Čím nahrávat klavír?

Mikrofony a předzesilovače
Blop79

Čím nahrávat klavír?

Příspěvek od Blop79 » 17 led 2014 18:51

Zdravím. už 10let chodim na klavír (sic mám hudební sluch takže zahraju vše) ale chtěl bych ho začít nahrávat. Bohužel můj dosavadní dynamik má strašně zahuhnaný tupý, nevěrohodný, vzdálený zvuk. Uvažoval jsem o něakém stereu tužek. Četl jsem že FC4 nejsou špatný, potom něaký ??švéd?? dělá handle, za přijatelnou cenu. Je možný dobrý zvuk do +- 7k za oba? Mám ho v pokoji není to nic extra, z roku asi 1970... Ale zvuk má pěknej. CO se týče místnosti, nic moc. Je to prostě pokoj. Daloby se to něak vyřešit?

Pro představu. Pokoj je obdelník, 7 x 3,5 x 2,5 metrů. A nechce se mi kupovat matroš na pokrytí všeho. Dá se to něak vyřešit???

http://darktrack.g6.cz/klavir.png Zde je klavír umístěn...
Naposledy upravil(a) Blop79 dne 30 kvě 2015 13:17, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Re: Čím nahrávat klavír?

Příspěvek od dendy » 17 led 2014 19:10

a nieje jednoduchsie kupit si kvalitny masterkeyboard, pripojit ho ku kompu a hrat na nejaku samplovanu kniznicu piana ?? Som si isty ze kvalitou bude taka nahravka rozhodne lepsia ako doma svojpomocne nahravat stare piano "nic extra" z roku 1970 :-) tie kniznice co su k dispozicii dnes su uz vazne hodne daleko... urcite by ti tu niekto poradil ktora je najlepsia..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 17 led 2014 19:16

Golden Age FC4 nejsou ideální mikrofony pro tento účel - ty se spíše hodí na akustickou kytaru, overheady atd., jsou trochu "zabarvené" a více do výšek. Naprosto ideální (a skoro zázračné) jsou v této cenové kategorii švédské mikrofony Line Audio - akustické nástroje snímají plně, čistě, přirozeně a detailně viz http://www.velvetsound.net/cz/line-audi ... audio-cm3/ . Výborné jsou i omni OM1, ale tam už záleží i na tom jak zní celá místnost.

Ale mikrofony samy o sobě samozřejmě nejsou samospasitelné, záleží i na dalších použitých částech nahrávacího řetězce, nastavení, umístění atd.

Dendy: keyboard bude vždycky znít víceméně uměle a ne jako opravdický klavír ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 led 2014 19:41

ok v pohode , to bola len taka otazka - myslel som ze dnes uz su tie "gigabajtove" samplovane piana tak daleko kvalitou ze nahravat nieco v amaterkych podmienkach mikrofonom nema vyznam...

Magion

Příspěvek od Magion » 17 led 2014 19:57

Dendy, letos jsem dostal od přítelkyně na vánoce pianino 8) a můžu ti říct, že žádná gigabajtová sample knihovna se hře na reálný nástroj nevyrovná. Jak se rozezní celá rezonanční deska a částečně i utlumené struny, tak to je tolik vibrací, které spolu vzájemně reagují, že to žádný sampler v té komplexitě nenapodobí… Jako jednotlivý údery ok, ale souzvuky vůbec...

Blop79

Příspěvek od Blop79 » 17 led 2014 20:34

Že je to tak hrozný jsem si nemyslel. Nahrál jsme si klavír 1x USb Samson Q2u 16bit, asi 50cm nad klavírem.... http://darktrack.g6.cz/klavirq2u.mp3 :| Pár akordů na ukázku...
Bez srandy. Je to hooodně mizerný, proto jsem tu....

Btw, toto je on: http://darktrack.g6.cz/klavir.JPG něakej scholze, právě zkoumám, co jeto za typ...
Naposledy upravil(a) Blop79 dne 17 led 2014 21:42, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 17 led 2014 21:11

To můžeš rovnou nahrávat na mobil ... Základ je STEREO pár studiových mikrofonů a pokud možno velmi slušných mikrofonů..

Blop79

Příspěvek od Blop79 » 17 led 2014 21:24

Vím :D Něak tak... Jo chtěl bych se zeptatjaký je rozdíl mezi OM1 a CM3? Myslím že by to do budoucna nebyla špatná investice...
CO by bylo vhodnější?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 17 led 2014 21:30

Omni OM1 (všesměrový mikrofon) a kardioida CM3 (směrový). Já používám omni (koule) na 99% všech akustických nástrojů ... nejpřirozenější zvuk. Ale bere to i místnost (čím dále se od zdroje dají, tím více). Kardioidy jsou dobré na více směrové snímání a též větší izolaci od místnosti nebo okolních nástrojů.

Blop79

Příspěvek od Blop79 » 17 led 2014 21:37

Takže pro mizernou akustiku jsou vhodné ty Cm3. Chápu dobře? Nebo ne :/? Jinak dá se něakým způsobem právě tato mizerná akustika místnosti vylepšit? Známý říkal ať zkusim na stěnu dát rpotěradlo, dle mého je to blbost, i když by to teoreticky fungovat mělo...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 led 2014 21:41

Magion píše:Dendy, letos jsem dostal od přítelkyně na vánoce pianino 8) a můžu ti říct, že žádná gigabajtová sample knihovna se hře na reálný nástroj nevyrovná. Jak se rozezní celá rezonanční deska a částečně i utlumené struny, tak to je tolik vibrací, které spolu vzájemně reagují, že to žádný sampler v té komplexitě nenapodobí… Jako jednotlivý údery ok, ale souzvuky vůbec...
chapem, a verim :-) ok nic som nepovedal :-)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 17 led 2014 21:53

dendy píše:ok v pohode , to bola len taka otazka - myslel som ze dnes uz su tie "gigabajtove" samplovane piana tak daleko kvalitou ze nahravat nieco v amaterkych podmienkach mikrofonom nema vyznam...
no, zalezi, co po tom chces. kdyz je pozadavek koncertni grand, do bohaty aranze, knihovna je praktictejsi. ale obycejnej upright v realu sejmutej vetsinou charakterem nema konkurenci, je to strasne znat a kdybych mel vic mista, sel bych do nej.

jackies

Příspěvek od jackies » 26 led 2014 13:27

Blop79 :
to ale není klavír

matucha

Příspěvek od matucha » 26 led 2014 14:27

Jak rika Brooklyn. V modernim "plastikovym" popu takova knihovna funguje jak ma a pak tam kde je fakt pozadavek na grand, tak tam si s domacim pianinem at uz by bylo sebeorganictejsi clovek nevystaci.

K akustice. Jaka akustika, takova nahravka. Kulovy charakteristiky pak urcite nebudou prvni volbou, ono i kdyz ty kardiody pujdou zblizka, tak tu mistnost uslysej. Hlavne se to projevi v necitelnosti/rozmazanosti. V tom smeru bylo zajimavy kdyz jsem pri delani akustiky ve studiu dal za piano panel s rockwoolem. Hodne to zpevnilo a procistilo jeho zvuk, ale zaroven mu to vzalo cast sily (odraz od steny zmizel). Pro nahravani krok dobrym smerem, bez sundani celnich desek ale to piannio hraje pocitove hur.

K mikrofonum. Zkousel jsem hodne mikrofonu v rozmezi 10-200tis a osobne jsem dospel k tomu, ze me uplne nejvic porad bavi C414EB a teda stary velkomembranovy AKG vseobecne. Jsou to jediny mikrofony, u kterejch si uzivam trochu temnejsi a plnejsi zvuk piana aniz bych mel chut ho nejak rozsvecovat (marne) pro lepsi citelnost. Rozhodne to preferuju i pred Schoeps CMC6 s MK21 kapslema, ktery sice nejsou spatny, ale na piano nepusobej dostatecne relaxovane. Line Audio CM3 jsou v v leccem temhle schoepsum podobny, a to vcetne siroky kardiody, ktera porad snima vic mistnosti nez normalni kardioda. Coz je muj druhej problem s MK21, blbe se s nima snimaj ve stereu nastroje zblizka. Muzes sice udelat XY, ale stereo se zuzi... skorokoinsidentni techniky pak zacnou fazovat... to je teda irelevantni pro piano, ale kdyz uz neco kupujes, tak je dobry vedet co to vlastne je.

Nevim jak moc se tomu chces venovat, jestli je to neco vic a muzes utratit 2x cca 13tis za dve stary C414eb nebo C414buls, tak ti doporucuju ty. Jejich silny pouziti vidim prave hlavne v klaviru, pak v bicich (room, snare zespod, tomy, kopak zvenku), vokalech, akustickejch kytarach, kombo (kytara/basa), shakery, perkuse, kontrabas...
Jinak CM3 nemaj moc konkurenci v cena/vykon, akorat bych jejich silu (soude podle schoepsu) videl spis pri nahravani overheadu, roomu, sboru, orchestru, atmosfer... schoepsy jsou teda jeste moje hodne oblibeny na smyccovy nastroje (nejlepsi co jsem zatim mel moznost pouzit), tak treba cm3 budou vo tomhle podobny.

Jako vzdy, je to otazka vkusu a ten mame kazdej trochu jinej.

rastis

Příspěvek od rastis » 26 led 2014 14:46

ja sa spytam mozno hlupo, nevyznam sa, nemam skusenosti. ale neda sa klavir odsnimat aj kontaktne ? neexistuju na toto specialne piezo snimace ?

Odpovědět