monitory vs sluchatka

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Anarki

Re: monitory vs sluchatka

Příspěvek od Anarki » 27 říj 2009 21:02

ano, ten rozdil je veliky ... kopak zni uplne jinak, a vyssi frekvence jsou takove tupe.... zato na tech mich prijdou uplne v poradku

c9000

Příspěvek od c9000 » 27 říj 2009 21:55

No záleží na tom na co je chceš využívat.
Myslím že pro hrubej mix skladby ti postačí levnější monitory. Na profi zvuk si zaplat studio, kde maj všechno pořešený a dostaneš nejlepší výsledek.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 27 říj 2009 22:05

S omezeným rozpočtem je lepší mít alespoň hodně dobrý sluchátka. U beden hraje roli až příliš moc faktorů a s rozpočtem 10tis je to boj s větrnými mlýny.
Na to naše domácí žvýkání je dobrej model: sluchátka za cca 4-5tis (třeba Beyerdynamic DT770PRO/DT990PRO) a časem doplnit nějaký slušný malý monitory solidním subwooferem, kterej má HP filtr, aby do těch monitorů nelezlo nic pod 80Hz.
Kdo nevěří, ať ke mně běží si to poslechnout :)
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 27 říj 2009 23:13

Ja sluchatka k michani a pod nikdy nepouzivam. Ve studiu jich ale mam nekolik pro muzikanty kdyz nahravam nastroje/vokaly. Ze je sluchatka ztracena snaha pouzivat na michani je mnohokrat overena vec. No ale co me i kdyz tohle vim dost prekvapilo bylo zjisteni, ze kdyz jsem v lete kopuil skvelej FM synth YAMAHA SY-77 tak jsem s velkou chuti naprogramoval na sluchatka spoustu krasnejch slozitejch texturovejch zvuku (toho casu co me to stalo!) - a neuvedomil jsem si ze to bude mit na sluchatka zasadnejsi vliv. Ouu jak tvrde jsem se spletl !!! Zvuky jsem naprogramoval "optimalizoval" na zkreslenej poslech kterej ucho ziska z jakejch koliv sluchatek..no shit. Kdyz jsem pak SY-77 zapojil pres klasickej poslech ve studiu, tak me strasne prekvapilo ze ty zvuky jsou uplne jiny, byl jsem nastvanej ze danou vec kterou clovek ma milionkrat potvrzenou si musim potvrdit jeste jednou a takhle blbe. Cili kdyz jsem si chtel v klidku mimo studio udelat banku FM zvuku bylo to pak na bednach dost rozcarovani musim rict a to presto ze clovek davno vi ze sluchatka jsou pro kreativni "zvukovy" prace naprosto nepouzitelny. Zduraznit musim ze jsem nepouzival zadny levny konzumni sluchatka ale spickovy model AUDIO TECHNICA ATH-M50S, (stojej kolem 4000,- Kc) , do studia jsem je koupil pro nahravani rovnou 4x. Na nahravani nastroju nabizi super parametry. Hodne se mi libej i na poslech, zvuk maji skvelej. Ale jako kazda jina sluchatka at uz ta levna nebo nejaka ultra draha nikdy nepodaji ani v nejmensim "realnou" informaci jakou nabizej repraky. On je totiz cz je potreba si uvedomit, obrovskej rozdil muziku jen poslouchat a nebo na sluchatka resit zvuk a proporce nastroju. To si konec koncu kazdej muze zkusit sam. Osobne bych bejt zacatecnik na sluchatka uplne kaslal a nez vyhodit spoustu penez za dobrej model sluchatek tak radej bych doporucil investovat do beden - a je pak uz v tyhle castce jedno jestli to budou sekacovy Truthy nebo neco jinyho, protoze i zakladni levna bedna udela vic verohodny prace nez sebelepsi sluchatka. To je muj opet utvrzenej nazor. Znovu uz si ho netreba potvrzovat .c)))

Tohle cely mi pripomelo dobu kdyz jsem mel jako student prvni elektro koncert/party v roce 1995. Muziku jsem skladal na sluchatka v programu ScreamTracker a pamatuju se ze jsem byl zoufalej kdyz jsme pri zvukovce pred akci kontrolovali zvuk na odposelchovy monitory a PA a ja vubec nechapal co se deje ze moje muzika zni uplne mimo proporce jak jsem je znal ze sluchatek. Vzpominam si ze byly prepaleny bici, utopeny plochy a melodicky zvuky atd. Pak mi po tom stresu doslo kde byl problem ale hlavne pak padl jednoduchej verdikt, ze na sluchatka se delat zvuk a pomery nastroju nedaji. Od ty doby (uz to bude 15 let) jsem sluchatka na usi nedal.. az ted se nachytam u programovani zvuku na syntaku a s obdobnym problem : )

Tudy

Příspěvek od Tudy » 27 říj 2009 23:26

Jirko, máš špatný sluchátka :)
Mně teda na Beyerdynamic DT770 nic poslouchat nebaví a hezkej zvuk rozhodně nemají. Ale když na nich provedu kontrolu zvuku, hned slyším, co že mi to tam dělá problém a dokážu ho s nimi řešit.
Jó, to třeba Koss Porta Pro, to je něco jinýho, ty vyloženě přikrášlují a když na nich něco udělám, tak skutečnost je pak vždy horší.
Míchat jen se sluchátkama bych určitě nechtěl, ale nevěřím tomu, že se dá na Truthech v panelákové akustice udělat lepší výsledek.

Ale určitě je fakt, že v akusticky vyřešené místnosti je lepší poslouchat bedny za 50tis, než sluchátka za 5 :)

peteness

Příspěvek od peteness » 27 říj 2009 23:33

Tudy píše:S omezeným rozpočtem je lepší mít alespoň hodně dobrý sluchátka. U beden hraje roli až příliš moc faktorů a s rozpočtem 10tis je to boj s větrnými mlýny.
Na to naše domácí žvýkání je dobrej model: sluchátka za cca 4-5tis (třeba Beyerdynamic DT770PRO/DT990PRO) a časem doplnit nějaký slušný malý monitory solidním subwooferem, kterej má HP filtr, aby do těch monitorů nelezlo nic pod 80Hz.
Kdo nevěří, ať ke mně běží si to poslechnout :)
jj, to musim potvrdit. Furt mi bylo divne, ze ty Tanoye tak basujou :)....ale zase michat na tom, to by me asi rozptylovalo. Nejspis bych si ty basy hifisticky uzival, rikal bych si "Kurva to je Amerika" a prace by stala. Ale Tudy je profik, tomu to nehrozi :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 27 říj 2009 23:40

Je to velmi relativní. Za situace, kdy nikde není "absolutní pravda" - tj. nějaký "ve vakuu" uzavřený referenční poslech, je to všechno jen více nebo méně přibližná hra ... Sluchátka jsou stejně právoplatný zdroj poslechu jako bedny - a to i z toho prostého důvodu, že miliony lidí hudbu na sluchátkách poslouchají. Podceňovat nebo zatracovat je mi připadá trošku vzdálené od reality. A je to opět jen věc relativity a funkčnosti. Pokud se někdo naučí na svých sluchátkách dělat výsledky, které pak znějí dobře i jinde, je to úplně v pohodě ... nejde o prostředek, ale o výsledek.

Já osobně mám sluchátka rád, poskytují takový bezprostřední intimní poslech bez mezistupňů a fyzické vzdálenosti od beden. A dají se na nich dobře odchytit i některé hledané detaily v hudbě (jemné lupance, rušení atd) - občas lépe než na bednách. Ale samozřejmě by se mělo jednat o velmi kvalitní sluchátka, nebo dokonce špičková (třeba Sennheiser HD800), velmi podstatným faktorem je i kvalitní sluchátkový zesilovač atd. Aby bedny přinesly stejně kvalitní poslech jako sluchátka (frekvence, detaily), obvykle by musely stát minimálně 10x víc. Kdybych byl nucen si vybrat jestli používat bedny za 10k nebo sluchátka za 10k, neváhal bych ani vteřinu. Naštěstí nemusím :)

A čistě na požitkový poslech hudby někde v ložnici apod., sluchátka jsou ideální ...

Zpět k tématu - myslím že na kvalitní sluchátka se dá velmi dobře pracovat v rámci domácího studia a jak říká Tudy, Jirko, vyzkoušej si nějaké opravdu kvalitní sluchátka - jako velkému studiovému nadšenci ti doporučuji rovnou Sennheiser HD800, at netroškaříme :) Možná pak změníš názor :) Kromě toho na některých sluchátkových zesilovačích (např. SPL nebo Lavry Black DA-11) jsou už speciální možnosti jak upravit poslech na sluchátka, aby simulovaly reálný poslech na bedny
Naposledy upravil(a) Ivo dne 27 říj 2009 23:43, celkem upraveno 1 x.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 27 říj 2009 23:42

peteness píše:jj, to musim potvrdit. Furt mi bylo divne, ze ty Tanoye tak basujou :)....ale zase michat na tom, to by me asi rozptylovalo. Nejspis bych si ty basy hifisticky uzival, rikal bych si "Kurva to je Amerika" a prace by stala. Ale Tudy je profik, tomu to nehrozi :)
Profík je Ecson, já se jen snažím, aby se věcem ode mě profíci nesmáli :)
Ten subwoofer mám nastavený tak, abych to měl vyvážený v místě poslechu před počítačem. Jinde (hlavně na posteli u stěny) je těch basů o něco víc (a to mám pod postelí 1/3 balíku Rockwoolu)

rastis

Příspěvek od rastis » 27 říj 2009 23:43

na sluchatka clovek rychlo ohluchne a po kratkej dobe nema sajn o tom, co robi (teda aspon na sebe som si to vypozoroval).

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 27 říj 2009 23:46

rastis píše:na sluchatka clovek rychlo ohluchne a po kratkej dobe nema sajn o tom, co robi (teda aspon na sebe som si to vypozoroval).
Je pravda, že pouštět si sluchátka příliš nahlas, je z dlouhodobého hlediska dost nebezpečné ...

peteness

Příspěvek od peteness » 28 říj 2009 00:04

no kazdy dalsi poslech je k necemu dobry, treba i radio v aute cloveku muze neco odhalit o cem predtim nemel tuseni. Z mych skromnych zkusenosti muzu potvrdit, ze treba pomery resit sluchatkama se moc nedaji. Zase ale u sluchatek je vyhoda, ze neresis umisteni beden, mistnost a muzse si na nich pekne rozhodit stopy do sterea - treba podle referencniho poslechu vysnene kapely, co sis predtim na tech sluchatkach naposlouchal.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 28 říj 2009 00:06

Ja teda ohluchnem aj s reprakov .. ked robim 4-5 hodin , tak uz to neni ono ..

rastis

Příspěvek od rastis » 28 říj 2009 00:11

zo vsetkeho sa hluchne, ale mam pocit, ze zo sluchatok podstatne rychlejsie. ale mozne je to individualne.

matucha

Příspěvek od matucha » 28 říj 2009 00:18

(aa.... koukam, ze sem nejakym nedopatrenim nedocet celou diskuzi a reagoval na neco z prvni stranky, kdyz uz se nachazime u plne jinde) ;)

No 30 za kus je lepsi nez 30 za par, ale nekde mezi 30-40 za kus je celkem dobra hranice na bedny, ktery uz hrajou rozumne. To co je pod tim mi teda nikdy nepadlo do ucha. Maximalne takovy bedny hrajou dobre neco... nejakou cast zvuku, ale nikdy to neni natolik celistvy, abych se na ne dokazal spolehnout. A nezeby bedny za 100,- byly dokonaly. Nezeby bedny za 1mega byly dokonaly (extrapoluju znalosti a prehanim).

Ale de mi o takovou tu hranici kde se nachazi dynaudio bm6a, genelec 8040, aps vetsi, adam p11a a dalsi... jde samo o vkus a kazdej z si s tehle vybere svoje, ale cokoli min a uz je to podle me hodne loterie. Loterie ktera ma obcas i viteze... takovej juanita/brooklin na behringerech michal prima veci a docela konzistentne... ale stejne utika smerem nahoru, to je nezadrzitelnej vyvoj. A ja taky zjistuju, ze k S3A potrebuju alternativu, protoze v necem mi pokrivujou vysledky (a to sem s nima jinak porad velmi spokojenej).
Naposledy upravil(a) matucha dne 28 říj 2009 01:46, celkem upraveno 1 x.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 28 říj 2009 00:28

Je zábavný, jak ta diskuze vždy ignoruje původní dotaz :)
Anarki píše:...Mám monitory M-Aduio Bx5a deluxe
... tak si říkám jestli bych nebylo lepší kdybych se jich zbavil a za stejnou cenu si pořídil sluchátka.

Odpovědět