Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

Dostal se mi do rukou Kronos a nějak tento nástroj nechápu. Na mysl se mi vkládá kacířská myšlenka, že je tento slavný nástroj vlastně nepoužitelný, pokud ho chci používat víc než piáno. Ale asi ho spíš neumím používat. Umím na něj hrát jako na piáno, a to je super. Taky umím použít jiné zvuky kterým se tu kdo ví proč říká programy a to je taky super. Ale tím to končí.

Kombinace už nechápu, jsou jich tam stovky, ale přijdou mi naprosto nepoužitelné. Jestli jsem je pochopil, tak kombinace jsou kombinace několika programů, které mohu přiřadit různým částem klávesnice. K dispozici jsou stovky kombinací a ani o jedné nevím, k čemu bych ji využil. Kdyby byly předchystané třeba pro hraní nějakých známých hitů, bylo by to fajn, ale to co tam je mi přijde dobré tak pro smazání. A nebo mi prostě něco nedochází.

A nebo z opačného pohledu. Chtěl bych zahrát nějakou písničku, dejme tomu že umím zahrát klavírně třeba Pátou z muzikálu Rebelové. To na Kronosu na klavír zahrát umím a zní to fajn. A teď bych to chtěl trochu okořenit, jak?

Ani jedna kombinace se mi na to nezdá vhodná, se všema to zní příšerně, asi to neumím ovládat nebo nevím. Slyšel jsem, že Kronos zvládá vytvářet na základě mé hry doprovody přizpůsobující se mé hře. Karma se to jmenuje, ale výsledek je špatný, nerozumím tomu, když pustím karmu, vzniká jen tu větší tu menší kakofonie, ale nikdy nic poslouchatelného natož pěkného a to jsem hodiny zkoušel jednu kombinaci za druhou.

Ani s programy na tom nejsem za dobře. Každý program má bicí stopu, ale to je asi jen nějaká primitivní neovladatelná smyčka, nepřišel jsem na to, jak ji během hry měnit, třeba pro refrén plus přechody. Sice v té bicí stopě jsou nějaké ozdoby, aby to nebylo tak fádní, ale tím hůř. Spouští se asi pravidelně každý xtý takt, naprosto nerespektují skladbu, takže jsou umístěny nevhodně a působí rušivě. K čemu je něco takového dobré? Nebo co dělám špatně?

Jak mám zahrát tu Pátou, abych Kronos využil více než jen jako digitální piáno. Prosím pokud možno o polopatistickou radu pro blbý, co kde mám nastavit a zmáčknout. Děkuji.

Uživatelský avatar
Benqo
Příspěvky: 741
Registrován: 09 bře 2016 09:59
Vybavení

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Benqo »

Kronos je profesionálny workstation. Každý z enginov sa ovláda inak.
Potrebuješ čas, aby si sa s ním naučil narábať. Pozeral si user manuál a napr. tutoriály na youtube?
A zvládať Karmu je na titul. Začni s jednotlivými enginami a nauč sa, čo ktorý engine robí a ako sa ovláda :palec+:

Uživatelský avatar
sven
Příspěvky: 28
Registrován: 19 zář 2019 21:06
Vybavení

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od sven »

kronos patri medzi uplnu spicku co sa tyka syntakov/workstations.. pomocou jeho enginov si mozes vyrobit prakticky akykolvek zvuk, ktory ta napadne, pokial vies ako na to.. neviem presne co od neho ocakavas, ale velmi pravdepodobne kronos vsetko z toho vie, len sa k tomu potrebujes dopracovat a zistit, ako to z neho dostat :)

tu mas seriu zakladnych tutorialov na zaciatok:
https://www.youtube.com/watch?v=k3Xkfi5 ... tTu64LT6Ge

a tu mas nieco na inspiraciu:

Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od dano »

Jaro, z toho, co pises, je jasne, ze proste nie si cielova skupina toho nastroja a teda to ani netreba silit. Ty budes frustrovany a nastroj nedoceneny. Nic moc situacia.

Z toho, co pises, je zaroven uplne zrejme, ze by sa ti ovela viac hodil nejaky profi aranger, napriklad Yamaha Genos, alebo Korg PA4X.

Prajem este vela radosti z hudby a co najmenej trapenia s technikou.

vasek
Příspěvky: 2264
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od vasek »

Je to otrava, ale jiná cesta, než studovat trpělivě manuál, není. Teda je, YouTube tutoriály, ale to vyjde časově zhruba nastejno.
Možná bys mohl čeknout Nord Stage, to je asi na ovládání nejjednodušší a nejintuitivnější profesionální nástroj. Akorát, že ten nemá žádné bicí smyčky nebo doprovody - hraje jen to, co zmáčkneš.

Uživatelský avatar
Greyhound90
Příspěvky: 573
Registrován: 22 zář 2013 11:42

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Greyhound90 »

Jak mám zahrát tu Pátou, abych Kronos využil více než jen jako digitální piáno. Prosím pokud možno o polopatistickou radu pro blbý, co kde mám nastavit a zmáčknout. Děkuji.
Tak předně Kronos Japonci nedělali proto, abys na něm hrál Pátou a prvně když ho zapneš to tam hned bylo :D To za prvé. Jak už bylo řečeno,. Je to profesionální pracovní stanice a je pouze na tobě jak ho využiješ. Já osobně bych ho propojil s nějakým DAW a naskládal bych si tam jednotlivé stopy. Dle toho, co chceš od Kronosu ses asi minul nástrojem. Kronos není samohrajka ala Šlágr TV. Myslím že jdeš s kanónen na vrabce. Doporučil bych v tvém případě spíš Yamaha Tyros. Klidně i starší model a tam to je. Nehledě k tomu co už ti řekli ostatní: pokud jsi opravdu začátečník, vyber si zprvu jednodušší nástroj. :palec+:

Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

Děkuji za odpovědi. Není to úplně to, co jsem očekával. Tak ještě na vysvětlenou. Umím hrát na klavír, takže chci hrát na nástroj s kladívkovou mechanikou, tím jsou ze hry keybordy typu Pa a podobně. Vím i co jsou arranžery a znám jejich doprovodné jednotky a rozumím tomu, že Kronos je jiný typ nástroje. Manál jsem četl a ne jednou, jak ten základní, tak i ten tisícistránkový. Ty manuály jsou technické, technicky ten nástroj myslím chápu. Ty manuály ale nejsou hudební a myslím že ten nástroj nechápu hudebně.

Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

Benqo píše:
14 lis 2019 08:06
Kronos je profesionálny workstation. Každý z enginov sa ovláda inak.
Potrebuješ čas, aby si sa s ním naučil narábať. Pozeral si user manuál a napr. tutoriály na youtube?
A zvládať Karmu je na titul. Začni s jednotlivými enginami a nauč sa, čo ktorý engine robí a ako sa ovláda :palec+:
Jestli jsem to dobře pochopil, tak ty enginy jsou zvukové, v každém se jinak nastavuje zvuk. Ale když už mám vytvořený zvuk, tak ten zbytek ovládání je pro všechny enginy společný. To jest, třeba pro ovládání bicí stopy je jedno, zda používám klavír SGX nebo HD, ne? Mně do začátku stačí engine SGX, tj. hra na klavír German Grand a ani nemám potřebu si ho nějak upravovat, jeho zvuk mi vyhovuje jak je. Potřebuju poradit s tou částí která je nad jednotlivými enginy. Třeba bych uvítal radu, jak během hry ovládat bicí stopu, aby ve sloce a refrénu hrála něco jiného. Jestli je to vůbec možné.

Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

dano píše:
14 lis 2019 11:02
Jaro, z toho, co pises, je jasne, ze proste nie si cielova skupina toho nastroja a teda to ani netreba silit. Ty budes frustrovany a nastroj nedoceneny. Nic moc situacia.
To je předčasný závěr. Ten nástroj má nějaké možnosti a já bych se je prostě rád naučil využívat. Zatím umím na něj hrát jako na klavír. Umím si upravit program i kombinaci. Umím to ale jen technicky, umím si nastavit několik nástrojů, rízdělit nebo je navrstvit, umím k nim přiřadit karmu. Ale neumím to hudebně. Třeba jsem si chtěl udělat basový doprovod, vybral jsem nějaký basový zvuk, přiřadil k němu karmu, která je rozčleněna do řady kategorií a já vybíral z té basové. Tedy technicky jsem to nastavil, ale hudebně to neznělo. O karmě jsem četl, je chytrá, harmonicky se přizpůsobuje tomu, co hraje hráč, asi něco dělám blbě.

Místo manuálu bych potřeboval pár konkrétních příkladů, z kterých bych to odpozoroval, pak už se myslím chytnu.

Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

vasek píše:
14 lis 2019 22:12
Možná bys mohl čeknout Nord Stage, to je asi na ovládání nejjednodušší a nejintuitivnější profesionální nástroj. Akorát, že ten nemá žádné bicí smyčky nebo doprovody - hraje jen to, co zmáčkneš.
Nic proti, ale já mám Kronos a nic jiného mít už nebudu, musím se poprat s ním. A hrát jenom to, co zmáčknu, s tím nemám problém ani na Kronosu, já bych se právě rád naučil používat tyhle jeho možnosti navíc. O karmě jsem slyšel a četl, jak je parádní, i tady na fóru i jinde, jak už řada hudebníků nepoužívá nic jiného. Mně se nepodařila použít ani jednou jedinkrát k zahrání něčeho známého. Zatím se mi spíše jeví jako nástroj na improvizaci, jako něco, čemu se musí přizpůsobit hudebník. Musím přijít na způsob, jak ji zkrotit, aby mě poslouchala.

Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

Greyhound90 píše:
14 lis 2019 22:24
Jak mám zahrát tu Pátou, abych Kronos využil více než jen jako digitální piáno. Prosím pokud možno o polopatistickou radu pro blbý, co kde mám nastavit a zmáčknout. Děkuji.
Tak předně Kronos Japonci nedělali proto, abys na něm hrál Pátou a prvně když ho zapneš to tam hned bylo :D To za prvé. Jak už bylo řečeno,. Je to profesionální pracovní stanice a je pouze na tobě jak ho využiješ. Já osobně bych ho propojil s nějakým DAW a naskládal bych si tam jednotlivé stopy. Dle toho, co chceš od Kronosu ses asi minul nástrojem. Kronos není samohrajka ala Šlágr TV. Myslím že jdeš s kanónen na vrabce. Doporučil bych v tvém případě spíš Yamaha Tyros. Klidně i starší model a tam to je. Nehledě k tomu co už ti řekli ostatní: pokud jsi opravdu začátečník, vyber si zprvu jednodušší nástroj. :palec+:
Hele, já tomu rozumím. Ale na druhou stranu, nechci aby to znělo nějak super věrně. Takže se divím, že tam není pár univerzálnějších kombinací pro 4/4 a 3/4 takt, se kterými by šlo zahrát tak nějak kde co, a které by posloužily jako základ pro vytváření vlastních kombinací šitých na míru konkrétní skladbě. K čemu jsou potom na tom Kronosu připraveny stovky různých kombinací?

S počítačem to propojovat nechci a nevidím k tomu ani důvod. Umím si do Kronosu nahrát midi soubor, upravit ho a hrát s tím midi souborem jako doprovodem. Kdybych chtěl používat počítač na automatické doprovody, využil bych program vArranger. Ale to není cesta, kterou hledám. Já se chci naučit prakticky využívat funkce, které má Kronos. Tedy jeho drum stopu a karmu. Předpokládám že to nemá na ozdobu a že to prakticky využít jde, ne?

Tu drum stopu umím jen zapnout a vypnout. Dá se s ní dělat ještě něco jiného, nějak je střídat, ovlivňovat nebo tak něco? Protože se mi zdá, že ne. A pokud ne, pak se ptám, k čemu vlastně je hudebně dobrá taková monotónní záležitost, jak toho lze smysluplně přá live hraní využít? Ale možná to není pro live hraní určeno, stačí říct, zapomeň na to. Všiml jsem si, že i karma může produkovat bicí. Je to tedy ta správná cesta, jak na live hraní s bicími, aby to znělo trochu živě?

Fakt by mi bodl nějaký konkrétní příklad, jak kronos použít pro live hraní něčeho známého za použití drum/karmy. I kdyby to měla být kočka leze dírou. Jen takový nějaké primitivní základní nastavení, od kterého bych se odpíchl. Díky.

Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

sven píše:
14 lis 2019 08:22
a tu mas nieco na inspiraciu:
To video je pěkné, jen je otázka, jak to vlastně dělá a co používá. Kolem 26 minuty hraje sklabu, kde je i zpěv, takže tam zjevně hraje do nějaké analogové nahrávky. Ale ještě to zkouknu důkladně, zda nepoužívá někde i karmu.


Jaro
Příspěvky: 15
Registrován: 13 lis 2019 23:06

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od Jaro »

Díky za videa. Ty první tři se netýkají live hraní. První video vysvětluje, jak si z midi souboru vytáhnout a vytvořit bicí pattern. Druhé video ukazuje, jak si z patternů vytvořit statickou bicí linku. Třetí video je známý návod na používání karmy a bicí stopy, který jsem viděl mnohokrát a můj problém to neřeší. Až čtvrté video se týká živého hraní, ale bohužel jen ukazuje, jak spřáhnout fader karmy s efektovým pedálem. Ten fader mění 'hustotu' karmy, takže to teoreticky může představovat ovládání bicích realizovaných přes karmu, ale to je dost náhodný proces.

Nicméně mě to přivedlo k jistému nápadu. Na druhém videu je vidět, že kronos má připrabenu řadu stylových skupin bicích paternů očíslovaných 1 až několik, třeba pop1 až pop8. Bylo by dobré nějak zařídit, abych při live hraní mohl tyto paterny dle své vůle střídat. Ideálně pomocí tlačítek karmy. Kdyby s tím šlo svázat i změnu zvuku, bylo by to parádní. Tedy vlastně na ty tlačítka nějak navázat změnu nastavení. Třeba že by stisknutí tlačítka vyslalo nějaké midi (sysex) eventy typu program change, drum pattern change a tak. Vzhledem k tomu, že karma je vlastně generátor midi eventů, zdá se mi, že by to mohlo být proveditelné. Jde to? A jestli jo, jak na to?

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Jak používat Kronos? Rady pro začátečníka.

Příspěvek od MDudas »

Jaro píše:
13 lis 2019 23:45
Dostal se mi do rukou Kronos a nějak tento nástroj nechápu. Na mysl se mi vkládá kacířská myšlenka, že je tento slavný nástroj vlastně nepoužitelný, pokud ho chci používat víc než piáno. Ale asi ho spíš neumím používat. Umím na něj hrát jako na piáno, a to je super. Taky umím použít jiné zvuky kterým se tu kdo ví proč říká programy a to je taky super. Ale tím to končí.
PMC píše:
15 čer 2019 18:16
Tak máme Kronosy pár hodin doma. Syn si velmi pochvaluje mechaniku a dynamiku kláves. Já jsem z toho přístroje poněkud zmatený, je složitý jako jaderná elektrárna. Hlavně mě překvapuje tovární nastavení, asi jsem něco přehlédl, ale přijde mi naprosto nepoužitelné.
Jaro, nie si ty nahodou rodina s uzivatelom PMC ? :wink:

Odpovědět