Nord Lead A1

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Odpovědět
Keyboarder

Re: Nord Lead A1

Příspěvek od Keyboarder » 17 úno 2015 20:10

Tak si říkám, jestli jsme si ty originál analogy ve svých vzpomínkách někdy až příliš nezidealizovali. Nezapomínejme, že kdysi přece taky nebyly jen excelentní nástroje, jako Yamaha CS80, Oberheimy, Prophety, Moogy nebo ARPy. I v té analogové době se vyráběly také nástroje obyčejnější, levnější, zvukově méně progresivní, ale pro nás dostupnější. Roky jsem hrál v jedné doprovodné kapele na Polysixe, Juno Alfa2 a Poly 800 a kolega měl ještě JX8P, na které hrál hlavně klavíry :-) . Pak jsme si pořídili nové aktuálnější digitální nástroje a tyto staříky prodali a dlouhé roky naživo neslyšeli. Před cca 2 lety jsme si tyto nástroje popůjčovali (kromě Polysixe – toho nikdo známý neměl) a v jednom studiu vybalili a byli jsme zklamaní. Zvuk opravdu nijak omračující (z Poly 800 jsem byl přímo zděšený!), k tomu z dnešního pohledu malá polyfonie, špatné, nebo žádné efekty, pouze monotimbral - prostě nic, co by se nedalo uspokojivě nahradit současnými VA. Určitě bych si žádný z těch výše uvedených "průměrných analogů" dnes nepořídil ani z nostalgie. S tím, co mám, jsem na tom rozhodně lépe i v oblasti analogových zvuků všech druhů, včetně realtime přístupu k jejich parametrům, což dokládá má včerejší ukázka v sousedním vlákně u Kurzweilů :-) Peace! :-)
Kurzweil PC3K7+KORE64, Roland Combo VR09, iPad (Sunrizer, Sampletank, Korg iPolysix, Korg Module, Yamaha Synthesizer), Yamaha PSR740, PSR-S750

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 17 úno 2015 20:25

z poly 800 som bol zdeseny aj v tom 1986, ci kedy sme ho mali v kapele .. to proste nehralo .. ale kupili sme k nemu FB01 a kjurove slaciky z toho sli fajne ..

tomy45

Nord Lead A1

Příspěvek od tomy45 » 17 úno 2015 20:33

Tak asi treba zaviest kategoriu userov... Kapelovi klavesaci a tweak geekovia ;-) ked klavesak hodnoti synth je to uplne ine, caka od toho nieco ine, pouziva mierne modulovane presety aby nejakym sposobom "sadli" do zanru kapely. Zato taky tweaker ide dalej, vytoci resonance do takeho uhla, do ktoreho klavesak otoci vsetkymi knobmi za celu dobu ako na synte hra... Teda ak nerobi prave demo :-) ako no offense ale toto by sme asi mali davat do podpisu pod avatarom... Klavesak/Tweaker.
"Bezny" klavesak asi (urcite) nehlada rozsah - moznosti filtrov tak, aby boli pouzitelne v ich style. Pamatam si Dendyho, ked vzdy na kazdom syntaku co mu prisiel pod ruky na nom krutil jak saleny psy trance kick :-) ak to syntak nedal bol mimo ligu :-)
Ja som si analogy nezidealizoval, pre mna su ideal. Nielen tym co z nich leze, ale tou (ne)dokonalostou, ktora klavesakom chyba... :-) juno106, ms20, ms10, prodigy a spol. budu pre mna vzdy niecim neskrotnym, kde je u riti jaky je tam cip, prevodnik, like buttony a ine pitchowiny. :-) Lebo sa s tym chcem hrat, chcem tweakovat kurvadrat!!!!

petermikuláš

Příspěvek od petermikuláš » 17 úno 2015 21:13

...kto chce krútiť nech predsa krúti, koľko mu prsty ráčia a kto chce hrať na klávesy nech hrá na klávesy
nevidím v tom predsa žiadny problém....

ja osobne patrím do tej druhej kategórie, a niekto zas patrí do tej prvej, OK, každý nech v hudbe robí čo sa mu páči a čo mu prináša uspokojenie

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 17 úno 2015 21:15

Sak to som napisal. Nemam dojem, ze by som spomenul hocijaky problem :-)

petermikuláš

Příspěvek od petermikuláš » 17 úno 2015 21:27

OK, OK to ja len po včerajšej vyhrotenej debate mám tendencie mierotvorcu :)

dendy

Příspěvek od dendy » 17 úno 2015 21:52

tomy45 píše: Pamatam si Dendyho, ked vzdy na kazdom syntaku co mu prisiel pod ruky na nom krutil jak saleny psy trance kick :-)
si zo mna furt vsetxi robite prdel za toto :P ale to neni vobec taka blbost ako sa na prvy pohlad zda - ja sa na syntak divam ako patch dizajner (to su ti ludia co vyrobia hrbu presetov ktore muzikant potom ked sadne za nastroj proste ma hotove takze moze robit muziku a nemusi sa obtazovat krutenim ...)

taky natocenie psy kopaku v sebe skryva otestovanie niekolkych veci

- filter,hlavne rezonancia, ci ma / nema samooscilaciu
- obalka filter - ci je rychla, presna, ci attack/decay su linearne alebo nie
- detto obalka obalka vca
- pripadne drive pred/za filtrom

takze to neni len tak :-D to je jednoduchy test ako otestovat viacero zakladnych komponentov syntaku v extremnych nastaveniach, kde sa vacsinou prejavia chyby ak nejake ma :-) taka zakladna diagnostika patch dizajnera, alebo "krutica" ked chces :-))

ide o to ze taka standardna nic nehovoriaca moog basa ti vela nepovie, tu vie dneska relativne pouzitelny kazdy druhy syntak :-)

hned ako druhu vec po kopaku skusam ako vysoko idu lfo-cka a ako to znie ked lfo-ckom s frekvenciou na max sa moduluje pitch oscilatora a cutoff filtra s resonanciou na max..

tretia vec je cisty oscilator.. ako hra uplne spodny ron a naopak uplne najvyssi.. napriklad pri DSP synthoch ci pocut hore aliasing a naopak dole ci to este drzi po kope ako ton alebo uz len puka a chrci ;-)

to mas ako skuseny diagnostik lekar, ma proste par zabehnutych veci ktore skontroluje a hned ma predstavu o celkovom zdravotnom stave pacienta :-)

countrymetalman

Příspěvek od countrymetalman » 17 úno 2015 22:20

ještě tento koment s praktickými ukázkami, co jsem hlavně pro vás na svůj vlastní Nord Lead A1 nahrál, jste zapomněli smazat... :wink:
Naposledy upravil(a) countrymetalman dne 19 úno 2015 11:09, celkem upraveno 6 x.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 17 úno 2015 22:28

Dendy, viem že si to tu už viac x pisal, ale prosim ta mohol by si napisat presny navod ako ten kopak nadstavuješ ?
Rad by som to skusil na mojich mašinkach.. všelijake, resp. všetky "bicie" taham zo syntakov, ale zaujimal by ten tvoj postup pre psykopak.

Čo sa týka témy tak mne vždy príde divný ten hon za zvukom akustických nástrojov pomocou syntáku a hádky (nie porovnávačky a ukážky a pod, ale hádky) o tom ktorý synták má akože objektívne lepšie trubky alebo klavír a pod. ved bud predsa mám rád syntáky a nejaký ten zvuk podobný napr tej trubke ktorý sa mi bude páčit si v tom svojom arzenále nakrútim a je mi fuk ako moc sa podobá realnej trubke, alebo ked som nadšenec do trubky tak idem si do hudobnin kupit trubku prip. ked som náročný producent/hudobník a nemám čas učit sa na trubku tak zoženiem trubača.. ja osobne mám rád trubky z korga 707 a nie len preto že ma dokážu rozosmiat :), tiež mám rád zvuk saxofonu ale nikdy by ma nenapadlo hladat ho v syntáku..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 17 úno 2015 23:38

CMM : skoda ze si nenahral k tomu aj tie zvuky z M3 .. aby sme to mohli porovnat .. tak isto by bolo rozumne vypnut efektor ..

za mna teda bezne zvuky .. ktore musis spravit rovnako aj v m3 .. fakt sa mi paci ten horror movie organs a vocal lead .. to je super .. a potom ten prophet 08 , i ked mi to nepride ako prophet .. ale dost mi to pripomenulo vasovu klasiku :

klingáč

Příspěvek od klingáč » 18 úno 2015 03:48

Pytkin píše:z poly 800 som bol zdeseny aj v tom 1986, ci kedy sme ho mali v kapele .. to proste nehralo .. ale kupili sme k nemu FB01 a kjurove slaciky z toho sli fajne ..
jennu FB som tu najšou v mint stave pod gaučom..zrovna prave hladam kjur. uplna parada. dakujem. :palec+:

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 18 úno 2015 06:36

dendy píše:
tomy45 píše: Pamatam si Dendyho, ked vzdy na kazdom syntaku co mu prisiel pod ruky na nom krutil jak saleny psy trance kick :-)
si zo mna furt vsetxi robite prdel za toto :P ale to neni vobec taka blbost ako sa na prvy pohlad zda - ja sa na syntak divam ako patch dizajner (to su ti ludia co vyrobia hrbu presetov ktore muzikant potom ked sadne za nastroj proste ma hotove takze moze robit muziku a nemusi sa obtazovat krutenim ...)
Ja si srandu nerobim, ja som zas skusal cosika ine :wink: len ty v tomto celebrita, z mojich skusok bolo len hubertovi troska inak :wink:

dendy

Příspěvek od dendy » 18 úno 2015 07:20

ReaktoplazmAR píše:Dendy, viem že si to tu už viac x pisal, ale prosim ta mohol by si napisat presny navod ako ten kopak nadstavuješ ?
Rad by som to skusil na mojich mašinkach.. všelijake, resp. všetky "bicie" taham zo syntakov, ale zaujimal by ten tvoj postup pre psykopak.
zoberes filter .. reso das na max, cutoff zavres na nulu (alebo sko na nulu - obcas to zabera divne na niektorych syntakoch, treba laborovat) .. ENV AMNT filtra das na 100% .. A:0 D:velmi kratucky S: takmer na nule R: kratky .. samorjeme s D / S / R potom laborujles .. sustanom nastavujes ten "punch" basovy, spodok, a rychlostou Decayu nastavujes tuknutie .. a VCA obalku na zaciatok nastavim rovnako ao obalku filtra len decay dam trosku viac .. potom laborujem hlavne zo sustainm VCA obalky .. ale hovorim to uz sme na poli kde kazde jedno nastavenia znie uplne inak .. napriklad na Minibrute sa vobec poriadny kopak spravit neda .. ale na Pulse2 uplne genialny .. dost zavisi aky je sklon decay - ak je uplne linearny nikdy z toho poriadny kick nebude.. ak je zakriveny (rychlejsie klesa a ku koncu uz pomalsie, alebo opacne) je to idealne.. este pri linarnom decay obas pomaha doplnit modulaciu este LFO-ckom ale to uz je HODNE vela laborovania :-) a hlavne potrebujes mat moznost single shot LFO (ze ti zbehne len 1 cyklus a potom sa vypne)

co sa tyka oscilaora - zavisi .. ak ma filter samorezonanciu tak oscilator nepotrebujes vobec .. ak nema.. daco do neho pustis.. obvyle to je jedno, niekedy lepsie funguje pila, inokedy sinus

v tracku ked pouzivam kopak.. casto zoberem ten naladeny zo syntaku.. a este paralelne s tym pustim to iste len o oktavu vyssie, ale orezena VCA len na nejakych 10ms a este zrezane hipass filtrom.. tym dodam vyraznejsiu bodku :-)

inak co sa tyka basy to je uplne jednoduche .. 1 osc .. pila .. filter cutoff zavrety na 10-30% .. reso0.. EVN filtra A:0, D:(niekde okolo 5-30ms), S:10-30%, R:0), EVN DCA A:0:D:maxS:max:R:0) .. a hodne vychytana finta ktoru som objavil len relativne nedavno - paralelne s notami basy dam !kopak! - ten isty co pouzijem ako vrchny layer na "bodku" len niekedy mu hipassom odrezem este viac .. dodat to tay perkusivny uder tej base a hrozne dobre potom vynikne aj v plnsom mixe ..

[koniec tutorialu na psytrance kopak]

:mrgreen:

countrymetalman píše: 1. arp omni 2. minimoog lead 3. sequencer split 4. old prophet 5. vocoder 6. horror movie organs a vocal lead 7. prophet 08 8. church organ 9. nejakej vintage polysynt 10. disco polysynt neco jako korg poly 61
:palec+:

3jka ma bavi ten vrchny layer, to arpeggio, prijemny charakter rezonancie filtra.. inak ale nic .. ako to pocuvam - tento synth by som si nekupil :-) postradam tam takmer uplne ten charakter pre ktory mam rad nord .. a zase tie 'analog' zvuky .. co ja viem.. napriklad realne veci od DSI zneju podla mna o dost zaujimavejsie a zivsie - moj nazor ..

kazdopadne diky za ukazku, teraz uz viem definitivne pre mna zvukovo zaujimavy Lead2 / 4 a o tomto nemam vobec ani uvazovat :mrgreen:
Naposledy upravil(a) dendy dne 18 úno 2015 07:33, celkem upraveno 3 x.

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 18 úno 2015 07:30

No len treba dufat, ze si CMM urobil screenshot a bude teraz robit porovnavacky :-)

Keyboarder

Příspěvek od Keyboarder » 18 úno 2015 08:29

Add ukázka od CMM:
pěkné, použitelné, ale naprosto standardní zvuky. Poslechl jsem si tu ukázku minimálně 5x a nenašel jsem v ní nic, co by zvukově vybočovalo z nabídky ostatních VA, které jsem buď přímo slyšel, nebo které sám vlastním. Z toho usuzuji, že síla tohoto nástroje je tedy asi někde jinde – možná v těch mezních polohách nastavení filtrů.

Pro porovnání jsem si teď ještě pouštěl toto demo na střídačku s ukázkama VA pro iPad Sunrizer za 10 Euro. Posuďte sami...
Kurzweil PC3K7+KORE64, Roland Combo VR09, iPad (Sunrizer, Sampletank, Korg iPolysix, Korg Module, Yamaha Synthesizer), Yamaha PSR740, PSR-S750

Odpovědět