Rytmus

Harmonické postupy, rytmické grify,...
gambler

Rytmus

Příspěvek od gambler »

Zdravim,potreboval by som nasat nejake informacie co sa rytmu tyka..Nejaka literatura,moderna teoria,pomocky ktore vam pomohli?Aby clovek mohol byt kreativny ale zaroven mal nejaku barlicku aby nesiel mimo?
Chcem dokoncit pesnicku a som sa zasekol tak ako vzdy, lebo je to take trhane roboticke namiesto toho aby to pekne "odvalovalo"..Som totalny antitalent na rytmus a uz tyzden len surfujem po nete a snazim sa najst nejaku komplexnejsiu teoriu rytmu urobenu nazorne v nejakom DAWku, kedze tam sa to najlepsie vidi a chape,no marne... :roll:

A myslim rytmus ako celok,komplet pesnicka..Aby melodia pekne fungovala s basou a bicimi..

Mimochodom neviem ci vam hovori nieco meno Max Martin?Chlapik zo Svedska co suka hity z rukava a on strasne vraj baziruje na rytme a matematike co sa hlavnej melodickej linky tyka..Cize melodia sa sklada z urcitych sekcii ktore maju presne stanoveny pocet slabik aby to fungovalo..
O takejto teorii nahodou nieco neviete?Pride mi to ako nejaka tajna matematika ktoru pouzivaju hlavne producenti zo Svedska aby ovladli svet:D Na internete je o tom len par zmienok ale nic konkretnejsie..

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14152
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Rytmus

Příspěvek od dendy »

mozog ma rad opakujuce sa patterny, a o to viac ked su skryte, nie na prvy pohlad identifikovatelne, ale su tam .. takze verim ze to moze fungovat :)

Skus Fibonacciho, nakoniec stovky rokov ho pouzivali v umeni s uspechmi :) (1 , 1 , 2 , 3 , 5 , 8 , 13 , 21 , 34 , 55 , 89 , 144 , …)

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2135
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Rytmus

Příspěvek od tony9 »

Já bych si na tvém místě pořídil djembe a metronom a začal bych bouchat.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Rytmus

Příspěvek od MDudas »

Ked chces zacat teoriu uplne od piky, tak si zopakuj rytmicke stopy (stredna skola Slov.jazyk/literatura)
- daktyl, trochej, spondej, jamb... :wink:

gambler

Re: Rytmus

Příspěvek od gambler »

Diky Dendy pozriem co to je..
Tony-moji susedia by s tebou zasadne nesuhlasili:)
MDudas- no neviem a pomohlo by mi to desifrovat preco tato melodicka linka (spev) tak dobre funguje rytmicky? Pesnicka od Maxa A tu je dalsia jeho vec,pekne pocut ten jeho rukopis,do detailov premakany vokal..

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Rytmus

Příspěvek od Stan »

podle mne by jsi se spise mel zamerit nejprve na specificky styl a onem si zjistit co nejvice, tedy nejen rytmickou slozku ale i typicke zvukove zabarveni atd. House nema styl jako D&B a Jazz nema styl jako Rock. Co se tyce rytmu muzes se podivat na YT John McLaughlin: The Gateway to Rhythm mozna tam najdes vsechny dily z DVD tato teorie je dost vyuzivana a zcela jiste rozeznas skladby ktery tento system vyuzivaji byt jen castecne. Jinak mam tady knizek mraky ale to co jsi popsal je HODNE siroky pojem.
priklad ale nevim jestli je to vsechno musel by jsem to porovnat s DVD

Uživatelský avatar
bassline
Příspěvky: 2739
Registrován: 22 zář 2005 16:21

Re: Rytmus

Příspěvek od bassline »

gambler píše:
05 pro 2017 18:46
lebo je to take trhane roboticke namiesto toho aby to pekne "odvalovalo"..
Ved pouzi shuffle na cely rytmus...na to to presne je

A potom take klasicke postupy ako ked mas napr. clap+snare, tak clap zacne o malinko skor aby to vytvorilo taky "snap" v rytme

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14152
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Rytmus

Příspěvek od dendy »

tu pink a adelle co si sem dal - no patras podla mna na zlom mieste ... 90% toho ako je to zaspievane (frazovanie) je dane kumstom a stylom spievania tychto 2 spevacok, s tym nema vela spolocne ten Max .. Adele je proste PANI spevacka (pink osobne moc nemusim), vypocuj si aj ine veci kde spieva

gambler

Re: Rytmus

Příspěvek od gambler »

Stan-dik pozriem
Bassline-shuffle je to ze posunies noty o par milisekund?To so snare,clapom robievam co spominas,mne ide skor o melodiu..
Dendy-jasne ze su to sikovne spevacky,preto maju tu moznost s nim spolupracovat..On ale robi komplet melodiu a frazovanie..Je o tom aj dokument a vsetci ti spevaci tvrdia jak ich neraz dostaval mimo komfortnu zonu lebo to muselo byt do detailov podla neho..V tych pesnickach pocujes ze to nie su typicka Adele a Pink..

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14152
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: Rytmus

Příspěvek od dendy »

> Bassline-shuffle je to ze posunies noty o par milisekund?To so snare,clapom robievam co spominas,mne ide skor o melodiu..

jasne sak to sa pouziva aj na melodie .. v DAW sa ta funkcia casto vola aj "groove quantize" - v praxi to proste robi to ze noty poposuva o rozne offsety (zavisi od typu kvantizacie) a tym simulujue nepresnosti "ziveho" hraca .. vytvara sa tym prave taky groovujuci feeling a to je asi presne to co hladas .. kluc je v nepresnostiach, ke mas vsetko podla mriezky presne zarovnane je to studene .. niecomu pruspieva posunut tak ze to zahra "skorej" nez by malo, niecomu prave ze neskor .. ako comu.. to uz treba sa riadit aj intuiciou a usami, neexistuje univerzalna rada ..

napriklad ja velmi casto posuvam noty basy - niektore dopredu, ina aby isli mierne pozadu - hned to urobi uplne inu naladu a tanecny groove ako ked je to presne podla 16th gridu ..

gambler

Re: Rytmus

Příspěvek od gambler »

Dendy no neviem mne to nahodne shuffle pride absolutne nevyuzitelne na melodie alebo akordy..Ako ked to da clovek na hajtku tak cert to ber ale melodiu to uplne rozmlati a znie to strasne co mam skusenosti.A stejne das tam sidechain a ani nepocujes ze si nieco posunul..Myslim ze toto malinke posuvanie je uz taky zanedbatlny detail a podstata spociva niekde inde..
Inak tie videa od Stana vyzeraju zaujimavo..
Este dalsia vec su rozne druhy akcentu a jeden z nich tonicky (najvyssia nota robi akcent) ma tiez vplyv na celkovy groove..
Tiez som cital nieco o balanci..Ze napriklad pri klasickom 4/4 rytme je akcent na prvu a tretiu a kvoli balancu sa dava snare na 2 a 4 aby to dobre znelo..
Ono to bude strasne komplexne a ani neviem odkial zacat..:)
Inak dole je pattern z tejto Maxovej veci (refren):
ABC
ABD
ABC
ABD
pocet slabik
5 6 8
5 6 12
5 6 8
5 6 12
staci vraj vynechat jednu a je to cele zle..

To asi nebude Fibonacci?

Uživatelský avatar
€X•74
Příspěvky: 194
Registrován: 07 srp 2015 23:02
Vybavení

Re: Rytmus

Příspěvek od €X•74 »

velke zufalstvo.. rob radsej hudbu alebo sa na to vyser..

klingáč
Příspěvky: 495
Registrován: 08 pro 2010 11:36

Re: Rytmus

Příspěvek od klingáč »

s tým shuffle to hádam nemyslíte vážne..

gambler

Re: Rytmus

Příspěvek od gambler »

€x-mna teoria zacina viac bavit ako robenie hudby:)

Uživatelský avatar
€X•74
Příspěvky: 194
Registrován: 07 srp 2015 23:02
Vybavení

Re: Rytmus

Příspěvek od €X•74 »

cize si len taky teoretik
tak chod na skolu

Odpovědět