Článek - Stavba domácí DAW

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
fova

Příspěvek od fova » 22 zář 2008 22:29

Jindy: Dobra prace, je to fajn clanek pro zacatecniky.

Par clanku uz jsem napsal, tak vim, co je s tim prace.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 22:35

fova: Díky, pro ně to je určeno ;) Snad jim to nepoplete hlavy. Ale tvůj článek o domácí akustice byl taky fajn, to se hodí zase nám, já si tu ty úpravy co popisuješ, snad budu moct brzy dovolit, tak se těšim :)

fova

Příspěvek od fova » 22 zář 2008 22:37

Mas to napsane jednoduse a prehledne. Nezachazis do zbytecnych detailu, v kterych by se laik ztratil.
Mel bych par pripominek, ale nejsou zasadni.

fova

Příspěvek od fova » 22 zář 2008 22:41

K tem akustic. upravam: Priprav se na to, ze konecne uslysis zvuk takovy, jaky skutecne je. Uz zadne duneni mistnosti, ktere te nuti stahovat basy nebo neprijemne tleskave panelakove vysky.
Podobne jako pri prvnim poslechu studiovych monitoru to bude mozna sok, jak to zni "nezajimave". Ale kdyz si zvyknes, tak uz nebudes chtit nic jineho.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 22:48

Já ale asi budu muset koupit i odhlučněné dveře, jako jsou ty vypolstrované u zubaře, protože z mého pokojíku, když to jo ohulim, tak rezonuje umakartové jádro v panelákové koupelně :( A to dělalo u všech silnějších repro, co jsem tu měl. Nevim, jestli to vyřeší ty tvoje úpravy, prvně asi budu muset řešit ty blbý dveře do chodby, to asi nebude levný.

kexik

Příspěvek od kexik » 22 zář 2008 22:50

Jindy2 píše:kexik: No já vim kexíku, že kdybys to psal ty, bylo by to o něčem jiném, ty se vyznáš líp než já, to bez debaty ;)

Jenže o tom, co cituješ, jsem celkem přesvědčen a to již delší dobu, proto jsem to tam napsal. Skládání je jenom o znalostech a zkušennostech. Proč by pravý skladatel neměl umět složit jak dechovku, tak techno? Podle mě to umět musí ;)

Ale jinak samozřejmě, máš pravdu, ten článek je pro normální čitatele PC Tuningu a pro laiky, pro nikoho jiného, nikomu "od nás" to nic nedá.

Sorry za Merlot, Mendelsohn by se musel kurva snažit :) No hele čínská opera a vůbec ty jejich stupnice...no, prostě zůstaň v Evropě radši :)

Jinak píšu sice, že by měl umět složit hudbu v jakémkoliv stylu, ale do toho jsem nějak nezahrnul hudbu z jiné planety, jako je ta čínská :) Ale s komponováním nějaké indiánské a podobné hudby není problém, to je pokud vím samé černé klapky.
tak daleko moja filantropia nesiaha, aby som pisal podobne clanky. a nie som si sity ani tymi skusenostami, trebars tie klavesy urcte vsetky co tam mas nepoznam, az na jeden typ vlastne ziadne. mozno by som tam dal ine typy ale tie by zasa neboli dostupne v cechach atd. ja nekritizujem, len som zasa vysosal flasku cerveneho a bavim sa. ta citovana veta je ako fakt konina a vobec cely ten odsek okolo. paci sa mi ze si tam natisol tie odporucania kniziek atd ale ten zaver tam fakt nema co robit

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 23:04

kexik: jo, já zase sosám už šestej ležák :) ty keyboardy zrovna všechny znám, chtěl jsem si je kupovat, takže vim, o co jde - tedy co který má za výhody a nevýhody, co se na to dá / nedá hrát atp...

a near-fieldy co jsem tam plácnul, jsou prostě taková sorta, že se nedá nic zkazit, možná až na ty ESI, ale ty jsou tam proto, že jsou nejlevnější ze všech...

no a ten konec...už to přepisovat nebudu - cílovému publiku to divné nepřijde, o to jde...je to spíš moje filozofická vsuvka, můj osobní názor zabalený do článku...no přeci si snad můžu něco takového dopřát (na závěr svých článků obvykle dávám osobní názory), když to celé furt píšu objektivně, nedoporučuju lidem kraviny atd...tak co bych tam nepropašoval i moje názory...
já si prostě myslím, že člověk, co dělá třeba dejme tomu house a teď mu řeknu, udělej mi ryze indiánskou hudbu na rainforest flute a on to nedokáže (ani se o to nepokusí), mi nepřijde jako skladatel, ale jako rutinér, co umí jenom house....

víš jak jsem to myslel s tvými znalostmi - ty jsi snad biochemik + ty tvoje znalosti technických parametrů a co znamenají, jsou prostě supr...já dodnes např. neumím rozlišovat mezi převodníky...ale ty znáš odpověď skoro na všechno...bez tebe bych se ani v "blbém" Fruity daleko nedostal, takže zpětně děkuji :)

Settler

Příspěvek od Settler » 23 zář 2008 00:11

Taky chvalim.. clanek v pohode.. jen muzu rici, ze ti teda pekne dekuju.. jakozto letity clen i PCT fora musim rici, ze to zas bude dotazu a pokusu s tvorbou.. :)

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 23 zář 2008 00:21

Settlet: dik...jak to myslis, s tim PCT forem? ja tam teda nechodim, ctu jenom novinky na PCT...teda nemyslim si, ze muj clanek zvedne nejakou vlnu diskuzi na PCT foru ohledne DAW a hudby vubec, ale jestli jo, tak sorry za nadbytecnou administrativu, kdyztak dej vedet, jestli se tam neco rozjede, nesleduju to tam....kdyby neco, hod PM, rad vypomuzu...

Settler

Příspěvek od Settler » 23 zář 2008 00:24

No ne.. ja to myslel spise ironicky.. pac kdybys videl, co se tam obcas objevuje za tvorbu.. :) ..skoda mluvit.. nerikam, ze je to pravidlo, ale zatim to vypada tak, ze: "Umim nainstalovat Traktora, jsem tedy DJ" :D

Tim ale zase samozrejme nechci tvrdit, ze clanek vysel na spatnem serveru.. to uz je vcelku jedno.. jen mam pred ocima tu vizi, jak se toho tamni komunita chytne.. :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 zář 2008 00:27

Nazov je stavba domaci DAW .. a zatial tam o stavbe neni nic.. ale o vybere zvukovky , masterkeyboardu a monitorov .. Mam pocit ze clanok by sa mal volat inak ..

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 23 zář 2008 00:34

Ale Pytkine, co jineho je DOMACI (PC) DAW, nez poskladani par "picovin" dohromady? To je jen takova obecna poucka pro slozeni solidniho zakladu, pro tvorbu hudby. A ja napsal laikum, co je treba. Je treba masterkeyboard, je treba dobra zvukovka, jsou treba near-fieldy a je treba nejakej soft + dalsi veci. A jake nejake zakldni veci, to jsem jim take napsal. Je to skladacka. Ja si to skladal posledni tri roky, tak vim, co do toho asi tak lidem doporucit.
Ja vim, ze ty delas v nejakem tom filmovem studiu nebo kde, ale to proste neresim. Jak rikam, nam to tady nic neda, ale vezmi si naprosteho laika - v zivote jsi nevidel ani Fruity Loops, ale treba bys rad delal vlastni hudbu. Proc nemit nejakej navod. Ta idea je proste v tom clanku uplne jasna uz dopredu.

Stavba DAW PC - konkretne o tom se da napsat dalsi clanek a jasne na zacatku pisu, ze to tam rozebirat nebudu. Z me zkusenosti pro tvorbu hudby na nejake urovni jsou dulezitejsi ty komponenty, kterym se proste clovek nevyhne. Specialni DAW PC je uz potom jina kapitola. Nazev muze byt pro nas zavadejici, ale ja to lepe nazvat neumel. Uvedom si, ze ten clanek je uplne plnej kompromisu, nic jineho, jinak jsem to proste napsat nezvladnul.

Jestli to beres doslovne, tedy pouze jako stavbu specialniho DAW PC (a ja vim, ze to ty kamosum skladas), tak o tom to neni, proto neni v nazvu to PC, je to zamerene na periferie a zakladni software.
Laiky nezajima nejake odhlucnene PC, zajima je spis, jak a na cem tu hudbu proste delat. Predstav si, ze proste chces delat hudbu, ale nevis jak. Pomuze ti nejake Quad Core a bezhlucne PC nebo MAC? Ne, nepomuze. Potrebujes vedet know-how, alespon to zakladni know-how. Pro nas je to jasny, pro ne to jasny neni.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 zář 2008 01:11

jindy : to co si popisal je domace studio ! nie daw .. DAW = digital audio workstation .. je to ten komputer .. dajme tomu aj zvukovka .. ale nie masterkeyboard .. nie repraky .. atd .. a o skladani toho pocitaca tam nepises nic .. ani o vybere jeho komponentov .. teda pises , ze je to zlozita tematika ..

Jakoze nechcem znizovat uroven tvojho clanku (a kedze som ho cely necital, tak ho ani nejdem hodnotit) .. Len si myslim ze clanok ma nestastny nazov ..

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 23 zář 2008 01:14

Pytkin píše:jindy : to co si popisal je domace studio ! nie daw .. DAW = digital audio workstation .. je to ten komputer .. dajme tomu aj zvukovka .. ale nie masterkeyboard .. nie repraky .. atd .. a o skladani toho pocitaca tam nepises nic .. ani o vybere jeho komponentov .. teda pises , ze je to zlozita tematika ..

Jakoze nechcem znizovat uroven tvojho clanku (a kedze som ho cely necital, tak ho ani nejdem hodnotit) .. Len si myslim ze clanok ma nestastny nazov ..
dnes DAW ve vetsine pripadu, clanku=software, kde produkujes, v kterym nahravas.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 23 zář 2008 01:23

Pytkin: Však ano. Článek se nejmenuje DAW, ale Stavba domácí DAW. Nehrajme si se slovíčky, já něco vím o názvech článků a nic lepšího a kratšího mě nenapadlo. Já nemůžu psát jako tady na ezone, když píšu článek, musí to mít i jiná kritéria, než naprostou doslovnost podle našich kritérií.

Brooklyn: Nj, ano, softwarem začínám. Ale software bez hardwaru je k ničemu. Já vidim DAW prostě to, co mám na stole a má to většina z nás, ten základ tu mají všichni - comp, software, zvukovku, masterkeyboard, nearfieldy, preampy, mikrofony a tak dál. Všechno je to u mě DAW. Kašlu na definice, dělám si vlastní, protože věci, které tu nejsou ani 10 let, se můžou definovat různě. Podle mě je to i příklad DAW.

Nevim, co je špatného na tom, strčit všechno tohle harampádí, co se nám válí po pokojích, do jednoho pytle. Jsou to věci na tvorbu hudby, připojené k DAW - a co je připojené k DAW, je pro mě DAW, tím to hasne. Škatulkování nemám rád, to víte. Je to jenom název.

Ale každopádně: Jedna kamarádka mi dnes napsala, že jako nesouhlasí s článkem. Zeptal jsem se jí, jestli si těch 15 normostran textu přečetla a vypadlo z ní, že četla první tři řádky. Takže tak to nejde ;)
Naposledy upravil(a) Jindy2 dne 23 zář 2008 01:37, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět