Kombinace melodii

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Synchro

Kombinace melodii

Příspěvek od Synchro » 23 pro 2011 13:10

Ahoj, nemam zadne hudebni vzdelani, nevim jestli je to tim ale nejdemi kombinovat vice melodii.Napr: vymyslim si hlavni nastroj s nejakou melodii a pak chci pridat dalsi nastroje.Ale nejak stale musim pouzivat stale jedny a ty samy noty aby mi to do sebe sedelo, coz mi pride dost monotoni kdyz si predstavim celou skladbu s jednou melodii hranou vice nastrojema.
Tady je napriklad song kde jsem rozpoznal 3 takove hlavni leadove prvky s jinou melodii, ktere kdyz se pusti zaroven tak krasne souzneji.
http://www.youtube.com/watch?v=MsOPdmcDLkE
Prvni lead hraje hned od zacatku, druhy se prida a hraje hlavne v offbeatove casti a treti zacne po offbeatove casti v hlavni casti songu.Pak se ruzne kombiuji.
Mel by nekdo pro me nejakou radu, jak na to?Nebo musim ciste zkouset co do sebe zapadne, nebo jde nejak pozmenit hlavni melodii podle nejakych pravidel??Dekuji za odpoved.

tomy45

Re: Kombinace melodii

Příspěvek od tomy45 » 23 pro 2011 13:27

:-) tak ak ta za toto neukrizuju...
Aj ujo google ked sa ho spytas "which notes sound good together?" odpovie ;-)

http://answers.yahoo.com/question/index ... 057AAO6LmU

matucha

Příspěvek od matucha » 23 pro 2011 13:30

Harmonie, stupnice, akordy... na webu je nespocet vysvetleni hudebni teorie. Vetsina lidi tohle dela ciste citem a natrenovanym citem. Ale je dobry znat aspon zaklady, usetri ti to spoustu casu a trapeni.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 pro 2011 13:33

To jako kdyby ses zeptal: maluju jen jednou barvou, jak to udělat aby se dobře zkombinovalo víc barev naráz :wink: Co na to říct ... Ti kdo umí malovat, takové otázky většinou nikdy teoreticky neřešili ...

pan mozku

Příspěvek od pan mozku » 23 pro 2011 14:30

zavisi to taky podle druhu kompozice - nekdo si vystaci s harmonii a pri tvorbe de facto melodickou linkou opisuje dane akordy a pripadne pridava dalsi melodicke tony a nebo vyjdes z jedne melodie a k te budes pridavat dalsi, i v tomto pripade ses sice taky zavisly na "harmonii", ale muzes se od ni oprostit a postuppovat dle pravidel kontrapunktu - to je ale na pochopeni uz celkem slozity :)

tony9

Příspěvek od tony9 » 23 pro 2011 16:33

Kombinovat můžeš je to citu, o vkusu i o teorii.
Na netu hledej písňová forma, malá písňová forma, velká písňová forma.
http://www.google.cz/search?q=P%C3%ADs% ... =firefox-a

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 23 pro 2011 17:14

Synchro píše:Ahoj, nemam zadne hudebni vzdelani, nevim jestli je to tim ale nejdemi kombinovat vice melodii.Napr: vymyslim si hlavni nastroj s nejakou melodii a pak chci pridat dalsi nastroje.Ale nejak stale musim pouzivat stale jedny a ty samy noty aby mi to do sebe sedelo, coz mi pride dost monotoni kdyz si predstavim celou skladbu s jednou melodii hranou vice nastrojema.
Tady je napriklad song kde jsem rozpoznal 3 takove hlavni leadove prvky s jinou melodii, ktere kdyz se pusti zaroven tak krasne souzneji.
http://www.youtube.com/watch?v=MsOPdmcDLkE
Prvni lead hraje hned od zacatku, druhy se prida a hraje hlavne v offbeatove casti a treti zacne po offbeatove casti v hlavni casti songu.Pak se ruzne kombiuji.
Mel by nekdo pro me nejakou radu, jak na to?Nebo musim ciste zkouset co do sebe zapadne, nebo jde nejak pozmenit hlavni melodii podle nejakych pravidel??Dekuji za odpoved.
odkazujes na d&b skladbu, tam v 90% pripadech nedochazi k zadny modulaci (zmeny tonin), takze skutecne si vystacis 'jenom' s kombinacema diatonickejma, to znamena vetsinou 7 not. ale i to je az az, spousta skladeb v zanru si vystaci s 5-tonovou stupnici, nekdy trema notama a nejsou vyjimkou one-note basovy linky, a presto to umi znit dokonale :] jak pise matucha, staci ti cit, ale teorie ti spoustu veci hodne urychli, stejne jako schopnost neco si zahrat na nastroji (na produkci je urcite nejlepsi mit klavesy). konkretne s chrisem, na jehoz skladbu odkazujes, sem pobejval v budapesti, kdyz sem tam hral, a on je puvodne myslim cellista a teorii zvlada, ale neni to vubec podminka, jsou mraky uspesnejch lidi, co delaji ciste pocitove a najdes i lidi, co zakladaji po internetu vlakna jako ''music theory ruined my music-making''. :-] vzasade to bud mas v uchu, anebo ne, ale mezi tim je velkej prostor pro trenink a zlepsovani.

pan mozku

Příspěvek od pan mozku » 23 pro 2011 17:55

2tony9: ja bych ho formama vubec nezatezoval, to je uz nadplan :) na jeho miste bych pro zacatek vzal par fungujicich a overenych kadenci a melodie zalozil na tonech v nich obsazenych... v takovem pripade se nemuze splest, casem zjisti, co si muze a nemuze dovolit

Synchro

Příspěvek od Synchro » 24 pro 2011 01:05

To Tomy: Tak jaky dva,tri tony vytvorej dobre znejici akord poznam, pac kdyz to nesedi tak to zni pekne divne az hnusne.Ale jenom o tom to snad neni.De i o sekvenci tech not.
Proste neni pro me problem udelat dve na sobe nezavisle,primitivni melodie, ktere maji hlavu a patu.Ale dve ruzne melodie dobre znejici spolu se mi zatim udelat nedari.
K moji melodii jsem pridal zatim takovy monotoni houkani :D.No nic vlytnu na to az se vyspim, snad se bude darit vic. To brooKlyn:Klavesy si casem poridim, sem ale zvedavej co na ne vyloudim za melodie, pac fakt na nic neumim hrat, jen na didgeridoo a nejakej buben ;)

Vsem diky, juknu i na teorii...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 pro 2011 09:37

Synchro píše:Ale dve ruzne melodie dobre znejici spolu se mi zatim udelat nedari.
ja sa snazim zase malovat.. A furt tie moje obrazy nevyzeraju ako Picasove..

Obrázek

Synchro

Příspěvek od Synchro » 24 pro 2011 12:03

pro zacatek vzal par fungujicich a overenych kadenci a melodie zalozil na tonech v nich obsazenych...

Nevim jak je tohle mysleno...

PS:Jinak s malovanim a barvickama sem nikdy problem nemel, ba naopak ;)

pan mozku

Příspěvek od pan mozku » 24 pro 2011 12:18

2synchro: je to jednoduchy, kadence je zjednodusene sled akordu - kuprikladu nejobycejnejsi Tonika - Subdominanta - Dominanta - Tonika, v C Dur to jsou tony c - e - g, f - a - c, g - h - d, c - e - g... tyhle akordy se ti stanou jakousi oporou. kdyz pak budes psat melodie tak vis, ze kuprikladu v prvnim taktu by si nemel davat ton f, ale nektery z tonu toniky (c - e - g) - jinak ten prvni ton, by mel byt vzdy v basu!! i to f tam sice dat muzes, ale spise jako melodickej ton - nesetrvavat na nem nejak dlouho.... Tohle je ta nejjednodussi kadence, ktera samozrejme pusobi detsky, ale naucis se na tom zaklad :)

Wohma

Příspěvek od Wohma » 24 pro 2011 12:56

Nutno dodat, ze i takovy kouzla jako ctvrttonovy bendy (na kytare) a disonance maji v hudbe sve misto. To uz je pomalu na masli, co? :D
Pokud se nechces ucit teorii, tak poslouchej a pozoruj, co se deje ve znamych pisnickach, minimalne v popu se totiz toci jen velmi malo jakychsi hudebnich schemat, ktery neni tak tezky se naucit.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 pro 2011 13:01

Synchro píše: PS:Jinak s malovanim a barvickama sem nikdy problem nemel, ba naopak ;)
ak nemas talent , tak ti ziadna teoria nepomoze ..

Synchro

Příspěvek od Synchro » 24 pro 2011 14:22

No nafrkal jsem 4 noty :) priradil jsem k nim asi treti preset na kerej jsem narazil (choir) trochu ho upravil do pouzitelny podoby a splacl to dokupy s moji melodii.Po mensi uprave se to da myslim i poslouchat.Takova rychlovka, neni to jeste to co hledam. Doufam ze ten beat neodrazuje nekoho od poslechu... :?:
Wohma píše:ak nemas talent , tak ti ziadna teoria nepomoze ..
Jak to mam chapat, jakoze nemam talent?No zajimal by me nazor lidi na ty maly ukazky co sem davam...

Odpovědět