Velikost monitoru vs. velikost mistnosti vs. umístění

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Stan

Re: Velikost monitoru vs. velikost mistnosti vs. umístění

Příspěvek od Stan » 16 zář 2014 21:02

45,4 - 90.7

Predpokladam ze je to mereny na poslechovce. Co mas vzadu na stene?
Naposledy upravil(a) Stan dne 16 zář 2014 21:09, celkem upraveno 2 x.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 21:03

Jo jasně, takto by to mělo být líp vidět:

Obrázek
odkaz: http://soundart.cz/share/mereting01_2.jpg

Jak je to malá místnost, tak si moc neumím představit, co se tam dá poladit krom těch rohů.

Stan

Příspěvek od Stan » 16 zář 2014 21:45

S basama budou problemy tak jako tak. Zkousel jsi mereni prazne mistnosti, tim myslim bez bass traps? Mas poslechovou pozici zhruba v 35% mistnosti? Tam by jsem zacal. Mikrofon na poslechovku 125 cm nad podlahou v prazdne mistnosti tim myslim bez akustickeho vybaveni a s kazdym pridanym kusem nabytku novy mereni, alespon uvidis a pochopis co ktery kus dela a jak ovlivnuje akustiku. Kazdopadne budes muset venovat pozornost zadni stene.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 16 zář 2014 22:40

TOM-Thak píše:Jo jasně, takto by to mělo být líp vidět:

Obrázek
odkaz: http://soundart.cz/share/mereting01_2.jpg

Jak je to malá místnost, tak si moc neumím představit, co se tam dá poladit krom těch rohů.
tak no smoothing bejva krutej. ale tohle se mi zda az prilis rozkolisany, propady 20dB v castecne reseny mistnosti jsou dost. zkusil bych se ale zamerit na frekvence treba do 500hz, bude se ti v tom lip hledat, co se deje, tam je ta zasadnejsi informace. kdyz si sam udelas sweep, slysis, ze to odpovida tomu, co ti to vytisklo?
Naposledy upravil(a) Brooklyn / juanita juarez dne 16 zář 2014 22:42, celkem upraveno 1 x.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2014 22:42

Prekvapive obrovsky rozdil byl, kdyz jsem posunul monitory smerem ke stene resp. oknu. Ale krasne jsem si taky vyzkousel generovanim tonu, jak se projevuje stojate vlneni.. v urcitych mistech se 90hz uplne vyrusilo ze jsem neslysel vubec nic a v urcity v maximu toho kmitu jsem slysel zase nahlas, tak jak jsem se pohyboval po vlne. Hele poslechove misto v 35% mistnosti je pro me utopie vzhledem k tomu, ze mistnost ma 4,5metru pricemz repraky zaberou 40cm a pak novy stul zabere cca 80cm, takze ve finale budu rad kdyz budu sedet cca tech 1,8metru, coz sice neni pulka ale je to vic jak 35%. A logicky to asi bude ta protejsi stena, tam jsou dva absorbery + v jednom rohu je basova past odshora dolu a v druhem neni zatim nic a jsou tam dvere. Dvere jsou prosklene, takze leda nalepit neco na sklo nebo pred to dam na stojanu absorber pred dvere a do rohu na stojanu by sla dat nejaka mensi basova past mozna. Nastesti vsechny akusticky prvky visi jenom jako obrazy na jednu hmozdinku a vrut, takze se to da v pohode sundat a zase nastrkat zpet. Zitra a o vikendu se budu venovat dalsimu mereni a uvidime :c) Kazdopadne posun monitoru udelal opravdu hodne, otazka je, co vyleze z mereni.

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 16 zář 2014 22:44

btw. nemusi to byt 1/3, ale i 2/3 (resp. tretina od druhy zdi). ale tak cokoli krome presny poloviny by melo nejak fungovat, lidi delaji dobrou hudbu v kuchyni. ;]

biscuit

Příspěvek od biscuit » 16 zář 2014 23:13

podle me je nejdulezitejsi mit uz zjisteny, na co si dat pozor. ty to ted mas i zmereny... kdyz poslouchas smichanou vec, slysis vylozene problem v om kritickym miste?

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 17 zář 2014 06:59

Kdyz jsem mel bedny v puvodni pozici tak jsem slysel dobre stredy a vysky bez odrazu a slusnej stereoobraz, ale v basech jsem slysel houby, po posunuti monitoru uz skysim i basy a na prvni poslech se mi zdaj sice nenuplne nejak vyhajpovane, ale vcelku vyrovnane - doted jsem to bastlil v neudelany mistnosti, kde byl proste nabytek a postel.. tak mi ted vse prijde "nove".
Nepocitam s tim, ze bych nel uplne rovnou krivku tzn. necekam, ze to tady bude profi mastering studio, ale byk bych rad, kdybych ty totalni problemy vychytal aspon castecne a o ostatnich vedel. Jak rika Brooklyn - lidi skladaj i v kuchyni a navic treba i na sluchatkach.. musi to byt i pocitove prijemne pro praci, aby to pocitove nehralo totalne blbe a nedelalo se neprijemne.

matucha

Příspěvek od matucha » 17 zář 2014 16:02

Tyhle mereni te vzdycky vydesej a hodne ti rozhazou duveru v to co slysis. Asi bych s tim pracoval hlavne "relativne". Tj ze pouzijes mereni k tomu abys nasel nejlepsi konfiguraci a nejlepsi misto (mista?) poslechu. Z moji maly zkusenosti mi prislo, ze nejlip vychazi v takhle malejch mistnostech prirazit bedny az ke stene. A to jak subjektivne pri poslechu sinusu, tak i podle mereni. On totiz ten odraz od celni steny do toho vnese este dalsi chaos a ta jeho dira, kterou vyrobi v basech malokdy kompenzuje nejakym genialnim zpusobem stojaty vlny zpusobeny modama.

To mereni je hodny typicky pro takovou mistnost. Aspon teda v tom, ze ma nejakou rezonanci dole mezi 30-50hz a pak vicemene diru az nekam do 100hz. Na takovej prubeh se celkem muzes spolehnout, ze ho podobne ma hodne malejch/domacich studii a tezko se ho kdo zbavi uplne... to uz je vyssi divci a vyssi financni.

Podle me nakonec najdes neco jako 2 mista, ktery maj zajimavou charakteristiku, nejlip na spodku nejak komplementarni. Misto poslechu bys mel mit co nejrovnejsi a pak jedno misto (asi nekde u zadni zdi) by ti melo rict co se deje v tech dirach. Jak jsi psal, tak minimalne s tou 90hz vis kde ji lovit. Idealni to neni, ale da se tim vychytat leccos. Hlavne treba v tom smyslu, ze se ti po zmene mista poslechu nezmeni groove skladby nebo se neco nerozpadne uplne.

No a ted este dva postrehy, ktery jsou myslim zasadni.

1)
Meris kazdou bednu zvlast? Jestli ne, tak to udelej. Pri pousteni obou beden vznika hrebenovej filtr, kterej to mereni dost ovlivni. Ze ti nikdy nejede zvuk jen z jedny bedny pri realnym pouzivani? Taky usi nejsou mono a tvoje hlava se dost hejbe, takze ten vjem je proste jinej nez staticky mereni jednim mikrakem.

2)
Mel bys merit vodopad a ne (jen) tuhle frekvencni krivku. Mody jsou rezonance a hlavnim ucelem basovejch pasti je ty rezonance zkratit. To ze ti nektery tony doznivaj v mistnosti vic/dyl je totiz vetsi problem pro vhled do mixu nez to ze staticka frekvencni charakteristika je zvlnena. Ta je zvlnena vzdycky a v kazdym miste trochu jinak.

K puvodni otazce. 8" podle me neni overkill na basy nikdy. Me teda prijde ze cim sirokopasmovejsi bedny tim lip i kvuli tomu ze je nikdy nedostanes do stavu, kdy by nejak nestihaly a zkreslovaly.
Ultra spodni frekvence jsou ale v mensich mistnostech zvlastni a ne uplne uchopitelny. Mala mistnost to proste neda, resp. treba uslysis 25 nebo 28hz jako zvlastni tlak nekde v rohu a jinde v mistnosti nic. To je ale spis potreba mit na mysli pri skladani a pod 40hz se pohybovat u syntetickejch zvuku s velkou opatrnosti. Na druhou stranu nedoporucuju pristup "na vsechno davam hipass". Je totiz dost zvuku, u kterych kdyz hipasujes, tak ztratej hladkost/mekkost. Casto i veci co by si clovek netip jako shakery nebo hihaty. Ted nemyslim nejakej velkej spodni bordel, ale takovej prirozenej nicim neomezenej "sum". Hlavne tak je potreba uvazovat v prazdnejsich mixech. Ultra natlaceny popove/elektronicky refreny casto vyjdou lip, kdyz se to citlive orizne.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 17 zář 2014 17:29

2Matucha: Diky za souhrn a komplexni nahled na vec! Ja jsem jeste par veci pres mail rozebiral se Stanem. Je to me prvni upravovani mistnosti a prvni pokus o mereni a praci s REW. Zkoukl jsem tutorialy a neco jsem si jeste nacetl.
ad 1) Ano, meril jsem obe bedny a nezkousel jsem zatim jen jednu.
ad 2) Taky si myslim, ze bude treba dopracovat se k "nejakemu" vysledku a pak s tim pracovat v mixech tzn. vedet, ze to neni idealni a tak si na to davat pozor

Co se tyka akustiky, tak planuju jeste vyzkouset dalsi mereni a pohnout s umistenim a pak i s pozici poslechu + to vypada na zmenu materialu na protejsi zdi misto regulernich absorberu otestovat nalazene absorbery, tj. s membranou rezonujici na urc. frekvencich. Casem kombinace s druhym poslechem.

Je fakt, ze v tech malych studiich v domacim prostredi se sklada v ruznych podminkach, ale rad bych dosahl nejakeho obstojneho kompromisu, ktery bude pouzitelny pro praci a nabyte zkusenosti mi muzou poslouzit pak pri pripadnem stehovani do jinych prostor, abych tam dosahl lepsich vysledku.. ale to je nejista vzdalena budoucnost. V klasicky panelakovy mistnosti je to dano uz stavebnima dispozicema.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 18 zář 2014 16:52

Jen tak pro zajímavost z GIK accoustic radí dát bedny co nejvíc ke zdi a tím by se měla zvýšit frekvence té vlny (čemuž moc teda nerozumím, když room mody jsou věc místnosti a na umístění beden přeci tolik nemůže záležet) a že by prý pak na vyšší frekvenci klasické absorbery měly toto absorbovat.

úryvek:
Interactions from the front wall do cause these issues though - this is called SBIR (speaker boundary interference response) - it's just a fancy way of talking about peaks and dips due to speaker positioning from the front wall. And yes - at around 20-60cm from the front wall we see dips ranging from 120 to 80 Hz. So that is likely the cause - and you're correct that the regular wall absorbers will not affect this frequency. SO - the solution is a bit easier than perhaps you'd think. If you move the speakers closer to the wall, these interactions from SBIR will be higher in frequency. So in fact if we get the speakers right up against panels that are on the front wall, we should be able to absorb those interactions well. SBIR is also why it's typically suggested to have your speakers almost touching the front wall - this almost always ends up being the best bet for speakers.

Nebo jsem to blbě pochopil a myslí tím dát absorbery přímo za bedny a tím to omezit. to bych ještě mohl vyzkoušet.
Teď za nima je jen závěs a za ním sklo se závěsem a kus beden míří do basové pasti do rohu.
Tak uvidíme hh.

Stan

Příspěvek od Stan » 18 zář 2014 18:44

Uz jsem tu o SBIR psal a dale na strance je i Wall bounce calculator.
ruzne/vystavba-domaciho-studia-t20032-15.html

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 06 lis 2014 17:17

TOM-Thak píše:Jen tak pro zajímavost z GIK accoustic radí dát bedny co nejvíc ke zdi a tím by se měla zvýšit frekvence té vlny (čemuž moc teda nerozumím, když room mody jsou věc místnosti a na umístění beden přeci tolik nemůže záležet) a že by prý pak na vyšší frekvenci klasické absorbery měly toto absorbovat.

úryvek:
Interactions from the front wall do cause these issues though - this is called SBIR (speaker boundary interference response) - it's just a fancy way of talking about peaks and dips due to speaker positioning from the front wall. And yes - at around 20-60cm from the front wall we see dips ranging from 120 to 80 Hz. So that is likely the cause - and you're correct that the regular wall absorbers will not affect this frequency. SO - the solution is a bit easier than perhaps you'd think. If you move the speakers closer to the wall, these interactions from SBIR will be higher in frequency. So in fact if we get the speakers right up against panels that are on the front wall, we should be able to absorb those interactions well. SBIR is also why it's typically suggested to have your speakers almost touching the front wall - this almost always ends up being the best bet for speakers.

Nebo jsem to blbě pochopil a myslí tím dát absorbery přímo za bedny a tím to omezit. to bych ještě mohl vyzkoušet.
Teď za nima je jen závěs a za ním sklo se závěsem a kus beden míří do basové pasti do rohu.
Tak uvidíme hh.
mysli se tim dostat bedny co nejbliz zdi, tj. prirazit bedny co nejvic na absorbery, ktery jsou samy blizko zdi.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 06 lis 2014 19:16

Ano, zkousel jsem. Nakonec jsem celou mistnost musel prestavet o 90stupnu. Vsude sice vidime studia tak, ze desk je na kratsi stene a sedi se po delce mistnosti, ale u me funguje jedina vec a to je mit bedny na delsi stene primo u absorberu a naproti mam sirokopasmove absorbery se zvysenou pohltivosti na 80hz resp. ona je tam membrana.. sice ani tak to neni dokonaly, ale namerena krivka je uz prijatelnejsi a celkovy poslech zni dustojne. Zajimave je, ze ted slysim docela dost tail kopaku.. je teda otazka, jestli je to jeste mistnosti ci vyberem zvuku. V mixu v poslechu cele skladby od jinych autoru tohle skoro nevnimam. Takze je mozny, ze nova mistnost a akustika odhalila neco, co jsem driv nevnimal.

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 07 lis 2014 01:01

pust si tam na ruznejch hlasitostech impulzy o delce, kterou presne znas. zkus treba kopak jen o ~50ms potichu a potom nahlas a uslysis, co za tail dodava mistnost. (u pluginu jako romero kick se tohle dobre nastavuje.) a bacha na strmy EQ v basech, tim muzes chytnout 'ring' prave uz v pocitaci (post ring s normalnim a pre ring s phase-linearnim -- kdyz si takovej divoce ekvalizovanej zvuk znova nahrajes a podivas se na vlnu, je videt, ze je delsi).

Odpovědět