Dilema - vacsie alebo mensie monitory do malej miestnosti?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Ctirad
Příspěvky: 1448
Registrován: 03 říj 2003 13:16

Příspěvek od Ctirad »

matucha píše:2 subwoofery sou celkem standardni zalezitost, uz sem to tu nekde urcite rikal, ale treba Bob Katz ma bedny Lipinsky (odvozeny od duntech) a k tomu 2 suby... urcite na webu najdes fotku, jak to vypada.
To ještě nezanená, že to není bizarní ;)
Některý lidi prostě holt nevěděj co s prachama.
No me hrajou bedny do tech 32Hz primo... ale 30-35 uz je docela spatny a 35-40Hz je jednoznacne zkresleny. Takze sem o subwoofru zacal uvazovat (<40Hz). Uvazoval sem i o dvou, ale je pravda, ze pak se clovek dostava o hodne penez dal a skoro se zacina rysovat nakup lepsi tridy... ale skoro, protoze ty S3A sou za cca 110k + 2x sub vyde na 50-60k... to mame 170 kacek, coz teda fakt neni malo. Dalsi trida je ale nekde na 230-300. A to je furt nejakejch 60-100k vic a samozrejme to s sebou nese uz pozadavky na mistnost atd atd, proste je to jednoduchej zpusob jak se nechat zrujnovat.
To rozhodně. Ale zase při vší úctě k Adamům, za 50kKč se dají už dají pořídit jeté matrixy a to je už dospělá bedna. Sice to chce taky odpovídající zesilovače, ale že by to definitivně nestačilo?

Uživatelský avatar
kexik
Příspěvky: 12152
Registrován: 08 bře 2004 13:43

Příspěvek od kexik »

tie zosilovace budu dalsich 50 000 ;)

Ctirad
Příspěvky: 1448
Registrován: 03 říj 2003 13:16

Příspěvek od Ctirad »

No to asi jo. Obzvlášť v případě nějakého biampingu. Ale pořád je to míň než jeden pár S3A, kupříkladu.

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

Jako ja mam 4.5x4.7x2.7 (hola mistnost pred akustikou, tj relevantni pro basy) plus este dalsi mistnost napojenou (ze strany) prakticky bez omezeni, coz mi dava nejakejch 10m. Ta mistnost neni uplne mala, i kdyz bych tu 4.7 bral raci nekde okolo 7 :-\.

Druha vec je, ze i v maly mistnosti mas basy pod poslednim modem. To ze ta mistnost nema nizsi mod, neznamena, ze tam takovy basy "dezintegrujou". Jediny, co jim "schazi" je rezonancni podpora mistnosti", coz je neco, co nas prave nuti cpat do mistnosti basovy pasti, aby nam to nerezonovalo (tolik). Jestli chces dukaz, tak si vem na usi uzavreny sluchatka.

Tim sem chtel rict, ze by mi vubec nevadilo, kdyby pod 40Hz uz hral dobre nakalibrovanej a umistenej sub, protoze to by se pak cely dostalo uplne nekam jinam v dynamice a zkresleni.

Ojety matrixy sou sice potencialne dobra bedna, ale sou to ojety bedny a potrebujou (jak uz tu bylo receno) zase nejakej poradnej zesik. Nicmene ze zkusenosti, kterou s nima mam, tak bych je nechtel na michani. Sice davaj pekne barvy nastroju a orchestry na nich znej fakt pekne, ale na druhou stranu jsem z nich neslysel ani 1/2 detail co z adamu (a ted opravdu nemluvim o nejakejch vyhnanejch vejskach).

Jako druhy bedny treba, ale... ta cena, velka sance, ze ti na nich uz neco odejde, sou to uz stary bedny, vetsina lidi, co je mela, tak je mela fakt dlouho a to uz to vsechno povoli a vubec nevis, co pres to kdo poustel. Treba Ivo mel docela stesti (zda se, neslysel sem to) nejen na bednu, tak taky na to, ze mu nekdo pucil zesilovac za 50tis na neurcitou dobu ;-).

Vsechno ma jiste svoje ;-). Dalsi zastavka bude asi na velkejch PMC, jak to ted vidim, ale nerad bych predbihal, protoze to co tu mam ma daleko k podvratackejm bednam a ty veci pod 30Hz jsou uz stejne u 90% muziky mimo, protoze ta musi hrat hlavne od 60Hz vejs (a casto spis od 90 vejs).


ale nejak tady krute OTckuju... chtelo by to nazpet k tematu ;-)

Keitaro333
Příspěvky: 161
Registrován: 12 lis 2006 04:23

Příspěvek od Keitaro333 »

OT v pohode, aspon sa nieco nove dozvieme.

Na bedny mam penazi relativne dost ale zase nechcem minut viac ako cca 15k, kupujem celkovo gear za asi 30k (sluchadla, mixak, zvukovka atd.) - som zaciatocnik, robim hudbu ako hobby a myslim, ze s mojimi stavajucimi skusenostami mi monitory za 30-50k o moc viac nedaju resp. hladam taky najrozumnejsi pomer cena/uzitkova hodnota (pre mna)

Este jedna otazka ked uz som pri tom - je mi jasne ze mat monitory na stole nebude buhvi co, neviete kde sa u nas (SK, CR) da zohnat nieco taketo pod monitory? http://www.zzounds.com/item--AURMOPAD

Resp. ako funguju stojany na monitory? S tymi standardnymi su vsetky monitory 'kompatibilne'? Staci kupit hociaky stojan a namontujem na to napr. tie yamahy?

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

stojany fungujou tak, ze na ne ty bedny postavis a hotovo, chce to aby byly pevny a nerezonovaly, to sou asi nejdulezitejsi vlastnosti stojanu... no a rozhodne je nejlepsi posadit bedny na stojany, pak zadny ty podlozky nepotrebujes.

nevyjdou ty A7 na 20k? Vejs bych te ani netlacil...

mixak potrebujes na co? nevystaci ti routing a veci ze zvukovky?

Keitaro333
Příspěvky: 161
Registrován: 12 lis 2006 04:23

Příspěvek od Keitaro333 »

Mixak myslim iba taky maly Compact4 prave na to, aby som cez to mohol routovat monitory a kvoli tomu, ze ma sluchadlove a mikrofonne preampy.

no a tie adamy som pozeral cca $500 za kus... Dynaudia podobne
edit: teraz pozeram ze 9500 kc... to je slusna cena

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

nevim kolik stojej 8030 genelecy, ty bych asi taky zkusil byt tebou

Keitaro333
Příspěvky: 161
Registrován: 12 lis 2006 04:23

Příspěvek od Keitaro333 »

Este taka blba otazka - tie Adamy maju vstup XLR a RCA cinch. Ako by som to zapojil do mixaku/routeru ked ma ako vystup na monitory iba 6.3mm jack?
Mozem pozuzit obycajny mikrofonny kabel XLR-jack? Lebo nikde som nevidel kvalitny pozlateny reproduktorovy kabel XLR-jack prip. RCA-jack

aky je v tom rozdiel ked ma repro vstup balanced (XLR) a unbalanced (RCA/jack)?

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

mam ten dojem, ze muzes pouzit normalni XLR-Jack kabel... nebo nejakej Jack-RCA (cinch)... to vsechno funguje

Poklop
Příspěvky: 1038
Registrován: 10 črc 2004 10:47

Příspěvek od Poklop »

já mám studijko cca 3x3m x 2,5(Výška) a je to teda dost naprd. Především v takto malé místnosti nen prakticky možné sedět jinde než uprostřed a tam se odečítaj zcela krásně basové frekvence, takže basy hrajou pěkně (až příliš moc) všude jinde, jen ne v místě poslechu. Hrůza.

Nevíte někdo, jak zrušit to sčítání basů, Pomůžou basový pasti? Já mám dojem, že když dám hlavu do rohu, tak tam basy neslyším zesílené (oproti jiným místům kromě středu místnosti), takže mám dojem, že basová past tady zrovna není cestou ... nebo jo?
Ale nevim, kde se ty basy teda berou. Je to cca kolem 50Hz a i níž.
Bedny Behringer 2031.
Jinými slovy, všechno tam hraje celkem pěkně, takže překvapení je pak kdekoliv jinde :-)
Doháním to kvalitníma sluchátkama, ale už mě z toho zvoní v uších :-)

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

tak kdyz to zapastis ta by se to melo trochu srovnat, nicmene dorostred mistnosti ti to rovny basy nedostane

chce to pohrat si s umistenim repraku a mista poslechu

u tech repraku samozrejme hraje roli jak sou daleko od steny, nejenom kvuli modum, ale taky kvuli scitani/odecitani odrazu od predni zdi a bocnich zdi, tyhle umisteni sou zcela zasadni stejne tak jako 2 baliky rockwoolu

3x3 je docela peklo... byl sem teda este v mensi --- 3x2.5x2.55, sedel sem excentricky a repraky mel na delsi strane... tahalo to trochu za usi, ale zvyk sem si a snad i neco smichal ne uplne priserne...

Poklop
Příspěvky: 1038
Registrován: 10 črc 2004 10:47

Příspěvek od Poklop »

ok díky. A teda vlastně, jak to, že to tak pěkně (až moc) hraje ty basy pod 60Hz?
Jak je to možný? Zajímavý je, že tam nejsou žádný rezonance :-)

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

ciste dle modalnich analyzy je jasny, ze budes mit rezonance na:

58, 114, 172, 229Hz... plus trochu slabsi 68, 137, 206Hz... a mezi tim vetsi nebo mensi diry plus se tam este muze objevit nejaka ta dira diky prvnim odrazum

z toho si dokazu predstavit, ze ti bude 58 "krasne" dunet, pak budes mit diru dirouci a pak bude hucet ta 114 a 172... ty dalsi uz asi tak vyrazny nebudou

nemusim ti rikat, ze tam dost frekvenci musi chybet ;-)

Poklop
Příspěvky: 1038
Registrován: 10 črc 2004 10:47

Příspěvek od Poklop »

a dá se s tim něco udělat? :-)

Odpovědět