonar je industry leading a nebo že to se dá říct i o Cubase, ale potom nemůžou být dva leadeři, někdo by měl být lepší aby to mohl o sobě říct...

Kermitak: díky!
myslim, ze vacsina tvojich uvah je dost mimo. to ze je historia nejakeho softu dlhsia, nehovori vobec nic a v pripade Cubase a Sonar je to uplne mimo misu. industry leading je bezny obkec, ktory pouzivaju vsetci, takze nic vynimocne ani smerodajne.
ako napisal Pytkin, vyskusaj, vyber co sa ti viac pozdava. teoretizovat v tomto pripade je dost velka strata casu.

dozivotny update u Cubase a Sonar samozrejme nemas:) video import v Cubase samozrejme je!

demsky

Příspěvek od demsky » 09 čer 2007 18:04

no to ide uz davno, vlozit video subor a synchronizovat, to uz bolo v roku 1998... software toho zmakne vela zalezi uz iba na akom kompe :)
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

nathanael

Příspěvek od nathanael » 09 čer 2007 18:09

Poshook: ale tak jasně, moje úvahy jsou mimo, ale chci se toho o obou dozvědět co nejvíc, není to sw od totožného výrobce a rozdíly tam snad být musí (a to jak je ten sw starý má snad určitou váhu, vyvíjí se déle, vývojáři jsou zkušenější atd. - ale je to asi jen o feelingu)...mě se v podstatě nepozdává ani jeden, ale vím, že asi nemám jinou možnost než vybírat mezi těmito dvěma (ableton live nepřipadá v úvahu), když chci pryč z fruity a chci něco dobrého...

Poshook

Příspěvek od Poshook » 09 čer 2007 20:44

nathanael píše:Poshook: ale tak jasně, moje úvahy jsou mimo, ale chci se toho o obou dozvědět co nejvíc, není to sw od totožného výrobce a rozdíly tam snad být musí (a to jak je ten sw starý má snad určitou váhu, vyvíjí se déle, vývojáři jsou zkušenější atd. - ale je to asi jen o feelingu)...mě se v podstatě nepozdává ani jeden, ale vím, že asi nemám jinou možnost než vybírat mezi těmito dvěma (ableton live nepřipadá v úvahu), když chci pryč z fruity a chci něco dobrého...
pytkin jasne povedal, ze je to funkcne v principe to iste. ak sa jeden soft vyvija 20 a druhy 15 rokov, nevidim v tom ziaden zasadny rozdiel.

marek

nathanael

Příspěvek od nathanael » 09 čer 2007 21:00

no dobře dobře, nejsem hluchej :)

a co takhle jaký je rozdíl mezi Cubase a Nuendo? a co ten Logic, ten není lepší než Cubase nebo Sonar? na něj jsem se vůbec ještě nekoukal, ani nevim jestli je to DAW....

jinak bych řekl, že nejvíce lidí tu používá Cubase, když to je jediná aplikace, co tu má vlastní sekci, takže to asi bude nejlepší volba...

ještě jednou se zeptám - podporuje Cubase SX 3.1.1.944 dualcore procesory a má 64bit verzi aplikace v instalaci, jako Sonar? a co to znamená to SX?

Cyril

Příspěvek od Cyril » 09 čer 2007 21:17

Prokaz si sluzbu a vyzkousej Samplitude.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Poshook

Příspěvek od Poshook » 09 čer 2007 21:22

nathanael píše:no dobře dobře, nejsem hluchej :)

a co takhle jaký je rozdíl mezi Cubase a Nuendo? a co ten Logic, ten není lepší než Cubase nebo Sonar? na něj jsem se vůbec ještě nekoukal, ani nevim jestli je to DAW....

jinak bych řekl, že nejvíce lidí tu používá Cubase, když to je jediná aplikace, co tu má vlastní sekci, takže to asi bude nejlepší volba...

ještě jednou se zeptám - podporuje Cubase SX 3.1.1.944 dualcore procesory a má 64bit verzi aplikace v instalaci, jako Sonar? a co to znamená to SX?
mam dojem, ze si hluchy. otazka nie je o tom, co je lepsie, ale co je PRE TEBA lepsie. uz chapes?

Cubase SX od verzie 2 podporuje multicore rovnako ako Nuendo

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 čer 2007 22:38

nathanael : Cubase a Nuendo su velmi podobne .. V mojom okoli vsetci pouzivaju nuendo lebo ma prijemnejsiu grafiku .. Nuendo ma par veci ktore cubase nema ale tu ich nikto nevyuzije .. Oba davno maju multicore podporu .. a su schopne bezat pod 64 bitovym OS .. nativne 64bitove nuendo bude az verzia 4 ktora ma vyst na jesen 2007 ..

Video mozes vlozit .. a synchronizovane robit hudbu .. mam s tym ale zle skusenosti .. teda konkretne s Mpegmi .. dost zavisi od pouzitych kodekov .. V robote sme kvoli tomu radsej zainvestovali a kupili hardwarovy hardiskovy video recorder , ktory sa syncuje na nuendo .. akurat mam sice momentalne trosku problem so zvukom ku filmu (24 vs 25 fps) .. Treba este dodat , ak chces robit s videom , mozna alternativa je Vegas , co je seriozny DAW s video striznou ..

Mne sa Nuendo/Cubase paci .. samozrejme som ovlivneny tym , ze to pouzivam 100 rokov .. i ked povodny Atari Cubase bol celkom iny ako dnesna SX .. Ale steinberg logika mi pripada taka , ze sa blizi k tomu , co clovek pouziva v hardwari .. teda mix, rack s efektani , so syntakmi .. atd atd .. proste bezny nepocitacovi clovek si lahko zvykne ..

Inak este k tomu logicku .. ten sa na PC niekolko rokov nevyvyja .. takze nema zmysel sa s nim zaoberat dnes .. sam si povedal , ze chces support ..

Odpovědět