Home recording studio - teorie a praxe - placená výuka

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
MDudas

Re: Home recording studio - teorie a praxe - placená výuka

Příspěvek od MDudas » 19 lis 2013 00:56

Co porad mate s tymi referenciami a vysledkami? Mate predstavu, kolko je napr. v UK studii?
Len tak tresnem... 100x viac ako u nas? Audio-produkcia sa da studovat minimalne na 10 univerzitach !!! Stovky ludi su tam znalostami uplne inde ako my tu. Ale nie kazdy moze produkovat Madonnu....
Keby mal zaujimave referencie, tak by ten kurz bol financne uplne inde.

Stan

Příspěvek od Stan » 19 lis 2013 03:08

Levný kvalitní kurz tady stojí €4000. Je to na 30 týdnů po třech dnech. a třídenní kurz na Logic stojí €550. Já nevím co furt máte s kreditem.Tohle mi fakt sere. Na těchto školách učí i bývalí studenti co mají talent. To že vás někdo něco naučí a ukáže vám kudy jít za pár stovek by jste mohli děkovat. Pokud chcete ¨pořádný¨ kurz tak jděte studovat do Anglie cena je mezi £4.000-£30.000 podle délky a ziskané kvalifikace. Kdyby to rozhodil na 4 dny po 2 hodinách tak by se ta cena zdála úměrná? Jona neznám ale co tak sleduju dění doma tak tam toho moc není, takže místo pindání o kreditu si spíše položte otázku ke komu jít pro radu když ne k němu. To je typický, někdo se snaží pomoct a místo vděku jsou jen remcy. za €150 je to zadarmo, a to že někdo mixuje U2 neznamená že vás naučí něco lépe než někdo kdo mixuje méně známou skupinu. Jak jsem viděl tak nějaký alba vydal tak asi něco bude umět a věřím že je schopen odkrýt věci o kterých se v knížkách jen tak nedovíte. :evil:

delay

Příspěvek od delay » 19 lis 2013 07:53

Nechápu vaší naštvanost... Kokrétně má otázka se netýkala jeho kurzů, nýbrž možnosti, že Jon Murch by míchal album naší kapely. Ale pokud mám někomu svěřit mix a master, tak bych fakt rád slyšel jeho práci, nejlépe několik ukázek, abych si udělal alespoň minimální obrázek. Reference je myslím základem každého studia...

Tudy

Příspěvek od Tudy » 19 lis 2013 07:58

Delay: no a proč si ty desky, co Jon dělal, neposlechneš?
Odkaz na jeho práci už tu máš.
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

delay

Příspěvek od delay » 19 lis 2013 08:03

Aha, myslíš jako dával Fillippos? Já to přehlédl. Dík.

maredis

Příspěvek od maredis » 19 lis 2013 09:19

Na kurzu Jona jsem byl. Je veden srozumitelně a přinesl mi hodně nových poznatků. A teď co mi to přineslo v praxi.... Samozřejmě ,hned co jsem přišel domů, otevřel jsem si projekt, nastavil jsem vše dle Jona a ... lepší to nebylo. :) To jsem ale očekával, protože vše souvisí se vším a mý náběry byly vzdálený tomu, co jsem se dozvěděl na kurzu. Další projekt jsem se už snažil( co to jen šlo v mých polních podmínkách) snímat co nejvíce dle rad Jona. S takto nahraným materiálem se opravdu líp pracovalo i aplikace presetů ekvalizace na nástroje udělalo nahrávku "srozumitelnější", a měl jsem prostě celkově pocit, že tahle nahrávka je už o poznání jinde(výš) než co jsem dosud dělal. Omlouvám se, že nedám nějaké odkazy, ale je to stále vše v rámci ochotnického low end garážového nahrávání. :D . V současný době využívám rad Jona hlavně k nahrávání a míchání kapel "měkčího" zaměření (rock, folk), na tvrdší muziku(metal,hc, punk) mě to zatím nějak nevyhovuje. Ale jsem ještě na začátku.

Dreamgate

Příspěvek od Dreamgate » 19 lis 2013 09:42

Hlavně je důležité říci, že Jon na kurzu učí fígle s ekvalizací hlavně na akustické zvuky. A zprávě záleží jak se jednotlivé nástroje nasnímají. Na některé VST zvukové banky nebo i na zvuky z kláves to vůbec nemusí fungovat, nebo může ale blbě, protože už mohli projít nějakou ekvalizací nebo procesem, na to bacha.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 19 lis 2013 10:22

Tom : clovek , ktory postavil studio v minulej praci , kde som robil , bol tiez clovek co presne hentak rozpraval .. hovoril o sebe ze je skot a zid .. pritom sa narodil v madarsku , prezil skoro cely zivot v amerike .. strasny typek .. ale ked citam jonove texty, akoby som pocul nasko lacka .. on mal k tomu este taky srbochorvatsky dialekt .. proste strasne podivna mluva ..

Tudy

Příspěvek od Tudy » 19 lis 2013 10:35

A jaký bylo to studio?
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 19 lis 2013 10:56

tudy : vyborne .. on velmi dlho robil volunteera v amerike v obrovskych studiach a postprodukciach ..

Obrázek

skeld

Příspěvek od skeld » 20 lis 2013 21:57

Jsem nadšenec na lehce pokročilý úrovni a přidám taky svůj názor. Neberte to zle, nebo tak že bych tu chtěl Jonovi dělat antireklamu, to rozhodně nechci. Chci se jen podělit o svůj dojem, který byl trochu jiný, než to co tu pročítám. Byl jsem na Jonově kurzu, asi na jednom z prvních. Ze začátku bylo fajn dozvědět se spoustu nových věcí týkajících se fyzikálních zákonů, gearu atd. Probrali jsme toho pak dost ohledně EQ, komprese, samotnýho masteringu atd.
První věc, která mě ale zarazila a trochu mi vadí je, že Jon prezentuje svůj přístup ke zvuku jako jedinou správnou alternativu toho, jak se to má dělat. Fyzika je jasná věc, ale přístup k míchání má přeci každej trochu odlišnej a to tvoří dle mýho názoru i jeho rukopis. Ostatně stačí se podívat na nějaký díly Pensados Place. Trochu mě pak pobavilo, když nám Jon říkal, že třeba Steve Albiny pořádně neví co dělá, protože to vlastně dělá špatně :-D. Dokud nám Jon jen povídal o tom jak se nastavujou EQ na jednotlivý nástroje a kompresory bylo všechno fajn. Hltali jsme ho s otevřenýma pusama a dělali si poznámky, přitom jsem si říkal, jak jsem to všechno mohl dělat tak strašně špatně, když tohle má svojí opodstatněnou logiku. Pak Jon pustil z multitracku nějakej svůj nabranej projekt a začal kroutit, naše prvotní nadšení začalo pomalu a lehce uvadat, protože to co se linulo z beden bylo daleko od toho, jak jsme si představovali ten dobrej zvuk. Pak zkusil ještě jinej projekt s podobným výsledkem. Nebyl to jenom můj dojem, ale i další dva lidi co tam se mnou byli to cítili podobně, na tom jsme se shodli a to jsme tam byli jen tři :-D. Asi ještě rok po kurzu jsem občas Jonovi metody na něco zkoušel, abych se nakonec stejně vrátil zpět a začal posouvat dál to co jsem měl už najetý a co jsem okoukal od zkušenějších borců.

To že se tu Delay zajímá o Jonovi reference je myslím zcela na místě. Mě konkrétně totiž nepřesvědčily. Jonův setup bude asi dobře fungovat na live, ale pro studio je to na dnešní poměry podle mě málo.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 20 lis 2013 22:15

Iba som chcel upozornit, ze za tu cenu clovek nemoze cakat know-how na urovni Pro...

maredis

Příspěvek od maredis » 21 lis 2013 08:45

Jonově kurzu možná škodí ty věci okolo...že se přiblížíte zvuku ze světových studií, že budete mít nahrávky stejně nahlas jako má Madonna, Prince, Metallica..atd. Pak má člověk nepřiměřené očekávání. Je pravdou, že ukázky pouštěné na kurzu mě nenadchly stejně jako Michala(Skelda). Myslím, že Jonova metoda není univerzální, jak jsem už psal na hard styly mě prostě nějak nefungovala a už jsem to i vzdal se s tím dál prát. Ale stejně mu děkuju, protože si připadám, že po jeho kurzu jsem o něco lepší zvukař. :)

Stan

Příspěvek od Stan » 21 lis 2013 10:39

Já by jsem to jěště upřesnil. I když půjdete studovat na jakýkoliv kurz či do nějaký školy tak se naučíte základy oboru, principy a různé triky na které by jste sami přicházely velmi ztěžka nebo vůbec. Pak už je na každém jednoltivci jak tyto informace využije a je to běh na dluhou trať. I sound engineeer s dlouholetou praxí se stále učí nové triky od ostatních kolegů a pak se je snaži využít pro danou situaci. Neexistuje žádné magické nastavení EQ či kompresoru každý má svoje metody jak dosáhnout dynamiky a nálady daného songu. I když některá velká studia mixují ITB (in the box) to znamená že nevyužívají velké mixážní konzole, mají spoustu kvalitního outboardu přes který nahraný či nahrávaný materiál proženou (např. reamping kytar). Udělat album zvukově kvalitně jako svěotvé kapely vyžaduje zaprvé kvalitního mix engineera a za druhé kvalitní outboard. Myslet si že použitím pouze VSTi a pluginů je možné udělat světovou nahrávku je zavádějící a to se týká i EDM. Vždy je to kombinace softu a HW. Ano je možné udělat kvalitní nahrávku, ale vyžaduje to mimo jiné kvalitní outboard. Pokud někdo tvrdí že jeho metoda je jediná správná tak je to nesmysl. Jak při trackování tak při mixu se ke každé skladbě přistupuje individuálně. Ale i tak €150 za jakýkoliv kurz je cena více než přízinvá. :)

Odpovědět