Ako zapínať dlho nepoužívanú vintage elektroniku?

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
hirli

Ako zapínať dlho nepoužívanú vintage elektroniku?

Příspěvek od hirli » 10 pro 2012 08:15

Tak mi práve zadymilo z pôvodne bezchybného vzácneho vintage synťáku :(
Vytiahol po roku nepoužívania, oprášil, zapol, po 30 sekundách smrad a dym, rýchle som ho vypol. Predpokladám, že sa kvôli vyschnutým kondíkom v zdrojovej časti dostalo zo zdroja nevhodné napätie do obvodov nástroja. Aké budú následky mi povie až technik (,ktorého mimochodom stále hľadám):(

Počul som, že existuje spôsob ako zapínať dlho nepoužívanú vintage elektroniku tak, aby sa kapacity kondíkov aspoň čiastočne obnovili a aby nedošlo k takýmto nehodám.

nejaké rady, tipy, odkazy na web?

Kermitak
Moderátor

Re: Ako zapínať dlho nepoužívanú vintage elektroniku?

Příspěvek od Kermitak » 10 pro 2012 08:35

Hmm, sice neporadim, ale je to zajimavy tema. BTW ty kondiky by vyschly i kdyby se to pouzivalo ne? Na to snad pouzivani/nepouzivani nema vliv imho...
BTW pokud se pletu - tyka se to jen nejakych starych kousku, nebo je nejaky obecny problem s delsi nepouzivanou elektronikou? Nenapada me, co by se mohlo podelat, ale to nic neznamena :]

hirli

Příspěvek od hirli » 10 pro 2012 08:40

Ano, mas pravdu, vysusene kondiky to asi nezvlhci :) , ale tie co niesu este uplne mrtve by mali si mali tym postupom vraj obnovit format. Nicmene, viem ze Vintage Hi-Endisti na to zapinanie po dlhej dobe nejaky magic pouzivaju...

Nieco ako cyklicke zapinanie. Najprv na par sekund, potom to predlzuju, ale je to porod na pol dna a presny postup neviem najst a zaujimal by ma nazor elektronikov medzi nami, ci to nieje nahodou len placebo.
BTW. myslim ze som to cital onehda na stranke nejakeho ceskeho predajcu a servisaka vintage Studerov.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 10 pro 2012 08:59

hirli, vzdelani na to mam, ale nikdy jsem o takovemhle zapinani nic neslysel. myslim, ze nejfudovanejsi lidi s fora v tyhle problematice budou: bodyia, tudy, ecson, wave777, a.tom.x - resil bych to sz, vsechny prece dobre znas ;)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 pro 2012 09:02

Ja bych spis volil kexika, ctirada, nunuho nebo tudyho, ale tot jen muj nazor ;] Je fakt ze bodyia s atom.x-em maji asi staryho harampadi dost ;), takze muzou poskytnout prakticky rady.

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 10 pro 2012 09:03

Niečo som našiel:

http://www.volny.cz/pjenicek/radio/navo ... rmelt1.htm

Ešte hľadám spôsob pri ktorom sa používa žiarovka v sérii so zariadením, ktoré treba po dlhom státí spustiť.
Ale doporučujem prístroje, ktoré nepoužívame často, raz za čas zapnúť. Hlavne elektrónkové treba prevetrať aspoň raz za mesiac.

Skopíroval som niečo z jednej diskusie:

"Dělám to tak, že vemu připojím celé rádio -25W žáruvku nechám to půl hodiny, pak 40W zase půl hodky, a pak 60W zase půl hodky, pak 75W zase půl hodky, pak 100W zase půl hodky pak 200W zase půl hodky, pak 230W.

Jinak jsem slyšel cosi o regulovatelném odporuv sérii..."

Tá žiarovka musí byť v sérii s prístrojom!

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 10 pro 2012 09:35

Kermitak píše:BTW pokud se pletu - tyka se to jen nejakych starych kousku, nebo je nejaky obecny problem s delsi nepouzivanou elektronikou?
Pro zajímavost... mně se tohle stalo s cca půl roku nepoužívaným, asi 3 roky starým TC Finalizerem.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

hirli

Příspěvek od hirli » 10 pro 2012 09:38

Sanchez: Zaujimave, nastudujem.
Ja som konecne nasiel ten odkaz, ktory som spominal. Clovek vyzera, ze vie o com hovori. Len je to ozaj pracne :(
http://www.analogtape.cz/analog_tape_no ... postup.pdf

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 10 pro 2012 09:49

hirli píše:Sanchez: Zaujimave, nastudujem.
Ja som konecne nasiel ten odkaz, ktory som spominal. Clovek vyzera, ze vie o com hovori. Len je to ozaj pracne :(
http://www.analogtape.cz/analog_tape_no ... postup.pdf
Ale asi to stojí za to:-)

Ešte malá poznámka... Napriek akýmkoľvek úspešným formátovaniam, sa kondy neoživia na plnú kapacitu a kvalitu. U prístrojov, ktoré majú viac ako 20 rokov by som vymenil všetky kondenzátory za nové. Teraz to idem urobiť na svojom zosilňovači Denon. Šlape ako hodiny, ale vymením. A potom treba s tým prístrojom pracovať - treba ho teda raz za čas zapnúť a používať.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 pro 2012 12:30

Me by spis zajimalo co se tam deje, ne ze "jedna pani povidala" :]

PELF: to je hezky, ale co s nim bylo?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 10 pro 2012 12:33

to s tou zarovkou je imho pekna kravina.

člen historiského radioklubu píše:To na nabitém kondenzátoru setrvává i po vypnutí zdroje proudu.
za tuhle vetu by mu nas polosilenej profesor na elektrotechniku vrazil facku jako brno :-)

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 10 pro 2012 13:09

Neviem, čo je zle na tej vete o kondenzátore a napätí na ňom po vypnutí prístroja...:-)

Ale vrátim sa k téme... Nič z tých spôsobov som nikdy neskúšal. Ani skúšať nebudem. Platí čo som napísal nakoniec. Vymeniť všetky kondy a používať prístroj. Keď nepoužívam - predať niekomu, kto bude používať. Ak si chcem prístroj nechať v zbierke, tak zapnúť aspoň raz za mesiac a prevetrať. Basta.:-)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 pro 2012 13:14

No dobre, ale tam se pise o desitkach let, kdyz mam doma neco rok vypnuty, tak to taky hrozi?

Sanchez

Příspěvek od Sanchez » 10 pro 2012 13:18

Ja som to celé nečítal. Ale po roku nič nehrozí:-)))) Leda tak tetanus:-)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 pro 2012 13:21

To se pise prave v tom pdf co linkoval hirli, ale mne to prijde taky nejaky divny :] Nicmene sam pises "zapnout aspon jednou za mesic", tak nevim ted... Urcite na skladech nebo v krame lezi zarizeni i delsi dobu. BTW chapu to spravne, ze se ty tyka hlavne kondiku ve zdroji a v lampovych pristrojich?

biscuit: co je tam spatne? Vzdyt je to pravda s tim nabitym kondenzatorem... :?:

Odpovědět