Distribucni site, producenti

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
md3

7digital a cdbaby

Příspěvek od md3 » 04 pro 2008 11:46

Nejlepší distribuční sítě pro autory, kteří nechtějí využívat klasické vydavatelství jsou v této době asi 7digital a cdbaby. Kdyžtak doplňte.
zdroj: PCWORLD.CZ
Celý článek je zde

7Digital.com je hudební server nabízející ke stahování soubory ve formátech WMA, ACC a MP3. Soubory ve WMA začínají na ceně 79 pencí (25 Kč), ale obsahují ochranu proti kopírování (DRM), zatímco MP3 soubory za 99 pencí (32 Kč) jsou bez ochrany. Tato společnost nabízí rovněž službu indiestore.com, která umožňuje, aby si kdokoli založil vlastní obchod se skladbami ke stažení, kde může prodávat své nahrávky. Naproti tomu iTunes, Amazon ani ostatní velké internetové obchody nespolupracují s umělci ani značkami bez smlouvy s velkými nahrávacími společnostmi. Tímto způsobem můžete dát do prodeje až čtyři skladby. 7Digital.com nabízí dva typy účtů: Starter je zdarma, za Pro se platí jednorázový registrační poplatek 75 liber (2 395 Kč). Oba účty vám umožní, abyste si sami určovali cenu, ale jen skladby prodané z účtu Pro mohou být zařazeny do žebříčků. Další důležitá informace je, že si 7Digital bere 30 % z ceny skladeb prodaných přes startovací účet; za písně prodané z účtu Pro si strhává 20% podíl.

Vhodné pro: Každého, kdo chce přinutit komerční rádia a televize, aby si své peníze opravdu zasloužily.

---

CDBaby.net je jeden z nejpopulárnějších agregátorů. Firma požaduje poplatek 35 dolarů (570 Kč), ale vaše digitální soubory a CD pak bude prodávat přes hudební servery jako cdbaby.com, iTunes, Yahoo Music, Best Buy, Rhapsody, Napster či MSN Music.
Uživatelé si mohou za své skladby sami určit libovolnou cenu, CD Baby si z ní vezme 9 %, nebo 4 dolary (65 Kč) za každé CD.

Vhodné pro: Všechny, kdo chtějí vydělávat prodejem muziky, ale přitom si udržet kontrolu ve vlastních rukou.
Další odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_on ... _databases
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:O ... sic_stores

další zajímavé projekty:
http://ccmixter.org/
http://wikifonia.org/

Jinak bylo by dobré dát dohromady nějaký souhrnný článek, který by informoval o všech možnostech, jak může autor poskytnout svá díla posluchačům (s i bez labelů, elektronicky i na cd/vinylu, různé typy licencí, různé možnosti platby, různé strategie nabízení hudby labelům, ...).
Nejen k tomuto účelu, ale i k seskupení všech užitečných informací z fóra electrozone bych uvítal vytvoření nějaké electrozone dokuwiki nebo wiki. Kdo by to uvítal a případně se i zapojil?

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 04 pro 2008 13:08

2md3: pokus o eXone wiki tu už byl a moc dlouho nám to nevydrželo (mám zato)....

P.

md3

Příspěvek od md3 » 04 pro 2008 14:17

No divil bych se, kdyby tady nějakou wiki ještě nikdo nenavrhl, nicméně nevyhledal jsem toho moc na toto téma. Zprovoznění wiki přece není tak náročná věc, aby tady nemohla být. Je tam výhoda jednodušší správy informací a i jejich šíření.

To ani tak nevadí, že by se to nechytlo, nemuselo by tam být tolik informací jako má třeba wiki na kvraudio. Ale bylo by podle mě dobře, kdyby existovala např. stránka electrozone.cz/dokuwiki, kam by kdokoliv mohl uvést nějaké závěry z diskuzí, protože odpovědi k jednomu tématu jsou většinou rozhozeny v různých vláknech a někdy ne úplně kompletně dokončeny, protože se vlákno třeba stočí na úplně jiné téma (např. i tohle :) ).

Např. by tam mohly být odkazy na různé obchody s nástroji, servisy, přehled hudebního sw, tipy a faq ke každému sw, přehled o možnostech prodeje hudby, přehled tutoriálů (odkazy) atd.

Jedna věc je diskuze a druhá věc je znalostní báze - a fórum ezone tyhle dvě věci má v jednom, což je ve výsledku tak, že když někdo něco hledá, tak mu vyjede 40 vláken, kde možná v nějakých najde opravdu to co hledal. A taky proto se tady otázky často opakují.

Dál to nebudu asi rozebírat, nechám to na adminech ezone. Je to jen návrh.

Zpět k tématu, má někdo zkušenosti s cdbaby nebo 7digital, jaký je váš názor na to / porovnání s podobnýma službama? Ivo myslím kdysi psal, že využíval nějakou podobnou službu, která ho připravila asi o 60 % původní ceny, což je podle mě pro člověka, který si sám dělá i mastering trochu moc velká daň (jiná věc je, když se vydavatelství postará o vytvoření nahrávky atd.).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 04 pro 2008 15:20

Jdi do toho Reji ! Jdi do toho ..

fova

Příspěvek od fova » 04 pro 2008 15:34

md3, jestli mas co sdilet a mas chut to sepsat, zaloz nove tema, kam jako prvni prispevek vlozis svuj text. Nasledne k tomu probehne diskuze a pripominkovani, takze po par dnech muzes provest revizi.
Pokud to bude mit hlavu a patu, tak nekdo z adminu muze oznacit tve tema jako "Dulezite", takze se bude v dane sekci stale zobrazovat navrchu.

Par takovych clanku uz jsem sem napsal a takhle nejak to fungovalo.

Snaha o Wiki se tu nesetkala s uspechem.

Verim, ze znalosti ma spousta lidi, ale malokdo si da tu praci, aby neco sepsal.
Za tech par let, co sem chodim, si myslim, ze psat sem vety typu "Melo by se" a "Co kdyby nekdo udelal" nema moc smysl.
Jestli mas cim prispet, tak prispej.
Jestli bude chtit nekdo jiny, tak take prispeje.
E-zone je dobrovolne forum a je kazdeho vec, jestli sem da nejake sve moudro nebo ne.

md3

Příspěvek od md3 » 04 pro 2008 16:05

Jak už jsem naznačil, podle mě je pak takovej článek ve fóru dost utopenej a ty možnosti editace, které jsi popsal jsou o hodně komplikovanější než na wiki (tam může každý přidat jen trochu, zatímco takhle musí každý napsat hodně a pak ještě hodně sledovat ty následující příspěvky a kopírovat to do prvního příspěvku ...). Každopádně nechci nikoho přemlouvat, chápu, že jsou tady zaběhnutý určitý komunitní pravidla.

Zajímalo by mě ale, proč se tady snaha o wiki nesetkala s úspěchem? Co by wiki stávající komunitě vzala?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 04 pro 2008 17:03

md3 : nic by nevzala .. ale nema to kto pisat ..

80_psu

Příspěvek od 80_psu » 04 pro 2008 19:59

Jinac zpet k informativnimu charakteru threadu..

Vim o 2 prodejnich kanalech, kde lze bezproblemove prodavat temer obratem vlastni tracky:

- http://www.beatsdigital.com
- http://www.imodownload.com/

Dost popularni u alternativnich elektroniku a Nu-Jazzmanu je http://www.digital-tunes.net/ , s cimz vsak nemam praktickou zkusenost. Udajne je to oka.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 04 pro 2008 23:03

80_psu: dik, dobry tipy, asi vyzkousim...

md3

Příspěvek od md3 » 05 pro 2008 00:46

mnoho_psu:
diky za nove tipy.

7digital a jejich indiestore je ale asi trochu zaběhnutější (63951 tracků). Po jednorázovém poplatku tam ztrhávají zmiňovaných 20 % (bez poplatku 30 %), velká výhoda je generování widgetů, které se dají vložit téměř kdekoliv na netu ke zobrazení přehrávače s odkazem ke koupi. Taky "Last.fm - your music played & sold on Last.fm" je dobrá ne-li zásadní funkce.

imodownload ztrhává 25 %, takže je srovnatelný, má registrováno 15000 tracků ke koupi, ale stránky mě celkově moc nezaujaly.
beatsdigital:
What's the deal?
You'll get 60% of net revenue for every track sold! We won't charge you anything to host your music.
Is it an exclusive deal?
No. We are here to support labels and artists, so we don't ask for exclusivity. You are free to sell your music anywhere else you want to.
Takže ten bych radši nedoporučoval podporovat vašima trackama.

Dá se očekávat, že se budou vytvářet nové projekty pro prodej tracků, a budou se snažit nabízet stále výhodnější podmínky (až nakonec google vytvoří prodej bez poplatků :) ), takže by bylo dobré to sledovat a porovnávat jejich podmínky prodeje. Tak až na něco narazíte, dejte vědět (nejlíp sem nebo na globální wiki).

Hlavní požadované rysy takové služby podle mě jsou:
- umožňuje prodej nezávislým (indie) autorům
- dovoluje stanovit vlastní cenu tracku
- ztrhává co nejmíň procent z každého prodaného tracku
- působí pokud možno celosvětově (ne jako SNOCAP, který je zatím jen pro USA)
- dovoluje generovat widget (pro inzerci na myspace a kdekoliv jinde)

80_psu

Příspěvek od 80_psu » 07 pro 2008 07:12

Amorph: nz! ;)

md3: - "dovoluje generovat widget (pro inzerci na myspace a kdekoliv jinde)" - no prob na beatsdigital

A tech 40%, co Ti seberou, nejspis uz includuje VAT. Nutno zkouknout agreement, pac pak myslim, ze by to bylo fer.

delay

Příspěvek od delay » 08 pro 2008 09:20

Zajímavé téma... Mě by třeba zajímalo, kam v ČR zajít s kompletní skladbou, kterou sem složil a třeba mám i demo, ale nejsem schopen ji interpretovat a jsem rozhodnutej jí poskytnout jinému inerpretovi... Jako to funguje?

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 08 pro 2008 10:19

to nefunguje.

delay

Příspěvek od delay » 08 pro 2008 11:02

Amorph: Jak to? Nikdo si tě / tu skladbu neposlechne, nemáš šanci? Jediná možnost je nějakým způsobem to dostat k samotnému interpretovi a ten si tě prosadí...?

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 08 pro 2008 11:07

No asi tak. Jsou asi dve varianty - bud znas nekoho od vydavatelstvi, ktery tlaci bulvarni obliceje a pro ty shani hudbu. To ale asi delat nechces. Nebo znas nekoho, kdo chce hrat hudbu, kterou jsi udelal a je natolik schopnej muzikant a pri tom neschopnej skladatel, ze po tvy veci sahne. A to se asi nestane.

Ale to je jen muj nazor. Treba jsou i jiny moznosti a zazraky se dejou;)

Odpovědět