velkej kondenzator a akusticka kytara

Mikrofony a předzesilovače
Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 05 říj 2006 21:02

Ivo: ok, zitra si pujcim dve tuzky od pritele Behringera a vyzkousim to. BTW jakou techniku bych mel pouzit ? ORTF ?

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 05 říj 2006 23:42

Ja bych zkusil osoto-gari (odbornici prominou, nevim jak se to pise).

Do jaky je to muziky ? Jaka kytara ... doprovodnej backglide ? Solo ? Planujes to dvojit ? Jaky nastroj ? Jakou funkci to ma v michacce plnit ?

Oproti Ivovi si nemyslim, ze se jednim majkem neda natocit dobra kytara, ono zalezi na tom na co ma bejt. Ivo se zabyva ambientni hudbou, tam je dvojicka spravne, ovsem do popiny se bezne podkladove kytary dvoji, pak IMHO nema moc smyslu brat dvojickou a pak dvojit - stejne jsem vzdycky pouzil po jednom mikrofonu, z druhyho jsem si maximalne neco vypreparoval jako dobarveni nebo spis jako efekt.

Cili tezko rict, rozmysli si podle vyse uvedeneho ... ;-)
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Tudy

Příspěvek od Tudy » 05 říj 2006 23:47

No, hlavně jsi tu moc nepopsal v jakých akustických podmínkách jsi to zkoušel. Výsledky, které popisuješ, mi připomínají moje první zkušenosti s velkomembránovým mikrofonem (než mi došlo, že nároky na místnost budou podstatně větší, než u zmíněné kombinace "piezo na výšky, směrový kondik na basy")
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 05 říj 2006 23:59

Tudy píše:No, hlavně jsi tu moc nepopsal v jakých akustických podmínkách jsi to zkoušel. Výsledky, které popisuješ, mi připomínají moje první zkušenosti s velkomembránovým mikrofonem (než mi došlo, že nároky na místnost budou podstatně větší, než u zmíněné kombinace "piezo na výšky, směrový kondik na basy")
No ve studiu to nebylo, ale v docela slusne zatlumenym pokoji, kde ta kardioida funguje na zpev docela dobre.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 06 říj 2006 00:03

Otázka je, jestli má místnost dobře zatlumeny i basy. Akustické kytary mají tendenci "hučet" (to byl i můj problém, ale stačilo najít dobré místo v pokoji)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 říj 2006 00:13

safa píše:Ja bych zkusil osoto-gari (odbornici prominou, nevim jak se to pise).

Do jaky je to muziky ? Jaka kytara ... doprovodnej backglide ? Solo ? Planujes to dvojit ? Jaky nastroj ? Jakou funkci to ma v michacce plnit ?
Uz jsem psal - do zadny konkretni muziky to zatim neni, zkousim jak to rozumne sejmout. Pokud to pouziju, pak hlavne jako doprovod ke zpevu, takze to musi bejt pekne citelny, moje predstava je takovy Wish You Were Here ;) Sice mi k tomu chybi ten Gibson J200, ale pribliznej smer mam jasnej ;)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 říj 2006 09:00

Kermitak píše:Ivo: ok, zitra si pujcim dve tuzky od pritele Behringera a vyzkousim to. BTW jakou techniku bych mel pouzit ? ORTF ?
Spíše "AB" , jeden mikrofon cca nad koncem hmatníku, druhý trochu napravo od díry ... (z hlediska hráče). Ideální výšku, vzdálenost a polohu, umístění je třeba naposlouchat, i malé posuny dělají velké rozdíly ve zvuku.

Jinak si nemysím, že je nějaký podstatný rozdíl mezi "ambientní" a "popovou" kytarou. Bud bude znít 1D mono anebo pěkně příjemně stereo. Šířka sterea se dá snadno ovládat vzdáleností mikrofonů. Samozřejmě pokud se nahrává zpěvák s kytarou živě, tak už to tak nefunguje, to je vůbec skoro neřešitelný oříšek (zpěv se míchá s kytarou a naopak). Ovšem kytaru nahrávanou solo bych mono nenahrával v žádném žánru ... Zdvojování asi bude znít ne úplně přirozeně ...

Tudy

Příspěvek od Tudy » 06 říj 2006 09:10

Ivo: jde o to, že v popu a rocku se kytara dvojí a roztahuje do sterea. Krom toho se podle použití někdy používají jen vyšší frekvence na takovou tu sypačku (rytmické pasáže). Já takto používám "akustiky" pro doplnění rytmiky v refrénech se zkreslenými kytarami.
Ve výsledku se zvuk někdy ořeže, že to zní, jak takové ty levnější Yamahy APX (žádné basy, žádné tělo, jen jasné vyšší frekvence)

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 06 říj 2006 10:24

Ivo píše: o%u159í%u161ek (zp%u11bv se míchá s kytarou a naopak). Ov%u161em kytaru nahrávanou solo bych mono nenahrával v %u17eádném %u17eánru ... Zdvojování asi bude znít ne úpln%u11b p%u159irozen%u11b ...
... a musi to znit prirozene ? IMHO jde hlavne o to aby to do danneho zanru zvelo dobre. U tveho zanru je pravda ze prirozene=~ dobre ... ale u popu a dalsich zanru to tak nebyva.

Jinak (trocha reklamy;-) ) s mikrofony DPA neni snimani zpivajiciho kytaristy najednou problem, nebot DPAcka jak znamo drzi fazove pohromade i mimo osu.
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 říj 2006 10:27

Hmm, tak az vyhraju ve sportce tak se ozvu ;) Jinak tedy abych to upresnil - jde mi o co nejvernejsi sejmuti kytary. Chapu ze k tomu je asi Ivuv postup idealni (diky), ale trochu jsme se odchylili od tematu, zajimalo by me, proc ta nahravka zni tak jak zni, jestli je to normalni na blbou akustiku a SP B1 nebo ne. Diky

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 říj 2006 11:24

Kermitak píše:Hmm, tak az vyhraju ve sportce tak se ozvu ;) Jinak tedy abych to upresnil - jde mi o co nejvernejsi sejmuti kytary. Chapu ze k tomu je asi Ivuv postup idealni (diky), ale trochu jsme se odchylili od tematu, zajimalo by me, proc ta nahravka zni tak jak zni, jestli je to normalni na blbou akustiku a SP B1 nebo ne. Diky
S věrným sejmutím kytary souvisí VŠECHNO (zkus doplnit tvůj případ):

1) mikrofon - co to je vlastně ten "B1" ?
2) umístění mikrofonu - poloha, vzdálenost, natočení
3) akustika místnosti
4) předzesilovač
5) AD převodník

Jinak když jsi zminoval ty Behringery, měli jsme tady B5 malomembránové a zněly překvapivě dobře (když uvažujeme extrémně nízkou cenu)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 říj 2006 11:27

safa píše:
Jinak (trocha reklamy;-) ) s mikrofony DPA neni snimani zpivajiciho kytaristy najednou problem, nebot DPAcka jak znamo drzi fazove pohromade i mimo osu.
V tom ty problémy nejsou - jde hlavně o to že kytara přeznívá do vokálního mikrofonu a zpěv do kytarových mikrofonů (i když v tomto případě je asi lepší použít jeden)

A myslíš že Schoepsy fázově mimo osu dohromady nedrží ? :wink:

matucha

Příspěvek od matucha » 06 říj 2006 12:44

s preslechama se da zit dobre... dokud nezacnes strihat a upravovat jednotlivy nastroje z toho... tam to muze potom byt problem

Ivo ... ona ani zkreslena kytara nezni moc prirozene, ne? Ne ze bych ji mel rad, ale na prirozenost si hraje moderni hudba minimalne.

Jinak az moc casto ctu, ze lidi "zerou" na kytaru "koule" se zdvihem na vejskach, koule totiz nebude tolik dunet jako kardioda a ty zvedly vejsky pomahaj ty tak chteny brilanci u ak. kytar... nezkousel jsem, brzo vyzkousim

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 říj 2006 12:59

Ivo píše:
Kermitak píše:Hmm, tak az vyhraju ve sportce tak se ozvu ;) Jinak tedy abych to upresnil - jde mi o co nejvernejsi sejmuti kytary. Chapu ze k tomu je asi Ivuv postup idealni (diky), ale trochu jsme se odchylili od tematu, zajimalo by me, proc ta nahravka zni tak jak zni, jestli je to normalni na blbou akustiku a SP B1 nebo ne. Diky
S věrným sejmutím kytary souvisí VŠECHNO (zkus doplnit tvůj případ):

1) mikrofon - co to je vlastně ten "B1" ?

Psal jsem ze je to SP B1 (Studio Projects), velkej kondenzator, kardioida. Sunka, ale lidi si to pochvalovali na kytaru.

2) umístění mikrofonu - poloha, vzdálenost, natočení

Natoceni kolmo na kytaru, hybal jsem s tim mezi dirou a krkem a vzdalenosti zkousel od 40cm do metru.

3) akustika místnosti

To je horsi, obyvak, pred mikrofonem ja s kytarou, za nim knihovna se spoustou polic a knih, ale treba zpev s tim vychazi docela dobre.

4) předzesilovač

Goldmike

5) AD převodník

Alesis AI3

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 říj 2006 13:54

Jako hlavní žábu na prameni asi vidím ten mikrofon ... Jestli je to podobná hrůza jako Behringer C1 (dej mu pánbůh věčnou slávu), tak není divu. Ono ale třeba i U87ai dany solo na kytaru nezní nic moc ..., trochu řezavý, plochý ... dva už jsou lepší ... Ale malomebránové jsou ještě lepší. Zdvojená mono kytara zůstane vždycky mono. Pointa pěkného stereo zvuku je snímání z různě znějících míst nástroje ...

K těm koulím - sice nemají proximity efekt ale basů berou více než kardioidy

Odpovědět