Presonus nebo KRK?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od biscuit »

bud v pohode, dobre to dopadne ;-)

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od delay »

Já klidně budu oponovat Biscuitovi, že 8" problém být může... ani ne tak z důvodu, že by ta větší bedna nadělala více škody (odrazy, rezonance na basech) než 5" - problematické frekvence okolo 100 Hz budou generovat obě, ale rozhodně si myslím, že sweetspot basů bude prostě trošku dál, než by byl u 5" to už ale záleží i na parametrech bedny, citlivost repro, na tom, jak potichu dokáže vyzářit i basy atd... neodrazuju tě od nákupu Erisek, jen vycházím z určitých osobních zkušeností, což neznamená, že to tak bude i ve tvém případě... každopádně, sedět v ideální pozici je klíčové pro mix hudby a pokud tu pozici nenajdeš nebo zjistíš, že je moc daleko od klávesnice, tak je to samozřejmě blbý :x

Akim
Příspěvky: 29
Registrován: 22 úno 2013 09:26

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od Akim »

delay: no to je právě to dilema. Eris mám vybraný v každým případě, jde mi jen o velikost 5 nebo 8. Problém je i v tom, že to budou moje první monitory, takže pokud je po objednání postavím na místo, nemám žádnou referenční zkušenost, kterou bych mohl použít pro subjektivní zhodnocení situace a monitory např. v obchodě vyměnil za menší.

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od delay »

Naprosto ti rozumím, moje první monitory byly 8" KRK Rokit, tehdy 1st gen, novinka... Měl jsem je v malinký kuchyňce, jednu bednu v rohu, místnost bez úprav, totál. Tenkrát mi nic nevadilo, pač jsem ani nevěděl, jak to má vůbec znít a taky jsem nic moc nemixoval. Po přestěhování do větší místnosti 16m2 jsem pořídil dražší 8" a nějaký akustický prvky, začal jsme více míchat, ale pořád mi uplně dobře nezněl spodek, a výsledek pak neodpovídal projevu na malých 5" od věže v práci, kde poslouchám většinu muziky a tedy vím, jak to má znít. Trochu jinej pohled jsem pak zažil, když jsem si dokoupil malý 3" bedýnky od M-AUDIO a zkoušel basu napoměrovat tam... Zhruba tehdy jsem si uvědomil, že ty 8" jsou asi moc velký a i v souvislosti s dalším stěhovaní zase do menší místnosti jsem se rozhodl pořídit kvalitní 5" monitory. Jsem sice poměrně "prase" na mixování, a těžko bych se označil talentem, ale to co uplácám teď ale aspoň drží i jinde a tak vím, že nastal určitej progress směrem vzhůru... Do jaký míry je to placebo, náhoda nebo prostě osobní pokrok ti nedokážu odpovědět, neměl jsem zatím možnost poslechu 8" beden na stávájícím místě, ale třeby ty Eris bych si koupil (na zkoušku a jinej pohled) ovšem pro pár Hz dolů mi těch 10k asi nestojí...

Zkus ještě třeba zvážit něco jako ADAM A7 nebo A5X, na hudebnibazar.cz jsem nedávno viděl Dynaudio BM5A Compact asi za 12 tis (6.5") nebo JBL LSR305 mám v hledáčku jako super 5". Hodně štěstí.

Uživatelský avatar
TOM-Thak
Příspěvky: 3854
Registrován: 19 čer 2004 22:38

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od TOM-Thak »

Nechci ti brat iluze, ale v maly mistnosti budes mit problemy se spodnim pasmem tak jako tak, jediny, co by te mohlo zachranit je to, ze ti vyjdou tak dobre rozmery a misto poslechu s umistenim beden, ze to strefis a bude to cca v pohode, ale jinak bez vetsi mistnosti s moznosti to cele zkorigovat vyraznou upravou akustiky, nemas moc sanci. Jakmile se ti v maky mistnosti objevi provlem s basy, tak ses stejne v haji a jelikoz nemas sanci kvuli prostoru budovat nejaky falesny pricky apod. tak to zkratka budes muset kompenzovat treba pres sluchatka a poslech jeste v jiny mistnosti.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od biscuit »

delay: rozumim ti a ani to nevnimam jako nejakej protinazor. tak to proste je, vsechno jsou to fakta, ktera mohou hrat vetsi ci mensi roli. stejne mam ale pocit, ze je to i dost loterie.

Uživatelský avatar
Jirka Štolfa
Příspěvky: 814
Registrován: 11 kvě 2013 09:16

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od Jirka Štolfa »

Pozor, Dynaudio BM5A Compact mají 5.7", jsou menší než klasické BM5A.

Akim
Příspěvky: 29
Registrován: 22 úno 2013 09:26

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od Akim »

delay: zaujaly mě ještě tedy ty JBL LSR305. Jedinej problém u nich ale vidím v tom, že mají bass reflex vzadu. Já budu mít bedny vedle dvou 24" monitorů úplně natěsno v rozích. Takže to asi nebude ideál. Stále se tedy motám u těch Erisů a jde pouze o velikost. Je taky fakt co už jsem říkal ohledně velikosti. V případě, že se rozhodnu pro 8" tak tam na šířku 180 cm místnosti budu jak sardinka a úplně na knop. A je mi samozřejmě jasný i to co říkal TOM - Thak. Určitě to v tom krcálku nebude se zvukem obecně žádná sláva.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od biscuit »

bassreflex vzadu nebrat :-)

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od delay »

Jirka Štolfa píše:Pozor, Dynaudio BM5A Compact mají 5.7", jsou menší než klasické BM5A.
Omluva. Ale o to více by se ti Akime mohly hodit. Jinak bych klidně hodil do hledáčku i KRK Rokit RP5 G3, zvlaste pokud je kriterium nízký fq rozsah "v malém balení", myslím že kvalitou je Eris nebude nijak převyšovat a bude to spíš o tom, jak si je naposloucháš...

Akim
Příspěvky: 29
Registrován: 22 úno 2013 09:26

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od Akim »

Pánové stále jsem nenakoupil. Tak dlouho přešlapuju na místě, až Presonus E8 není prakticky nikde skladem. Ale ještě se mi do zorného pole dostal jeden kus. KRK Rokit 6 G3. Nemám žádnou referenci. Je to ale velikostně i frekvenční odezvou nějaký kompromis mezi Eris 5 a 8.

Uživatelský avatar
delay
Příspěvky: 5829
Registrován: 20 říj 2005 09:29

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od delay »

Ta poslední generace KRK hraje hodně dolů, tedy alespoň na základě technických parametrů, jak to bude v reálu ti bohužel asi nikdo neřekne. Osobně bych zkusil variantu intuice - u jakejch monitorů se ti rozbuší srdíčko, tak ty vem... :) Takže jeslit máš pocit, že ty Erisy E8 byly intuitivně první a tedy správná volba, tak si na ně prostě počkej ;)

Uživatelský avatar
charonme
Příspěvky: 1270
Registrován: 01 říj 2008 09:26

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od charonme »

ked budes sediet prilis blizko k E8 tak budes pocut ako sumia a vrcia

inak s "prilis vela basmi" nemam problem, skor naopak, v neupravenej miestnosti mi velka cast basov chyba

Akim
Příspěvky: 29
Registrován: 22 úno 2013 09:26

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od Akim »

charonme
Ano, budu hodně blízko. Ale to by v tom případě mohl být problém i E5, případně jiných monitorů, ne? Teď jsem narazil na obchod, kde by je příští týden mohli naskladnit (E8). Pokud jim tedy mohu věřit.

Uživatelský avatar
Tonysss
Příspěvky: 469
Registrován: 16 pro 2005 19:29

Re: Presonus nebo KRK?

Příspěvek od Tonysss »

JBL LSR 305 mám 10-15cm od zdi ,nemám problém. Stejně nemůžeš spoléhat pouze na jeden poslech. Dobrá sluchátka jako druhá kontrola je nutnost.
Teď budu hodně upřímný Eris5 je hnus. Eris 8 je daleko lepší je to úplně jiná bedna. Ale v malé místnosti a z malé poslechové vzdálenosti nepoužitelná chce to sedět dál od bedny, Na elektronickou muziku to jde. Ale chyběli mě na ní středy a jistota co dělám ve středech. Ale basovala hezky.

Odpovědět