Název noty "H" ???

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
mlukas

Příspěvek od mlukas » 20 zář 2007 16:03

Jestli vznikla chyba při přepisu, tak je zajímavé že se natolik rozšířila a že to nikdo neměl snahu napravit ???

Samozřejmě že tón zní stejně, jen mě zaráží ta nelogická záměna písmen a to že se to tak vžilo v povědomí.

hubert

Příspěvek od hubert » 20 zář 2007 17:19

No uz ste si to tu vysvetlili.....ale aj tak by som este zapatral v historii....co ked v tom ma prsty Jara Cimrman...???....ako ostatne vo vsetkom.

mlukas

Příspěvek od mlukas » 20 zář 2007 17:56

No tak úplně jsme si to zatím nevysvětlili, záměna písmen je zatím nepotvrzená pravděpodobná domněnka. Zajímá mne však zda někdo nezná skutečnou příčinu a případně může citovat i věrohodný zdroj ???

elektri

Příspěvek od elektri » 20 zář 2007 18:24

snad to Fractal najde a budeme o něco chytřejší.

Až se mne bude ptát američan proč píšu H tam kde on B, tak to dokážu vysvětlit, stejně jako teď dokážu vysvětlit proč chodím do práce v 6:00, to taky pochází z té doby.

Vuid

Příspěvek od Vuid » 20 zář 2007 21:22

Cetl jsem nekde o hudebni teorii a zamena pismen H-B byla vysvetlena jako pozustatek z dob Rakousko-Uherska. Je to cosi z nemciny, ale ja neumim nemecky vic nez JA:)
Jestli to najdu tak to sem vlozim.

mlukas

Příspěvek od mlukas » 21 zář 2007 07:04

Nejzajímavější na tom je že se zřejmě jedná o chybu a nikdo to nenapravil !!!

kru

Příspěvek od kru » 21 zář 2007 11:06

vidim, ze se radi vykecavate.

jeden kukanec na wikipedii - http://en.wikipedia.org/wiki/Note - a otazka je vyresena.

In parts of Europe, including Germany and Poland, the natural symbol transformed into the letter H: in German music notation, H is B♮ (B-natural) and B is B♭ (B-flat).

strucne a jasne: ♮ se zmenilo na H.

mlukas

Příspěvek od mlukas » 21 zář 2007 11:24

wikipedia pouze konstatuje že to tak je, ale otázka je proč a kdo konkrétně za to může. A to bohužel wikipedie neříká.
Takže kukanec na wikipedii nic nevyřešil!

demsky

Příspěvek od demsky » 21 zář 2007 11:49

nechapem tomu ako si moze niekto mysliet ze svet je taky stupidny a ze je to CHYBA.

Proste anglosaske krajiny (nemecko, anglicko, tym padom aj USA a vynimocne aj Polsko atd.) maju B, v niektorych krajinach v Europe sa transformovalo B na H, predpokladam ze to bolo preto lebo bol dost chaos v terminologii a trebalo uplne odclenit staru skolu od novej (v latincine napriklad bolo male b ako znizeny ton B). Taliani kvoli dominancii opery napriklad stale maju zauzivane Do - Re - Mi - Fa - Sol - La - Si, uplne na zaciatku boli pismenka A - G.

# b

biscuit

Příspěvek od biscuit » 21 zář 2007 12:03

demsky to je uplna blbost cos napsal. prave ze nemecko ma H

jinak teda ja myslim, ze kdyz se kouknete do ty tabulky tak je to jasny.. v nemeckym radku je taky B :-) ale je to ais :-D
jestlize teda pouzivaly B pro ais musely vzit dalsi pismeno a po G nasleduje H ;) taky to neni uplny vysvetleni, ale treba to nejak souvisi s jinym ladenim???

TAP

Příspěvek od TAP » 21 zář 2007 12:11

Tudy píše:Už jsem to někde psal, kamarádovi se díky této kytarové pomůcce podařilo vymyslet strunu "J" :)
Na podobných věcech pracoval palubní počítač v červeném trpaslíkovi.

HOLLY: Já se nenudím. Dopoledne jsem pracoval na novém systému, který způsobí převrat v hudbě.

LISTER: Neke, Holly!

HOLLY: Ano, zdecimoval jsem ji. Takže místo oktávy je to decima. Vynalezl jsem dva nové tóny: I a J.

LISTER: Tohle je blbost, nemůžeš vymyslet nový tóny.

HOLLY: Už se stalo. Teď je to: (Zpívá) Do Re Mi Fa So La Wou Bou Si Do. Do Si Bou Wou La So Fa Mi Re Do.

RIMMER: Co je tohle za nesmysl?

HOLLY: Stupnice. Dosáhne nového zvuku. Nástroje se zvětší, aby obsáhly i moje dva nové tóny. Triangl bude mít čtyři strany. Klaviatura piána bude dlouhá jako zebra na přechodu. Ženám se samozřejmě zakáže hrát na čelo.

a za stávání na šest prej může Franc Josef. Ten prej byl hrozný ranostaj

elektri

Příspěvek od elektri » 21 zář 2007 12:24

TAP: tak doufám že naše H nevzniklo podobnou příhodou, jako I a J

za vstávání může Franz, měl nějakou nemoc diky které nemohl dlouho spát a tak všichni kolem něj museli vstávat taky brzo, aby nebyl vzhůru sám.... taková blbost a drží se to do teď.

Vuid

Příspěvek od Vuid » 21 zář 2007 12:32

biscuit píše:....jinak teda ja myslim, ze kdyz se kouknete do ty tabulky tak je to jasny.. v nemeckym radku je taky B :-) ale je to ais :-D
jestlize teda pouzivaly B pro ais musely vzit dalsi pismeno a po G nasleduje H ;) taky to neni uplny vysvetleni, ale treba to nejak souvisi s jinym ladenim???
Jo, takhle je to. Clanek jsem sice nenasel ale vzpomel jsem si - nemci pouzivali B pro zvyseny A, takze kdyz se oznaceni tonu na stupnici mezinarodne ustalilo dosadilo se za skutecny B dalsi volne pismeno H - aby se to nemcum nepletlo a mohli si dal v klidu pouzivat B pro zvyseny A.

demsky

Příspěvek od demsky » 21 zář 2007 12:53

no s nemeckom som sa sekol, sakris to je chaos. ved aj u nas bolo ais alebo b, ale radsej sme mali vraj pouzivat b :) ale kto to sposobil no to je skor otazka na inkviziciu :)
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

mlukas

Příspěvek od mlukas » 21 zář 2007 13:05

Dobrá, ale stále v tom postrádám logiku, proč zrovna němci pro Ais použili písmeno B a pro ostatní zvýšené tony již zvláštní písmeno není. Logicky mohla být německá varianta řešena po půltńech a byly by to pak noty:
A = A
B = Ais
C = B(H)
D = C
E = Cis
F = D
G = Dis
H = E
I = F
J = Fis
K = G
L = Gis