Článek - Stavba domácí DAW

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Jindy2

Článek - Stavba domácí DAW

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 16:44

Ehm, dopředu prosím - nebijte mě :) Napsal jsem článek zaměřený na laiky o stavbě domácí DAW, článek vyhrál v soutěži na PC Tuning jako nejlepší a dnes tam u nich vyšel.

Zde je link: Stavba domácí Digital Audio Workstation - by mindwarp.cz & pctuning.cz

Tady to asi nikomu nic nepřinese, ale třeba by někoho zajímalo, jak jsem to pojal.

Ale upozorňuji nebrat slova jako profesionální nějak doslovně, protože jsem zcela vypustil platformu MAC a Logic, i ProTools atd. Nemám s tím zkušenosti a laikům bych tam MAC stejně necpal.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 22 zář 2008 17:58

Peknej pocin! Jak to ctu tak sem u zvukovych karet, asi je skoda zes tam vynechal podstatnou vec- vysvetlit, v cem se lisej prevodniky jednotlivych karet a proc je dulezita jejich kvalita. Jinak by si nekdo treba mohl myslet, ze kdyz nic nenahrava a vsechno klika mysi do pianorollu, ze je mu naka latence sumak a staci soundblaster. Jenze ten zvuk z ty karty jde i ven...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Venti

Příspěvek od Venti » 22 zář 2008 18:04

Skvely clanok pre zaciatocnikov !!!...
Super Jindy ...

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 18:30

Díky kluci :)

Cyril: No, ty zvukovky - co se těch prvních třech týče, tak si nemyslím, že je tam u převodníků nějaký obrovský rozdíl. 1212m je má asi nejlepší. Ale stejně jako s tím MAC, mikrofony atd. jsem nechtěl psát o ničem, do čeho úplně nevidím a mezi to patří zatím i převodníky, já se o to prostě nezajímám.
To samé s hudební kompozicí - nejsem žádný lektor, takže jsem tam nechtěl někoho vyučovat a sjel to dost letmo.

Já jsem právě na ASIO (latence) někde rázně upozornil, že je prostě nutnost mít takovou zvukovku, alespoň jaké já tam nabízím. Nahrávání jsem zmínil jen v tom smyslu, že o něm psát vůbec nebudu, tak to lidem snad dojde. Na řeči o nahrávání nejsem kompetentní ;) Zkrátka nepíšu tam o ničem, čemu bych nerozumněl a myslím, že tak je to správně.

No, už se semnou někdo v diskuzi začal dohadovat, proč jako nestačí ASIO4ALL a integrovaná zvukovka na věčné časy ;)

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 22 zář 2008 18:57

Jindy to je luxus, z toho clanku plyne, ze na vyrovnani se producentum uplne staci pc co mam doma :)
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 19:04

Acid: Podle toho na vyrovnání se jakým producentům, že, to tam neuvádím ;) Jasně že se třeba Zimmerovi s nějakým zbastleným Pentiem nevyrovnáš.

Ale např. velký skladatel ve spojení se znalostmi zvuku a produkce, dokáže složit a zprodukovat hitovku i na Pentium 1 GHz, tím jsem si naprosto jistý.

upman
Vybavení

Příspěvek od upman » 22 zář 2008 20:28

Teda Jindy, tmu rikam kus prace, doufam ze se ti bude s mysi dobre delat (mam doma a je cool :) ).

Suprovej souhrn, fakt parada, primlouval bych se, aby se tenhle clanek objevil i na ezone v plnem zneni + nasledna diskuze ho muze 'vyladit', idalni kandidat na tutorial.

Klobouk dolu, za clankem je fakt videt spousta prace.
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://bandzone.cz/lifelies

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 20:49

upman: Díky :) No, sepsal jsem to během jednoho odpoledne, pak to dva měsíce leželo u šéfredaktora, tenhle víkend jsem to ještě mírně zeditoval a pustil do světa ;)

Já jsem hroznej grafoman, pořád bych něco psal :) No a když to bylo o něčem, co mě tak moc baví a čemu rozumím, tak jsem to psal jedním dechem. Ale ano, je to výsledek několikaletého vzdělávání nejen v audiu, ale hlavně v ČJ.

K článku na EZONE - ano, uvažoval jsem, jestli nenapíšu nejdřív Cyrilovi PM s dotazem, jestli by to nešlo zařadit do článků tady na ezone - nově příchozím se to hodit může, ačkoliv to za pár let zastará, muselo by se to oživovat tak jednou za rok atd.
JENŽE jsem si uvědomil, že já to tady nemůžu postnout jako regulérní článek, maximálně odkaz, protože to ode mě koupil PC Tuning (nejde jenom o tu myš, jde ještě o honorář + další spolupráci, mají na to exkluzivitu, je to teď jejich). Takže to asi nepůjde, mě to sice mrzí, ale co se dá dělat, nejsem svině, šéfredaktor je skvělej člověk.

Připomínek tam na PC Tuningu pár už mám, třeba proč tam nejsou ProTools - no prostě proto, že jsem je neměl ani jednou puštěné, neznám je, nemám je, nepotřebuji je.
On je problém, že každý by tam něco rád doplnil, to by byl ale nekonečný článek, jako celá ezone. Já to musel psát jako můj článek, z mého pohledu a u některých věcí jsem si musel říct proste "stop, dál už nerozvádět, to stačí", jinak by to nešlo.

Jen tak nějak nevím, jestli nevymazat z článku letmou zmínku o jarmarku na ezone, protože si tu zakládáme na tom, že se známe a tak je to nějaká garance, že se tu nebude dělat šmé. No k tomu se můžete všichni vyjádřit, můžu tu zmínku smazat hned. Na druhou stranu je ten článek od začátku koncipovaný jako brána do "našeho" světa pro normální lidi.
Naposledy upravil(a) Jindy2 dne 22 zář 2008 21:05, celkem upraveno 2 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 22 zář 2008 21:04

"Protože pravý skladatel, ať už složí cokoliv, bude vždycky něčím dobré nebo zajímavé. Znalost hudební teorie je potom cesta k tomu, abyste uměli složit skladbu v jakémkoliv hudebním stylu – to totiž má zvládnout každý opravdový skladatel. Takže všechno od dechovky, přes symfonickou hudbu, až po indiánskou, čínskou a techno hudbu, prostě všechno. Kdo to všechno neumí, nelze ho nazvat pravým skladatelem a už vůbec ne velkým skladatelem."
muhehe ;)
ale ok, pre obvykleho citatela pc tuningu a buduceho zaciatocnika, super ctivo
som sa pobavil :)

kexik

Příspěvek od kexik » 22 zář 2008 21:06

som si prave predstavil philipa mendelsohna bartholdyho, ako sa trapi s komponovanim cinskej opery a vyprskol som chilsky merlot na klavesnicu. ak do rana skape, pridem ta jindy osobne nakopat :)

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 21:10

kexik: No já vim kexíku, že kdybys to psal ty, bylo by to o něčem jiném, ty se vyznáš líp než já, to bez debaty ;)

Jenže o tom, co cituješ, jsem celkem přesvědčen a to již delší dobu, proto jsem to tam napsal. Skládání je jenom o znalostech a zkušennostech. Proč by pravý skladatel neměl umět složit jak dechovku, tak techno? Podle mě to umět musí ;)

Ale jinak samozřejmě, máš pravdu, ten článek je pro normální čitatele PC Tuningu a pro laiky, pro nikoho jiného, nikomu "od nás" to nic nedá.

Sorry za Merlot, Mendelsohn by se musel kurva snažit :) No hele čínská opera a vůbec ty jejich stupnice...no, prostě zůstaň v Evropě radši :)

Jinak píšu sice, že by měl umět složit hudbu v jakémkoliv stylu, ale do toho jsem nějak nezahrnul hudbu z jiné planety, jako je ta čínská :) Ale s komponováním nějaké indiánské a podobné hudby není problém, to je pokud vím samé černé klapky.
Naposledy upravil(a) Jindy2 dne 22 zář 2008 21:15, celkem upraveno 2 x.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 22 zář 2008 21:14

Jindy uvazujes uz o dalsich clancich, jako 'sebepropagace skladeb, zaciname s beatport, myspace atd.' a na to napr. navazujici 'licencujeme tracky, copyright, kompilace, osa'
a hypoteticky vyusteni 'zakladame hudebni zivnost, kolik zaplatite na danich a kolik musite odvest na socialnim a zdravotnim' ?
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 21:20

Acid: Pokud bude šéf tohle chtít, klidně, se sebepropagací mám zkušenosti :) S OSA bych mohl hodit rozhovor, zajít za nima, už u nich byl His Voice, tak proč ně já.
Ale spíš jsem chtěl hodit nějakou recenzi hardwaru, nejlépe nějakého notebooku. Já teď čumim po ASUS EEE 901, ale myslim, že už to tam mají.

Nějak mi zmiňoval, že by chtěli testy repráků, asi nějakých 5.1 sestav...no, ehm, nevim. Tam bych napsal tak akorát vlastní porovnání, udělal frekvenční testy a pak už nějak nevim. Kdyby to byly Logitechy s THX certifikací, použil bych tam nějaké povídání o THX, co jsem tu asi před rokem na ezone rozebíral. Problém je, že tahle konzumní audio technika už mi šla dávno pryč z domu, už do toho vidím míň, než do pro audia.

No ale to víš, že bych tam nejradši pořád psal jenom recenze na nějaké audio-filní věci, třeba nové pluginy, kdyby mi dali na půjčení třeba EWQL Gipsy nebo EWQL Stormdrum 2, které nejsou upirátit. Jenže, PC Tuning není pro audio server.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 22 zář 2008 21:38

Jindy2: ja asi nemam pristup k zadavani clanku na titulni stranu, to spis Safa (nevim nakolik se tu ted vyskytuje, mozna je lepsi kontakt firemni mail na audiopro, nevim). A Jarmark bych osobne moc nepropagoval, je fajn ze je to "vnitrni" zalezitost, no ale asi je to stejne jedno :) Beztak to kazdej da i na midi.cz
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 22 zář 2008 21:54

Cyril: No, dát do článků tady to stejně asi nemůžu, kvůli licenci, jak už jsem psal. Prostě si to koupil PC Tuning a dávat klony někde na netu nechci, ani na mindwarp si to nedám. Ale kdyby to jo hořelo, můžu se šéfa zeptat, třeba by mu to nevadilo.

Přímo jarmark jsem nenapsal. Napsal jsem tam, že "dobré hudební bazary jsou na midi.cz a na electrozone.cz". Nic jiného neznám, z druhé ruky nekupuji, maximálně prodávám. Myslím, že ten jarmark tady hned tak někdo nenajde. No chci věřit, že lidé, co se o hudbu zajímají, nejsou svině. Možná jsem naivní, nevim. On ale na PC Tuning ten článek za týden za dva stejně jako všechny články postupně zaleze dolu a nebude tolik na očích, tak to snad nevadí.

No nevim jestli si to dobře pamatuju, ale neinicioval jsi Jarmark ty? Pokud ano, tak je to vlastně tvoje rozhodnutí. Stačí to jasně říct a já zmínky o ezone smažu.

Odpovědět