Velikost monitoru vs. velikost mistnosti vs. umístění

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
TOM-Thak

Velikost monitoru vs. velikost mistnosti vs. umístění

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 08:26

Uz se tu resilo mnohokrat jake poridit monitory do studia a taky tu bylo mnoho srovnani, testu apod. jeden za vsechy - updatovany test od Iva z velvetu. Zaobiral se nekdy nekdo z vas tim, jak velke monitory pouzivat v zavislosti na velikosti studia? Obcas tu padne neco jako "osmipalce jsou na tvou mistnost moc velky" - co vas k temto tvrzenim vede a jak to spravne odhadnout? Vse ma pro a proti.. napr. mala bedna nema takovy prednes basu, velka zase zabere dost mista a muze budit zbytecne velky vykon apod. Rad bych slysel nejake nazory / napady / doporuceni popr. zkusenosti.

Diky!
Naposledy upravil(a) TOM-Thak dne 26 lis 2014 13:06, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Re: Velikost monitoru vs. velikost mistnosti vs. umístění

Příspěvek od Pytkin » 16 zář 2014 08:43

pre mna je mala miestost 3x3 metre .. velka 5x5 metrov a viac ..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 16 zář 2014 08:55

Podle mých zkušeností (hlavně když dáváme a testujeme monitory do jiných studií nebo poslechových místností), jedna věc jsou rozměry místnosti a druhá (mnohem podstatnější) je akustika místnosti. V menší místnosti dobře akusticky vyladěné bude hrát větší monitor mnohem lépe než ve větší, ne úplně akusticky ideální

Též velmi záleží na typu monitoru - jestli to je nearfield, midfield apod. U větších monitorů, abychom opravdu slyšeli komplexní zvuk ve všech aspektech, je třeba od nich sedět v určité minimální vzdálenosti - např. 1,5 - 2 m apod. jinak ten poslech není úplně ideální a může být trochu zkreslený. Takže záleží jestli v dané místnosti můžeme tyto monitory a sebe takto opravdu umístit. U nearfield monitorů si k nim obvykle můžeme sednout blíže.

Co se týče basů - ty jsou velmi choulostivé na akustiku místností, zejména menších, pokud nejsou velmi dobře akusticky ošetřené. Nejvíc basy obvykle dělají neplechu v rozích (včetně zlomů stěny a stropu). Tam je ideální to ošetřit nějakými klasickým basovými pastmi (rockwool trojúhelníky apod.). Pokud chceme monitory s většími basy - o to lépe je třeba místnost tímto způsobem ošetřit. Pokud máme místnost dostatečně akusticky ošetřenou (což je možné zkontrolovat i měřením), pak i monitory s větším basákem by měly hrát OK.

Je jasné že v místnosti 2x2 m asi s úspěchem nebudou fungovat bedny s 10''basovým driverem :)

Zásadní věc obvykle bývá i umístění monitorů - a s tím se vyplatí hodně si pohrát a experimentovat. Někdy 20 cm tam a zpět dělá velký rozdíl.

Je to věc, kterou je třeba posoudit a vyzkoušet v každém individuálním případě. Nemluvě o tom, že různé monitory se chovají a hrají různě, i když mohou mít podobné parametry a velikost.

Ted mimochodem zrovna instalujeme u jednoho klienta 5.1 setup Quested (3x 3110, 2x X15 subwoofer, 2x S7R) a to je mazec ... Místnost není nijak obrovská, ale akustické úpravy dělají divy ...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 13:33

Tak tady máte konkrétní případ:

Mám místnost 2,9metru šířka x 4,5metru délka.

Ošetřeno - early reflection points pomoci Vicoustic Flexi Pol + Gik Accoustic 242 panel. Rohy ošetřeni přes Gik accoustics Tri-Traps, ale s limitací, že v jednom rohu to nešlo udělat kvůli topení, které nejde dát do zdi, takže mezi trubky ještě možná příjde nějaký kus bass pasti, ten Vicoustic panel jsem tam dal na test. Přímí odraz druhé strany je ošetřen taky absorbery a rohy naproti - jeden má kompletně odshora dolů TriTraps basovou past jako je vidět na fotce vlevo a druhý rok kvůli dveřím zatím nemá vůbec žádnou past. Na stropě je pak taky absorber 120x 120 v místě, kde by se měl ideálně pohlcovat odraz od podlahy tak, aby v pozici sezení dopadalo co nejmíň odrazů. Za stolkem je klasické panelácké okno. Sklem by bas měl projít bez problémů a závěs by měl alespoň částečně pohlcovat vyšší frekvence (je to znát).
Bedny mám umístěné na Ultimate Support stojanech - oba docela těžké a stabilní a jsou vysypané pískem a jsou na hrotech a pod monitorem je antivibrační podložka.

Teď malý test- zatím jsem nic neměřil a zdá se mi to docela dobré a obrovský rozdíl oproti předchozímu pokojíku, kde akustika nebyla vůbec nika řešená.
Zatím jsem tam dal malá Dynaudia BM6A MK1, ale mám doma ještě 8" APS AEON, které vyzkouším hned po té.

Ideálně bych pak chtěl mít na stojanech 8" a na stole na antivibračních podložkách nějaké druhé monitory na druhý poslech.
Stůl je tam zatím provizorní než nechám vyrobit nějaký pořádný.

Od ULIho jsem si koupil měřící majk, protože na gearslutz psali, že na takové to domácí "žvýkaní" není třeba kupovat měřící majk za 10litrů.
Tak jsem zvědav až to změřím. Zatím postřeh z prvního poslechu - kupodivu tam neslyším žádný zásadní průšvih až na to, že na jednom basovém tónu mi to příjde výraznější.. nechci řikat přímo obr resonance, ale prostě výraznější - může to být basem v tracku, ale třeba v jiných skladbách to tak moc slyšet není - bude potřeba naměřit. Dál mě překvapilo, že stereo obraz není úplně takový jaký jsem čekal, leč je o dost lepší než jsem ho kdy měl - možná je to limit dynaudií, možná je potřeba zalaborovat s umístěním beden - snažil jsem se o rovnostranný trojúhelník a ucho mezi basákem a výškáčem a aby se mi zvuk obou repráků neprotl až za hlavou ale spíš aby to šlo do uší.

Obrázek

Tolik ke konkrétnímu řešení.

No a proč jsem se ptal na ty bedny - časem bych rád měl jak už jsme psal dvoje, ale nevím zda mít 1x 8" a 1x třeba 6".
Teď se mi skoro ty 6,5" zdají dostatečné, ale uvidíme až zapojím 8" APS. Ve finále může dojít k tomu, že prodám APS a koupim oboje
monitory úplně jiné, ale potřebuji mít alespoň jedny "Industry standard" tzn. to na čem se dělají věci, které skládám pro lidi nebo i pro sebe, což
jsou vesměs KRK VXT8, Dynaudio BM6A MK1 / 2, Genelec 8050 popř. Mackie (ty ale nemám rád).

Přemýšlel jsem tedy nad VXT8 nebo právě jestli by nestačily VXT6 a k tomu 8" APS, které časem můžu vyměnit třeba za něco stejně velkého, ale jinou ligu.

Snad jsem vám moc nezamotal hlavy :D

P.S.: Světlo je RGB - Philips Living Colors Aura x2, takže to tam nebude růžový hh.

delay

Příspěvek od delay » 16 zář 2014 14:11

Můžu dotaz?
Jak zjistíš místo, kde se od podlahy odráží zvuk do stropu a násldně k posluchači??? Já mám podobou místnost, dle návodu Auralex jsem nejvíce izolace umístil právě za monitory a pak zrcátkovou metodou na strany a strop, basové pasti mám válce na strojanejch asi 10 cm od zdi, zvuk solidní, ale na jedné bass fq taky lehce vylejzá rezo (malinko) a jen u některých desek. Každopádně mám jen kvalitní 5", měl sem strach a negativní zkušenost s 8" v předešlé větší a ne dobře upravené místnosti...

Podle mě těch -10 Hz dole (od 45) nebude zásadní problém. otázkou je jen sweet spot, pač v těhle místnostech se bass dramaticky mění při pohybu dozadu, kdy bass trochu narůstá a myslím, že ti chvilku dá, než zjistíš, kde je to místo, kde ti poslech nejméně lže. To je moje zkušenost. Jinak osobně bych preferoval třeba 8" a jako kontrolní poslech nějkaé menší, to je asi každýho cesta...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 14:33

Já mám taky za bednama bass pasti.. ale pak už je tam okno, takže tam nemám co dát, maximálně pod okno absorbér.
Strany mám taky zrcátkovou metodou, ale jelikož teď má rozměr 4,5m x 2,5m výška a z toho na každou stranu na zdi je 42cm basová past a pak tam mám 240cm absrobery, tak bych si myslel, že od bočních zdí se toho moc neodrazí.. no a ten strop - když máš tvrdou podlahu a máš nad sebou absorber, který přesahuje za tvou poslechovou pozici a částečně zasahuje až k umístění repráků, tak je dost vysoká šance, že nad tebou se nic odrážet nebude resp. něco určitě ano, ale absorber tomu pomůže dost.. ten mám navíc asi 8cm od stropu. V podstatě bez měření si myslím, že to hraje slušně.. není to přetlumené, je tam přirozený zvuk a jen na jedné frekveci mi to taky basuje víc nebo reso.. přesně jak popisuješ ty a to jen u specifických desek.. ale uvidíme, co udělá 8" bedna.

maux

Příspěvek od maux » 16 zář 2014 15:37

Dotaz mimo: Taky se mi občas zdá, že jeden tón je v basovym rifíku hlasitější. To je právě tou akustikou místnostni?

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 15:56

No tak podle mě základ je v lazení a ve výšce frekvence. Určité frekvence prostě rezonujou v basách.. záleží na nástroji.. dva různé synťáky a na nich nalazená různá sub basa a z jednoho rezonuje a z druhého spíš basuje.. a hlasitější imho tím, že je to vyšší tón. Nastředovaný věci zněj přirozeně hlasitějš pro lidský ucho, tak bych čekal, že vyšší basovej tón bude znít hlasitějš pocitově.
Ale místnost udělá svoje.. pokud tam rezonuje nějaká stojatá vlna a sčítá se to, tak je to pak pruda a hlavně v malé místnosti na basech.. napadá mě jediné řešení a to lazená basová past - rezonátor.

maux

Příspěvek od maux » 16 zář 2014 16:48

Děkuju.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 17:22

Presneji receno helmholtz rezonator.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 16 zář 2014 19:17

jaro, je to normalni a je to mistnosti. ale i v mirne upravene to muze byt slyset - proste i mistnost je naladena :-) nejlevnejsi vychodisko jsou na tenhle jev sluchatka a peak meter.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 16 zář 2014 19:27

maux píše:Dotaz mimo: Taky se mi občas zdá, že jeden tón je v basovym rifíku hlasitější. To je právě tou akustikou místnostni?
pravdepodobne akustikou, jo, nejjednodusseji se to overi sine sweepem. ale zase neni fer porovnavat subjektivni hlasitost nominalne stejne hlasity sinusoidy hrajici ve stredech, a v subbasech, protoze lidsky ucho nevnima hlasitost linearne. ale kdyz si udelas sweep treba od 30 do 150 Hz (a bedny to umi prehrat), a jedna frekvence ti vyskoci, je to urcite mistnost.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 20:28

Tak prvni mereni zatim nic moc povzbudiveho :D po malem trapeni se s nastavenim zvukovky a vstupu pres room eq wizard jsem nameril toto:

https://docs.google.com/file/d/0Bw1wZGw ... cslist_api

Je tam velky propad na basech takze tipuju phase cancellation stojaty vlny jinak si to neumim vyvetlit.
Jinak APSka o dost rovnejsi vysledek nez BM6ky.. tam to slo jeste vic dolu a vic propadu na stredech.

longsleeper

Příspěvek od longsleeper » 16 zář 2014 20:51

Máš něco na stropě ? Ten útlum na basech by mohl být odraz mezi stropem a podlahou...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 16 zář 2014 20:54

TOM-Thak píše:Tak prvni mereni zatim nic moc povzbudiveho :D po malem trapeni se s nastavenim zvukovky a vstupu pres room eq wizard jsem nameril toto:

https://docs.google.com/file/d/0Bw1wZGw ... cslist_api

Je tam velky propad na basech takze tipuju phase cancellation stojaty vlny jinak si to neumim vyvetlit.
Jinak APSka o dost rovnejsi vysledek nez BM6ky.. tam to slo jeste vic dolu a vic propadu na stredech.
nemas vetsi rozliseni? neprectu jednotku ve vertikalni ose, takhle to muze znamenat vselicos.

Odpovědět