Lehký tuning Oktava MK319

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
syncro

Lehký tuning Oktava MK319

Příspěvek od syncro » 23 dub 2007 01:27

Obrázek

Inspirován debatou o modifikacích B2 jsem se rozhodl popsat své nedávné zkušenosti s mechanickým tuningem Oktavy MK319. Mluvil jsem o nich včera s Etienem a říkal jsem si, že by mohly zajímat víc lidí. Na stránkách Michaela Jolyho ( http://www.oktavamod.com/ ) jsem si asi před půl rokem přečetl o úpravách, které děla na mikrofonech Oktava. Napsal jsem mu a pokoušel se zjistit více, nicméně elektronickou část věci má jako své "obchodní tajemství" a tak jsem se spokojil s doporučením vyndat vnitřní vrstvu grilu a sundat resonátory. Moc mě zajímalo, jak se bude MK319 měnit pod rukami, zejména v souvislosti s našimi zdejšími debatami o vlivu grilu na zvuk mikrofonu. Následující postup není návod a pokud ho někdo bude takto aplikovat, předem se zříkám odpovědnosti za následky... 8-) Vzhledem k riziku poškození nedoporučuji těm, kteří mají MK319 jako svůj "nejlepší" mikrofon a částka za něj je pro ně zásadní!!!

1. Vzal jsem jednu ze svých MK319 a povolil čtyři šroubky, které drží košík u těla. Bezrizikové, není co zkazit.

2. Sundal jsem košík a odhalil tak kapsli. Košík je dvouvrstvý, vnitřní vrstvu jsem vyndal, což nebylo zcela bez problémů a musíte být opatrní, aby to vnitřní gril přežil (pro případné vrácení zpět).

3. Na kapsli jsou z obou stran přichyceny HF resonátory v podobě plastikových děrovaných kroužků. Každý resonátor je na čtyřech šroubcích (na obrázku ty s půlkulatými hlavičkami). Přední resonátor má skrze jednu dírku provlečený drátek (kontakt) přichycený šroubkem ke středu kapsle. Šroubek je nutno povolit a resonátor sejmout. POZOR!!! Při povolování a zpětném vracení tohoto šroubku buďte opatrní, operujete přímo nad membránou a sklouznutí šroubováku může být smutný konec vašeho mikrofonu... Po sejmutí resonátorů vraťte šroubky zpět, zpevňují totiž spoj kapsle, která sestává ze dvou lehce slepených částí.

4. Pod kapslí je rovná a hladká (tedy nepříjemně reflexivní) plocha. MJ na svých stránkách mluví o nějakém tlumení vnitřku, v dopise mi nic takového ovšem nepsal. Poradil jsem si tedy sám, vystříhl kolečko z plamafonu (molitan) a veprostřed prořízl mezeru, kterou jsem protáhl kapsli. Plamafon se tak krásně usadil a upevnil na dno (viz. obrázek).

Obrázek

5. Přišrouboval jsem zpět čtyřmi šroubky košík a jal se zkoušet zvuk. Postavil jsem vedle sebe obě mé MK319 (nebyl to factory matched stereo pair, ale vybral jsem je postupně z několika kusů a byly si velmi podobné) na stojan a začal do nich zpíva..., ehm, mluvit, ječet a halekat. Rozdíl ve zvuku byl jasný hned, upravená MK319 zněla otevřeněji, měla víc výšek a také o něco silnější signál. Něco mi ale nesedělo a po delším laborování jsem zjistil, že je sice citlivější, ale ztratila ten temnostředový charakter, kvůli kterému se mi tak líbí.

6. Sundal jsem tedy zase košík a vrátil resonátory na své místo (POZOR při provlékání kontaktu ke středu). Tlumení (plamafon) jsem nechal a vnitřní gril jsem nevracel. Vrátil jsem MK319 zpět na stojan a... nic převratného se vlastně nedělo, rozdíl ale posouval MK319 směrem k mé spokojenosti. Charakter stejný, výšky se pročistily, ale jakoby jich ani nepřibylo, spíš byly ještě hladší a cca. kolem 5kHz mikrofon trošku nabyl na objemu.

S touto změnou jsem já osobně spokojen. Neudělalo to zázrakem z MK319 mikrofon, který poráží na hlavu vintage klasiky, spíš to jemně doladilo barvu a trochu otevřelo prostor. Bohužel po všem tom "zálohování" už tak nějak nemůžu najít zvukové ukázky, ale je to tak mechanicky jednoduchá úprava, že ji lze zkusit asi tak za 20 minut (10 minut na opatrné vyndavání vnitřního košíku) i bez speciálních přístrojů a udělat si názor sám... Obrázky naštěstí částečně přežily, protože fotky u nás zálohuje žena 8-) Bohužel jsem ale našel jen ty bez resonátorů, pro představu postupu myslím stačí.

Ty resonátory mne vůbec překvapily asi nejvíc. Intuice i Michael Joly říkaly pryč s nimi, ale uši daly za pravdu ruským inženýrům. Zdálo se mi, že s nimi zmizelo docela dost z onoho kouzla, které MK319 má... Taky jsem si na vlastní uši potvrdil, že gril skutečně má signifikantní vliv a reflexivní plocha v blízkosti kapsle také.

Obrázek

Saša

kexik

Příspěvek od kexik » 23 dub 2007 10:07

ja k tomu mozem dodat len to, ze chlapici na prodigy fore robili s oktavou tuning elektroniky, ktory je typicky uspesny pre cinu (tzv genericky "schoeps" obvod) a neuspeli. obvodove riesenie 319 je nedokonale, obsahuje niektore velmi nekvalitne suciastky, ale prave dotvara charakter mikrofonu a po upgrade to uz nie je 319... jedine co sa vraj oplatilo bolo vymenit vystupne trafo za nejaky jensen, ale to z nej robi dvakrat drahsi majk, cize vlastne sa neoplati
co sa tyka tlmeniu vnutra, tak cital som o 319 nieco co nemozem overit, vraj telo oktavy neprijemne zvoni, kedze vraj je odliate z nejakej zvucnej zliatiny a odporucali vnutro vytriet tlmexom (to je ta bota, ktorou sa natieraju zvnutra automobilove karoserie aby nedrncali). asi o tom hovoril Joly?

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 23 dub 2007 11:35

Ty šroubky jsi tak ožvejkal ty nebo to už bylo? ;)

kexik

Příspěvek od kexik » 23 dub 2007 11:48

Ctirad píše:Ty šroubky jsi tak ožvejkal ty nebo to už bylo? ;)
no, a ze niektore maju gulove hlavy a niektore valcove... zavana z toho fakt ruska lahostajnost k detailu (srat na to ako vyzera, hlavne ze drzi :) )

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 23 dub 2007 11:55

Ale ty kulové a válcové hlavy se alespoň symetricky střídají (a hádám asi drží každý něco jiného, takžeto má logiku) :-D

onehalph

Příspěvek od onehalph » 23 dub 2007 12:11

kexik: jak pise syncro, tak ty s pulkulatou hlavou drzely rezonatory - takze to maji asi takhle odliseny

syncro

Příspěvek od syncro » 23 dub 2007 12:17

Ty kulové drží resonátory (na obrázcích sundané), ty válcové pouze přidržují rám kapsle. Ožvýkané už bohužel byly (na ty válcové jsem ani nesáhl), ale nijak mne to nepřekvapilo...

Přijde mi to, že ty resonátory tam při designování mikrofonu přidali dodatečně. Z konstrukce to na mne působí tak, že původní projekt s nimi nepočítal a teprve následně tím měnili zvuk kapsle. Mají dost zásadní vliv a ačkoli je to zcela nepuristické řešení, je tak nějak "rusky" nesmírně funkční.

Taky nechápu, proč nechali tu reflexivní plochu dole pod kapslí, ten molitan je skutečně slyšet. Naopak chápu ten dvojitý gril, protože bez něho je MK319 sice otevřenější, ale zase náchylnější na "b" a "p". Takže ta druhá vrstva je vlastně protektivní popfiltr. Dávám ale přednost možnosti dodat v případě potřeby popfiltr externí.

Tahle jemná úprava, kterou jsem popsal má tu výhodu, že zachovává charakter zvuku MK319. Sejmutí resonátorů ala Joly podle mne musí zvuk zásadně měnit a pak už to není 319. Na druhou stranu v kombinaci s jeho PEO to může být zcela jiný prima mikrofon v MK319 těle.

Saša

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 23 dub 2007 12:59

SKoda ze se nezachovaly fotky rezonatoru ... zajimalo by me co to je ;-)
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Cheesetor

Příspěvek od Cheesetor » 23 dub 2007 13:01

Plastovy rezonatory mam sundany skoro rok a je to pro me jednoznacne zmena k lepsimu. Bez kose neni moje Oktava pouzitelna, je tam spousty brumu, kterej po prekryti kapsle kosem zmizi.

Zkousim ted radsi menit kos a to je zajimavejsi. Testuju verzi naprosto necitlivou na b a p z cca dvou centaku bez zretelnyho pozirani jinych kvalit.
Obrázek

Cheesetor

Příspěvek od Cheesetor » 23 dub 2007 13:03

safa: cernej plastovej disk s osmi kruhovyma dirama o dvou velikostech a uprotred s devatou dirou treti velikosti. Naprosto fascinujici kus techniky :)
Obrázek

syncro

Příspěvek od syncro » 23 dub 2007 13:37

Cheesetor: Zajímavé, moje MK319 bez koše nebrumila. Měníš dispozičně celý koš nebo jenom experimentuješ s hrubostí pletiva?

Saša

kexik

Příspěvek od kexik » 23 dub 2007 13:41

ta dvojita sietka je skoro pravidlo aj pri inych mikrofonoch a ja myslim ze je tam skutocne ako popfilter, co pri nahravani nastrojov skor vadi... tuto upravu by som kludne vyskusal na kazdom velkom kondiku, bude to asi vseobecne platne. ovsem potom by som ROZHODNE radil vyrobit nejaky ochranny pytel na gril, v ktorom by bol majk zakryty okrem nahravania. prach (zvlast vodivy) by mohol byt katastrofa
kos sa neda odstranit, funguje ako tienenie, jak hovori cheesetor

greezmen

Příspěvek od greezmen » 23 dub 2007 13:41

Tak som sa rozhodol ze si aj ja upravim moju. prikladam nejake povodne fotky.Celkom som sa zhrozil ked som to otvoril rusi sa nezaprú... :lol:

tu je ten rezonator safa.

Obrázek

Obrázek

vypínače sú riešené jazýčkovým kontaktom a magnetom preto tak lajdajú tie prepínače :roll:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

čo sa týka tých kondíkov čo sa riešili aj na C2 tu je tiež nejaky keramický. Kexik vymeniť však ?

Obrázek

kexik

Příspěvek od kexik » 23 dub 2007 13:43

syncro píše:Cheesetor: Zajímavé, moje MK319 bez koše nebrumila. Měníš dispozičně celý koš nebo jenom experimentuješ s hrubostí pletiva?

Saša
to zavisi od cmrr tvojho preampu, obavam sa... tvoj mix bude mat najskor na vstupe trafo a cheesator bude mat nieco lacnejsie?

greezmen

Příspěvek od greezmen » 23 dub 2007 13:44

teda presnejšie tých keramík je tam 5 všetky vymeniť za vitkové foliove však? to by som urobil ako prvy zasah do elektroniky tu už nieje taký problém z miestom ako v C2 :lol:

Odpovědět