Název noty "H" ???

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
TAP

Příspěvek od TAP » 21 zář 2007 13:15

mlukas píše:Dobrá, ale stále v tom postrádám logiku, proč zrovna němci pro Ais použili písmeno B a pro ostatní zvýšené tony již zvláštní písmeno není. Logicky mohla být německá varianta řešena po půltńech a byly by to pak noty:
A = A
B = Ais
C = B(H)
D = C
E = Cis
F = D
G = Dis
H = E
I = F
J = Fis
K = G
L = Gis
Prosimtě brzdi. Jestli to uvidí nejaký úředník z Bruselu, tak sou schopní to fakt zavést.

vasek

Příspěvek od vasek » 21 zář 2007 13:24

B není Ais, ale Hes.

TAP

Příspěvek od TAP » 21 zář 2007 13:32

vasek píše:B není Ais, ale Hes.
enharmonicky je to i to

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 21 zář 2007 13:54

:) se divim ze se nedivite proc je nazev hardisku defaultne C: a ne A: jak by to bylo logicke :)

Tudy

Příspěvek od Tudy » 21 zář 2007 14:12

Acid Punk píše::) se divim ze se nedivite proc je nazev hardisku defaultne C: a ne A: jak by to bylo logicke :)
To už je fakt offtopic, ale jde vidět, že jsi mladšího data narození.
A - disketovka 1 (5,1/4")
B - disketovka 2 (3,5" DD)
C - harddisk 20MB

:)
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

biscuit

Příspěvek od biscuit » 21 zář 2007 14:17

no proste je to ta prvni cerna klapicka zprava ;)

vasek

Příspěvek od vasek » 21 zář 2007 14:40

biscuit píše:
no proste je to ta prvni cerna klapicka zprava ;)
To mi připomíná ten vtip s violistou, co říká "F je subdominanta, ne?" ;-)
ALe vážně - pro někoho paskvily jako heses nebo cisis nejsou výstřiky hudebně-teoretických onanistů, ale mají svou logiku. Proto bych v případě B mluvil o Hes.

mlukas

Příspěvek od mlukas » 21 zář 2007 19:39

Čistě matematicky vzato je Ais = Hes, ale pravda je že Hes je asi z hudebního hlediska přijatelnější.
Nicméně pořád není zodpovězen základní dotaz. Zkrátka bych rád věděl koho co vedlo k použití písmene "H" a jak je možné že se to tak masově v tomto regionu zarylo do povědomí?

rastis

Příspěvek od rastis » 22 zář 2007 10:45

mlukas píše:...ale pravda je že Hes je asi z hudebního hlediska přijatelnější. ...
dobra uvaha - asi jak s tou F-dominantou :)

sorry mlukas, ale pre tuto "zahadu" si sa registroval do fora ? :)

mlukas

Příspěvek od mlukas » 22 zář 2007 11:42

rastis píše:
mlukas píše:...ale pravda je %u17ee Hes je asi z hudebního hlediska p%u159ijateln%u11bj%u161í. ...
dobra uvaha - asi jak s tou F-dominantou :)

sorry mlukas, ale pre tuto "zahadu" si sa registroval do fora ? :)
Doufám že to nevadí. Skutečně jsem se do fóra zaregistroval v okamžiku, kdy jsem se chtěl zeptat na názor ostatních lidí na tento jev. Předpokládám totiž že v tomto fóru se najde alespoň někdo, kdo by mohl znát odpověď. Pokud tomu tak není nikdo z uživatelů fóra nezná skutečný stav věci, tak se samozřejmě nic neděje a nevadí mi to. Byla to zkrátka možnost jak se třeba dopátrat k nějaké odpovědi, která by mohla vypadat věrohodně. A i kdybych se do fóra přihlásil jen pro tuto zkušenost, tak to snad není zločin.

elektri

Příspěvek od elektri » 22 zář 2007 12:40

já doufám, že to někdo objeví, protože už na to myslím tři dny, tak bych rád nějaký závěr

kru

Příspěvek od kru » 22 zář 2007 13:06

Obrázek

elektri

Příspěvek od elektri » 22 zář 2007 13:52

tak je to jasné, žádné Rakousko,ale Německo :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 22 zář 2007 15:01

mlukas píše: Doufám že to nevadí. Skutečně jsem se do fóra zaregistroval v okamžiku, kdy jsem se chtěl zeptat na názor ostatních lidí na tento jev. Předpokládám totiž že v tomto fóru se najde alespoň někdo, kdo by mohl znát odpověď. Pokud tomu tak není nikdo z uživatelů fóra nezná skutečný stav věci, tak se samozřejmě nic neděje a nevadí mi to. Byla to zkrátka možnost jak se třeba dopátrat k nějaké odpovědi, která by mohla vypadat věrohodně. A i kdybych se do fóra přihlásil jen pro tuto zkušenost, tak to snad není zločin.
Nebyl by asi problém v rámci nějaké sekundární logiky nějaké vysvětlení vymyslet, ale není to úplně jedno ? Je to jen technické označení. I samotný tón H (nebo B) zní dnes v jiné výšce než zněl třeba před 300 lety, což je myslím ještě o něco podstatnější fakt než jeho označení. V hudbě, každém jazyku atd. je vždy velká spousta zdánlivě nelogických věcí, vyjímek, nepravidelností atd. Nevidím v tom žádný problém. Je to možná jako ptát se proč třeba minulý čas od anglického "take" není "taked" jako u většiny jiných sloves, ale je nepravidelný. Na to žádné vysvětlení není, prostě je to tak. Kdo nechce mít vyjímky, ať mluví esperantem :) (pokud už úplně nezahynulo)

Jakou logiku názvů má třeba posloupnost do re mi fa sol la si do ? Nebo sa re ga ma pa dha ni sa (v indické hudbě) ?

Mimochodem - tón "B" se u nás neoznačuje jen samotným písmenem B, ale je za ním vždy ještě znaménko "b" (vpravo nahoře)
mlukas píše:Čistě matematicky vzato je Ais = Hes, ale pravda je že Hes je asi z hudebního hlediska přijatelnější.
V čem by mělo být Hes z hudebního hlediska "přijatelnější" než Ais ?? Nedává to smysl. Že by znělo lépe ? :) Těžko by mělo logiku používat Hes místo Ais třeba ve stupnicích H dur nebo Cis dur (nebo moll) apod.
Je to jen technické označení, nic víc

vasek

Příspěvek od vasek » 22 zář 2007 15:24

Ivo: právě že v tom je ten chaos... B u nás je Hes. To malý béčko se tam přidává IMHO "pro jistotu", aby bylo jasno, že to není H (ale psáno "anglosasky"). B s malým béčkem je správný zápis jen v zemích, kde B je H. Čistě můj názor...
BTW už jsem poslal mail člověku, který to asi bude vědět.

Odpovědět