AKG C414

Mikrofony a předzesilovače
matucha

AKG C414

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 01:18

Pred casem sem si koupil par C414EB, z nejakyho me neznamyho duvodu, protoze je vlastne na nic (nutne) nepotrebuju. Ale to bude asi uz nejaka skoro sberatelska nemoc.

No a vzhledem k tomu, ze sem je tady cas od casu nekomu doporucoval jako dobryho kandidata na levnej mikrofon (z druhy ruky) aniz bych mel s nima jakoukoli zkusenost (!), tak se ted pokusim napravit ten nesvar.

Obrázek

Obrázek

C414 jsou z rady C12, C12A, C412, C414... a v dobe prechodu z lampy na tranzistor to byl top mikrak od AKG. Ten progres je dneska vnimanej spis jako regres a vlastne cim vic se od C12 vzdalujeme tim hur vetsina lidi ten mikrak hodnoti. Hlavne po tom, co nekdy na konci 70. let doslo k prechodu na levnejsi verzi kapsle nalepeny na bilej plastovej krouzek misto komplikovany kapsle s bronzovym kruhem/sroubama.

Dneska kdyz si proctete reakce, tak najdete veci typu "univerzalni mikrak, funguje na hodne veci, ale nikdy ultra skvele", "je to nuda, ale facha", "vostry!!!", "plastikovy!"... vyjimkou sou starsi kousky s CK12 (bronz), ty jak se zda maj svoje zastance.

Tak proc vubec takovej mikrofon kupovat? Tak treba kvuli tomu, ze se mi z nich celkem dost libily jedny overheady na jedny desce, co sem michal.
Ke me se vlastne dostaly proto, ze to byly C414EB, kde byla celkem slusna sance, ze tu CK12 mit budou. Bohuzel tam byla ta novejsi kapsle, ale proc uz to nevyzkouset, kde je mam na rozmyslenou puceny?

postrehy?
1) prekvapive jsou to jedny z nejtemnejsich mikrofonu, ktery mam
2) maji pomerne hlubokej spodek
3) vsechno z nich leze hodne hladky - cisty - bez zkresleni - ale svoji barvu urcite maj
4) jakoby potlacovaly harmonicky frekvence a vyssi stredy
5) nejsou uplne nejdetailnejsi - coz je funkce jejich "temnoty"
6) nenachylny na sykavky - taky spojeny s tou temnotou
7) hlasity zdroje je nevyvadej z miry
8) ma celkem slabej vystup (v porovnani s CMV563, KM76 - ty sou znamy naopak hodne silnym - a je to docela cejtit)

Naprosto nechapu, kde kdo vzal, ze C414 je ostrej mikrak. Mozna nejaky XLII, XLS... s tou "vintage" naladenou kapsli, ale rozhodne ne EB.

Chapu nektery postrehy o nude, plastikovosti a univerzalnim mikrofonu, kterej neni vyrazne skvelej v nejaky oblasti. Ten mikrak je totiz fakt hodne odmerenej, zni trochu jako kdyz ten zvuk namalujete vodovkama... misto plnejch barev je vsechno mekky a desaturovany. Od toho se odviji i ta plastikovost, ja to teda cejtim este trochu jinak, ale i tak se da popsat to, ze ten mikrak trochu opomiji textury a vic se soustredi na zaklad/tvar.

Kdyz to prezenu, kdyby mi nekdo rek, ze to je paskovej mikrofon nebo hodne dobrej dynamickej, tak mu to podle zvuku asi i sezeru ;).

Nahraval jsem na nej jedny zensky vokaly (na zkousku) a uz zustaly v mixu. Pekne drzely, pevny, hladky, neproblematicky vejsky. Fajn.

Pak jsem to zkousel na klarinet (docela dobrej, zadny kvicidlo) a tam mi nakonec zustal jenom na spodek a nahoru sem musel dat CMV, ktery melo prokreslenejsi stredy, znelo vic dopredu a vubec vic realne.

No a asi zatim nejoblibenejsi pouziti sem nasel na vibrafonu/metalofonu a na klaviru. U toho metalofonu me to tolik neprekvapilo, ale ze to bude dobry na tak harmonicky komplexni vec, jakou je klavir sem necekal. Samozrejme na tom C414 nechala svuj otisk, ale docela to mymu malymu pianninu svedci, zni min tence a asi luxusnejc nez ve skutecnosti ;). Hlavne je to docela hlubokej zvuk, neorezanej zespod.

Na co si myslim, ze je C414(EB) vhodna sou teda hlavne veci, ktery je potreba zjemnit nebo posunout do pozadi a je to rozhodne neco, co sem v arzenalu nemel, takze jsem je nakonec vzal.

Ted je otazka, jestli bych je doporucil nekomu jako treba prvni/jedinej mikrofon. Asi bych rek, raci jdete a sezente si nejdriv CMV563 s M7 a nechte si to dat doporadku, protoze ziskate mnohem univerzalnejsi mikrofon, kterej funguje castejc a i na veci, co maji jit opravdu do ksichtu. Jenze to znamena dneska vetsinou neco pres 25tis a C414 z druhy ruky sezenete za polovic. A za to dostanete hodne solidni vykon prostej byt jen naznaku problemu, ktery svetu prinesly levny cinsky a australsky kousky. Kdybych mel delat nejakou hodne akustickou vec, kde bych pouzival jenom c414, tak bych asi hodne ekvalizoval a pridaval vyssi stredy/vejsky. Asi bych nedosah uplne toho, co vim, ze dokazu s celym svym arzenalem, ale rozhodne by mi ta situace byla prijemnejsi nez delat desku s cinanem nebo rode nebo i oktavou (mk319). Pro vlastniky oktav, ale myslim neni pridani C414EB resenim jejich "jednostranosti", tam bych uz urcite miril na neco jako prave CMV563+M7, MV691+UM70, UMT70S... Osobne bych c414eb preferoval pred blue bluebird...

Jeste trochu k jednotlivym C414.

C412, C414COMB - diskretni - tam najdete CK12 pokud ji nekdo nevyndal - treba AKG servis ;)
C414EB - diskretni - nekolik tisic prvnich kusu ma este CK12 a pak se prechazi na novou kapsli ;(
C414EB-P48 - diskretni - uz jenom nova kapsle
C414B-ULS - diskretni - trochu komplikovanejsi elektronika

Obrázek

Novejsi typy uz pak maji dost slozity obvody a taky jim schazej trafa... jsou taky v pripade poruchy velmi tezko opravitelny.

To co jsem tu popsal, by melo +/- sedet na C414EB, C414EB-P48, C414B-ULS novejsi jsem nemel tu moznost ozkouset.

C414 neni urcite moc vzacnost, takze myslim, ze taky mate nejaky zkusenosti/postrehy. Zajimaly by me postrehy ohledne kapsli i jednotlivejch typu a samozrejme cokoli o tom, jak se vam osvecily nebo neosvecily v ruznejch aplikacich.

P. S.
Je jasny, ze to neni nejlepsi mikrak na svete a nema ho tu smysl stinat za to, ze to neni C12, ELAM251.. prosim konstruktivne ;)

matucha

Re: AKG C414 (ky)

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 01:24

Jeste nejaky obrazky a cteni. Peknej souhrn http://www.saturn-sound.com/Curio%27s/s ... 20c414.htm .

Obrázek

matucha

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 01:42

Pro upresneni, kdyz jsem se tam oprel o australsky mikrofony, mel sem na mysli NT1000 a NTK, jiny neznam. Mozna K2 by C414 v discipline "jedinej mikrofon" pro nadsence natrhla p***l. ;-)

zazz

Příspěvek od zazz » 10 srp 2010 10:10

hezke :wink:

A jake jsi mel dojmy s jednotlivych charakteristik, smim li se zaptat?

matucha

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 10:28

Mimo kardiody jsem zkousel jeste 8, ktera mi pomohla zmirnit postranni odrazi lip nez kardio. Ale nepouzival sem to dostatecne intenzivne na to, abych umel rict nejaky podrobnosti o tom, jak jinak zni jednotlivy charakteristiky. Prisla mi ta 8 lehce tlustci (vic proximity), ale ne nijak zasadne.

Pekny je, ze kardioda ma na zadni strane fakt docela intenzivni 0.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 10 srp 2010 10:46

a zkousel jsi i omni? Ja mam u svyho Soundeluxu zkusenost, ze pri omni ma hodne vejsek, na hyperkardiodu je to cca vyrovnany resp. je to tak akorat na vokal, na kardiodu uz trochu schazi vrsek a osmicka je hodne temna...

jinak pekny pocteni, dik

matucha

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 11:00

Jo prosel sem si ty charakteristiky vsechny, zadnej zasadni rozdil mezi nima zvukove nebyl. Nebo sem ho nepostreh.

U UM57 taky zni kazda charakteristika jinak a omni je nejhezci frekvencne a pocitove, ale u C414EB mi to prislo dost jedno spektralne, spis si clovek vybira podle toho, co ta charakteristika z jakyho smeru vylouci, coz neni uplne zly.

Zkousel sem taky filtry, celkem bezbolestne sundaj spodek a da se s nima potlacit proximity. Sou fajn.

radek_p

Příspěvek od radek_p » 10 srp 2010 11:20

matucha píše:C414 neni urcite moc vzacnost, takze myslim, ze taky mate nejaky zkusenosti/postrehy. Zajimaly by me postrehy ohledne kapsli i jednotlivejch typu a samozrejme cokoli o tom, jak se vam osvecily nebo neosvecily v ruznejch aplikacich.
Mám ten fujtajbl moderní C414B XLS. Kromě něj mám už jenom řádově levnější mikrofony, tak není divu, že od okamžiku, kdy jsem ho koupil, leží všechny zbývající mikrofony ladem (Oktava mk012, Rode NT1a, Shure SM57, HAT 800).
Dovolím si zde zrecyklovat svoje srovnavaci testy Oktava mk012 / HAT 800 / C414B XLS:
post241496.html#p241496
post155887.html#p155887
S mojí omezenou zkušeností ho můžu klidně doporučit jako jediný/hlavní mikrofon pro začátek. Beru tím i zpěv, flétnu, akusticky kytary, kombo... Z C414 vyleze vždycky věrohodně barva toho daného nástroje/hlasu. Oktava mi např. často dá líbivější zvuk akusticky kytary, ale není tak věrný a v mixu se líp prosadí ten syrovější zvuk z C414. HAT zase všechno rozsvítí, takže je líbivější na hlasy, ale opět není tak věrný a v mixu zní C414 tak nějak víc profi.
Naposledy upravil(a) radek_p dne 10 srp 2010 16:32, celkem upraveno 2 x.

c9000

Příspěvek od c9000 » 10 srp 2010 15:20

Hmm , Fajn počtení, Už si jednu 414ku domlouvám na odzkoušení. Jsem zvědav. Imho líbí se mi ty majky po designový stránce.
Jsem zvědavej jak obstojí proti AT 4050.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 srp 2010 15:39

je tu dakde moje porovnanie U47, AT4047 a C414

matucha

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 22:29

radek_p píše:
matucha píše:Mám ten fujtajbl moderní C414B XLS. Kromě něj mám už jenom řádově levnější mikrofony, tak není divu, že od okamžiku, kdy jsem ho koupil, leží všechny zbývající mikrofony ladem (Oktava mk012, Rode NT1a, Shure SM57, HAT 800).
Dovolím si zde zrecyklovat svoje srovnavaci testy Oktava mk012 / HAT 800 / C414B XLS:
post241496.html#p241496
post155887.html#p155887

Jo vidis to sem nejak minul, protoze sem se nezajimal o ten HAT800. Kazdopadne se tam ani oktava ani hat na tvoji c414 nechytaj, schazi jim uplne spodek, hat je na tom asi nejhur. Samozrejme, ze se obcas muze ten jejich orezanejsi zvuk hodit, ale...

matucha

Příspěvek od matucha » 10 srp 2010 22:33

Pytkin píše:je tu dakde moje porovnanie U47, AT4047 a C414
jo kupodivu sem to nasel viewtopic.php?t=4055&postdays=0&postorder=asc&start=0
jen to je U87 ne 47 ;-)... a tak nejak si tam zapomel napsat, kterej mikrofon je kterej (slepej test).

http://www.pytkin.sk/midi/mic.zip

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 srp 2010 23:27

matucha : jo u87 .. jasna vec .. sroubovak .. no .. do studia sa nedostanem , tak uz to neviem presne zistit , ale ak si dobre pamatam , tak venti presne uhadol , ako to bolo ..

delay

Příspěvek od delay » 11 srp 2010 08:00

Díky Matouši, já mám poslední model AKG C-214, nevim, jestli má smysl tady o něm psát, ale snad se nikdo nenaštve když ho označím jako C414 pro chudý... :).

Ke zmínce o RODE - měl jsem poměrně dlouhou model K2 a v porovnání s C214 je horší snad uplně ve všem. S K2 jsem nikdy nenatočil mužskej vokál, se kterým bych neměl nějakej problém... (na ženský fungoval o něco líp). Samozřejmě po čase užívání u C-214 nacházím taky nějaké "mouchy" (mě třeba ta hladkost, kterou jsi zmínil někdy nebaví (jiný to uvítá) - už jsem to psal v minulosti, ale týká se to vlastně jen zpěvu a navíc si myslím, že když to člověk lepí k špatnýmu instrumentálnímu základu (navíc jen halfmix - rap / instrumental), tak se to prostě blbě pojí, každopádně oproti K2 je to posun. Stále mi trochu chybí jemné středy a přesto že na mě ten mikrofon působí detailně, tak mám tendenci přidávat jemně vejšky. Taky sem si všiml, že se sykavkama si umí dobře poradit, na určitý hlasy ani není nutnej de-esser. Zatím jsem však točil fakt jen samej RAP pro kluky z okolí a na nějakou serioznější práci použitej nebyl, vlastně na instrumenty se mi líbí snad nejvíc. Každopádně bych si rád zkusil aspoň TLM102 někdy.

matucha

Příspěvek od matucha » 11 srp 2010 11:57

No krome tvaru ta C214 myslim nema s C414 moc spolecnyho ve strevech, nekde sem cet, ze je to elektret ;. Nicmene to nemam overeny, takze me neber za slovo.

Test, kterej ten typ zvuku (stary) C414 docela vystihuje sem nasel tady http://www.gearslutz.com/board/gear-sho ... delux.html . Je z toho jasny, jak je ten zvuk vyzehlenej ve stredech proti treba M49 (od flea) a vubec neumannum, ale ze to neni zadna sragora, co se objemu tyce... Taky je tam pekny slyset gefellackou UM70 vedle U47fet, cenove hodne odlisny mikrofony, ktery maj ale hodne spolecnyho.

Odpovědět