432 Hz vs 440 Hz

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Liquid Sound »

Jasně že je to, ostatně jako všechno, naučený. Kdokoliv kdo na něco denně hraje dokáže poznat a zazpívat z fleku nějakej tón. V tom spočíva ta "absolunost". Relativní sluch se od něčeho musí odpíchnout, potřebuje nějakou referenci. To je vše.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Ivo »

A z toho vyplývá že by neměl být problém se to i "absolutně" přeučit :wink: Že to je v podstatě jen paměť na v minulosti slyšené tóny

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Liquid Sound »

No jasně! Ostatně kdyby člověk poslouchal jinak posazený stupnice, pro mě za mě třebas při 432Hz, po čase by si vštípil to nový ladění.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

jazzym
Příspěvky: 922
Registrován: 15 črc 2013 23:34

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od jazzym »

absolutny sluch sa musi cvičiť , su na to metody .. a taký jedinec nielen že dokáže rozoznať aký tón počuje ale aj aké tóny počuje v Akorde .dokonca by malo stačiť bacnuť po klaviri nahodne a všetky tóny by mal vedieť vymenovať.. ako poslucháč.
ale vtipnu poznamku si neodpustím .. :lol: temer absolutni sluch ..to potom je temer idealni poslucháč. :wink:
MDudas píše:..
- struny a telo gitar (pokial neni su nove) si vraj "zvyknu" na ladenie ...
toto by mohlo byť teoreticky vysvetlitelné aj tým že na strunách sa nachadza mastnota z prstov , ..ktorá vibrovanim "odfrkuje" podla frekvencie ,. no a pri zmenenej vibrácii a pnuťí strún ešte neodfrkla a tlmi tie nove frekvencie." 8)
ona ta mastnota je vlastne najvačši dovod prečo stare struny už nehraju ..basové sa zvyknú vyvárať v jarovej vode... lebo su drahšie ako gitarove a vydržia dlhšie . :roll:

rastis
Příspěvky: 3005
Registrován: 27 úno 2005 21:23

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od rastis »

gitaru naladim bez ladicky presne, mam v uchu vsetkych 6 prazdnych strun ako vysoko maju zniet, dokazal som to cca po 15 rokoch hrania. ine tony netrafim, vysku tonu nemam sajn aka je, rozoznavam jedine intervaly, a aj to len tie pouzivanejsie...

jazzym
Příspěvky: 922
Registrován: 15 črc 2013 23:34

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od jazzym »

:D rastis .. ja som si to zo zvedavosti skusil ..ale hned mi to prišlo ako blbosť ..prazdne struny počuvam pri hrani najmenej :wink:

Uživatelský avatar
m4x
Příspěvky: 462
Registrován: 12 lis 2009 20:18

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od m4x »

Absolutní sluch není jen schopnost slyšet, ale i schopnost to co slyšíš přesně intonačně interpretovat. Takže ať je naladěno jakkoliv, měl by být carloff schopen "téměř přesně" interpretovat jakýkoliv tón ;) Naposlouchat standardní ladění dokáže v zásadě kdokoliv, ale to nemá nic společného s absolutním sluchem.

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od delay »

BTW: Nevíte někdo, jestli se dá např. CUBASE někde přenastavit na jiné Hz než je DEFAULT... zejména z důvodu pitch detekce v sample editoru... nedávno jsem míchal ambientní EP ve 432 Hz a ještě budu dělat druhý, na jemný dolaďování zpěvu by mi to pomohlo.

BTW2: Pokud si to nepletu, první deska Pink Floyd byla nahrána ve 432 Hz (možná to byla jiná :)
BTW3: Rozdíl 440 Hz a 432 Hz je 32 centů

Osobně se mi k 432 Hz malinko lépe zpívají výšky, ale to je logické, pač je to zhruba o čtvrt tónu níže, jinak v tom ale nějakej hlubší smysl zatím nevidím...

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Stan »

Nevim jestli ti to pomuze ale Cubase 7 a Logic Pro podporuji Hermode tuning (HTM) ale to je hlavne o MIDI, tak si o tom neco nastuduj kdyz ti to k necemu bude.
Co se tyka nastaveni celeho sytemu na jinych nez standartnich 440Hz tak to zrejme nejde, ale mozna se mylim. Dalsi vec je Export. Uprime receno jsem tuto problematiku nikdy nestudoval bo jsem to nepotreboval. Ale vypada to zajimave tak se zase neco priucim.

Tady jsou 2 videa k Hermode Tuning

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od delay »

Díky Stane, sice to MIDI mi k ničemu není, nicméně alespoň se diskuze obrací prospěšným směrem... Ta změna frekvence komorního A asi není zásadní funkce DAW, ale přesto, po mé nedávné zkušenosti by se to fakt hodilo.

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Liquid Sound »

J8 tomu moc nerozumim. Jak bys chtěl měnit frekvenci áčka v daw. Normálně to nahraješ v jinym ladění… Nebo jak to myslíš?
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od delay »

Běžné jiné ladění, různý open tuning nebo drop se ale pořád odvíjí od A=440 Hz (nemyslím teď různé etno a dobové nástroje), když mám ale materiál třeba v A=432 Hz a budu k tomu dohrávat kontrabas, vokál či jiný instrument, který snese tu a tam doladit ku prospěchu, tak s 432 Hz mi sample editor či melodyne bude porovnávat optimální pitch s laděním pro A 440 Hz což je pak samozřejmě out (pod tónem) a nemohu dělat korekci...

Čili jen o to, aby DAW (v případě Melodyne plugin - tam nevim, třeba to jde nastavit) věděl že optimální tón má brát dle tolik a tolik Hz.

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Stan »

Jestli jsem tomu dobre rozumel tak nejde o zmenu A 440 ale sytemu (DAW) jako takoveho. Kdyz budes chtit delat Pitch correction na audiu ktere bylo nahrano v jinem ladeni pak ti nebude sedet stupnice jelikoz stupnice v DAW je nasatavena na standartnich 440 Hz proto noty budou vsude jinde nez tam kde by mely byt. Nevim jsetli tohle umi MELODYNE. Ale to je podle me hlavne vec digitalniho nahravani, nevim jak je to pri nahravani a editaci ciste analogovou cestou. Tam asi zadna omezeni neplati proste se nahraje nastroj na urcitem ladeni a je to. Maximalne se pouzival H3000. Nebo jak to vlasne bylo? :)

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Stan »

Si byl rychlejsi :)

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: 432 Hz vs 440 Hz

Příspěvek od Liquid Sound »

delay píše:Čili jen o to, aby DAW (v případě Melodyne plugin - tam nevim, třeba to jde nastavit) věděl že optimální tón má brát dle tolik a tolik Hz.
Melodyne neznám, ale u Autotune si áčko normálně nastavíš jaký chceš. Stejně tak různý synthy atd. DAW je to vcelku buřt. Možná u nějakýho integrovanýho dolaďování, ale i to by se mělo dát nastavit.
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Odpovědět