Od kolika let a jak ucit dite na piano ?

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 zář 2008 22:51

tiez lutujem , ze ma nikto netlacil na gitaru .. chodil som tam rok a bol som lenivy , tak som toho nechal ..

Venti

Příspěvek od Venti » 10 zář 2008 12:00

Napodobne... po troch rokoch flauty ma vykopli lebo som nechodil na teoriu.. nebavilo ma to. Teraz si tlcem hlavu.
Ja vs Gitara... aj ked bol tato gitarista, nevedel ma ucit, nejako mi to nevedel vysvetlit pri tom mojom lavorucectve :)

esu

Re: Od kolika let a jak ucit dite na piano ?

Příspěvek od esu » 05 čer 2009 12:13

Z vlastních zkušeností:
Ohmatat klavír si může děcko prakticky v tu chvíli , kdy chápe, co to vlastně je a k čemu to slouží...ale !
S regulérní výukou bych doporučil začít s nástupem do základní školy... pokud by se mělo učit ještě v předškolním věku, musí mít buď enormní zájem, zjevný velký talent, nebo kombinaci obojího, jinak by se mohlo stát, že i pomerně dost hudebně nadané děcko si nástroj zoškliví dřív, než k němu vlastně stihne získat nějaký vztah ! V tomto věku děti spíš přemýšlí co budou odpoledne venku s kamarády vyvádět, a nutnost pobytu u nástroje, zatímco kamarádi venku řádí na hřišti by mohla způsobit nechtěné výsledky...
Pozor, aby si bez fundovaného učitele nevsugerovalo nějakou výraznou chybu, zezačátku zejména v technice hraní, nebo držení ruky na klaviatuře... takže pokud nejste sám učitelem klavíru (což asi nebudete, to byste se tu neptal), buďte v tomto velice opatrný, někdy i méně znamená více :wink:
Za sebe můžu říct, že se můžete připravit na pěkných pár let dřiny i když to nebudete vy, kdo si bude lámat ruce na klaviatuře ... první dva roky jsou vpodstatě velká otročina, děcko se teprve učí stavět ruku na klaviaturu, hrát první tóny a kombinovat je do základních akordů a melodií...
Dá se říct, že první 2-3 roky by měly ukázat, jestli se potomek opravdu ke klavírku hodí. Tím nechci říct, že po této době se může samo rozhodnout, zda pokračovat, nebo ne. To by Vám měl říct jeho učitel klavíru, jestli děcko má talent, vše ostatní bude opět, zas a znovu jen dřina a opakované hádky s milovaným potomkem, aby si sedl ke klavíru a cvičil alespoň hodinu, přestože z hudební školy má jasně nařízeno minimálně 2-3 hodiny denně... atd atd.
Já osobně jsem si tímhle prošel v pozici žáčka u klavíru, tisíckrát jsem chtěl skončit a tisíckrát mě rodiče u klavíru drželi téměř násilím... dneska můžu zodpovědně říct, že není moc věcí, za které bych byl životu více vděčný, než právě tomu, že umím hrát na klavír a díky tomu umím ovládat spoustu hudebních programů téměř intuitivně, pomíjím samozřejmě tu "elektrotechnickou" část... poťáky, filtry a další hovadinky (k tomu si každý musí dojít sám) :)
Nejsem sice žádný klavírní virtuoz, ani hudební celebrita, ale radost, kterou mi dělá převádění mých hudebních nápadů do reality a práce s klávesovými nástroji obecně (ať už vezmu jako konkrétní případ můj syntezátor, nebo klávesové midikontrolery, co máme s kamarádem ve zkušebně), to je něco, bez čeho už bych se jen těžko dokázal obejít.
Hodně zdaru a pevné nervy s prckem u klavíru :twisted:
" hudba se dělí pouze na dva druhy... hudba dobrá a hudba špatná..."
(i5QC, TC48, A6, A7)

kexik

Příspěvek od kexik » 05 čer 2009 13:29

esu: ja myslim ze by si si mal vsimat datumy prispevkov

fova

Příspěvek od fova » 05 čer 2009 13:31

Zrovna vcera mel nas maly zaverecnou zkousku prvniho rocniku LSU a prosel s odrenyma usima.
Je mu 7 let a cvici tak 20 minut denne pod mym dozorem. Aby z nej byl vyborny zak, tak by musel cvicit minimalne hodinu denne, ale k tomu se mi zatim nepodarilo ho donutit.
Do lidusky chodi od svych 5,5 let a momentalne hraje obourucne jednoduche melodie a zacina se ucit stupnice a akordy.

Na jednu stranu chce hrat, protoze ja take hraju a je rozhodnuty to v hrani nekam dotahnout, na druhou stranu je to dite, ktere by si radsi hralo, takze ho do toho musim neustale nutit. Ale mame nastavene vymenne programy typu: "Kdyz si ted zahrajes, tak pak si muzes jit zahrat hru na pocitaci."

Jsem rad za kazdy pulrok, ktery u toho vydrzi, protoze verim, ze se mu to bude v dospelosti hodit. Az s tim bude chtit seknout, tak mu nebudu branit. Rozhodne bych nechtel, aby sel na konzervator a pak AMU, protoze tim se bude dnes tezko zivit. Ale jako hobby je to fajn.

Tady hraje u Thomanna:
Obrázek

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 05 čer 2009 14:00

moj uz to od dvoch rokov skusa na bicie .. ale vydrzi pri tom vzdy len par minut :)
Přílohy
misko.jpg
misko.jpg (44.75 KiB) Zobrazeno 2372 x

Vlad

Re:

Příspěvek od Vlad » 06 čer 2009 11:45

Pytkin píše:tiez lutujem , ze ma nikto netlacil na gitaru .. chodil som tam rok a bol som lenivy , tak som toho nechal ..
kdyz mi bylo 7 tak mi rodice koupili pod stromek klas. kytaru. Mel jsem z ni takovou radost, ze muj starsi bracha se vykaslal na svoje darky a mel radost z toho, jakou mam ja radost. Myslim ze jsme obadva breceli radosti. No a kdyz to moji rodice videli, myslite ze me prihlasili do LSU nebo na nejakou vyuku?
Mama mi to potom vysvetlila, ze nechtela abych mel zkazene detstvi jako jine deti, co se "musi" ucit na nejaky nastroj. Pak jsem zjistil, ze mama se chtela ucit na piano, ale museli ho prodat. Holt to vyresila jenom tak, jak umela sama.
Z toho mi vyplyva, ze nejvetsi dil maji bezesporu rodice, kteri by meli sve dite podporovat v tom, v cem se u nej projevi nejvetsi zajem nebo talent.
A nejvic ho muzou motivovat svym zivotem. Takze jestli jsme tady muzikanti, tak s nima hrajme a venujme se jim v tom, co nas samotny bavi - v muzice.
My jeste prcka nemame, planujeme ho tak do 2 let. Ale tesim se, jak mu budu hrat kdyz bude jeste v brisku

FarleyCZ

Příspěvek od FarleyCZ » 20 bře 2010 09:55

Co nejdřív. A jsem pro to donutit ho, pokud v to věříš. Sám mám rodiče, co me jako malýho do ničeho nenutili ... a opravdu to pak neni hezký, když se pak včechny ty věci člověk učí ve věku, kdy je na to vyloženě pozdě.

Trošku tvrdej názor, ale pravda: Malý děcko neví jak fuguje svět. Je tu rádo, ale o světě ještě nemá šajna, i když se to tak může zdát. Dání na jeho rozhodnutí je v danej okamžik milosrdnější, ale muže mu to v dospělosti (a hlavně v dospívání) hodně věcí pos*at.

PMC

Příspěvek od PMC » 10 dub 2017 15:21

Můj syn nehraje na piáno, ale klávesy. Pro menší děti to je vhodnější.

Začal hrát doma někdy ve 4 letech, na Casio SA-46. Jednoduché malé dětské klávesy se zmenšenýmá klapkami. Naučil se na nich několik melodií jedním prstem, nijak jsem ho nenutil, bavilo ho to a měl motivaci, když uspořádá koncert na kterém zahraje 5 velkých písniček, dostane pytel cereálních hvězdiček - v jeho očích ohromné bohatství. Když začal hrát v pěti letech věci jako Tři čuníci a začal zkoušet hrát všemi prsty, koupil jsem mu výukové klvesy Casio LK-280. To už jsou klávesy s normálními rozměry a důležité pro mě byly dvě vlastnosti, podsvětlené klávesy a možnost přehrávat midi soubory. Připravoval jsem mu midi soubory písniček jenž trénoval, které při přehrávání podsvícením kláves ukazovaly, jak má hrát. To řešilo problém, že nechodí do školy a neumínčíst noty, čísla ani písmena. A navíc jsem u něj nemusel stále sedět a ukazovat mu to, či hlídat, zda se neučí něco s nějakou chybou.

V 6 letech nastoupil na ZUŠ na EKN do přípravky, stále ještě chodil do školky. Se ZUŠ byl problém, nutili nás do klavíru a ještě měli príblém s Casii, protože jedině Yamaha a když nám nařídili hodinu v nevyhovující době, chtěl jsem syna odhlásit. Nakonec nás dali k neoblíbené (u vedení) učitelce, která dostávala problematické žáky. Pro nás to bylo ohromné štěstí, protože je značně flexibilní. Pro ni to bylo také štěstí, protože, jak se později ukázalo, získala po dlouhé době hodně nadaného/pilného žáka. Učitelka se synem byla spokojena od začátku, líbil se ji citlivý vyspělý projev hry, hezky vázaná legáta a tak. Takže rovnou nastoupila s obouruční hrou a přihlásila syna po měsíci v ZUŠ na vánoční koncert (Holubí dům s automatickým doprovodem, kde používal plné akordy a Včelí medvídci obouruč klavírně). Od nástupu do ZUŠ syn cvičí pravidelně 40 až 60 minut denně plus někdy má se mnou intenzivní hraní od rána do večera (co hodinu 20 minut) cely víkendový den. Nutit ho nemusím, protože na tom koncertu zazářil, sklízel hodně obdivu a chvály a je to jako droga, chce to zažívat opakovaně, naplňuje jej to hrdostí a motivuje jej to na sobě makat. Problém bylo, když mu něco dlouho nešlo, to se vztekal nebo brečel, ale postupem času se s tím naučil pracovat, vzdát to chtěl asi jen dvakrát, tam jsem mu musel pomoci mu to překonat, ale stačil motivační rozhovor o hrdinství a překonávání překážek, protože ani Batman ani Frodo ani Rychlé Šípy se nikdy nevzdávali. Zpočátku také za každé cvičení 40 minut dostával odměnu/sladkost.

Další problém, který se objevil, je že Casio LK-280 jsou výukové a nehodí se pro živá vystoupení/koncerty a to proto, že neumožňují ukládat nastavení pro jednotlivé skladby (doprovod, hlasitost doprovodu, split klávesnice, nástroje pro jednotlivé vrstvy a pod.) a nastavení složitějšího aranžmá na nich tak trvá poměrně dlouho a je dost obtížné pro kluka, který neumí číst. Takže v půlce přípravky jsem mu na vystupování pořídil z druhé ruky Korg Pa600.

No a za další rok se začalí hovořit ve škole o tom, že by se mu hodila i trocha klavírní průpravy, takže jsem pořídil ještě jeden nástroj a to stage piano Casio PX-5S, které doporučuji těm, kdo chtějí děti učit na klavír místo na klávesy a nevejde se jim domů normální pianino. Ale u malých dětí bych začal s těmi klávesami, protože 4 až 5 lete dítě má příliš lehkou ruku a slabé prsty na klavír. Takže do začátku doporučuji to SA-46, na tom už lze hrát tak od dvou let, pak ty LK-280 do těch 5 až 6 let a pak od 7 až 8 let už nějaký dospělý nástroj, ať keyboard, stage piano nebo pianino, dle preferencí každého.

Jak Pa600 tak PX-5S umí přehrávat midi stejně jako LK-280 (i když už bez podsvícení, ale to nevadí, v 7 letech je už beztak čas na znalost not), což je pro děti výborná pomůcka a hodně jim to pomáhá se při cvičení vyhýbat chybám melodickým i rytmickým. Kdo někdy dítě párkrát přeučoval nějakou nacvičenou chybu to myslím hodně ocení. Něco se pro dítě naučit je vcelku snadné, ale změnit to posléze, to je docela nářez. Navíc se tak naučí bezbolestně od začátku držet tempo a nemají pak problémy s metronomem ani s doprovody.

Můj druhý syn začal cvičit na vlastní žádost před pár týdny ve svých 5 letech. A myslím, že hlavně touží po tom obdivu, který sklízí starší brácha.

Odpovědět