Autorské odměny ??

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Cyril

Příspěvek od Cyril » 29 bře 2007 13:51

LUPO: smarja... no aspon ze ti to zaplatilo jizdenku na tramvaj :(
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 29 bře 2007 16:05

taky znám podobný případ.

Kapela má asi 90 vystoupení ročně, na kterých hraje cca 12 vlastních skladeb. Pořadatel pokaždé zasílá seznam skladeb a kapelník, coby autor je zaregistrován u osa, které smozřejmě za členství musel zaplatit.

A tak se rozhodl, ze jisti, jak je to s penezi, nebot osa ma proplacet tri roky zpetne. No, pani se zeptala, jak muze dolozit, ze se to hralo X krat v postu X kusu. A on odpovedel, ze rpece poradatel kazdy tyden dvakrat posila vyplnene playlisty soucasne s zadankou. A pani odpovedela, ze to je sice hezke, ale ona nemuze vedet, jake zaznamy my jine oddeleni, prece... :-)

Tak se mi zda, ze je neco shnileho v OSA :-)

LUPO

Příspěvek od LUPO » 29 bře 2007 16:52

vzdycky me na OSA dostali, kdyz se me zeptali "a v kterych radiich vas hraji?".... moje odpoved zni "ve vsech"... :)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 29 bře 2007 17:00

Hmm a neni to prave prace OSA, aby hlidala kde koho hrajou ? Proc potom buzeruje na svatbach a v hospodach ?

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 29 bře 2007 23:07

prave, ze neni :-/

jde o to, ze ty zaplatis, aby te zastupovala, pak si zaregistrujes skladby, ale pokud nemas bonitu (svoboda a podobní skladatelé), tak si musíš sám ohlídat, jak tvý věci hrají a pak si od nich vyžádat odměny...

Pro ostatní muzikanty to znamená, že když chce někdo hrát tvou věc, nemusí žádat tebe, ale dá žádost na OSA. Ale ty vlastně musíš dokázat, že to hráli, protože z jednoho oddělení se to do druhýho prostě nedostane...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 30 bře 2007 01:45

fantozzi píše:prave, ze neni :-/

jde o to, ze ty zaplatis, aby te zastupovala, pak si zaregistrujes skladby, ale pokud nemas bonitu (svoboda a podobní skladatelé), tak si musí%u161 sám ohlídat, jak tvý v%u11bci hrají a pak si od nich vy%u17eádat odm%u11bny...

Pro ostatní muzikanty to znamená, %u17ee kdy%u17e chce n%u11bkdo hrát tvou v%u11bc, nemusí %u17eádat tebe, ale dá %u17eádost na OSA. Ale ty vlastn%u11b musí%u161 dokázat, %u17ee to hráli, proto%u17ee z jednoho odd%u11blení se to do druhýho prost%u11b nedostane...
myslim, ze se mylis... nevim, jak je to u tech zivych produkci, ale z radii i televizi proste chodi playlisty (na vypisu vzdycky vidim, 'co - kdy - kde').

docela by me ale zajimalo, jak spolehlive tohle funguje ve spolupraci z cizinou. tady jsem skeptictejsi.

mimochodem, jednou jsem se chtel ze zvedavosti presvedcit, ze se mi neco pripsalo za mechaniky od vydavatele. zjistilo se, ze zadny vlastne neplatil. dluzno dodat, ze to potom osa pomerne rychle sama vyresila. (ale musel jsem tam osobne.)

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 30 bře 2007 12:54

ja se nemylim, ta pani to tak primo rekla ;-)

Ty playlisty chodi i u zivych akci, ale chodi na oddeleni povolovani a oddeleni vyplaceni si to z toho druhyho neumi zjistit ;-)

Viz Lupo - stejnej pripad. Pani ho hned vyzvala, aby dolozil, kde ho hrajou...

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 30 bře 2007 13:00

a se zahranicim to bude stejny. posilaji tam penize na zaklade bonity autoru. Pochybuju, ze kdyz si z playlistu nedokazi vytahnout nas, vytahnou si sepulturu...

Byl bych rad, kdyby mi to nekdo presvedcive vyvratil a presvedcil mne, ze tohle byla vyjimka na zaklade neschopnosti jedne zamestnankyne... Protoze potom je OSA dost zbytecna vec a vydelava na ni par "TOP" sladatelu a zamestnanci osy.

Nehlede na to, ze vsude jsou radi, kdyz clenem osy nejsi...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 30 bře 2007 13:33

fantozzi píše:a se zahranicim to bude stejny. posilaji tam penize na zaklade bonity autoru. Pochybuju, ze kdyz si z playlistu nedokazi vytahnout nas, vytahnou si sepulturu...

Byl bych rad, kdyby mi to nekdo presvedcive vyvratil a presvedcil mne, ze tohle byla vyjimka na zaklade neschopnosti jedne zamestnankyne... Protoze potom je OSA dost zbytecna vec a vydelava na ni par "TOP" sladatelu a zamestnanci osy.

Nehlede na to, ze vsude jsou radi, kdyz clenem osy nejsi...
ten pocit, ze v te budove o sobe jednotliva oddeleni moc nevi, jsem mel taky.

fakt ale je, ze mi proste zatim neco posilali, a vzdycky jsem videl, za co. opacnym smerem (ze bych vedel, ze se neco hralo a ve vypisu to nebylo) jsem zatim neresil.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 30 bře 2007 14:14

fantozzi píše: Nehlede na to, ze vsude jsou radi, kdyz clenem osy nejsi...
Největší perverze ovšem je že OSA vybírá i za ty, kteří jejími členy nejsou

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 30 bře 2007 16:36

na veřejných akcích jo, tam to je podle kapacity sálu paušálně a ty pak právě musíš dokzovat, že jsi tam tu svou skladbu hrál - mít potvrzení od pořadatele, i když on na jiný oddělení posílá playlist... ale v rádiu za to třeba pak platit nemusí. taky vlastní zkušenost

zajíc zvědavec

Příspěvek od zajíc zvědavec » 04 dub 2007 22:56

Tak si někdo odvážný a bohatý zaplaťte právníka, analyzujte situaci z právního hlediska a potom vesele k soudu. Myslím že OSA nemá určitě všechno podchycené. A pokud ano, tak jedině založit konkurenci a vybírat od všech ještě jednou. :) IMHO si myslím že by se fakt nějaká konkurenční společnost hodila.

LUPO

Příspěvek od LUPO » 06 dub 2007 10:13

zajic zvedavec: no tak to bych chtel videt.... myslim ze za ty penize co se v tom toci by se jim vyplatilo te odstranit i se vsema pribuznyma.

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 06 dub 2007 13:41

ještě jsem zapomněl - systém relatvině funguje, pokud vydáš desku, na intergramu si vyžádáš ISRN (obdoba isbn u knih), který necháš na to cdčko nalisovat se skladbama, takže v rádiu jim to vyskakuje a v tom případě funguje načítání odměn docela spolehlivě. Ale to je ku**vsky malá kapka v moři :-)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 06 dub 2007 14:43

ISRC :-)

Odpovědět