Autorské odměny ??

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Ivo
Moderátor

Autorské odměny ??

Příspěvek od Ivo » 08 bře 2007 14:00

Trošku mě nadzvedává ze židle, že od nějaké doby při nákupu pevných disků, médií, vypalovaček apod. jsou lidé nuceni platit cosi jako "autorské odměny" (naposledy např. 130
Kč při nákupu hard disku). Připadá mi to naprosto nehorázné. Podle této logiky každý kdo si koupit třeba harddisk už je tím pasován na potenciálního zloděje a odvádí poplatek za věci,které si následně ukradne.
A platí každý, i ten, kdo disky a média používá výhradně na své věci.

Komu se tyto poplatky platí ? Ochrannému svazu autorskému ? A jak tento svaz s těmito poplatky konkrétně nakládá ? (kromě rozdělování mezi členy představenstva - a málo to určitě nebude).

Tato absurdní praxe mi připadá téměř nezákonná a do nebe volající a nedovedu si představit jak něco takového mohlo být schváleno(respektive dovedu :( )...

Další věc, kterou tato slavná organizace praktikuje (když už jsem se o ní zmínil), je též hodně absurdní - vyžaduje od organizátorů , aby platili jakési "desátky" z koncertů, jejichž interpreti ani hudba nemají s touto organizací NIC společného (můj případ například). Ted se s tím zrovna potýkám u jednoho připravovaného koncertu.

A nedávno dokonce vyžadovali od majitele jednoho obchodu v Českých Budějovicích, kde pouštěli hudbu z mých CD, moje písemné prohlášení o tom, že nejsem členem OSA - to už jsem je ale poslal někam daleko s tím, že snad by měli sami vědět kdo je a kdo není jejich členem ?

Nemůžu se zbavit dojmu, že tato organizace je mi nějak málo sympatická ...

dano

Příspěvek od dano » 08 bře 2007 14:21

Prepac Ivo no jedno OT musim dat: Na Slovensku ide Červený kmér Fico s jeho rektoskopmi zaviest este uzasnejsiu vec. Proste kazdy, kto plati za elektrinu (teda doslova vsetci okrem bezdomovcov) bude musiet platit koncesionarske poplatky na Slovensku televiziu a Slovensky rozhlas. Aj ked doma nema telku ani radio. Ja osobne patrim prave do tej skupiny bez TV a radia /uplne si vystacim s DVD prehravacom/ a ani sa to nehodlam menit. Ale 1200 ci kolko rocne proste budem musiet platit. Tomu hovorim stat - vypalnik - mafia. Doslova.

Sorry, to bolo len na okraj... Inak suhlasim s tebou, ze OSA, alebo u nas SOZA robia rozne chujoviny. No aspon ze existuju a aspon niekto haji aspon trosku aj zaujimy autorov a interpetov /nielen hviezdy/.

Pavel Vantuch

Příspěvek od Pavel Vantuch » 08 bře 2007 14:23

Ivo: Souhlas. Mám stejný dojem už od doby, kdy se o tom jenom uvažovalo :|

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 08 bře 2007 14:32

dano píše:Prepac Ivo no jedno OT musim dat: Na Slovensku ide Červený kmér Fico s jeho rektoskopmi zaviest este uzasnejsiu vec. Proste kazdy, kto plati za elektrinu (teda doslova vsetci okrem bezdomovcov) bude musiet platit koncesionarske poplatky na Slovensku televiziu a Slovensky rozhlas. Aj ked doma nema telku ani radio.
O tom se mluvilo i u nás. Já jsem byl pevně rozhodnut dát se třeba zavřít než bych (z principu) zaplatil jedinou korunu - jako ten kdo televizi nikdy doma neměl a nikdy mít nebude ...

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 08 bře 2007 14:34

Ivo, ok a ako by si to riesil ty?
Mam totiz aj opacne skusenosti, "pouzivaju" sa moje veci a pri otazke na dotycnu instituciu ci pouzitie mojho diela nahlasili na Soza, resp. Slovgram sa pytaju, to co je to prve, resp, to druhe, resp, oboje...
Naposledy upravil(a) PiKey dne 08 bře 2007 14:36, celkem upraveno 2 x.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 08 bře 2007 14:35

No je to dost sila. Jasneze to svoji logiku ma s tema pridanyma poplatkama ale je to k zbliti pro nepiraty. I kdyz, kdo si nikdy nevypalil cdcko nebo cizi mptrojky at po nich prvni hodi kamenem :) No ale neodporuje to presumpci neviny? Neni to nak v ustave nebo tak neco? Tady se vsichni trestaj rovnou, bez soudu, bez dukazu. Dedicnej hrich.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 08 bře 2007 14:45

PiKey píše:Ivo, ok a ako by si to riesil ty?
Mam totiz aj opacne skusenosti, "pouzivaju" sa moje veci a pri otazke na dotycnu instituciu ci pouzitie mojho diela nahlasili na Soza, resp. Slovgram sa pytaju, to co je to prve, resp, to druhe, resp, oboje...
Tady není nic k řešení .. To, že někteří umělci se touto organizací nechají zastupovat je jiná věc a to ať funguje dle jejich interní dohody. Ale naprosto nesouhlasím s tím, že tato organizace má jakékoliv právo zatahovat do svých machinací lidi, kteří s ní nemají nic společného. To jsou jak běžní lidé kupující počítačovou techniku, tak hudebníci, kteří nejsou členy tohoto spolku..Proč by měl organizátor mého koncertu platit jakékoliv peníze OSA, když ani já, ani má hudba nemá s touto organizací žádné propojení ??

Nebo slavný zpěv lidových písní sborem pionýrů při vítání Václava Klause někde v Děčíně - i na "Ach synku synku" se chtěla OSA napakovat ...

O těch mafiánských poplatcích při koupi techniky se raději už ani nezmiňuji.

Vey

Příspěvek od Vey » 08 bře 2007 14:47

Tak z podobnych veci mi je fakt spatne ... Tyto prizivnicke spolecnosti bych hnal karabacem.

dedalebeda

Příspěvek od dedalebeda » 08 bře 2007 14:50

osu maj radi i na jinejch forech! (nekteri bohuzel opravdu) :cry: - http://forum.mujmac.cz/read.php?152,1970807

dano

Příspěvek od dano » 08 bře 2007 14:55

Vey píše:Tak z podobnych veci mi je fakt spatne ... Tyto prizivnicke spolecnosti bych hnal karabacem.
aj keby ti kazdy marec prislo na ucet 100 litrov?

dedalebeda

Příspěvek od dedalebeda » 08 bře 2007 15:00

dano píše:
Vey píše:Tak z podobnych veci mi je fakt spatne ... Tyto prizivnicke spolecnosti bych hnal karabacem.
aj keby ti kazdy marec prislo na ucet 100 litrov?
prece kazdej spravnej cech a slovak si tech 100,. vydela poctive!!! :D

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 08 bře 2007 15:05

Ivo píše:
PiKey píše:Tady není nic k řešení .. To, že někteří umělci se touto organizací nechají zastupovat je jiná věc a to ať funguje dle jejich interní dohody.
... a co dalej? aky ma byt princip fungovania tej internej dohody?
Ak by tu nebolo nic "k reseni" niet snad ani tejto temy a to nie je vytka, len nemam rad vykriky do tmy.

p.s. a osy rad nemam :?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 08 bře 2007 15:17

PiKey píše:
Ivo píše:
PiKey píše:Tady není nic k řešení .. To, že někteří umělci se touto organizací nechají zastupovat je jiná věc a to ať funguje dle jejich interní dohody.
... a co dalej? aky ma byt princip fungovania tej internej dohody?
Ak by tu nebolo nic "k reseni" niet snad ani tejto temy a to nie je vytka, len nemam rad vykriky do tmy.

p.s. a osy rad nemam :?
Nemyslel jsem to jako "výkřik do tmy" ale jako myšlenku, že tu není co řešit ve smyslu, že ti co mají dohodu, at ji plní (detaily jsou jejich věc) a ostatní jsou prostě mimo.

To by pod stejnou "logikou" mohli vybírat při koupi každého počítače poplatky VŠICHNI existující výrobci softwaru na světě . Proč ? Protože by si ten software mohl někdo ukrást. Nebo každý majitel auta by měl povinně platit příspěvek na dálniční známku, i když po dálnici nejezdí. Proč ? Protože by tam mohl jet a nikdo by ho nemusel zrovna chytit. A každý občan by měl platit poplatky ČSD nebo Dopravním podnikům, i když jejich služby nepoužívá. Proč ? Kdyby náhodou jel, nezaplatil a nechytil ho průvodčí/revizor. A v těchto absurditách by se dalo pokračovat. Bohužel jedna z nich v praxi funguije. DOcela by mě zajímalo jestli jen v našem Absurdistánu anebo se to tak praktikuje i v civilizovaných zemích ...

bassline

Příspěvek od bassline » 08 bře 2007 15:44

SOZA je obycajne svinstvo, su to zlodeji....faktom je ze ' autorske ' poplatky za nosice sa platili aj doteraz, ale spolu, proste boli uz zahrnute vo vyslednej cene...dnes uz sa to fakturuje osobitne, cize cena produktu + recyklacny a autorsky poplatok....autorsky poplatok za PRAZDNY nosic ide na SOZA a LITA...clovek proste s tou bandou nema absolutne nic spolocne a aj napriek tomu im musi za prazdny nosic platit....argument je ten, ze to sluzi ako akesi 'odskodenie' autorom za to, ze nosic moze byt pouzity pre nelegalny obsah...a skutocne idu tie peniaze tym autorom? a komu? ved to sa neda vyhodnotit...SILA CO? ja na to nemam slov...Tu nejde o to ze zaplatim mejakych 25 halierov posratej soze ked kupujem prazdne CD, ale ide o ten princip, AKYM PRAVOM takto odo mna akasi SOZA berie peniaze?

http://www.sws-distribution.sk/default. ... ky/178.htm

dano

Příspěvek od dano » 08 bře 2007 15:57

Bassline zase sa opytam: vadilo by ti to aj vtedy, keby ti SOZA pslala kazdy rok v marci okolo 100 litrov? Alebo 20 litrov? Pochybujem ze ano.

Myslim si, ze akonahle sa niekoho skladby zacnu hrat verejne, moze byt interpret vdacny, ze je tu aspon niekto, kto to strazi za neho, pretoze sam by to neobehol. Kamaratovi sa stalo, ze pri nakupe myslim ze v IKEA zistil, ze v reprakoch hraju jeho podklady. Pre zaujimavost sa spytal manazera, ci to maju osetrene a zistil ze nie. No a prave vdaka SOZA kde je kamos clenom to potom mohol oficialne riesit. A tak je to spravne.

Teraz netvrdim, ze SOZA nerobi aj chujoviny, no v kazdom pripade aj chrani zaujmy umelcov a dokonca ide aj na sud za svojho klieta. A to je dost dobre, pretoze umelec by asi sam spor nevyhral.

Odpovědět