Stavba nového studia

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
delay

Re: Stavba nového studia

Příspěvek od delay » 19 zář 2012 15:47

Kermitak píše:delay: levny asi ne, ale obecne to neplati, jsou i 8", ktery maji velmi dobry stredy. Osobne jsem slysel jen Aeony, ale treba Ecson chvalil stredy na jeho Expose a hodne lidi chvalej stredni pasmo na Opalech (i kdyz Matous tusim rikal neco o tom, ze mu znely dost HiFi). BTW konkretne posledni par chci slyset vedle sebe a vedle O300, na to jsem fakt zvedavej.
Však jsem psal slova "skoro" a "levný" :idea:

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 19 zář 2012 16:07

No ja si ale myslim ze tohle dogma je prezity, ze ani to "skoro" uz neplati, ze proste zalezi jak tu bednu postavis. Taky materialy menicu jsou dneska nekde jinde, jsou lehci a pevnejsi, takze umoznujou rychlejsi odezvu s mensim zkreslenim, tudiz i snadneji zvladnou vyssi frekvence.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 19 zář 2012 17:38

Mam doma Aeony a Bm6A a pri prepinani 8" vs. 6.5 BM6A mi tam
nic vyrazne neschazi resp bm6ky maj umele vyhajpovany basy..
oproti aeonum, ktery ty basy fakt hrajou..
Takze kor na tanecni music doporucuju koupit kvalitni 8" a nejaky 6palce
jako druhou bednu.. ty bm6ky uz teda prodavam, ale casem chci neco
lacinyho jako vxt6 a myslim si ze je to docela ideal kombinace
na bed room skladani EDM.

matucha

Příspěvek od matucha » 19 zář 2012 18:09

No kdyz uz tu jsme v tyhle trochu offtopic debate, tak mi pride, ze kdyz uz neco kombinovat tak jednu velkou bednu (3 pasmo, woofer vetsi jak 8") a k tomu jedny stredaky (ns10, auratone, malej adam?) ktery moc nehrajou basy a daj predstavu o tom jak vec funguje na malejch systemech, ale pritom s preciznosti hodnou studia ;).

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 19 zář 2012 20:20

2matucha: Jasne je to OFFtopic.. jenze ty uz temer mluvis o setupu pro mastering.. 3pasmove bedny rozhodne nepatri do kategorie pro "home studio", nejaky 3pasmovy adamy nebo Neumanny (K&H) v cenove kolem 120tisic za par. To uz bys do toho mohl rovnou zaradit super prevodniky, postavenou mistnost na miru atd. Ale myslim si, ze i pro mensi studio a kor na EDM tvorbu jsou dostatecny bedny kolem 50K za pár a druhý v tride monitoru,
ktery pouziva naprosta vetsina v danem zanru. Po prozkoumani toho, co tito interpreti pouzivaj (z ruznych interview z Future Music Magazine a ruzna jina
In the studio with..) me z toho vyplynulo ze vetsina ma KRK VXT8, Mackie HR ty stare s THX certifikatem 8", Genelec 8040A / 8050A, Dynaudio BM5A a BM6A.
Tohle ma vetsina interpretu v dnesni popularni House, Trance, Hardstyle, Dance tvrobe. Zbytek pak resi tim, ze mix poslou do profi mastering studia a hotovo.

Takze souhlasim s tebou, ale v danym zanru a danych podminach je to zbytecna investice. Stejne i kdybys mel doma supr studio, tak ve finale ta cilovka posluchacu a labelu je takova, ze to ani neoceni.. moje vlastni zkusenost. Vydavaji se zvukove fakt spatny veci a pritom to vydavaj top labely, protoze to ma napad.

Moje rada je .. kup si KRK VXT6 to ti na nejakou dobu bude stacit.. a az budes jooo zdatnej, tak si pak kup nejaky bedny z vyssi tridy s 8mi palcem, posilej to k Ivovi do velvetu na mastering a budes happy :)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 19 zář 2012 21:05

matucha píše:No kdyz uz tu jsme v tyhle trochu offtopic debate, tak mi pride, ze kdyz uz neco kombinovat tak jednu velkou bednu (3 pasmo, woofer vetsi jak 8") a k tomu jedny stredaky (ns10, auratone, malej adam?) ktery moc nehrajou basy a daj predstavu o tom jak vec funguje na malejch systemech, ale pritom s preciznosti hodnou studia ;).
taky bych OP doporucil spis ty 8". ono se z vetsi bedny da udelat mensi hipassem (bandpassem) na master savli (to doporucuju!), ale naopak to nejde :]

matucha

Příspěvek od matucha » 19 zář 2012 21:40

Jo, ja si odesel hodne do offtopicu, nemyslel jsem to jako radu tazateli. Spis jako reakci na to ze by si nekdo koupil 8" a potom k tomu este nejaky mensi, to mi totiz pride jako malej rozdil za spoustu penez navic.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 19 zář 2012 22:00

V tom mas pravdu, ten rozdil je docela malej, nicmene treba me osobne by slo spis o charakter treba uz jen kvuli porovnani "SOFT" vs. Titan tweeter.. to je dost velkej rozdil v charakteru prednesu vejsek. Hodne jsem to poznal pri prechodu z A7 na BM6.

kok1n

Příspěvek od kok1n » 05 říj 2013 20:15

*update*

Stan

Příspěvek od Stan » 06 říj 2013 02:01

Já by jsem se jen vrátil k Bass traps. To co jsi popisoval (prkna s mezerama) se jmenuje Slat resonator a k výpočtu šířky prkna (slat) a mezery (slot) se využívá HELMHOLTZ tabulka(kalulátor). Zjednodušeným příkladem je lahev do které foukáš na zálkadě síly tlaku vzduchu a sklonu (či velikosti prostoru pro vnikající tlak vzduchu) je vyrvářena rezonance určité frekvence. Zjednodušeně řečeno :úzká prkna a velké mezery = diffuzer vysokých frekvencí, široká prkna s malými mezerami = diffuzer nízkých frekvencí. Přidal jsem tabulku HELMHOLTZ kalulátoru
HELMHOLZ_JS_Metric%20and%20Imperial.xls
(60.5 KiB) Staženo 32 x
není to můj výtvor tak pokud je to nežádoucí tak prosím adminy za odstranění a předem se omlouvám. Spíše než pouze bassy by jsi měl popřemýšlet o celkovém vytunění místnosti. Na obrázku vidíš principy Bass traps a diffuzerů kterými by jsi měl místnost vybavit. Podívej se na rozdíl mezi FIRST reflection a EARLY reflection kde jsou a co jim postavit do cesty. Na DIY bass trap použij skelnou vatu či něco podobného s densitou min 60-120 kg/m3 více lépe. Měj na paměti že ideální plocha absorbce je 20-40% celkové plochy místnosti (koberec je taky absorbent). Mám tady pár dalších tabulek (excel) pro akusitku kdyby byl zájem tak je sem hodím ale jsou volně dostupné na netu. chce to jen hledat. :)
Přílohy
BTPlans.gif
BTPlans.gif (44.34 KiB) Zobrazeno 526 x
Naposledy upravil(a) Stan dne 06 říj 2013 12:16, celkem upraveno 1 x.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 06 říj 2013 11:35

mozna by take bylo vhodne upresnit na co to studio bude. jestli jen muzikantskej koutek nebo technicke studio zamerene primarne na michacku a mastering (treba i s vyhledem na komercni zakazky).
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

Stan

Příspěvek od Stan » 06 říj 2013 12:18

Ještě jeden užitečný kalulátor
Přílohy
Control Room Calculator V2.67 XL2007.zip
(262.81 KiB) Staženo 36 x

Poklop

Příspěvek od Poklop » 06 říj 2013 12:33

Já bych jen trochu přilil vodičku do mlejnku. Podle mě teda je velmi důležitá akustika místnosti. Tzn. že koupit drahý bedny a postavit je do špajzu je naprosto zbytečný neb budou steně hrát jiný songy než je skutek.
Podle mě je podstatně důležitější kvalitní poslechový místo, který bude symetrický a na nejlepším místě v místnosti v rámci možností. Pak nastává otázka, jestli lepší bedna bude hrát v kombinaci s místností blízko ideálu nebo ne.
Kamarád má B2031 ale z jeho poslechu vždycky učůrávám. Mám tam pocit, že slyšim co potebuju.
Prostě rozdíly v akustice roomu jsou podstatně větší než rozdíl v bednách.
Takže bych doporučil soustředit se na akustiku, experimentovat, pučit si bedny, jak navrhnul Matucha a pak je teprve koupit na základě pocitu, že tohle mi vyhovuje.

kok1n

Příspěvek od kok1n » 27 lis 2013 22:48

Díky za odpovědi (@Stan!), po zdlouhavém rozhodování jsem se rozhodl jít cestou 'broadband' absorberů.
Bohužel sehnat v Česku OC 705 FRK je zřejmě nadlidský výkon, nehledě na to, že v snad každý zemi se výrobky od různejch firem jmenujou jinak, případně se sem ani nedovaží :roll:

Může mi teda někdo doporučit nějaký panely, ať už Rockwool, Isover, Ursa....
Pro basový pasti hledám panely s hlinkovou folii, má s tim někdo zkušenosti?
Zatím jediný co se mi zamlouvá je Isover Orstech 90 (nebo možná Rockwool Techrock 80/100).

Případně má někdo informace o tom jakej je rozdíl mezi FKR a ALS?

Stan

Příspěvek od Stan » 27 lis 2013 23:22

Nezáleží na výrobci ale na hmotnosti materiálu minimálně 45kg/m3 optimálně 60-120 kg/m3. Po hrubém výběru materiálů podle hmotnosti následně porovnej absorbci, ne každý materiál s tou samou hmotností má ty samé parametry co se absorbce (útlumu) týče. Takže pak se ti zmenší výběr na pár výrobků. Následně se podívej který je nejdostupnější a nejblíže. Myslím že ti zůstanou tak 2-3 výrobky. Hliníková folie není na škodu zaprvé je to ohnivzdorná ochrana za druhé je to vlastně další vrstva kterou musí zvuk projít tam a zpět, jen nezapomeň že tato vrstva má být směrem ke zdi. :)
ještě link o stavbě domácího studia jestli jsi ho nenašel.
./ruzne/vystavba-domaciho-studia-t20032.html

Odpovědět