Výběr Synťáku, pls help! Jsem totální neznalec.

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
Bj_Carda

Výběr Synťáku, pls help! Jsem totální neznalec.

Příspěvek od Bj_Carda » 18 kvě 2009 21:17

Zdravím všechny na tomto fajn Fóru, a předem se omlouvám za svou neznalost, a tudíž možné dezinformace které zde můžu vyplodit.

Situace je následující. Miluju hudbu, dělám Dje, (komerce, Trance, všehochuť). A po asi Týdnu koukaní na videa na youtube jsem se rozhodl že by se mi líbílo mít doma možnost do něčeho si zaťukat (ne jen do stolu :mrgreen: ) Tak sem si řekl že bych se třebas zkusil načit hrát na el. piáno. Pak sem zjistil že vesměs ve většině videí co se mi líbí (různé známé songy hrané na keyboard), lidi používají syntezátory. Pokud to chápu správně, tak normální el. piáno/klávesy sou dělaný na live vystoupení. mají možnost doprovodů apod. ale mají zvuky uložené a měnitelné pouze výměnou karty, nahráním jiných. Kdežto na sytezátoru je možné si vytvořit zvuk vlastní. Z tohoto důvodu jsem se přeorientoval na synťáky.

Takže. Co vlastně chci ?
Bod 1. chtěl bych být časem schopný si zahrát nějaké melodie známých songů. Ať už tanečních (většina), nebo rockových balad atd. např:
http://www.youtube.com/watch?v=ebGdZkIMKrc Morandi - Angels (nebudu mít na 2x klávesy/synt takže aspoň té co hraje týpek na ten spodní synth)

http://www.youtube.com/watch?v=ebGdZkIMKrc Terminator Theme - tohle bych chtěl hodně moc umět zahrát.

A dále pak ústřední melodii z Depeche mode - enjoy the silence, intro z shiny happy people (v nějaké přijatelné podobě), a dále melodie z Tranceových tracků. Tak to bylo tak pro představu k prvnímu bodu.

Bod 2. zároveň bych rád trošku experimentoval ve vytváření vlastních tranceových, a jiných pohodových melodií, a ty pak třebas zabrnkal na nějaké akci , jako takové zpestřední k Djingu, a případně zkusil vytvořit nějakej ten vlastní track.

= Vím že toho chci docela dost, a gor po jednom přístroji. To vytváření tracků atd. si představuju tak že bych si udělal nějakou melodii na synťáku, a pak to třebas nasadil na nějaký beaty stvořený v E-jay, Fruity loops, nebo něčem. disponuji notebookem, 5kanálovým DJ mixážním pultem se samplerem, a dvěma Pioneery CDJ 100. což si myslím že by se nějakým složitým a neideálním způsobem nějak dalo využít.

Otázkou tedy je, jaký přístor by pro mě v rámci toho co bych chtěl dělat, byl vhodný ? Já osobně si zatím myslím že nějaký ten synťák. Ale jak říkám, vůbec se v této branži nepohybuji a nemám o tom páru, takže se třebas pletu. V případě syntézátoru bych viděl následující možnosti.

Rozpočet = Chabý, ideálně kolem 15 tis. Je mi jedno jestli kvalitnější starší věc, nebo novou.

Jako první sem narazil na Synťáky Korg, v mém cenovém rozmezí by to vypadalo asi na model X 50, zvuk vypadá docela v pohodě, a připadne mi že možnosti úprav zvuku sou poněkud strohé.

Jako další sem si vyloženě zamiloval Roland JP 8000, a to hlavně díky tomuto videu http://www.youtube.com/watch?v=g7_jq_8HUq8, a faktu že se hojně používal na Trance produkci. Viděl sem ho na netu po bazarech už kolem 12tis.

Jako další jsem objevil Roland SH-201, a to hlavně díky tomu že má Supersaw, jako model JP 8000. (nevím teda jestli supersaw vyloženě potřebuju, nedokážu to z toho videa moc identifikovat, ale myslím si že jo :oops: )

Popravdě musím říct že mě nejvíc zaujal ten Roland JP 8000. Ale už je to docela starej kus železa, někteří mu tu vyčítáte filtry, někdy i víc věcí, a otázkou je jestli je ještě vůbec reálně koupit po bazarech zahovalý kousek, s nějakou tou budoucností před sebou. Za další sem vživotě synťák neměl, a ani na nic nehrál, tudíž otázka jestli bych s tím byl vůbec schopnej něco vytvořit/zahrát

Proto připadá v úvahu ten SH-201, který by měl teoreticky poskytnout zvuky co JP-8000, a ač je plastový, tak by snad mohl něco vydržet. Navíc možnost stereo vstupu, USB, a programu na editaci v PC je minimálně zajímavá. Navíc co píší po shopech, tak jeho používání je "inspirativní" a jednoduché, a na předním panelu sou prvky uspořádány tak aby i lama pochopila základy práce se zvukem. (plusem je i český manuál).

Na druhou stranu, když si pustím například zde: http://www.synthdesign.de/roland.htm ukázky z JP 8000 a SH-201, tak u JP 8000 mám tendenci si sednout na prdel, a málem se roztéct blahem, kdežto u SH-201 z toho mám spíš takový pocit "no, ale jo, taky to nějaký trance prvky umí zahrát", a ten zvuk mi nepřipadne tak dobrej a čistej jak u JP 8000

Další a finální otázkou je zdali se dá na nějakej z těch rolandů i zahrát nějaká ta písnička, (třebas ten Terminator Theme, nebo něco), a nebo je to fakt spíš jen na tvorbu.

WOW... sry za tu slohovku, ale chtěl musel sem vypsat mé pohnutky abych byl správně pochopen. Předem děkuju, pokud by jste mi někdo byl schopen nějak poradit.

atom

Re: Výběr Synťáku, pls help! Jsem totální neznalec.

Příspěvek od atom » 18 kvě 2009 22:02

Nazdar tak celkom obsiahly prispevok.Uviedol si tam par dobrych syntov.Pohladaj si starsie clanky na ezone,je tu toho mrte.Ja som dlho chcel ten SH-201 niekto tu aj na nom tvori.
"BOLD,HUMOROUS AND VISUALLY STRIKING."

http://www.myspace.com/atomsoffury

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 19 kvě 2009 08:32

Bj_Carda: zkus kouknout na Virus Ti Snow nebo Waldorf Blofeld, ja bych do jednoho z nich asi sel, kdybych si kupoval syntak...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 19 kvě 2009 09:06

jindy: myslim, ze keyboard is needed..

carda: a zvazoval jsi variantu midi keyboard + software syntak v pc/nb? podle me pro zacatek je to dobry (nejlepsi) reseni. rozhodne nejlevnejsi - je spousta freeware soft syntaku, ktery ti pro rozkoukani zvukove budou urcite stacit (zadnej flame prosim tady :-) ) a budes moct zainvestovat treba do lepsi midi klavesnice, kterou do budoucna, rozhodnes-li se pro tvorbu, urcite ocenis a vyuzijes. jak se budes rozkoukavat a naucis se zaklady syntez a toho co syntaky umi, budes hned vedet co od "zeleza" chces a budes "pripravenejsi" na koupi realnyho synthu, kdyz po nem budes i dal touzit.

jinak jestli chces neco hrat - vybrnkavat, popr. skladat a nemas zakladni hudebni minimum (teorie), neni na skodu si neco precist. minimalne znalost stupnic ti pak muze usnadnit to vybrnkavani a casem se zacnes v hudbe lip orientovat ;)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 19 kvě 2009 12:55

Urcite bych koupil naky levnejsi midi klavesy a ovladal tim zatim syntaky v PC, treba neco jako Vanguard. Nema cenu utracet ted tezky prachy, to bych udelal treba az casem...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

c9000

Příspěvek od c9000 » 19 kvě 2009 13:38

TAk tak, kup midi keyboard s nějakýma realtime kontrolerama a mrkni na téma Free VST tady na foru, je tam toho spousta, třebas taen Freeanalogpack co sem odkázal Biscuit tě zabaví na strašně dlouho, má lepší/srovnatelný zvuk než většina současných levnějších HW synthu co jsou na trhu a základy se v něm jednoduše naučíš.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

Bj_Carda

Příspěvek od Bj_Carda » 19 kvě 2009 13:52

2: Jindy2 - vypadaj zajímavě, ale jak psal už Biscuit, nemaj keyboard.

2: Biscuit - Upřímně se přiznám že mě varianta Midi Keyboard nějak vůbec nenapadla. Ale nebude k tomu potřeba nějaká externí zvukovka, Midi rozhraní, nebo tak něco ? V případě že bych šel touto cestou, co by jste doporučili za Midi klávesy ? Případně mohl by jste někdo hodit linky na nějaký ty SW syntezatory ? (nebude to pro mě ještě složitější kroutit v PC, než kroutit v reálu ?)... Ale je fakt že by to mohlo být asi levnější no..

Jinak v případě HW varianty se po to co sem v noci do 4h. hltal ukázky a videa o SH 201, tak bych se asi přiklonil právě k tomuto synťáčku. Nebo spíš takhle. věřím že by vzhledem k tomu co dokáže asi stačil. Pokud by se dalo sehnat něco v bazaru kvalitnějšího, co umí víc líp, tak bych volil kvalitnější variantu.

Bj_Carda

Příspěvek od Bj_Carda » 19 kvě 2009 13:58

2: c9000 - Jj, už koukám... super. je tam i emulace JP 8000 :)

Asi blbej dotaz - dá se nějakým způsobem vyzkoušet zvuk co z toho leze i bez midi klávesnice ? Nebo to vůbec nemá smysl zkoušet instalovat když nemám do čeho ťukat ?

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 19 kvě 2009 14:02

Bj_Carda: keyboard si můžeš dokoupit a hrát na něm na HW synth, který keyboard nemá...

jinak, keyboardy na synťakové použití bych ti doporučil dva:

M-Audio Axiom 61 http://www.m-audio.com/products/en_us/Axiom61.html

Edirol PCR 500 - http://www.muzikant.cz/zvuk-a-nahravani ... -17977.php

k synthu bych vzal spíš ten Edirol...

bassline

Příspěvek od bassline » 19 kvě 2009 14:31

Bj_Carda píše:Jinak v případě HW varianty se po to co sem v noci do 4h. hltal ukázky a videa o SH 201, tak bych se asi přiklonil právě k tomuto synťáčku. Nebo spíš takhle. věřím že by vzhledem k tomu co dokáže asi stačil. Pokud by se dalo sehnat něco v bazaru kvalitnějšího, co umí víc líp, tak bych volil kvalitnější variantu.
napr. Novation NOVA :) ...Pri SH 201 si dost obmedzeny, NOVA znie tutovo a ide este dalej...ma prijemne ovladani, hezky design a koupis za dobrou cenu...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 19 kvě 2009 15:03

Bj_Carda píše: Asi blbej dotaz - dá se nějakým způsobem vyzkoušet zvuk co z toho leze i bez midi klávesnice ? Nebo to vůbec nemá smysl zkoušet instalovat když nemám do čeho ťukat ?
MIDI klavesy maj casto USB konektor, takze je jen pripojis k pocitaci (treba Axiom) a napajis je USBckem a midi data jdou taky po USB, takze zadny MIDI porty resit nemusis. Vyzkouset zvuk se samozrejme da, muzes ty syntaky ovladat bud zadavanim not v hudebnim programu, ve kterym je provozujes (at uz pomoci piano rollu, nebo treba trackeru nebo i notovych znacek), nebo maj nektery syntaky i v sobe "namalovanou" klavesnici na kterou muzes tukat mysi. Taky se da hrat pomoci pocitacovy klavesnice (viz. treba Renoise).
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Bj_Carda

Příspěvek od Bj_Carda » 19 kvě 2009 17:52

No ted mě tak napadá že vlastně i ten Roland SH-201 umí MIDI, takže teeorecky by se dal použít také s nějakým tím softem ne ?

mario.severin

Příspěvek od mario.severin » 19 kvě 2009 18:11

BJ_Carda: Na SH-201 se vybodni - to jsou vyhozený peníze. Většina FREE VSTi zní líp... fakt, na tom trvám... Jsem rád, že jsem se ho zbavil.

Když si koupíš solidní MIDI keyboard, Fruity Loops, postahuješ pár freeček, máš o zábavu dlouho postaráno. Mezitím našetříš a můžeš si pak koupit nějaký slušnější (dospělácký) synth - Nord Rack, Snowa, atd...

Bj_Carda

Příspěvek od Bj_Carda » 19 kvě 2009 20:06

Asi jo no, ale mám strach že to bude trošku složité. nějak do FL nakopat ty pluginy, zprovoznit to aby to nějak fungovalo atd. přece jen na tom synthu je to plug & play. ale zas na druhou stranu midi keyboard bude asi sakra variabilnější. co se týče možností zvuků co z toho vyloudit. Nemýlím se, když žiju v iluzi že by pak přes to šly hrát třebas i piánové zvuky, nebo třebas varhanní atd ?

Pokud MIDI keyboard, tak teda který ? Z těch co se tady objevily se mi asi líbí víc právě ten M-Audio Axiom ( i když sám nevím proč :) ) BTW jakej je rozdíl mezi normál verzí a verzí PRO, která je podstatně dražší ?

Cyril

Příspěvek od Cyril » 19 kvě 2009 21:27

Bj_Carda: jasne, muzes pak s tim hrat cokoliv, existujou stovky sample libraries co si narves do virtualniho sampleru a jedes... piana, varhany, cokoliv... Neblazni, slozity to bude mozna prvni pul hodinu, az na to prijdes tak zjistis, ze to je jednoduchy to zapojit... fakt se toho neboj... a budes mit nekonecny moznosti...

Odpovědět