Čím nahrávat klavír?

Mikrofony a předzesilovače
matucha

Re: Čím nahrávat klavír?

Příspěvek od matucha » 26 led 2014 14:54

Ano existuji, ale samozrejme to snima jenom urcitou cast zvuku. Mozna to je dobry jako doplnek pro live vyuziti nebo nejaky specificky pouziti. Na peknou nahravku to ale neni ;).

blueevil

Příspěvek od blueevil » 26 led 2014 16:31

preco sa neda nasimulovat pomocou VSTi aj forte piano? dnes uz aj tak nikto nehra v style Rachmaninova a spol, lebo na to jednoducho nema. mikrofon RODE NT 2000

jazzym

Příspěvek od jazzym » 26 led 2014 16:50

mna nahodou ten blopov sound bavil.. je tam taka autentičnost stareho klaviru a vobec nevadi požitie lacneho mikrofonu , to tiež robi svoju autenticnost :wink: ..stači sa naučit kde ten zvuk snimat a moze to byt pouzitelne.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 led 2014 17:06

Já jsem teď snímal Upright piano. Nemám drahé mikrofony na vyzkoušení takže z toho mála co mám se nám nejvíce líbily Se 4400 (napodobenina 414-ky) umístěné za zadní deskou, navíc jsem jen pro zajímavost umístil MS pair (tužky). Příští týden budeme nahrávat naostro teď jsem jen zkoušel jak dostat zvuk který byl požadován pro danou skladbu. Mikrofony před pianem zněly ok ale piano neznělo tak uceleně a měly moc detailu pro daný účel. Za pianem jsem dosáhnul požadovaného zvuku a tužky dodaly detailu tolik kolik jsem potřeboval. Ještě mě čeká Harmonium se šlapacími měchy to bude určitě zajímavější. :)

komasix

Příspěvek od komasix » 26 led 2014 21:06

Myslím že by si měl koupit ty mikrotužky co doporučuje ivo a hrát si s umístěnim mikrofonů případně pianina (ode zdi)
Do čeho to nahráváš?
Na co to potřebuješ?
Zdá se mi to, nebo pianino neni uplně nalazený?

KILLA

Příspěvek od KILLA » 06 úno 2014 18:17

Z nahrávání klavíru dávám ke srovnání :
mikrofony : JZ BT 201kardio
Neumann M582 s koulí M58
Golden Age FC2 / jako overheady /.
https://soundcloud.com/studiobubny/jz-b ... lav-r-test
https://soundcloud.com/studiobubny/neum ... lav-r-test
https://soundcloud.com/studiobubny/ga-f ... lav-r-test

příjemný poslech.... :shock: :) :) :D

P.S. řetězec je mic---digi002---rme9652, pan L50/R50, žádné eq ani komprese...

Gustav

Příspěvek od Gustav » 04 dub 2014 14:47

citlivejma tužkovejma condenzátorama od AKG nebo Shure, Senheiser nebo studiový místo Live sound = G.

charonme

Příspěvek od charonme » 04 dub 2014 17:11

Ivo píše:keyboard bude vždycky znít víceméně uměle a ne jako opravdický klavír
Magion píše:žádná gigabajtová sample knihovna se hře na reálný nástroj nevyrovná
samozrejme to sa nikto nehada. Lenze my tu neporovnavame kniznicu s realnym nastrojom, ale so zlou nekvalitnou nahravkou realneho nastroja v neosetrenej miestnosti

phancak

Nahravanie akustickeho piana, pianina

Příspěvek od phancak » 14 dub 2014 09:54

Zaujmalo by ma ako nahravat akusticke pianino, aka je vhodna miestnost ( velka, mala, odhlucnena, ciastocne odhlucena atd.), aku techniku snimania pouzit AB, YX, Blumlein, ake mikrofony su vhodnejsie veľkomembránové, malomembranove. Dakujem za kazdy prispevok.

K dipozicii mam pianino Petrof klasicke aj koncertne.
Mikrofony stereo par Studio Projekt C4
2x MXL 440
2x Akg C1000
1x Studio Projekt C1

EDIT pavlii: Sloučeno s existujícím tématem. Příště prosím více snahy při hledání 8) Díky!

Ivo
Moderátor

Re: Nahravanie akustickeho piana, pianina

Příspěvek od Ivo » 14 dub 2014 11:12

Na nahrávání klavíru bude rozhodně nejlepší stereo pár malomembránových mikrofonů. Ty zmíněné patří bohužel k těm zvukově méně kvalitním - spíše naostřené, tenké, méně realistické. Úplně v jiné kategorii jsou k tomuto účelu ideální a osvědčené mikrofony Line Audio (bud kardioida CM3 nebo omni OM1), které v poměru cena/kvalita nemají obdobu ... jejich zvuk je plný, přirozený, realistický ... http://www.velvetsound.net/cz/line-audi ... audio-cm3/

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 14 dub 2014 11:40

Ano CM3 potvrzuju a podepisuju v plném rozsahu :-)
CM3 ve stereo páru se u mě stal nový studiový univerzál , na OH ,perkuse, akustickou kytaru atd.
zvuk je dynamický a naprosto bezproblémový v mixu.Výšky má hodně příjemné.Neagresivní.
Děkuji Ivovi za doporučení.A dovoz do ČR.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 14 dub 2014 14:14

CM3 odporucam aj ja. Uplna parada. Oproti total Hi-End mikrofonom maju snad len jednu slabinu; a to strasne nizku citlivost (iba 7mV/Pa), takze ked je s nimi potreba nahravat velmi tiche zvuky, je k tomu potrebne mat sakra dobry preamp, aby nebola nahravka zasumena. To ale v pripade klavira samozrejme nehra ziadnu rolu. Az dokoncim prace v studiu, mozem skusit spravit porovnanie so Schoeps MK21 priamo na klavir.

matucha

Příspěvek od matucha » 14 dub 2014 16:45

Ivo píše:Na nahrávání klavíru bude rozhodně nejlepší stereo pár malomembránových mikrofonů.
Ne na nahravani klaviru rozhodne neni nejlepsi stereo par malomembranovych mikrofonu. Nekteri preferuji Ribbony, ja preferuju velkomembranovy. A jeste k tomu jsou take osvecene techniky snimani dvema pary, zblizka a z dalky kde ruzni lide preferuji ruzne mikrofony na oboji. Proc sem pises takove absolutni vyroky, kdyz sam musis vedet, ze to neni pravda?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 dub 2014 17:13

Matucha: neodpovídal jsem na otázku nahrávání klavíru obecně, ale na konkrétní dotaz v rámci naznačené úrovně současného vybavení (a z toho asi vyplývajícího budgetu). Za těchto okolností si myslím že můj tip patří k těm dobrým a osvědčeným.
Jinak obecně: zkoušel jsem leccos (na mnoho akustických nástrojů) a osobně se mi nikdy nestalo že bych na ně preferoval velkomembránové mikrofony, malomebránové vždycky zněly mnohem věrněji, přirozeněji, velkomembránové mají tendenci (i fyzikální) do jisté míry zkreslovat a nebýt ve stereu tak 3D, což je super na vokály apod. ale ne vždy na čisté akustické nástroje ... samozřejmě jen můj názor a moje zkušenost ... a zkoušel jsem stereo páry Horch (za čtvrt milionu), U87, Telefunken CU-29, DPA 4041 apod. a Schoepsy na různé typy akustických nástrojů zněly vždycky nesrovnatelně lépe ...

Co se týče technik na více mikrofonů atd. , to už zjevně vyžaduje příslušnou výbavu, místnost, akustiku atd

matucha

Příspěvek od matucha » 14 dub 2014 18:26

Subjektivni nazory respektuju, v audiu to snad ani jinak nejde. Jakmile jsou ale prezentovany nejakym absolutnim tvrzenim nasledovanym "a ja ti muzu prodat tenhle par", tak se mi svira kudla v kapse.

Ono to samozrejme skonci na tech CM3, protoze talentovany pan ze svedska si za svoji dobre odvedenou praci rika moc maly penize. Studioprojekty, MXL a AKG C1000 bych na vyber mit nechtel ;). U C1000 to muzu rict z plna hrdla, protoze jsem ji mel a krome nejakyho lofi doplnujiciho mikraku na bici a pripadne na venkovni dokumentarni pouziti bez velkyho naroku na krasu vysledku by nenasela pouziti. U toho zbytku nemuzu rict nic, protoze jsem je nikdy nemel a mit nebudu protoze jsou z takovy ty pozdne devadesatkovy cinsky vlny vyžranejch stredu a to ma na me malo pevnej zvuk... a takovej nebarevnej (logicky).

Odpovědět