Test štúdiových monitorov

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Aztor
Příspěvky: 84
Registrován: 15 dub 2012 17:34

Test štúdiových monitorov

Příspěvek od Aztor »

Ahoj,

nedávno som si do home studia zakúpil monitory Adam A5X ako upgrade mojich Yamaha MSP5 STUDIO, ktoré som používal uplynulé 4 roky. Pôvodný plán bol zbaviť sa Yamahy a doplatiť na Adamy, no záujem o ne nebol a pri zľave na Black Friday som už na A5X nemohol dlhšie čakať. A tak mám teraz doma tieto 2 páry štúdiových monitorov súčasne, a preto by som sa rád podelil o ich porovnanie.

Adam A5X vs. Yamaha MSP5 STUDIO

počúvané materiály:
BeeGees – Greatest 1979 (nahrávka z LP – flac)
Red Hot Chilli Peppers – Californication (original CD)
Craig David – 7 Days (flac)
The Beatles – 4 limitované LP (modrá a červená dvojplatňa)
Diana Krall – Live from Paris (DVD)
Sounds from the Groud – album Tribes (flac)
Easily Embarrassed – komplet tvorba (flac)

BeeGees
Prvé, čo hneď udrie do uší, je obrovský rozdiel v podaní vokálov. Na Adamoch je farba hlasu prirodzenejšia, na Yamahach veľmi stredová, čo v niektorých pasážach dáva Barryho hlasu ešte väčší říz, inde pôsobí skôr jak z ampliónu, alebo zo starého tranzistoráku. Zistil som aj prečo... Z tracklistu som vyčítal, že niektoré songy su zremastrované a niektoré pôvodné zo '79. Tie pesničky, v ktorých mi zneli vokály tranzistorovo, sú v pôvodnej kvalite. Adam ich výrazne prikrášlil.
Okrem toho, dvojaky a doplňujúce vokály sú na Adamoch zahuhňané, ťažko rozpoznateľné, na Yamahach sú krásne čitateľné a celkovo vokály sú v popredí, na Adamoch sú akoby zastreté.
Red Hot Chili Peppers
Album Californication je asi najhoršie zmastrovaný album, aký poznám, no mám ho naozaj hodne napočúvaný. Adamy sú trošku zhovievavejšie k totálne vadnému mastru albumu. Počúvať ho na Yamahach je tak trochu utrpenie... Ten clipping je hrozný, počuť ho počas celej dĺžky trackov... A za tu kompresiu pri masteringu by som niekomu uťal ruku... Keď si ale odmyslím tieto zločiny, gitarové sóla a bicie si viac vychutnám na Yamahe - sú detailnejšie a presnejšie.
Craig David – 7 days
Charakteristika mixu a ostré elektronické perkusie pre mňa robia túto skladbu vhodnú na test monitorov. Tu som prvý krát veľmi zreteľne spozoroval nedostatok basov pri Yamahach – nestačili Adamom. Od tohto momentu pridávam +1,5 db low trim na Yamahach.
Opäť markantný rozdiel v podaní vokálov – Adam nejasný, utiahnutý, akoby splýval s ostatnými zložkami v mixe, na Yamahach jasne vpredu, krásny čistý... Perkusie krásne zvonia a syčia, niekedy doslova až režú. Takisto španielka o dosť ostrejšia a detailnejšia.. Hovorím stále o Yamahe...
The Beatles
Praskanie LPčka z Yamahy je chuťovka:) Inak by som sa opakoval, takže prejdem ďalej...
Diana Krall – Live from Paris
Tak tu sa rozdiely prejavili naozaj extrémne. Začal som s Yamahami. Na ich zvuk som zvyknutý. No akonáhle som prepol na Adamy, mal som pocit, akoby predo mnou narástla nejaká bariéra. Oproti MSP akoby som koncert počúval zo studne. Tu sa deravé stredové pásmo Adamov prejavilo určite najviac.
Po prepnutí späť na Yamahu sa v posluchovej miestnosti rozjasnilo – a to doslova. Prvé, čo som si uvedomil, bola prítomnosť jazzových metličiek – zrazu som počul každý ich pohyb jasne a zreteľne, keď som zavrel oči, vedel som si predstaviť pohyby bubeníka, to ako šúcha metličkami po virbly. To som si pri posluchu na Adamoch absolútne neuvedomoval, vôbec ma to nenapadlo.. Bol počuť iba akýsi šum v pozadí, ale prišlo mi to skôr ako keď pustím white noise... Zrazu bol jasne zadefinovaný každý ride, crash, perkusie... Pretočenie na bubeníkove sólo po Yamahach mi na Adamoch prišlo jak stlačené do guličky.
Kontrabas – obrovsky rozdiel. To „rezanie strún“ som na Adamoch hľadal veľmi ťažko...
Klavír a gitara na Adamoch neurazia, ale zase, v porovnaní s Yamahou... Studňa... To isté aj potlesk publika po každom odohratom songu..
Jediné, čo sa mi pri počúvaní koncertu páčilo mierne viac na Adamoch, bol hlas Diany. Bol mäkký, príjemný, prirodzený, akoby stála predo mnou. Ale pozor, hovorím, že sa mi viac páčil, to znamená, že sa mi príjemnejšie počúval. Yamahy ho samozrejme zahrali presnejšie, počul som každý nádych, každý mľask, každý odklon hlavy od mikrofónu... Nepočúval som ho ale tak rád ako z Adamov, znel o trochu menej prirodzene, už tak nejak moc plechovo, mikrofónovo, bez hĺbky... Možno je to ale práve to, čo z reproduktorov skutočne počuli diváci v sále...

Elektronika (Sounds from the Ground, Easily Embarrassed...)
Zhrnul by som to asi tak, že rozdiely nie sú až tak markantné, ale určite sú. Adam tu o kus vyhráva v podaní basov, vyššie už ale jednoznačne v prospech Yamahy.


ZHRNUTIE
Až teraz po 4 rokoch práce som si moje staré dobré MSP5 začal naplno vážiť. Až keď som ich porovnal s toľko ospevovaným a odporúčaným A5X - podľa môjho názoru predizajnovaný reprák pre trošku náruživejšieho, ale stále mp3kového audiofila (čo dokazuje aj prítomnosť RCA konektorov). Naopak, Yamaha MSP5 je maximálne nenápadný, dizajnovo vcelku nepodarený kus brutálne ťažkého poctivého štúdiového monitora, navyše veľmi podceneného (v 2011 začínal na 200€!!! ja som kupoval 4 roky dozadu pár za cca 450€). Yamahy ma presvedčili o tom, že nie všetko, čo je drahšie, je lepšie, sťahujem ich z inzercie a som jednoznačne rozhodnutý, že po sviatkoch pôjdu Adamy naspäť tam, kde som ich kúpil... Bol by to totiž krok späť.. Spraviť na MSP5 dobre znejúci mix je fakt náročné, ale to je presne to, o čo tu podľa mňa ide. Adama by som nechal niekomu, kto chce doma v obývačke očariť svojich kamošov...
Přílohy
IMG_6517b.jpg
IMG_6515b.jpg
Naposledy upravil(a) Aztor dne 23 pro 2017 15:32, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od Pytkin »

Pocuj .. Ked porovnavas monitory , pocuvaj referencne nahravky .. Nie komercne .. Tie su casto naozaj velmi zle nahrate/zmastrovane .. Tu si odo mna stiahni Jazz Sampler .. Tam su rozne zanre .. Vypocuj vsetky pesnicky .. Tam fakt budes pocut rozdiel medzi tymi reprakmi .. Nezabudni si to ulozit , pre buduce porovnavania :)

http://www.pytkin.sk/Jazz_Sampler/

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

Adam A5X - Monitor disponuje frekvenčnou odozvou 50 Hz – 50 000 Hz. Yamaha do 40 000hz. Cisto teoreticky by mali mat Adami lepsi prednes.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od Pytkin »

concord : to si usudil z tych ferekvencii ? to su predsa totalne irelevantne udaje ..

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

V tom suhlasim. Ale vykonovo ma vyskac na Adamoch navrch. 50W vs 27W. Nemal by mat Adam citatelnejsie vysky?

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

Mimichodom porovnavanie v akusticky neupravenom priestore sa mi nepozdava.

Aztor
Příspěvky: 84
Registrován: 15 dub 2012 17:34

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od Aztor »

concord:
1. to s tými číslami myslíš vážne?
2. monitory mali rovnaké podmienky
3. ty si snáď predajca Adam Audia?

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

1.Ano myslim.
2.To nepopieram.
3.Niesom,
ale ze Yamahy strcia Adami do vacku som naozaj necakal.

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

Vyskusaj este tie referencne nahravky. Mozno zmenis nazor.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od Pytkin »

Concord : Vobec to neni o Watoch , frekvenciach ani o ziadnych technickych specifikaciach .. Je to v prvom rade o pouzitych menicoch , o vnutornom navrhuhu alektroniky aj mechaniky .. atd .. to su parametre , ktore sa nedaju napisat do specifikacii .. Relevatne porovnanie je len to co spravil Aztor .. Postavis si ich vedla seba a pocuvas a pocuvas ..

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2135
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od tony9 »

Taky sem si stáhnul ty referenční tracky.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22406
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od Pytkin »

Nie su to zase nejake uplne referencne tracky .. Ale su to velmi kvalitne nahrate nahravky s obrovskym detailom .. Spev , klavir , kontrabas , sago .. potom aj nejake hamondky a gitarky .. ale ziaden natlaceny bigbeat .. proste vo vsetkom je detail .. a je vhodne si zvyknut pocuvat to .. Potom clovek hned pocuje , co repraky hraju a co im chyba .. atd ..

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

No ked je to takto v tom pripade Yamaha MSP5 Studio naprosto odrovnala Adami. Rozdiel ceny 90Eur-teda 180 je neuveritelny vzhladom na to ze Adami nehraju.

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

Ja mam Kurzweily KS 40 ale nema zmysel tie tracky pustat na nich lebo vyskace proste nehraju. A ten zvonivy ton co maju nastroje tam proste chyba. Skladby som si stiahol tiez.Dakujem.

Uživatelský avatar
concord
Příspěvky: 810
Registrován: 13 bře 2016 16:45
Vybavení

Re: Test štúdiových monitorov

Příspěvek od concord »

Azetor mohol by si ich porovnat na tejto nahravke?
https://uloz.to/!2g4TRrjdOkuM/grandd-wav

Odpovědět