Jak bude znít (nejen) hip hop za 5 let?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Pytkin
Moderátor

Re: Jak bude znít (nejen) hip hop za 5 let?

Příspěvek od Pytkin » 04 dub 2013 13:16

no pre mna su sracky napriklad to , ked dakto polepi par loopov .. tu na fore v novych trackoch je toho dost .. no a kedysi take nieco nemalo sancu sa dostat medzi ludi .. dnes je toho plny internet .. netrufam si porovnavat ci bolo kedysi viac dobrej hudby , alebo menej .. ale sraciek je dnes urcite omnoho viac ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 04 dub 2013 13:19

PiKey píše:Ja osobne som si zas skor polozil otazku, a preco musi kazdy chciet robit hudbu? Preco skoro nik nema ambicie byt dobrym posluchacom? Ked ta to pohlcuje tak to pocuvaj a nevytvaraj dalsie kopie? Preco? Je to nejaka potreba, hracka, trend... ? Co pisem neber zas moc osobne, tu otazku si kladiem obecnejsie.
Toto je zaujimava otazka.. podla mna az tak ze to by bolo na sirsiu debatu, na posednie pri kave u Huberta :)

Ja si myslim ze to ma dost docinenia s kreativitou, potrebou vyjadrit nejaku emociu, pocit, naladu .. Pasivne vstrebavat (==posluchac) znamene v podsatate stotoznit sa s tym co chcel povedat/vyjadrit autor, odsunut vlastne vnutorne pocity a naladit sa na "vlnu" autora .. co samozrejme nehovorim ze je vyslovene zle, keby vsetci len tvorii a nikto nepocuval samozrejme ze by to nemalo ziadny zmysel..

Ale vela ludi jednoducho citat potrebu povedat nieco "trochu" odlisnejsie nez ten druhy .. o tom co je kopia a co je kreativne dielo to je na velmi dlhu debatu a obavam sa ze tu nieje objektivneho rozseknutia kde je ta hranica - opat je to velmi velmi subjektivne, nieto kto nema napocuvany zaner X a pustis mu 2 veci povie ti ze to je uplne to iste .. iny co ma ten zaner do detailnu napocuvany a jeho mozog rozlisuje aj subtilne rozdiely, to moze pokladat ze 2 uuuplne odlisne skladby ktore sa navzojom v nicom nepodobaju - takto to naozaj funguje ..

A nakoniec, aj Jimmy Page povedal ze hudobnik je suma jeho vplyvov :-) Takze vytvarat "nove" pomocou kopirovania a kombinovania existujuceho je uplne normlane - ono opat tu je velmi nejasna hranica co to znamena vytvorit nieco uplne nove a co skopirovat - v konecnom dosledku ani Mozart netvoril nieco co pred nim absolutne neexistovalo - tiez sa drzal urcitych existujucich zasad, principov, vzorov, len ich nakobinoval takym sposobom ako nikto pred nim ..

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 04 dub 2013 13:32

PiKey píše:
ReaktoplazmAR píše:
PiKey píše:Ja osobne som si zas skor polozil otazku, a preco musi kazdy chciet robit hudbu? Preco skoro nik nema ambicie byt dobrym posluchacom? Ked ta to pohlcuje tak to pocuvaj a nevytvaraj dalsie kopie? Preco? Je to nejaka potreba, hracka, trend... ? Co pisem neber zas moc osobne, tu otazku si kladiem obecnejsie.
Dost možné, že práve s tých istých dovodov ako ty.. Podľa mna dnes chce robit hudbu menej ludí než napr. pred 20 rokmi. A tiež si myslím, že robit hudbu a zároven byt dobrým poslucháčom sa nevylučuje.
Ty chceš prečo robit hudbu a nie len byť poslucháčom ? Prečo chceš vytvárat dalšie kopie ? Je to nejaka potreba, hracka, trend... ?

Inak čo sa týka populárnej hudby, tak podla mna to bude už len horšie.. prípadný bod zlomu je ešte v nedohladne..
... skusme len k veci, nie odpovede hlupuckymi protiotazkami...
To sú neni protiotázky ? To sú presne tie otázky, ktoré si položil ty. Možeš ich pokladať za hlúpučké, ale odpovedať sa na ne dá.. Prečo si myslíš, že napr. ty si ten čo nemá len počúvať ale aj tvoriť ?

bassline

Příspěvek od bassline » 04 dub 2013 13:38

riesite tu picoviny :)

Nech si kazdy sklada sracky ake len chce...bud sa to niekomu paci, alebo nie :P

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 04 dub 2013 13:54

no ale ved tu nehovorime , ze nikto nema skladat sracky .. len hovorime , ze kedysi sa nedostali do sveta .. a dnes uz hej ..

pikey : inak za seba musim povedat , ze zo mna sa stal posluchac .. ambicia nieco tvorit je davno prec ..

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 04 dub 2013 14:05

Dakujem Dendy.
Hudobník a producent, majiteľ štúdia
http://www.fairytale.sk | http://www.peterkravec.com

GOMS

Příspěvek od GOMS » 04 dub 2013 17:48

Když už se tady trochu rozjela debata o tom, jestli dříve bylo více sraček, nebo ne...
Mě přijde jako dobré, že právě ty možnosti (sw, levnější všechno) dali vznikat novým věcem (umožnily vzniknout novým umělcům) a zajisté se najdou velmi kreativní a kvalitní producenti, kteří díky dnešním možnostem dělají super věci, které dříve nebyly možné. Ano je zřejmé, že dříve ta nákladovost byla jinde a vydat něco bylo těžké jak už tady někteří vzpomínali. Na druhou stranu, budu li mluvit čistě o hh, tak když bych měl subjektivně porovnat věci z 80-90 a dnešek, tak jak zvukově, tak rozmanitostí, technicky je to dneska dost někde jinde, byť se zdá, že dělat rap může být monotonní a jednoduché...Pak už je to čistě otázka vkusu, zda-li někdo má radši old school, zlatý 90´ nebo současnost. Všude vznikají dobrý i špatný věci. Kvantita tady je, na druhou stranu to motivuje se více snažit aby byl člověk viditelný (v případě, že je to jeho záměr).

Co se tvoření pomocí loopu týče. Nikdy jsem to neuznával, protože mi to přišlo ne-kreativní. Za dobu co skládám (since 2005) jsem nikdy nepoužil ani jeden drum loop, apod. Pamatuju si, když jsem na začátku dělal spíše kompozice delší, rozmanitější, pestřejší. Čím blíže současnosti jsem začal dělat jednodušeji, jednodušeji až v podsatě můžu říct, že jistý minimalismus mi sedí. Mě osobně jde více o výsledek, ale to, že je propastný rozdíl mezi looperem a jazzovým kytaristou je přeci jasné.

Dendy: hezky napsáno, souhlasím. Vytvořit z gruntu nové věci za použití dlouho použivaných postupů a zvuků se asi nedá. Nicméně přijít a inovovat něco něčím je běžné...

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 04 dub 2013 18:25

GOMS: jasné že to je super, že je to dnes všetko prístupnejšie a lacnejšie a že hudbu može robit a zverejnit hadam každý koho to napadne.. o tom snád nikto nepochybuje.. to že je vdaka tomu kopa "neodfiltrovaného" balastu je len nežiadúci (ale neškodný) efekt..

MDudas

Příspěvek od MDudas » 05 dub 2013 01:28

bassline píše:riesite tu picoviny :) Nech si kazdy sklada sracky ake len chce...bud sa to niekomu paci, alebo nie :P
takyto ultra-liberalizmus vedie do poriadnej ri.. ! a nielen v hudbe, vsade. sa pozri ako vyzera slovenska komercna TV -
"ved sa to niekomu paci", ze? ale komu ? menej inteligentnym masam. a tie akoze maju urcovat celospolocensky level ? no dakujem. to sa radsej picnem.
ReaktoplazmAR píše:.... je len nežiadúci (ale neškodný) efekt..
no niektorym nam to dost skodi. strasnu vyrazku z toho mame. a kazi sa nam slovnik... :D

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 05 dub 2013 02:04

nikto ta nenuti sledovat tv ani pocuvat nudbu ktora sa ti nepaci ... ja som tv uz rok nevidel ...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 05 dub 2013 11:06

dendy: to mas na jednu stranu pravdu. ja taky mass media ignoruju, aniz bych pocitoval nejakej negativni vliv na kvalitu meho zivota. nicmene to co pise mdudas je velkej problem. lidi, kteri telku sjizdi, uz castecne vymyti, jsou vymyvani a masirovani jeste vic. nejsem privrzencem cenzury, na druhou stranu, nebylo by na skodu, kdyby nejakej mechanismus na rizeni "kvality" tv apod. produkce fungoval. vse co me napada je ale na hranici utopie, nebo omezovani svobody - reseni dost mozna ani neexistuje. ale dobre chapu, ze to nekomu vadi a chapu to i v souvislosti s hudbou. nicmene svobodna tvorba a nejaky one man sireni - to mi asi nikdy vadit nebude - vadi mi to az v momentu, kdy se nejakyho toho kyce chytne medium, nedejbuh verejnopravni, a zacne tim lidi prudit hlava nehlava... snad mi rozumite, co jsem tim chtel rict.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 05 dub 2013 11:23

bohuzial ono to je inak podla mna, ta kauzalita funguje opacne .. nie media su pricina toho ze ludia su tupe konzumne stado - prave preto ze ludia su tupe konzumne stado, pretoze to maju v genoch dane, tak obsah v mass mediach je tak nastaveny, aby im vyhovoval..

je to smutna pravda - 90% ludi je naozaj tupe stado ktore je rado ked ma "vymyvany" mozog tupymi telenovelami, reality show, prekrutenym spravodajstvom, radi sa nechaju klamat politikmi, radi veria slubom o ktorych proste racionalne by mali vediet ze ich nikdy nikto nesplni ... atd .. a toto tupe stado je neprevychovatelne, mechanizmus riadenia "kvality" je pre mass media uplne zbytocny ...

ved si zober ze obcas sa aj v TV vyskytne kvalitny program.. ale ma zufalo malo sledovanost a nakoniec ho zrusia.. cim to asi bude :-)

mimochodom riadenie kvality je on niecom inom ako si vela ludi mysli :) menezmnet kvality je o dodrziavani zavedenych postupov a zasad nie o "kvalitnom" a "menej kvalitnom" vyrobku :-).. je to o dodrzani technologickeho (a ineho) postupu pri vyrobe len, o nicom inom :) aj najsmejdovejsi vyrobok z ciny moze pochadzat z tovarne ktora jasne zadefinovane postupy na riadenie kvality :) ale to uz je offtopic

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 05 dub 2013 12:02

inak aby sme sa ratili k teme,tento track je pre mna hiphop ktory je o niecom, neni postaveny na samoucelnom picovani na vsetko... toto mi dava zmysel, ked to pocuvam tam ten text ma oslovuje

bassline

Příspěvek od bassline » 05 dub 2013 13:18

Rapovy prednes v CR/SR mi pripada trapny a ako parodia na skutocny rap - snaha okopirovat/stotoznit sa s niecim co tu nie je prirodzene...Mna proste bavi ako to lezie z huby tym ciernym, k nim mi to strasne sedi a je to zabavne :)

Taketo veci ma teda bavia:

(specialne ten rap v grandmaster flash je proste neskutocne lahodny, to frazovanie, intonacia, atd., radost sa do toho zapocuvat :) )
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jpBEdh51Xc8#t=20s[/youtube]

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 05 dub 2013 14:19

Dendy: kdyz posloucham toho Spirita, opet narazim na pro me celkem zasadni problem CS hiphopu - neschopnost tvorit rymy. Polovina toho co tam dava se mu nerymuje (resp. je to takovy "jakz takz, kdyz primhourim oko, tak se to da skousnout"). A nemyslim si, ze je to problem cestiny nebo slovenciny, slovni zasobu mame bohatou dost. Je to jen muj nazor, mozna jsem moc kritickej, ale v cizojazycnym hiphopu tohle nesleduju a pro me tohle znamena dost intenzivni naruseni "flow"...

Odpovědět