Jak dlouho vám trvá složení tracku?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
YouryMan

Jak dlouho vám trvá složení tracku?

Příspěvek od YouryMan » 28 úno 2012 20:18

Zdravím zajímalo by mně jak dlouho vám trvá složení vaše skladby. Mně se daří dokončit track velmi zřídka.

dendy
Vybavení

Re: Jak dlouho vám trvá složení tracku?

Příspěvek od dendy » 28 úno 2012 20:36

zhruba 20 hodin cisteho casu ...niekedy menej, niekedy viac,podla inspiracie...

delay

Příspěvek od delay » 28 úno 2012 21:11

To je otázka, za co se považuje složení... Já to mám většinou složený v jeden den, musím mít povědomí o kostře té skladby, hlavním motivu, náladě a naznačené pasáže, jakmile jsem se skladbou kolem 3 minut - rychlé skicy, tak mám předpoklad 90% že to dodělám. To "dodělání" pak trvá třeba i měsíc, hehe. Ale samotnou skladbu považuju složenou třeba za 3 - 5 hodin, u písně to může být třeba i půlhodiny, záleží jak prudce tryská múza... Zbytek bych nazval spíš recordingem a míchačkou ne?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 úno 2012 21:20

ten moj odhad je od prvotneho napadu az po poslednu finalnu upravu mixu ...

delay

Příspěvek od delay » 28 úno 2012 21:21

dendy píše:ten moj odhad je od prvotneho napadu az po poslednu finalnu upravu mixu ...
To se dalo pochopit :)

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 28 úno 2012 21:21

mne celý "proces tracku" trvá pol roka až rok, niekedy aj tri, netrufam si hovorit o čistom čase lebo ten netuším..
kedysi som troskotal na tom že som si povedal: kým tento track nedokončím nezačnem další.. ale často som prišiel do fazy ked mi to už tak liezlo na nervy že som sa k tomu už nedokázal vrátit

YouryMan

Příspěvek od YouryMan » 28 úno 2012 21:28

ReaktoplazmAR píše:mne celý "proces tracku" trvá pol roka až rok, niekedy aj tri, netrufam si hovorit o čistom čase lebo ten netuším..
kedysi som troskotal na tom že som si povedal: kým tento track nedokončím nezačnem další.. ale často som prišiel do fazy ked mi to už tak liezlo na nervy že som sa k tomu už nedokázal vrátit
Mně se děje naprosto to samé. Už jsem smazal stovky projektu. A začínám pořád další.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 úno 2012 21:29

ono 20% tvorby tracku je o kreativite, 80% drina a disciplina..,

kedysi som tiez mazal rozrobene veci s ktoymi som nevedel hnut... ale dosiel som na to ze to je blbost... niekedy pomoze skladbe "odlezat" - clovek nikdy nevie ako sa to nakoniec moze vyvrbit...

YouryMan

Příspěvek od YouryMan » 28 úno 2012 21:34

dendy píše:ono 20% tvorby tracku je o kreativite, 80% drina a disciplina..,

kedysi som tiez mazal rozrobene veci s ktoymi som nevedel hnut... ale dosiel som na to ze to je blbost... niekedy pomoze skladbe "odlezat" - clovek nikdy nevie ako sa to nakoniec moze vyvrbit...
To mně je jasné že je to blbost. Hlavně když se pak zmíníte o tom že se věnujete hudbě, ale není co ukázat. :(

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 úno 2012 22:19

proste nemaz nic corozrobis... vrat sa ktomu trebars opolroka... o rok... to je fuk... nikdy nevies kedy a ako ta chyti inspiracia...

a hlavne je to o sebadiscipline a drine ....

matucha

Příspěvek od matucha » 28 úno 2012 22:29

U me to zalezi na ucelu. Komercni veci podle dylky a slozitosti 1-3dny. Vlastni veci tak okolo mesice cistyho casu, nekdy 3 tejdny, jindy dyl.

delay

Příspěvek od delay » 28 úno 2012 22:35

Většina rozdělaných věcí, který si otvírám po letech jsou docela OK. většinou to člověk v momentě kdy to skládá posuzuje poměrně kriticky, což je dobře, ale taky tomu občas chybí nadhled a dá se zaseknout.

Nevím jak u ostatních, ale u mě v koši končej věci, který jsou dělaný z popudu jako např. MÁM ČAS, UDĚLÁM SI TRACK ALE NECHCE SE MI NA NIC HRÁT... Pak bereš samply, snažíš se ojebat ten základ kterým je prostě OSOBITEJ nápad, a kterej vychází z tebe... Druhá, střední cesta je to samé, jen uděláš zajímavej "mrtvej" background a bereš nástroj a začínaš tvořit... Třetí a nejlepší způsob s maximální nadějí na úspěch je začínat vlastním motivem a k němu přizpůsobovat zbytek nebo si točíš vlatní samply, prostě něco kreativního, co tě vytrhne z přemýšlení a hodí do stavu NOW... Jakákoli opačná cesta je jen puzzle, který skládáš a nejspíš se zasekneš někde na tom, že ti to všechno hraje dokolečka a seš vymytej...

Popisu samozřejmě svůj způsob, ale intuitivně cítím, že takhle končí většina z nás. Taky není dobrý to zkoušet pořád dokola, v zoufalé naději. Na začátku je ale určitě důležité získat nějakou identitu vpodobě materiálu, vím jak je to těžké. Může pomoct i spolupráce s někým dalším...

Jakmile má člověk něco za sebou, tak získává klid a zbavuje se takovýho toho hnusnýho chladnýho pocitu, obavy, strachu, že možná to co dělá je zbytečný a nemá na to...

delay

Příspěvek od delay » 28 úno 2012 22:44

Další věc, mám taky takovej pocit, že rychlejc to vzdávaj lidi, který maj mezi rukama a PC jen klávesnici a všechno nechávaj na PC. Já si nedovedu představit, že bych třeba neměl nějakej kreativní efekt, např. takovej základ jako je delay, dále filtry a něco kroutit živě, nebejt omezenej jen tím placatým LCD a myší... Ryze subjektivní pohled.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 úno 2012 22:45

Doba "složení" mých nejlepších tracků se většinou rovná době jejich trvání :wink: Prostě ve správný čas, na správném místě, ve správném rozpoložení a ve správné company něco doopravdy a naplno zahrát. Tak, jak se to nikdy (dopředu ani zpětně) složit nedá ... Ale to se samozřejmě týká živě hrané hudby ... (případně pár přebytečných drobností odstřihnout ...)

delay

Příspěvek od delay » 28 úno 2012 22:50

Ivo píše:Doba "složení" mých nejlepších tracků se většinou rovná době jejich trvání :wink: Prostě ve správný čas, na správném místě, ve správném rozpoložení a ve správné company něco zahrát. Tak, jak se to nikdy (dopředu ani zpětně) složit nedá ... Ale to se samozřejmě týká živě hrané hudby ... (případně pár přebytečných drobností odstřihnout ...)
To co popisuješ ale není skládání, nýbrž improvizace spojená s recordingem, ikdyž konečným výsledkem je skladba :), pokud už bereš nějakej motiv na tu improvizaci, tak si zkus rozpomenout, jak ten nápad vzniknul... Jinak u této hudby (často si hraju ethno motivy na zvláštně laděnou kytaru) je improvizace v podstatě velice vítaná, mě se zatím moc nepodařilo u toho mít postavené mikrofony nebo jednoduše zapnout record...

Odpovědět