Ma tu niekto absolutny sluch (certifikovany)?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 zář 2007 22:18

elektri píše:Ano přesně tohle je absolutní sluch..... "znám" člověka který si pustí skladbu a tak jak ta skladba hraje, tak on rovnou píše noty, netrefí se tak dvakrát za celou skladbu, ale to opraví, aniž by musel znovu poslouchat.
Je to varhaník.
mne sa viacej pacia ty , co si zoberu noty , citaju ich a v hlave im to pekne hraje .. akoby si citali knihu, len im v hlave hraje hudba ..

rastis

Příspěvek od rastis » 27 zář 2007 22:45

bassline píše:tak potom asi nemas absolutny sluch :lol: ...ti co ho maju zrejme vedia trafit presne hociaky ton hociakeho nastroja...
ale vsak ja viem, aj som to uz pisal. ale tvrdim, ze cosi sa da nabiflit. som presvedceny, ze absolutny sluch je nenaucitelna vrodena vec, ktoru ovsem treba asi este najprv nacvicit.

rastis

Příspěvek od rastis » 27 zář 2007 22:46

fantozzi píše:třeba já jsem nikdy neměl problém trefit zpaměti kterejkoli tón. podle mýho to bylo tím, že jsem si odmalička brnkal na kůavír, taxem si to prostě zapamatoval. Ale naše hudebkářka na škole z toho byla unešená :-) nicméně, od té doby, co hrajem v kapele podlazeně, trefuju ty tóny o půl tónu níž :-)
zaujimave a sranda celkom :)

elektri

Příspěvek od elektri » 27 zář 2007 23:08

já si troufám být Proti Všem !!! a tvrdím, že i absolutní sluch se dá naučit

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 28 zář 2007 12:29

rastis - ale netroufal bych si tomu říkat absolutní sluch. prostě mám do paměti vrytý jak kterej tón zní a tak to dokážu třeba zapískat. A taky bych si netroufnul říct, že se 100% přesností. Nikdy jsem to naštěstí nijak neměřil :-)
Mimochodem, včera jsem si podle klavíru napravil ten půltón a už zase trefuju celý tóny, ale počítám tak do příští zkoušky s kapelou :-)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 zář 2007 13:00

Ať už je absolutní sluch cokoliv ze zde zmíněného, je to myslím dost sekundární věc bez velkého významu - důležitá je hudba kterou člověk hraje a vytváří. A s její kvalitou má "absolutní" sluch společného jen málo nebo nic.

elektri

Příspěvek od elektri » 28 zář 2007 13:07

Ivo: pokud neděláš něco jako lidé z http://www.midistage.cz/ tam to má maximální využití, pro vlastní tvorbu to ale význam fakt nemá

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 zář 2007 13:21

Ivo: ten tvuj prispevek je uplne mimo misu, tady se debatuje o absolutnim sluchu, a ty prijdes s timhle vykrikem do tmy. To snad kazdej vi, to nemusis psat ;)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 zář 2007 13:35

Kermitak píše:Ivo: ten tvuj prispevek je uplne mimo misu, tady se debatuje o abslolutnim sluchu, a ty prijdes s timhle vykrikem do tmy ;)
Promiň, ale v poslední době máš až příliš nutkavou potřebu být moudrý a zasvěceně hodnotit a komentovat jiné, což je myslím mnohem více mimo mísu v rámci jakéhokoliv tématu. Zkus se raději soustředit na psaní vlastních příspěvků k tématům (pokud k tomu máš co říci).

Na rozdíl od tvého příspěvku se totiž ten můj absolutního sluchu týkal.

bassline

Příspěvek od bassline » 28 zář 2007 14:01

Ivo píše:Ať už je absolutní sluch cokoliv ze zde zmíněného, je to myslím dost sekundární věc bez velkého významu - důležitá je hudba kterou člověk hraje a vytváří. A s její kvalitou má "absolutní" sluch společného jen málo nebo nic.
No vyznam to podla wikipedie ma a negativny, pokial niekto hraje v kapele:

Ačkoliv tato schopnost dost usnadňuje vnímání a produkci hudby, přináší i mnohé potíže. Např. klavíristovi, který má absolutní sluch, činí potíže hrát na dobře naladěném, ale jako celek podladěném klavíru. Absolutní sluch v zásadě nesouvisí s hudebním citem jako takovým. Není tedy nutným předpokladem pro hudební vyzrálost. Nutným předpokladem pro provozování hudby je relativní sluch. Absolutním sluchem disponuje asi 0,1 ‰ populace.

Shodan

Příspěvek od Shodan » 28 zář 2007 14:08

Nejsem matematik, ale desetina promile mi připadá, že je skoro to samý jako slovo "nikdo" :D
-= As we grow as unique persons, we learn to respect the uniqueness of others. =-

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 zář 2007 14:09

Ivo píše: ...zasvěceně hodnotit a komentovat jiné, což je myslím mnohem více mimo mísu v rámci jakéhokoliv tématu.
Skutecne ? To jsem si nejak nevsiml, na to jsou tu jini experti. A zasvecene ? Nikdy nebudu mluvit zaveceneji nez ty...
Ivo píše:Na rozdíl od tvého příspěvku se totiž ten můj absolutního sluchu týkal.
Me vyznel spis ve smyslu "hudba je jedina dulezita vec, absolutni sluch je nepodstatny". Vzdycky, kdyz je tu nejake tema, ktere uplne nesouvisi primo s hudbou, ale s nejakym pribuznym tematem, vzdycky se najde nekdo, kdo napise neco v podobnem smyslu. Proto jsem psal, ze je to znama vec, protoze podobnych vet je tu na ezone asi 1000 a opakuji se porad dokola. A kup si medvidka myvala, prospeje ti to ;) (a idealne jeste kybl s vlazno vodo)
Naposledy upravil(a) Kermitak dne 28 zář 2007 14:23, celkem upraveno 2 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 28 zář 2007 14:15

Shodan píše:Nejsem matematik, ale desetina promile mi připadá, že je skoro to samý jako slovo "nikdo" :D
vzhladom k tomu ze ludi je 6 miliard, tak je to zhruba polka prahy :)

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 28 zář 2007 14:59

Já myslím, že Ivova poznámka byla celkem trefná, ne mimo mísu. Člověk může mít nakrásně super absolutní sluch, ale když nedokáže složit jedinou skladbu, jedinej riff, tak je mu to celkem na houby...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 28 zář 2007 15:19

je fakt zarazajuce , jake kokotiny sa tu daju riesit a co vsetko ludi trapi ..

Odpovědět